Adı:
Bostan
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
288
ISBN:
9789944184144
Kitabın türü:
Yayınevi:
Antik Yayınları
Bostan, Doğu edebiyatının elden ele, dilden dile dolaşan en büyük eserlerindendir. Tasavvuf anlayışını yansıtan bu yapıtta insanı insan yapan sevgi, açık yüreklilik, alçakgönüllülük gibi erdemler övülür; bunların her şeyden üstün olduğunu gösteren öyküler anlatılır.

İrfani öğretinin şiirsel taşıyıcıları, Mevlana, Şeyh Galib ve diğerlerinde görüldüğü üzere, mecazi bir dille konuşur. Şirazlı Sadi’de ise böyle sembolik ve şiirsel bir sesten ziyade; dolaysız, yalın ve ‘gerçekçi’ bir eda buluruz. Osmanlı medreselerinin başlıca ders kitabı olan Bostan, gerçekçi, hikmetli ve şiirseldir. Temaları ve bu temaları işleyiş tarzı bakımındansa hem geleneksel, hem güncel, hem de hakikidir..
Kalbe Hitap Eden Kitaplar Vol 8

Sadi-i Şirazi'nin bize sunmuş olduğu Bostan. Ama yanlış anlamamak lazım. Bu bilindik bir bostan değil. Bu Bostan mideyi doyurup vücudu beslemiyor. Bu Bostan kalbi doyurup ruhu besliyor. İnsanın aklının bir köşesine takılan, sürekli insanı düşünceye iten nükteleri bir bir sunuyor bizlere. Bostan'da geçen her bir öğüt, her bir hikaye kalbe dokunuyor. İnsan olmanın gerektirdiği şeyleri, erdemli olabilmek için aşılması gereken engelleri ve bu engelleri aşmanın yollarını anlatıyor bize.
Kalbi okşayan kitaplar serisine bir tane daha eklemiş oldum çok şükür. Bundan önce aynı lezzeti Mesnevî-i Şerif, Mantıku't-Tayr, Güvercin Gerdanlığı gibi kitaplarda bulmuştum. Şimdi aynı lezzeti tekrardan Bostan'da tatmak beni mutlu etti. Ama okuma sırası olarak bir hatam var. Önce Gülistan'ı, sonra Bostan'ı okudum. Okuyacak olanlara tavsiyem önce Bostan ile ruhunun ve kalbinin gıdasını temin etmesi; şükür, tövbe, rıza ,kanaat vb içeriğiyle. Doyduktan sonra da tatlı niyetine Gülistan'ı koklamasıdır.
Herkesin okuması gereken bir eser olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Bunun sebebine gelince de, gel gelelim kitabı derinlemesine ele alalım...

Vol 1) Eser içerisinde farklı konuları ele almış. Misal nedir bu konular; iyilik mutluluk, bilgelik gibi konuları çok güzel hikayelerle kısa kısa anlayıp verilmek istenen mesajı yazar net bir şekilde güzel, sade ve anlaşılır bir üslupla veriyor.

Vol 2) Her yaşa hitap ediyor. Bunun sebebi birincisi yazarın normal yaşamı ele alışı ikincisi de herkesin yaşamında mutlaka sıklıkla karşılaştığı veya farkına varamadığı şeyleri ele alıyor.

Vol 3) Yazar aynı zamanda bir İslam alimi. Söz konusu din olunca genelde dini baz alarak bu hikayeleri ele almış. Daha doğrusu dinin hayatın her alanında geçerliliğini ispatlayan bir eser olmuş.

Vol 4) Sadi Şirazi, hikayelerini anlatırken hikayelerine uygun olan bazı hadisleri de bazen hikâyeye katarak, dini daha iyi anlamaya yol açıp okura hatırda kalır ifadeler kullanıyor.

Vol 5) Yazar kendi yaşam tecrübesini de hikayelerine katmış. Her ne kadar yazılan hikayeler hep başkalarının başına gelmiş yaşanmış olaylar olsa da, yazar da kendi yaşam hikayesinden kesitler sunuyor okura. Ve güzel olan şeyse, yazarın koca bir İslam alimi olması. Yani bunun bile insana katacağı bilgeliği siz düşünün.

