Bakirenin Aşığı The Tudor Court Serisi 5

8,4/10  (60 Oy) · 
414 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.804 gösterim
Kraliçe Soruyor: Aşk mı, Taht mı?

İngiltere’nin yeni kraliçesi olmuş Elizabeth’i bekleyen iki büyük tehlike vardı: Fransızlar’ın, İskoçya’yı istila edip İskoçya Kraliçesi Mary’yi tahta geçirme tehdidi ve Elizabeth’in, vatan hainliğinden hüküm giyip zindanda kalmış Robert Dudley’ye olan tutkulu aşkı. Ancak Dudley zaten evliydi ve kendini ona adamış karısı Amy, Robert’tan asla umudunu kesmeyecekti, özellikle de görevine yeni atanmış Protestan bir kraliçe için. Sevgili kocasından ayrılıp onu özgür bırakmamakta kararlıydı ancak kocasının gözdesi olmayı da başaramıyor, kocasını sarayın zevk ve sefasından uzak tutamıyordu. Bu evliliğe karşı olan başkaları da vardı ancak onlar da farklı sebepten karşı çıkıyorlardı Elizabeth’e. Kraliçenin en bilge danışmanı William Cecil, Elizabeth’in siyasi ilişkiler adına faydalı bir adayla evlenmesi gerektiğini biliyordu; amcası Dudley’den nefret ediyordu ve Elizabeth’le evlenmesi için önce ölüsünü çiğnemesi gerek diye yeminler ediyordu. Âşıklar üçgeninin arkasındaysa başka nifaklar yaşanıyordu: Protestanlar, papazlar, suikastçılar, diplomatlar ve para peşindekiler. Elizabeth iflasın eşiğindeki ülkesinin başına geçer geçmez, ülkeyi bir de asla kazanılma ümidi olmayan bir savaşa sürükleyince İngiliz parasının değeri de iyice yok oluyordu.

Ancak bu arada birisi gizli bir eylemin peşine düşecekti ve işte o andan itibaren Elizabeth, Dudley ve yeni yükselen imparatorluk için hiçbir şey planlandığı gibi olmayacaktı.

Tarihi gerçekleri çağımızda devam eden söylentilerle birleştirip karıştıran Philippa Gregory, Tudor günlerini anlatan karanlık ve gerilim dolu bir roman ortaya çıkarıyor ve büyük kraliçe I. Elizabeth’i daha önce hiç kimsenin göstermediği bir şekilde resmediyor. Tutkulu, korku dolu ve duygusal ihtiyaçları bitmeyen bu kraliçeyi hiçbir şey durduramıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  648
 • ISBN:
  9786050058444
 • Orijinal Adı:
  The Virgin's Love
 • Çeviri:
  Özlem Malkara
 • Yayınevi:
  Artemis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Güler Bilkay Aygün 
03 Tem 22:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tudor Serisinin üçüncü kitabı. Anne Boleyn'in kızı Elizabeth'in hikayesi. Çarpıcı bir şekilde kaleme alınmış. Sürükleyici ve güzel bir tarihi roman.

Fatoş Çetiner 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tarih kitaplarını araştırma yaparak okumayı seviyorum. Bir yandan yazarın gözüyle, yorumuyla tarihsel ve duygusal olayların boşluklarını doldururken, diğer yandan da gerçekleri okuyorsunuz.
Elizabeth, biyografisini okuduğunuzda güçlü bir kadın ve kraliçe timsaliyken, romanı okuduğunuzda ise hataları, korkuları ve zaafları olan sıradan bir kadın olabiliyor.
Okunaklı ve akıcı bir kitap. Ağır ilerliyor ve birkaç yerde aynı şeyleri tekrar etmesi benim gözüme battı. Tarih okumayı sevmeyenler sıkılabilir. Sevenler ise her türlü okur. Bir saray dolusu entrika, aşk ve kaybetme korkusu.

Gülce ERİŞMİŞ 
10 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu seri ne zaman aklıma gelse en sevdiğim kitabının Boleyn Kızı olduğunu düşünüyorum ama hemen ardından aklıma Bakirenin Aşığı geliyor. Boleyn Kızını gerçekten çok beğenmiştim ve bir solukta okumuştum ama Bakirenin Aşığında bana dokunan bir şeyler vardı. Elizabeth'in yaşam enerjisinin anlatımından etkilenmem bir yana, beni asıl etkileyen şüphesiz Elizabeth ve Robert arasındaki aşktı. Birbirleri olmadan yapamayıp birlikte olamayan hüzünlü ve etkileyici bir hikaye... Yazarın sürükleyici anlatımıyla da birleşince muhteşem bir eser çıkmış ortaya.

Seriye devam edip çoook büyük bi merak ve iştahla aldığım ama İngiltere'den ve saray oyunlarından çok sıkıldığım bi kitap.Kişiler bi süre sonra öyle fazla sayıya ulaştı,unvanlar öyle karıştı ki artık Boleyn serisine nokta koydum.Ama yine de Dudley ve Elizabeth' in aşk ilişkisi(belki de çıkmazı) kitabı çekilir hale getirip okutuyor.

reyhan bozkurt 
10 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Entrika entrika entrika,taht için yapılanlar bizde ne ki birde İngiliz Sarayını okuyun

niluferinkitapligi 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Phılıppa GREGORY'NİN "Tudor Serisi" 3.kitabı olan "Bakirenin Aşığı";Anna BOLEYN'in kızı kraliçe Elizabeth'in İngiltere tahtı ile,evli bir adam olan Robert DUDLEY'e duyduğu aşk arasındaki seçimi üzerine yazılmış.Kraliçe bile olsa 2.kadın,aldatan koca ve asıl kadının şeytan üçgenindeki ruhsal profilleri ustalıkla verilmiş.Serinin 3.kitabı da diğerleri kadar çarpıcıydı.Sırada Mahkum Prenses var...

beyza arslan 
24 Tem 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

kitabın tüm serisi mükemmeldi.ama bu kitapta robert ve elizabeth'in aşkı çok sıkıcıydı... olaylar çok yavaş ilerledi. sadece sonunu çok beğendim.. MUTSUZ SON

Kitaptan 1 Alıntı