Bir Kimlik Vakası Sherlock Holmes

8,8/10  (10 Oy) · 
61 okunma  · 
15 beğeni  · 
694 gösterim
Arthur Conan Doyle'ün efsanevi kahramanı geri döndü! Sherlock Holmes Sarı Yüz, Asil Bekâr, Mavi Yakut, Ucube Adam, Bir Kimlik Vakası, Yunanlı Tercüman adlı maceralarında, yardımcısı Dr. Watson'la yeni gizemleri şaşırtıcı şekillerde çözmeye devam ediyor. Dahi dedektifin serüvenlerinin üçüncü serisi Bir Kimlik
Vakası okuruyla buluşuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  167
 • ISBN:
  9786054498611
 • Çeviri:
  Orhan Düz
 • Yayınevi:
  Şule Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nuray Kirik 
01 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sherlock Holmes'ün bu vakadaki müşterisi Mary Sutherland'dir. Holmes, Bayan Sutherlend'e bir süredir ortalarda olmayan, tam evlenecekleri gün esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan nişanlısı Hosmer Angel'i bulacağına söz vermiştir.

Hikayenin ilerleyen sayfalarında aslında Bay Hosmer Angel'in hiç var olmadığı, onun aslında Bayan Sutherlend'in kendisinden 5 yaş büyük üvey babası Bay Windibank olduğu anlaşılmış ve Holmes Bay Windibank'ı kendine has tarzıyle Baker Sokağı 221B'de yakalamıştır.

Esat Dilber 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel bir kitap okumayanlara tavsiye ederim. Sherlock Holmes'in öbür kitapları da çok güzel onları da okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 5 Alıntı

Selim YURTDAŞ 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Sevgili dostum," dedi Sherlock Holmes, Baker Sokağı'ndaki evde ateşin karşısında otururken, "hayat, insan aklının düşünebileceğinden çok daha gariptir. İnsan, gerçekte sıradan denen şeyleri çoğu zaman hayal bile edemez. Eğer şu pencereden el ele uçup, bu büyük şehrin üzerinde dolaşarak çatıları hafifçe kaldırıp aşağıda olan garipliklere, sıra dışı tesadüflere, planlara, niyetlere ve nesilden nesile süren olaylar zincirine bakabilseydik, aslında doğası gereği sıradan ve önceden tahmin edilebilir olan insan ürünü eserlerinin hepsi, yararsız ve donuk bir hal alırdı."

Bir Kimlik Vakası, Arthur Conan DoyleBir Kimlik Vakası, Arthur Conan Doyle

Duruma göre bazen sıradan olandan daha olağanüstü bir şey yoktur.

Bir Kimlik Vakası, Arthur Conan Doyle (Sayfa 5 - Avrupa Yakası Yayınları)Bir Kimlik Vakası, Arthur Conan Doyle (Sayfa 5 - Avrupa Yakası Yayınları)

"Azizim Watson," dedi, "tevazuyu erdem sananlara katılmıyorum. Bir mantıkçı için, her şey tam olarak ne ise öyle görünmelidir. Kendini küçük görmek de, yeteneklerini abartmak da gerçeklerden kaçmaktır. Onun için Mycroft'un benden daha iyi bir gözlemci olduğunu söylediğimde, kesin hakikatten bahsettiğimi bilmelisin."

Bir Kimlik Vakası, Arthur Conan Doyle (Sayfa 60)Bir Kimlik Vakası, Arthur Conan Doyle (Sayfa 60)

Fakat şu anki ipuçlarına dayanarak bir sonuç çıkarmak hata olur! Peşin hükümler vermek insanı gerçeklerden saptırabilir.

Bir Kimlik Vakası, Arthur Conan Doyle (Sayfa 60 - Avrupa Yakası Yayınları)Bir Kimlik Vakası, Arthur Conan Doyle (Sayfa 60 - Avrupa Yakası Yayınları)
MT 09 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İnsanlar gördüğü yerde olmak yerine baktığı yerde olsalardı daha mutlu olabilirlerdi.

Bir Kimlik Vakası, Arthur Conan DoyleBir Kimlik Vakası, Arthur Conan Doyle