·
Okunma
·
Beğeni
·
10,9bin
Gösterim
Adı:
Bostan
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944184144
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Antik Yayınları
Bostan, Doğu edebiyatının elden ele, dilden dile dolaşan en büyük eserlerindendir. Tasavvuf anlayışını yansıtan bu yapıtta insanı insan yapan sevgi, açık yüreklilik, alçakgönüllülük gibi erdemler övülür; bunların her şeyden üstün olduğunu gösteren öyküler anlatılır.

İrfani öğretinin şiirsel taşıyıcıları, Mevlana, Şeyh Galib ve diğerlerinde görüldüğü üzere, mecazi bir dille konuşur. Şirazlı Sadi’de ise böyle sembolik ve şiirsel bir sesten ziyade; dolaysız, yalın ve ‘gerçekçi’ bir eda buluruz. Osmanlı medreselerinin başlıca ders kitabı olan Bostan, gerçekçi, hikmetli ve şiirseldir. Temaları ve bu temaları işleyiş tarzı bakımındansa hem geleneksel, hem güncel, hem de hakikidir..
193 syf.
·8/10 puan
Bir rivayete göre, Anadolu 'ya yapmış oldugu seyahatlerinden birinde Van' lı bir ağanın kızıyla evlenmiştir, Velhasıl 2 çocugu olmuş, eşiyle geçimsizlik yaşayıp, çocuklarından birini alıp İran' a gitmiştir.Diğer oğlunun mezarı Van ilimizde ziyarete açıktır....
*
Bizim edebiyatımızda Mevlana, Yunus Emre ne ise, İran edebiyatında Sadi'nin konumuda öyledir.

️Bu yüzden İran edebiyatının Mevlanası diyebiliriz.
️Eserleri  600 yıl medreselerde  okutuluyor,
️Bm'nin resmi binasında duvarları süsleyen sözlerin sahibi,
️Mehmet Akif'in şirinde alıntı yaptıgı zat-ı muhterem.

En basitinden birine atarlı, giderli söz söylemek isteyenlerin veya nasihat etmek isteyenlerin google aramalarında karşısına çıkan yazar :)
*
Sadiyi okuyanlar bilir, hayatı seyahatlerle, ilimle, tahsille geçen biridir, zaten eserlerini 60 yaşından sonra kaleme almıştır. Her devirde gündem olan konuları işlemesi yazarın kalemini güçlü kılıp, nesiller boyunca aktarılmasına sebep olmuştur.

Gözlemlerime göre empati yapmayı seven, nüktedan, bazı yerlerde kızan bazı yerlerde şefkatle okuyucuya yaklaşan kısacası nasihat sevenler için ibret veren, '' yaa abi yine mi nasihat nasihat 'diyenler için fazla kulak kabartılmaması gereken birisi..
*
Okuduğumuz kitaba gelince, baştan sonra nasihat ağırlıklı,okuyucuyu sıkmamakla beraber, cümlelerin uyumu ve tesiri, okuyucuya lezzet veriyor.. Okurseverlerin kütüphanesinde mutlaka bulunması gereken faydalı bir eser diye düşünüyorum.

Hazır bu kadar yazmışken, Üstad Sadi'nin bir deyişiyle incelemeyi bitirmeyi kendime borç bilirim.

Çocuk !
Sadi'nin nasihatini baba nasihati gibi dinlersen sana kafidir.

...

Gülistanda buluşmak ümidiyle, keyifli okumalar...
328 syf.
·Puan vermedi
Öncelikle sevgili dostlarım dinle barışık olanların nasihat kitabıdır bu.Kendi yalnızlığına aşık olmuş karamsarlarda inşallah bu yollara erişir.Hayatı görmüş , iyilikle kötülüğün çizgisini ayıran bir büyükten anlatılan kelamlar.Sanki aile büyükleriyle uzun uzun ahiret hayatına sevda sözleri ekilmiş bende bunlardan ders almışım gibi.Sırada Gülistan var nasipse , gönül yarım kalırsa ömürde yarım kalır...
288 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Herkesin okuması gereken bir eser olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Bunun sebebine gelince de, gel gelelim kitabı derinlemesine ele alalım...

Vol 1) Eser içerisinde farklı konuları ele almış. Misal nedir bu konular; iyilik mutluluk, bilgelik gibi konuları çok güzel hikayelerle kısa kısa anlayıp verilmek istenen mesajı yazar net bir şekilde güzel, sade ve anlaşılır bir üslupla veriyor.