Vol 6) Her ne olursa olsun, doğruluk iyilik ve dürüstlüğe dair çok güzel öğütler veriyor. İnsan okuyunca gerçekten ne olursa olsun iyilikten doğruluktan şaşmamak gerektiğini öylesine güzel anlıyor ki...

Vol 7) Her kim olursa olsun, sonuç olarak öğrenmenin yaşı olmadığından sizleri Sadi Şirazi'yi okumaya davet ediyorum. Her kesime ve her konuda size güzel öğütler verip hayatınızı daha güzel bir şekilde yoluna koymanıza yardımcı olur.

Başucunda durulup sık sık okunması, okundukça ders alınması ve ders alındıkçada hayatı daha güzel yaşamak için okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Herkese keyifli okumalar dilerim. Esen kalın...

Benzer kitaplar

Kitabın yazarı Sadi Şirazi olunca kitap ismine bakmanın gereği kalmıyor. Daha önceden Gülistan kitabıyla tanımıştım. Bütün kitaplarını da bitirmeye niyetliyim. Bostan kitabı dini bir kitap değil, nasihat kitabıdır. Hayatın feleğinden geçmiş bir zatın altın nasihatleriyle süslenmiş bir eser. Çoğu eseri okuduğunuzda içinde anlamsız çok sayfa olur. Bostan'da anlamsız cümle bile bulmak mümkün değildir. Fakat altı çizilen yerlerin hayata tatbik edilmesi gerekir. Roman gibi okunacak bir eser değil. Kitapta en sevdiğim cümle: ''Midesi geniş olanın yüreği dar olur'' Herkese keyifli ve bol okumalar..
Farklı ebatta ve yayınevinden de olsa okunan kitap " Bostan ve Şadİ-i Şirazi " olunca deyim yerindeyse akan sular duruyor.On bölümden oluşan bu kitabı sakin bir kafayla okumak şart.
Onüçüncü yüzyılda yaşamış olan yazar,konuları yalın ve gerçekci bir şekilde anlatıyor.Tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.
Ders alınacak , hayat yolunda ışık tutacak bir kitap. Ama okuyan feyz almalı. Yoksa sadece kitap okumuş olur.
Beyitlerden methiyelerden hoşlanan kar bunu mutlaka okumalı tek nefes okuyacağınız bir kitap keşke böyle eserler günümüzde de devam etse eski edebiyatımızın güzellikleri
İnsanların en akıllısı,dünyadakilerle değil kendisiyle meşgul olan kimsedir..
Şirazli Sadi bu kitabında hikayelerle nasihat ediyor..
Gerçekçi bir anlatımla Adalet,ahlak,doğruluk,alçakgönüllülük gibi konuları işleyerek bir nevi insanı kendine getirmeyi amaçlamış akıcı bir kitap..
babamın bana aldığı ilk ciddi kitaplardandır. belki de hayata kendinden başka bir rehber aracılığıyla bakmamı istediğinden ki bu rehberi Sadi-ī Şirazi olarak seçmesi o zamanlar belki anlamlandıramadığım ancak şu anda minnet duyduğum bir olay olarak hayatımda yer edinmiştir. kitap dini bir kitaptan ziyade öğüt vermek için hayatın acılarıyla yoğrulmuş bir adam tarafından kaleme alınmıştır.kitapta ilgimi çeken bölümlerden 'Mum' başlıklı bir yazıdan 2 alıntı yapmak istiyorum:
" Çok konuşan az dinler. Öğüt ancak sessizliğin değerini bilenleri etkiler."
"Mum, dili yüzünden yanar. Bilgin bunu bilir, bu yüzden ağzını dikmiştir. "
Bostan bize verilmiş olan nasihatler zinciri..Kitabı okurken sanki baş ucumda bir büyük varmış da bize küçük küçük gün gün hikayeciklerle öğütler veriyormuş gibi hissettim.Kitap roman gibi bir solukta okunacak bir kitap değil,dingin kafayla okunacak anlayarak sindire sindire okunacak bir kitap.10kısımdan oluşan kitapta erdemli olmaktan,iyi bir insan olmaktan,günahlardab,aşktan ve okumaya deper en güzel kısım olan münacaat yer almakta.Sadece bunun için bile okunabileceğini düşünüyorum
Mesnevi tipinde yazılmış hikâye ve menkıbelerden oluşan eserde aralara serpiştirilmiş nasihatlerle, düşündürücü ve ders verici yönü sizi kitaba bağlıyor. Keyifle okunacak bir eser tavsiye edilir.
KitaP çeşitli konular hakkında öğütler içeriyor. Sadinin hayatı boyunca gezdiği gördüğünden, edindiği bilgilerden süzülüp gelen öğütler. Günümüz toplumu için bazı öğütleri ilkel kalabilir ama içersinde ders alınacak şeyler de var. Şahsen çok beğendiğimi söylemem doğru olmaz. Ama elbette bu eseri ortaya çıktığı dönemin eseri olarak değerlendirmek gerek. Şunu da belirtmeliyim Sadi okuduğum diğer İslam alimlerine göre empati yeteneğini daha çok geliştirmiş.
Bir evde kadın feryadı yükseliyorsa, saadetin orada yalnız adı kalmıştır.
Onu cezalandırmana gerek yok, kötü huyu ona düşman olarak yeter.
Şeyh Sadi Şirazi
Sayfa 40 - Kapı Yayınları
Gariplerin gönlünü inciten ülke kısa süre sonra harap olur.
Şeyh Sadi Şirazi
Sayfa 40 - Kapı Yayınları
"Kimseler benden daha günahlısını görmüş değildir. Senin dostluğuna beslediğim güvenden, senin merhametine bağladığım ümitten gayrı beğenilecek hiçbir şeyim yok. Allah'ım, ümitten başka sermaye getirmedim; affına bağlandım ümidimi kırma..."
Kötülüğe kötülükle karşılık vermek çok kolaydır. Asıl mertlik kötülüğe iyilikle karşılık vermektir.
Şeyh Sadi Şirazi
Sayfa 125 - Kapı Yayınları
Seni methedip duranlar aslında dostun değildir. Senin gerçek dostların sana kusurunu söyleyendir.
Şeyh Sadi Şirazi
Sayfa 83 - Kapı Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bostan
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
288
ISBN:
9789944184144
Kitabın türü:
Yayınevi:
Antik Yayınları
Bostan, Doğu edebiyatının elden ele, dilden dile dolaşan en büyük eserlerindendir. Tasavvuf anlayışını yansıtan bu yapıtta insanı insan yapan sevgi, açık yüreklilik, alçakgönüllülük gibi erdemler övülür; bunların her şeyden üstün olduğunu gösteren öyküler anlatılır.

