Bir Kardeş Cinayeti

6,8/10  (21 Oy) · 
51 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.021 gösterim
Yalnızlık, duyarsızlık, zulüm ve kişinin çaresizliği
üzerine yazsa da ince bir zekâyı belli eden nüktedanlığı
ile de en önemli yazarlardan biri olagelmiş; suç, yabancılaşma ve sorumluluk gibi temaları derinlemesine işlemiş Kafka’nın en etkileyici
öykülerinden özel bir seçki.

Sanat için izleyicilerinin önünde aç kalan bir açlık sanatçısının, fare halkının zorlu yaşamı içinde tek şarkı söyleyebilen Josefine’in çektiklerinin, bir kardeş cinayetinin, bir taşra doktorunun, maskesi düşen bir sahtekârın ve daha nicelerinin hikâyeleri...
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9786059799379
 • Çeviri:
  Esen Tezel
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınları
 • Kitabın Türü:

12 hikayeden oluşan kitap için özetle Metaforların dansı diyebilirim :)

Kafka'nın ince ayrıntılarına gizlenmiş, metaforlarla bezenmiş hikayelerinde neler anlatılmamış ki;

Sanatçımız var gurur duyduğu kendince çok önem verdiği açlığı başkaları tarafından bazen yalancılıkla suçlanıyor bazen de sıradanlıkla izleniyor, işsiz kaldığında çok da irdelemeden kabul görmek uğruna daha da fedakarlık yaparak hayatının diğerleri tarafından hiçe sayılmasına sessiz kalarak gidiyor bu dünyadan.
Baba, 11 oğlunu anlatıyor ne de güzel betimlemiş birbirinden farklı karakter ve yakışıklılıkta 11 erkek ama umudu sadece bir tanesinde.
Fare halkından sadece bir tanesinin sesi güzel ve şarkıları dinleniyor peki bu onun zamana karşı koymasına neden mi yoksa o da diğerleri gibi unutulup gidenlerden mi olacak?
Çakal sürüsü insanlardan korkuyor, nefret ediyor ama yine de onlara zarar vermiyorlar çünkü insana değer vermenin ayrı anlatıldığı bu öykü “kirlenirlerse arınmaya Nil’in suyu yetmez” görüşünde.
Cinayet hangi hissi yaşatır insana? Neyi çağrıştırır? Değişken ruh halinize göre sonuç değişir mi?
Sahtekâr tasviri ve davranış şekillerini öğrenecek kadar çok sahtekâr görüp tanımıştı ama insan yine de yanılabilirdi.
Seyahat etmeyi sevmeyen trapez sanatçısı; başarısına başarı katmak isterken yetersizliğini mi görmüştü yoksa her istediğine tamam diyen, itirazı olmayan menajeri miydi bu bitmek bilmeyen çocukça kaprislerin sebebi?
Mutsuzluğun tanımını herkes başedemediği duygusuyla yapar kimine göre yalnızlık, kimine göre korku, kimine göre düşünceler…
Yoktan var ederek fedakarlık mı yapıyorsunuz ama siz ne yaparsanız yapın karşı tarafın sonunu kabullenmiş sabit fikrini değiştiremeyeceksiniz. Pişman mı oldunuz, insanları memnun mu edemediniz kimse sorumluluğu kendine almayacak ve siz zamanı geri saramayacaksınız. Taşra doktorunun Rosa’yı feda edip hastasına gidişi ve dönüşü binlerce anlam barındırabilir.
Sarayın göçebelere karşı davetkar tavrı sonrasında ihtiyaçlarını karşılayamaması, ne yapacağını bilemez hale gelmesi ve esnafın da bu durumu çözemeyecek oluşu bir anda günümüz Türkiye’sini anlattığını sanmadım değil.
İstediğiniz şeyi elde etme yolu en başından niyetinizle belirlenir, ilk kararınızda ve icraata geçiş şeklinizle de ilgilidir diyor Kova Binicisi.

İyi okumalar,

esraaltunerrr 
 01 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kafka öykülerinden oluşan bir kitap içerisinde toplam 12 öykü var. Kafka bildiğimiz anlatımıyla karşımıza çıkıyor. hayal gücü, ümitsizlik, karamsarlık, yalnızlık öyküleri... Kafka'nın insanlarla dolu olduğu yalnızlığının ürünleri olan hayallerin hayatları, hayatların hayaletleri. Kafka'nın dilini anlamak için -anlamlandırabilmek ne mümkün- okuyun. Anlatamamak üzere; bilincinizde ikrar ederek, ruhlarınızın hayaletlerinin gökyüzünde dalgalanmasını seyrederek okuyun.

Kafkavari bir anlatım oldu galiba kitabın -Kafka'nın desek daha doğru olur- etkisinden çıkmak oldukça zor. Tavsiye ediyorum.

Cemre Kara 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap Franz Kafka nın 13 hikayesinden oluşuyor Kafka her zamanki temalarını işlemiş.Kardeş cinayeti hikayesinde her ne kadar beklentilerimi karşılamasa da çok kısaydı 3 sayfa kadar ama sonuçta böyle büyük bir yazarı okumak her zaman keyifli oluyor. Bir öğle arasında okuyup edebi zevkinizi fazlasıyla doyurucak kısa ama ağır temalardan oluşan bir kitap.

ozlem buyuk 
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

hikayelerde anlatılmak istenen ruh hali başarılı bir biçimde okuyucuya geçiyor. okuduğumda kendimi dört duvar arasında yalnız, çaresiz, durumumun sonu gelmeyecekmiş gibi hissettim.

Hichkas 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Oldukça güzel öykülerden oluşan bir kitap tavsiye ederim

Selma Mertel 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

Küçük küçük hikayelerden oluşan bir kitap. Ben hikayelerin kısa olmaları sebebiyle, Kafka'nın romanlarından aldığım tadı alamadım. Ama yazarın müdavinleri için okunulası bir kitap.
Keyifli okumalar

Dila. 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Puan vermedi

Benim için; okumanın çok uzun sürdüğü kitaplardan. Kafkadan pek hoşlanmamamın etkisi olduğunu söyleyebilirim. Bir açlık sanatçısı en sevdiğim öykü oldu. Bunun dışında bazı öyküleri Kafka derinliğinden uzakta buldum. Sıkıldığımı ve zorla bitirdiğimi söylemeliyim.

Burak Akgün 
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 3/10 puan

On iki öykü arasında Bir Açlık Sanatçısı ve On Bir oğul en dikkatimi çekenlerdi. Şarkıcı Josefine yada Fare Halkı ise en sevmediğim öyküsü kitabın.Genel olarak kitaptan hoşnut kaldığımı söyleyemem.

Kitaptan 46 Alıntı

Ve hakikaten kendi kendime sık sık, şu anki halimden memnun muyum, onu değiştirmek istiyor muyum, gerekli olduğuna inanmasam da sırf kadını yumuşatmak için kendimde birtakım değişiklikler yapmam mümkün mü diye sordum.

Bir Kardeş Cinayeti, Franz Kafka (Sayfa 46 - Kırmızı Kedi)Bir Kardeş Cinayeti, Franz Kafka (Sayfa 46 - Kırmızı Kedi)
Cemre Kara 
31 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

...hiçbir şey bir araya toplanıp ona yakın geleceği gösteren bir işaret vermiyor, her şey aynı saçma, anlaşılmaz yerini koruyor.

Bir Kardeş Cinayeti, Franz Kafka (Sayfa 9)Bir Kardeş Cinayeti, Franz Kafka (Sayfa 9)

Bu akılsızlıkla, bu akılsızlığın egemen olduğu bir dünyayla savaşmak imkansızdı.

Bir Kardeş Cinayeti, Franz Kafka (Sayfa 14 - Kırmızı Kedi)Bir Kardeş Cinayeti, Franz Kafka (Sayfa 14 - Kırmızı Kedi)
Cemre Kara 
31 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

...gökyüzü, kendisinden yardım dileyenin karşında gümüşsü bir kalkan.

Bir Kardeş Cinayeti, Franz Kafka (Sayfa 75)Bir Kardeş Cinayeti, Franz Kafka (Sayfa 75)

Sizi bu kadar iyi tanımam beni pek korumuyor, sadece sizi bana yalan söyleme zahmetinden kurtarıyor.

Bir Kardeş Cinayeti, Franz Kafka (Sayfa 79 - Kırmızı Kedi)Bir Kardeş Cinayeti, Franz Kafka (Sayfa 79 - Kırmızı Kedi)

Öyle görünüyor ki vatan savunmamızda çok şey ihmal edilmiş. Şimdiye kadar bu konuyla ilgilenmeyip işimize gücümüze bakmıştık ama son günlerde yaşananlar bizi endişelendiriyor.

Bir Kardeş Cinayeti, Franz Kafka (Sayfa 71 - Kırmızı Kedi)Bir Kardeş Cinayeti, Franz Kafka (Sayfa 71 - Kırmızı Kedi)

....Ki... Köyümüzde bu şehirden şöyle bahsedilir:
" Orada öyle insanlar var ki... Düşünün, uyumuyorlar!"
" Neden uyumuyorlar?"
" Yorulmadıkları için"
" Peki neden yorulmuyorlar?"
" Deli oldukları için."
" Deliler yorulmazlar mı?"
" Deliler nasıl yorulsunlar ki!"

Bir Kardeş Cinayeti, Franz Kafka (Sayfa 103 - Kırmızı Kedi)Bir Kardeş Cinayeti, Franz Kafka (Sayfa 103 - Kırmızı Kedi)

Yara
Ama işte ben doktorum. Ne yapayım? İnan benim için de kolay değil. Bu özürle yetinmeli miyim? Ah,herhalde buna mecburum. Ben daima yetinmek zorundayım. Güzel bir yarayla dünyaya geldim ;bu benim tek donanımımdı.

Bir Kardeş Cinayeti, Franz Kafka (Sayfa 89 - Kırmızı kedi)Bir Kardeş Cinayeti, Franz Kafka (Sayfa 89 - Kırmızı kedi)
Tuba Taş 
01 Ara 2017 · Kitabı okudu

“Hedefini biliyorsun yani?” diye sordu. “Evet”, diye cevap verdim, “Dedim ya buradan gitmek, işte hedefim bu.”

Bir Kardeş Cinayeti, Franz KafkaBir Kardeş Cinayeti, Franz Kafka
5 /