Vol 2) Her yaşa hitap ediyor. Bunun sebebi birincisi yazarın normal yaşamı ele alışı ikincisi de herkesin yaşamında mutlaka sıklıkla karşılaştığı veya farkına varamadığı şeyleri ele alıyor.

Vol 3) Yazar aynı zamanda bir İslam alimi. Söz konusu din olunca genelde dini baz alarak bu hikayeleri ele almış. Daha doğrusu dinin hayatın her alanında geçerliliğini ispatlayan bir eser olmuş.

Vol 4) Sadi Şirazi, hikayelerini anlatırken hikayelerine uygun olan bazı hadisleri de bazen hikâyeye katarak, dini daha iyi anlamaya yol açıp okura hatırda kalır ifadeler kullanıyor.

Vol 5) Yazar kendi yaşam tecrübesini de hikayelerine katmış. Her ne kadar yazılan hikayeler hep başkalarının başına gelmiş yaşanmış olaylar olsa da, yazar da kendi yaşam hikayesinden kesitler sunuyor okura. Ve güzel olan şeyse, yazarın koca bir İslam alimi olması. Yani bunun bile insana katacağı bilgeliği siz düşünün.

Vol 6) Her ne olursa olsun, doğruluk iyilik ve dürüstlüğe dair çok güzel öğütler veriyor. İnsan okuyunca gerçekten ne olursa olsun iyilikten doğruluktan şaşmamak gerektiğini öylesine güzel anlıyor ki...

Vol 7) Her kim olursa olsun, sonuç olarak öğrenmenin yaşı olmadığından sizleri Sadi Şirazi'yi okumaya davet ediyorum. Her kesime ve her konuda size güzel öğütler verip hayatınızı daha güzel bir şekilde yoluna koymanıza yardımcı olur.

Başucunda durulup sık sık okunması, okundukça ders alınması ve ders alındıkçada hayatı daha güzel yaşamak için okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Herkese keyifli okumalar dilerim. Esen kalın...
193 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10 puan
Sadi Şirazi aynı zamanda islam alimi bu hikaye tarzı kitabında mutluluk, iyilik, bilgelik gibi konuları ele almış. Ve hikayelere hadisleride katarak dini açıdan daha iyi anlamaya, hafızada kalmasına özen göstermiş. Kendi yaşam tecrübelerinide katmış hikayelere. Her yaşa hitap eden anlaşılması kolay sade bir eser olmuş.
131 syf.
İranlı büyük şair Sâdi Şirazi' nin bu güzel eseri birbirinden güzel kısa öykülerden oluşmaktadır ve bizlere de içinden ders alacağımız çok güzel nasihatlerde bulunmuştur.Ve sonunda dua ile bitirmiş yazar kitabı. Bu da ayrıca hoşuma gitti.

Bu kış gününde sobanın yanında, bir büyüğümün dizinin dibine oturmuş ve bu güzel öyküleri dinleme fırsatını bulmuş gibi hissettim kitabı okurken.

Bostan, "Güzel kokulu çiçek bahçesi" anlamına gelmektedir , okuduğum kitapta da bu güzel vardı.
Bir kısa öyküyü paylaşıp bitirmek istiyorum.

" Bir buluttan, deniz üzerine bir damla damladı. O minicik damla denizin genişliğini görünce cisminden utanıverdi. Kendi kendine:'Denizin bulunduğu yerde ben kim oluyorum?Eğer o var ise doğru olan benim yok sayılmamdır.' dedi.
Damla kendini böyle değersiz gördüğü için, bir istiridye bunu bağrına bastı ve naz ile besledi.
Kader o damlayı öyle yükseltti öyle yükselti ki padişahların taşlarına layık inci haline getirdi."

