8,4/10  (76 Oy) · 
229 okunma  · 
66 beğeni  · 
3.118 gösterim
Bostan, Doğu edebiyatının elden ele, dilden dile dolaşan en büyük eserlerindendir. Tasavvuf anlayışını yansıtan bu yapıtta insanı insan yapan sevgi, açık yüreklilik, alçakgönüllülük gibi erdemler övülür; bunların her şeyden üstün olduğunu gösteren öyküler anlatılır.

İrfani öğretinin şiirsel taşıyıcıları, Mevlana, Şeyh Galib ve diğerlerinde görüldüğü üzere, mecazi bir dille konuşur. Şirazlı Sadi’de ise böyle sembolik ve şiirsel bir sesten ziyade; dolaysız, yalın ve ‘gerçekçi’ bir eda buluruz. Osmanlı medreselerinin başlıca ders kitabı olan Bostan, gerçekçi, hikmetli ve şiirseldir. Temaları ve bu temaları işleyiş tarzı bakımındansa hem geleneksel, hem güncel, hem de hakikidir..
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789944184144
 • Yayınevi:
  Antik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rojhilat Recep As 
 30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 11 günde

Kalbe Hitap Eden Kitaplar Vol 8

Sadi-i Şirazi'nin bize sunmuş olduğu Bostan. Ama yanlış anlamamak lazım. Bu bilindik bir bostan değil. Bu Bostan mideyi doyurup vücudu beslemiyor. Bu Bostan kalbi doyurup ruhu besliyor. İnsanın aklının bir köşesine takılan, sürekli insanı düşünceye iten nükteleri bir bir sunuyor bizlere. Bostan'da geçen her bir öğüt, her bir hikaye kalbe dokunuyor. İnsan olmanın gerektirdiği şeyleri, erdemli olabilmek için aşılması gereken engelleri ve bu engelleri aşmanın yollarını anlatıyor bize.
Kalbi okşayan kitaplar serisine bir tane daha eklemiş oldum çok şükür. Bundan önce aynı lezzeti Mesnevî-i Şerif, Mantıku't-Tayr, Güvercin Gerdanlığı gibi kitaplarda bulmuştum. Şimdi aynı lezzeti tekrardan Bostan'da tatmak beni mutlu etti. Ama okuma sırası olarak bir hatam var. Önce Gülistan'ı, sonra Bostan'ı okudum. Okuyacak olanlara tavsiyem önce Bostan ile ruhunun ve kalbinin gıdasını temin etmesi; şükür, tövbe, rıza ,kanaat vb içeriğiyle. Doyduktan sonra da tatlı niyetine Gülistan'ı koklamasıdır.

kenan karlı 
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Kitabın yazarı Sadi Şirazi olunca kitap ismine bakmanın gereği kalmıyor. Daha önceden Gülistan kitabıyla tanımıştım. Bütün kitaplarını da bitirmeye niyetliyim. Bostan kitabı dini bir kitap değil, nasihat kitabıdır. Hayatın feleğinden geçmiş bir zatın altın nasihatleriyle süslenmiş bir eser. Çoğu eseri okuduğunuzda içinde anlamsız çok sayfa olur. Bostan'da anlamsız cümle bile bulmak mümkün değildir. Fakat altı çizilen yerlerin hayata tatbik edilmesi gerekir. Roman gibi okunacak bir eser değil. Kitapta en sevdiğim cümle: ''Midesi geniş olanın yüreği dar olur'' Herkese keyifli ve bol okumalar..

Ekrem Özkara 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Farklı ebatta ve yayınevinden de olsa okunan kitap " Bostan ve Şadİ-i Şirazi " olunca deyim yerindeyse akan sular duruyor.On bölümden oluşan bu kitabı sakin bir kafayla okumak şart.
Onüçüncü yüzyılda yaşamış olan yazar,konuları yalın ve gerçekci bir şekilde anlatıyor.Tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.

Nurten Ulaba 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ders alınacak , hayat yolunda ışık tutacak bir kitap. Ama okuyan feyz almalı. Yoksa sadece kitap okumuş olur.

Hazan 
06 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

İnsanların en akıllısı,dünyadakilerle değil kendisiyle meşgul olan kimsedir..
Şirazli Sadi bu kitabında hikayelerle nasihat ediyor..
Gerçekçi bir anlatımla Adalet,ahlak,doğruluk,alçakgönüllülük gibi konuları işleyerek bir nevi insanı kendine getirmeyi amaçlamış akıcı bir kitap..

Sami DAŞCI 
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Beyitlerden methiyelerden hoşlanan kar bunu mutlaka okumalı tek nefes okuyacağınız bir kitap keşke böyle eserler günümüzde de devam etse eski edebiyatımızın güzellikleri

Serdar Sarı 
20 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

babamın bana aldığı ilk ciddi kitaplardandır. belki de hayata kendinden başka bir rehber aracılığıyla bakmamı istediğinden ki bu rehberi Sadi-ī Şirazi olarak seçmesi o zamanlar belki anlamlandıramadığım ancak şu anda minnet duyduğum bir olay olarak hayatımda yer edinmiştir. kitap dini bir kitaptan ziyade öğüt vermek için hayatın acılarıyla yoğrulmuş bir adam tarafından kaleme alınmıştır.kitapta ilgimi çeken bölümlerden 'Mum' başlıklı bir yazıdan 2 alıntı yapmak istiyorum:
" Çok konuşan az dinler. Öğüt ancak sessizliğin değerini bilenleri etkiler."
"Mum, dili yüzünden yanar. Bilgin bunu bilir, bu yüzden ağzını dikmiştir. "

Ahsen 
24 Kas 2017 · Kitabı okudu · 20 günde · 8/10 puan

Bostan bize verilmiş olan nasihatler zinciri..Kitabı okurken sanki baş ucumda bir büyük varmış da bize küçük küçük gün gün hikayeciklerle öğütler veriyormuş gibi hissettim.Kitap roman gibi bir solukta okunacak bir kitap değil,dingin kafayla okunacak anlayarak sindire sindire okunacak bir kitap.10kısımdan oluşan kitapta erdemli olmaktan,iyi bir insan olmaktan,günahlardab,aşktan ve okumaya deper en güzel kısım olan münacaat yer almakta.Sadece bunun için bile okunabileceğini düşünüyorum

Baki Coşkun 
11 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sadi-i Şiraziden hayat dersleri anlayana

Melike Akyıldız 
 18 May 00:59 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Bostan, 12. yüzyılda yazılmasına rağmen günümüze çevrilmesiyle içindeki mânânın öldürüldüğünü düşünüyorum. Sâdî Şirâzî'nin sürekli padişahı övmesi, nasihat vermesi ve birçok küçük hikâyeden oluşması akıcılığı olumsuz etkilemiş. Hikâyelerden çıkartılması gereken ders okurlara bırakılmalıydı.

2 /

Kitaptan 538 Alıntı

Ferman Mamedov 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir evde kadın feryadı yükseliyorsa, saadetin orada yalnız adı kalmıştır.

Bostan, Şeyh Sadi ŞiraziBostan, Şeyh Sadi Şirazi

Onu cezalandırmana gerek yok, kötü huyu ona düşman olarak yeter.

Bostan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 40 - Kapı Yayınları)Bostan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 40 - Kapı Yayınları)

Gariplerin gönlünü inciten ülke kısa süre sonra harap olur.

Bostan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 40 - Kapı Yayınları)Bostan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 40 - Kapı Yayınları)

Kötülüğe kötülükle karşılık vermek çok kolaydır. Asıl mertlik kötülüğe iyilikle karşılık vermektir.

Bostan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 125 - Kapı Yayınları)Bostan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 125 - Kapı Yayınları)

Düşmanı küçümseme, büyük dağlar küçücük taşlardan oluşur.

Bostan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 58 - antik şark klasikleri)Bostan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 58 - antik şark klasikleri)
kenan karlı 
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Cennet ehli kadınların yüzü de melek gibidir, boşuna boya sürme !

Bostan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 233 - Mutena Yayınları)Bostan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 233 - Mutena Yayınları)

Seni methedip duranlar aslında dostun değildir. Senin gerçek dostların sana kusurunu söyleyendir.

Bostan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 83 - Kapı Yayınları)Bostan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 83 - Kapı Yayınları)

Hz. Peygamberin gösterdiği yoldan farklı bir yol seçen, hiçbir zaman menziline ulaşamayacaktır. Sen Hz. Peygamberin rehberliğiyle yürü!

Bostan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 26 - Kapı Yayınları)Bostan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 26 - Kapı Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber