Boleyn Kızı (The Tudor Court Serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
8.139
Gösterim
Adı:
Boleyn Kızı
Alt başlık:
The Tudor Court Serisi 2
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
820
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944485401
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Other Boleyn Girl
Çeviri:
Canan Sakarya
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayıncılık
Mary Boleyn, on dört yaşında, masum bir kız olarak kraliyet sarayına geldiğinde VIII. Henry'nin gözlerini kamaştırır. Gördüğü ilgiyle tüm varlığı alt üst olan Mary, hem altın prensine aşık olur, hem de gayrıresmi kraliçe olarak her geçen gün artan rolüne. Ancak öyle bir an gelir ki, kralın kendisine olan ilgisi gittikçe sönmeye başladığında, ihtiraslı planlar yapmakta olan ailesinin piyonuna dönüştüğünü fark eder ve en yakın arkadaşından uzaklaşmaya ve rekabat etmeye zorlanır, kızkardeşi Anne Boleyn'den. İşler iyice çığrından çıktığında ailesine ve kralına baş kaldırması gerektiğinin farkına varır ve kaderinin iplerini kendi eline alır.
Son derece zengin biçimde işlenmiş, etkileyici bir aşk, seks, ihtiras ve intikam masalı. Boleyn Kızı, Avrupa'nın en heyecanlı ve gösterişli saraylarından birinin tam kalbinde yaşamış, sıradışı eğilimleri ve ihtirasları olan, içindeki sesi dinleyerek varlığını sürdürebilmiş bir kadını tanıştırıyor dünya okuruna.
820 syf.
·9/10
Mary Boleyn, on dört yaşında, masum bir kız olarak kraliyet sarayına geldiğinde VIII. Henry'nin gözlerini kamaştırır. Gördüğü ilgiyle tüm varlığı alt üst olan Mary, hem altın prensine aşık olur, hem de gayrıresmi kraliçe olarak her geçen gün artan rolüne. Ancak öyle bir an gelir ki, kralın kendisine olan ilgisi gittikçe sönmeye başladığında, ihtiraslı planlar yapmakta olan ailesinin piyonuna dönüştüğünü fark eder ve en yakın arkadaşından uzaklaşmaya ve rekabat etmeye zorlanır, kızkardeşi Anne Boleyn'den. İşler iyice çığrından çıktığında ailesine ve kralına baş kaldırması gerektiğinin farkına varır ve kaderinin iplerini kendi eline alır
820 syf.
·Beğendi·10/10
Daha önce filmini de izlediğim bir kitap .Ama kitap daha güzel.1500 seneli yılların İngiltere'si ve hanedanını anlatan,bol saray entrikalı bir kitap.Tarihi romanlardan hoşlananlar için birebir.
820 syf.
·Puan vermedi
1500'lü yıllarda İngiltere kralı olan VIII. Henri'nin kraliçeden boşanıp kendisi ile evlenebilmek uğruna Vatikan Katolik Kilisesinden ayrılıp, Anglikan Kilisesini kurmasını sağlayan Anne Boleyn'in hikayesi. VIII. Henri dönemine ait saray yaşamının, sosyal hayatın bitmez tükenmez entrikaların da yer aldığı güzel bir kitap.
820 syf.
·Beğendi·10/10
Evet izlediğimde filmini beğenmiştim.. Tarihi kitapları ve içinde edebiyat olan her şeyi sevdiğim gibi.. Ama kitap konusuna gelirsek, okumaya başladığımda su gibi aktı.. Gerçekten sevdiğim kitaplar arasında yer aldı..Çok uzun zaman önce okuduğum için etkili bir yorum yapamayacağım . Tavsiye ederim. kitabın kalınlığı gözünüzü korkutmasın.
820 syf.
·15 günde·Beğendi·9/10
İngiliz tarihine ekstra bir ilgi duymamı sağlayan ilk kitap bu oldu. Daha sonra yazarın Tudors hanedanlığını anlatan bütün kitaplarını okudum. Yazarın akıcı ve sade dili, serinin en kalın kitaplarından biri olan Boleyn Kızı'nın dahi okunmasını epey kolaylaştırıyor. İlgi duyup okumak isteyenler için yazarın Tudors hanedanlığı serisinin okunma sırası şu şekilde:
1. Mahkum Prenses
2. Boleyn Kızı
3. Boleyn Mirası
4. Kraliçenin Soytarısı
5. Bakirenin Aşığı
6. Öteki Kraliçe
820 syf.
·10/10
"kraliyet,İngiliz asilzadeliği, avrupalılık " deyimlerini bir kez daha düşündürüp,sizi allak bullak ederek sempatinizi sorgulatan harika bi kitap.Her bölüm bi solukta bitiyor ve yerine merakla okunan bir yenisi geliyor.Üstelik kitap biterken aynı açlığı bi sonraki kitap için hissediyorsunuz.
820 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Okuduğum en sıkıcı, en saçma kitaptı diye ozetliyorum. Ben az diyorum siz çok anlayın!
820 syf.
·9/10
Entrikayı, hırsı, ihaneti sevenler Philippa Gregory okumalı. Ben Liseye geçmeden önce okuyordum ve sonra bıraktım. 3-4 senedir okumuyordum ama bugün Beyaz Kraliçe'nin dizi olduğunu öğrendim. Ben kitabı bitirdikten 1 yıl sonra dizisi çıkmış ama benim 4 sene sonra haberim oldu. Hemen başladım ve hala unutmadığımı fark ettim. Bu kitabı okurken içinde yaşıyorsunuz ve saray hayatı normal hayattan farklı olduğu için daha büyük bir etki yaratıyor bence. Tarih sevdiğim ve başta söylediğim şeyleri okumayı ve izlemeyi sevdiğim için, Philippa vazgeçemeyeceğim yazarlardan biridir. Okunmalı, sadece kendi tarihimizi bilmek yeterli değil.

Kitaba dönüş yaparsam, kitap bayağı kalın. Boleyn Mirası'ndan daha kalın. Okulda okurken herkes tip tip bakardı. 8.sınıftayken okuyordum bu kitabı ve düşünün elimde görenlerin tepkisini. Neyse, çok beğendiğim bir kitap. Filmi de var bildiğiniz gibi. Okuyup izleyin, filmi bütün ayrıntıları ekrana yansıtamıyor.
820 syf.
·Beğendi·9/10
Okuduğum en akıcı dillerden birine sahip bi kitap kalınlığıyla ters olarak su gibi akıp geçti konusu tarihi bi konuyu bu kadar başarılı heyecanlı işlemesini çok beğendim kitaptaki entrikalar şok edici olaylar birçok ders alınması gereken konu iki kız kardeş arasındaki güç savaşını okumak çok keyifli ve şok ediciydi kitabı çooook beğendim ve kesinlikle tavsiye ediyorum
820 syf.
·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir!
Hırsın, ihtişamın, paranın yarattığı güce aşık olan kişiler için nasıl gelecekse gelsin ama benim işim hallolsun düşüncesi ile yaşayan kişilerin en büyük özelliği bencil olmalarıdır. Bu kitapta da o kişilerden çok var. Kendi hırsı yüzünden bir sürü insanı hayatıyla oynayan kişiler..

Kitap 1500'lü yılların İngiltere'sinde geçiyor. VIII. Henry'in döneminde yaşanan olayları okuyoruz kitapta. Kitaptan etkilenmemin bir nedeni de olayların gerçekten yaşanmış olması. Hırsın sizi yükseklere çıkarırken aslında dibe de götürebileceğinin en büyük kanıtı. Sevginin bile işe yaramadığı bu durumda ya hırsın soğuk sularında boğulunur ya da hırsınızı kontrol etmeyi öğrenmek gerekir. Anne Boleyn ise hırsında boğulanlar kervanına eklendi bile.

Mary Boleyn 14 yaşındayken krala sunulur. Tabi bu ilgi karşısında şaşkına uğrar ve ailesi de bu ilgiden yararlanmak için ellerinden geleni yaparlar. Tabi bu ilgiden rahatsız olan bir kişi varsa o da kardeşi Anne Boleyn'dir.

Hırslarıyla yaşayan Anne, kendini krala beğendirmek için elinden geleni yapar. Tabi bu durumda diğer tarafta olan Mary'i ise hiç kimse umursamaz. Ailesinin hırslı oyunlarında bir piyon haline gelmiş olduğunu ve saray hayatının tehlikeli entrikalarını fark eden Mary, ailesinin isteği üzerine kardeşinin krala yakınlaşmasına yardım eder ve olanları soğukkanlılıkla izlemeye devam eder; Anne’i kraliçeliğe götürecek yolda bile sesini çıkarmayacaktır.

Anne sadece kralın gözdesi olmak istemiyordur. Onun istediği Kraliçe olmaktır. Fakat İngiltere Kilisesi'nin kurallarına göre eğer Kraliçe ölmediyse başka bir evlilik yapılması yasaktır. yani boşanma yasaktır. Ortada ömür boyu süren Katolik nikahı vardı. Boşanmak için papanın özel izni gerekiyordu. Papa , kralın eşi Catherine d`Aragon `un Kutsal-Roma Cermen İmparatoru Şarlken `in teyzesi olduğu için Sekizinci Henry `nin 1527`deki boşanma müracaatını 6 yıl boyunca oyaladı.

Papa boşanma izni için Henry `i kendi mahkemesine çıkarmaya karar verince, ipler koptu. Cambridgeli ilahiyatçı Thomas Cranmer, krala üniversitelerdeki ilahiyatçılara başvurmasını tavsiye etti. İngiltere `deki Oxford ve Cambridge `in ardından Sorbonne ve Bologna üniversiteleri de kralın evliliğini geçersiz saydı. Kral , resmi bir boşanma olmadan 25 Ocak 1533`te Anne Boleyn ile gizlice evlendi. Cantenbury Başpispokosu Cranmer`in kralın evliliğini 23 Mayıs 1533`te geçersiz ilan ettiğinde kral Anne Boleyn ile 4 aylık evliydi. Papa , bu gelişmeler üzerine kralı aforoz etti. Fakat Ortaçağ `da Haçlı seferleri başlatan, kralları tayin eden papaların devri çoktan geçmişti. İngiltere Parlamentosu , kralı İngiltere kilisesinin önderi , papayı ise sadece Roma piskoposu olarak kabul etti. Papazlar krala bağlılık yemini edip, Katoliklikten vazgeçtiler. Ütopya `nın yazarı Başbakan Thomas More gibi karşı çıkanlar öldürüldü. Katolik manastırları kapatılıp, mallarına el konuldu. Roma `ya gönderilen paralar kralın hazinesine girdi. Aslında evlenmek işin bahanesiydi. Papalığın İngiltere `deki büyük servetine bu bahane ile el konulmuştu. İngiltere `de Katolik Kilisesi `ne ait olan topraklardan İngiliz asilleri faydalanma imkanı buldular. Kralın şahsi arzuları adına kurduğu Anglikan Kilisesi , İngiltere `nin merkezileşmesine büyük katkı sağlayıp, İngiliz olma bilincini kuvvetlendirdi.

Anne artık Kraliçe olmuştur. Gücün, ihtişamın, şöhretin doruk noktasındadır. Ancak halk Anne'den nefret ediyordu. Ona cadı diye hitap ediyorlardı.

Kral , Anne Boleyn ile evlenip, erkek çocuk sahibi olmak için papayla köprüleri atmıştı. Ancak Anne Boleyn de krala sadece Elizabeth isimli bir kız çocuk verdi. Sekizinci Henry `nin çevresi hemen kralın Anne Boleyn `den boşanabilmesi için bahane üretmeye başladılar. Kraliçe 1536`da zina yapmakla suçlandı ve Lordlar Mahkemesi tarafından yargılanıp, idam cezasına çarptırıldı. Anne Boleyn `in öldürülmesinden 11 gün sonra, kral Jane Seymour ile evlendi.
Eğer tarihi romantik kitapları okumayı seviyorsanız içinde de entrika olsun diyorsanız bu kitabı tavsiye ederim. Ben okurken hiç sıkılmamıştır. Belki ben tarih sevdiğim içindir. Ama sizin de sıkılacağınızı düşünmüyorum. Filmini de tavsiye ederim.
Bir kitabı okumaya çalışmak hiç bu kadar zor gelmemişti. Kitap hiç bana uygun değildi. Zaten bu sebeple yarım bıraktım.
13yaşında çoktan evlendirilmiş bir kız. Ufacık bir an kralın dikkatini çektiği için ailesi hemen başlıyor entrikaya. Binbir yalan dolan.
Önce kocasından ayırıyorlar. Sonra işleri daha da iğrençleştiriyorlar. Kadını küçük düşürmek, ne kadar fesat olunabileceğinin potansiyelini göstermek için yazılmış hiç hoş olmayan bir kitap resmen. Devamını okuyamadım, okumayıda düşünmüyorum. Birde filmi var. Belki bir gün sonunu merak ettiğim için izleyebilirim...
820 syf.
İşi gücü erkek çocuk yapmaya ve kralı ayartmaya bağlamış iki kardeş.Bi tanesi işi bayağı abartmış ve kraldan erkek doğuramayınca kendi kardeşinden yapmaya çalışmış.Sapkınlık nasıl olur nereye kadar gider?sorusunun cevabını bulabilirsiniz.3 ciltten oluşan bir set.Okduğuma pişman olduğum bir set de diyebiliriz.Filmi de çekilmştir ama kitap gibi değil tabi ki.
-"Ah, kim bir erkeği daha fazla elinde tutabilir ki? Arzularının dalgasının tepe noktasında, onu orada tutabilirim ama sonunda dalga mutlaka kırılır. Hiçbir aşk sonsuza dek sürmez."
-"Saray kadını olmak sonsuza dek mutfakta börek pişirilmesini seyretmek gibi bir şey. Bütün o güzel şeyleri görüyor ama hiçbirine sahip olamıyorsun."
-"Çocukça bir beklentiyle ablamın teknesinin batmasını ve onun boğulmasını umut ettiğimi fark ettim. Onun öldüğünü düşündüğümde içimde gerçek bir acıyla karışık sevinç hissediyordum. Benim için Anne’siz bir dünya düşünülemezdi ama Anne’le ikimize de tek bir dünya yetmezdi."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Boleyn Kızı
Alt başlık:
The Tudor Court Serisi 2
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
820
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944485401
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Other Boleyn Girl
Çeviri:
Canan Sakarya
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayıncılık
Mary Boleyn, on dört yaşında, masum bir kız olarak kraliyet sarayına geldiğinde VIII. Henry'nin gözlerini kamaştırır. Gördüğü ilgiyle tüm varlığı alt üst olan Mary, hem altın prensine aşık olur, hem de gayrıresmi kraliçe olarak her geçen gün artan rolüne. Ancak öyle bir an gelir ki, kralın kendisine olan ilgisi gittikçe sönmeye başladığında, ihtiraslı planlar yapmakta olan ailesinin piyonuna dönüştüğünü fark eder ve en yakın arkadaşından uzaklaşmaya ve rekabat etmeye zorlanır, kızkardeşi Anne Boleyn'den. İşler iyice çığrından çıktığında ailesine ve kralına baş kaldırması gerektiğinin farkına varır ve kaderinin iplerini kendi eline alır.
Son derece zengin biçimde işlenmiş, etkileyici bir aşk, seks, ihtiras ve intikam masalı. Boleyn Kızı, Avrupa'nın en heyecanlı ve gösterişli saraylarından birinin tam kalbinde yaşamış, sıradışı eğilimleri ve ihtirasları olan, içindeki sesi dinleyerek varlığını sürdürebilmiş bir kadını tanıştırıyor dünya okuruna.

Kitabı okuyanlar 2.722 okur

 • Ebru Baltaşı
 • özge yılmaz
 • Anna B
 • Berryone
 • Merve esen
 • Adile Ceylan Doğan
 • Yasemin nehir
 • EMEL AYDINGÖZ
 • Ezgi Yılmaz
 • Şevval

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.8
14-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%21.8
25-34 Yaş
%30.7
35-44 Yaş
%26.5
45-54 Yaş
%13.3
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%0.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%93.2
Erkek
%6.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.3 (139)
9
%18.7 (92)
8
%22.2 (109)
7
%16.5 (81)
6
%6.3 (31)
5
%2.2 (11)
4
%1.8 (9)
3
%1.2 (6)
2
%1.6 (8)
1
%1 (5)

Kitabın sıralamaları