Okuması zevkli bu nasihat kitabını tavsiye ederim.
Kitapla kalın.
288 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kitabın yazarı Sadi Şirazi olunca kitap ismine bakmanın gereği kalmıyor. Daha önceden Gülistan kitabıyla tanımıştım. Bütün kitaplarını da bitirmeye niyetliyim. Bostan kitabı dini bir kitap değil, nasihat kitabıdır. Hayatın feleğinden geçmiş bir zatın altın nasihatleriyle süslenmiş bir eser. Çoğu eseri okuduğunuzda içinde anlamsız çok sayfa olur. Bostan'da anlamsız cümle bile bulmak mümkün değildir. Fakat altı çizilen yerlerin hayata tatbik edilmesi gerekir. Roman gibi okunacak bir eser değil. Kitapta en sevdiğim cümle: ''Midesi geniş olanın yüreği dar olur'' Herkese keyifli ve bol okumalar..
288 syf.
·3 günde·Puan vermedi
İran’ın Şîrâz kasabasında Sünni bir âilede dünyaya gelen, Fârs edebiyatının en büyük şairlerinden olan Şeyh Sâdi Şirâzî, Atabekler devrinin en hakiki şahidi ve seyyahıdır.
Öğrenimini tamamlamak için 1223 yılı civarında Bağdat’a gider. Devrin en kıymetli medresesi Nizamiye’de tahsilini tamamlar.
Uzun yıllar süren seyahatlerinde pek çok tecrübe ve hikmetli bilgileri, kendi ifadesiyle ‘artık kaplanların kaplan huyunu terk ettikleri’, adâleti ile nam salmış Atabek Ebubekir bin Sa’d ibni Zengi zamanında, İslâmî edebî eserleri arasında büyük bir şöhrete sahip Bostan ile Gülistan’ını neşreder.

Bostan, manzum bir mesnevi olup, on bâbdan oluşur: Âdil ve insaf, İhsan ve cömertlik, Âşk ve sarhoşluk, Huzu’ ve huşu’, Teslim ve rıza, Kanaat, terbiye, Âfiyete şükür, Tövbe ve inâbe, Münacat ve hâtime.

Ben hayvanlarla ilgili latifelerini pek beğenmedim. Kadınları da hakir gören bir tavır sezdim. Bir de hükümdara yaranmalar falan pek benlki değildi. Ancak devamında Gülistan'ı da okuyacağım tabi. Sonuçta emeğe saygı göstermek lazım. Hoşuma giden iki alıntıyı da aşağıya ekleyeyim.

"Bir insan az yemek yemeğe alışmış ise, karşılaştığı sıkıntıları kolayca yener. Bolluğa ve boğazına düşkün olan ise darda kaldığı gün sıkıntı ile ölür gider."

"İnsanın merhameti, yumuşaklığı ve cömertliği kendisini düşmanına bile sevdirir."
193 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Tasavvuf anlayışını yansıtan bu yapıtta insanı insan yapan sevgi, açık yüreklilik, alçakgönüllülük gibi erdemler övülür; bunların her şeyden üstün olduğunu gösteren öyküler anlatılır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bostan
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944184144
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Antik Yayınları
Bostan, Doğu edebiyatının elden ele, dilden dile dolaşan en büyük eserlerindendir. Tasavvuf anlayışını yansıtan bu yapıtta insanı insan yapan sevgi, açık yüreklilik, alçakgönüllülük gibi erdemler övülür; bunların her şeyden üstün olduğunu gösteren öyküler anlatılır.

İrfani öğretinin şiirsel taşıyıcıları, Mevlana, Şeyh Galib ve diğerlerinde görüldüğü üzere, mecazi bir dille konuşur. Şirazlı Sadi’de ise böyle sembolik ve şiirsel bir sesten ziyade; dolaysız, yalın ve ‘gerçekçi’ bir eda buluruz. Osmanlı medreselerinin başlıca ders kitabı olan Bostan, gerçekçi, hikmetli ve şiirseldir. Temaları ve bu temaları işleyiş tarzı bakımındansa hem geleneksel, hem güncel, hem de hakikidir..

Kitabı okuyanlar 1.165 okur

  • Nurcan Şahin
  • Müge Öğüt
  • Samed Zengin
  • mervey
  • Faruk
  • BayC
  • serdar çelik
  • Alaattin Öztürk
  • Fatih
  • yaziliharfler

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%6.5
13-17 Yaş
%4.1
18-24 Yaş
%24.4
25-34 Yaş
%30.9
35-44 Yaş
%20.3
45-54 Yaş
%9.8
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%2.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%43.3
Erkek
%56.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.4 (46)
9
%14.3 (40)
8
%15.7 (44)
7
%4.6 (13)
6
%1.1 (3)
5
%1.1 (3)
4
%0.4 (1)
3
%1.1 (3)
2
%0
1
%0.4 (1)

Kitabın sıralamaları