İrfani öğretinin şiirsel taşıyıcıları, Mevlana, Şeyh Galib ve diğerlerinde görüldüğü üzere, mecazi bir dille konuşur. Şirazlı Sadi’de ise böyle sembolik ve şiirsel bir sesten ziyade; dolaysız, yalın ve ‘gerçekçi’ bir eda buluruz. Osmanlı medreselerinin başlıca ders kitabı olan Bostan, gerçekçi, hikmetli ve şiirseldir. Temaları ve bu temaları işleyiş tarzı bakımındansa hem geleneksel, hem güncel, hem de hakikidir..

Kitabı okuyanlar 262 okur

  • Tuğba AYDOĞAN
  • İbrahim DAL
  • Sherlock Holmes
  • Kübra Seydioğlu
  • Ahmet Kaya
  • Rainbow 2071
  • Behiye Gezdi
  • Ya V Uz
  • ~Aysar~
  • Cahit Akdeniz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.5
14-17 Yaş
%4.1
18-24 Yaş
%24.4
25-34 Yaş
%30.9
35-44 Yaş
%20.3
45-54 Yaş
%9.8
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%2.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%43.3
Erkek
%56.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.9 (21)
9
%27.3 (24)
8
%31.8 (28)
7
%11.4 (10)
6
%2.3 (2)
5
%1.1 (1)
4
%1.1 (1)
3
%1.1 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları