Cam Irmağı Taş Gemi

8,5/10  (24 Oy) · 
90 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.513 gösterim
Taşın boyanmasıydı âdet olan, sıra boyamalara geldi. Yontucunun, kullandığı boyalara güveni sonsuzdu. Asırlarca dayanacaklarını, solmayacaklarını, bambaşka renklere dönüşmeyeceklerini biliyordu. Kimi bir deniz kabuğunun, kimi bir çömlek parçasının içinde karıştırdı renkleri. İstese, sonsuz sayıda renk elde edebilirdi. İstemedi. Kimi iç açıcı, kimi kasvet verici, ama hepsi de canlı ve kalıcı renklerle yetindi. Gözlerini karla hiç ovmamış kadınların ülkesinde buz mavisi, yağmur grisi gibi, kar beyazının da olmazdı elbet ama renklerin en zor olanı, kendisinden başka bütün renkleri yutanı, renksizlik kılanı, göz yakıcı çiğ beyaz bile onun duvar resimlerinde yumuşadı, uysallaştı. Hacmini buldu, boyun eğdi, renklerden bir renk oldu. En çok da bir yıldız ırmağının üzerinde akan lâcivert gökyüzünün altında güzel durdu. Çünkü kraliçe her defasında yıldızlı gök altında beyaz bir elbise giyiyor oluyordu.

Yontucu her şeyi üstün bir gerçekçilik duygusuyla tamamladı. Tasvirleri arasında bu gerçekçilikle bağdaşmayan tek sahne, lâcivert ırmağın burgaçlı dalgaları arasına saldığı, batacağı ya da yol alacağı zamanın tek anlık aynasından belli olmayan taş geminin üzerine kaldı. Onun da tek yolcusu vardı.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  975-263-478-8
 • Yayınevi:
  Timaş
 • Kitabın Türü:
Salih Çermik 
11 Oca 20:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hoş ve anlam derinliği çokça olan bir kitap. Yüzeysel de okunabilir, derinlemesine de. Her iki türlü de kazandıracağı şeyler var mutlaka. Ama derinlerine dalarak okunması daha güzel olur. Zahirden ziyade manaya yönelik bir kitap. Sonuç itibariyle bir Nazan Bekiroğlu klasiği...

ARİFE ERZURUMLU 
30 Haz 2016 · Kitabı okudu · 128 günde · Beğendi · 6/10 puan

Çocukluğumda dinlediğim masallara selam olsun. Dünya telaşından uzaklaşmak isteyenlere tavsiyemdir. Kütüphanenizde olması gereken kitaplardan. Bu kitabı canım sıkıldıkça okumalı dünya telaşından uzaklaşmalıyım..:-)

cizgiliortu 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlmek ilmek ruhuma işleyen bir Nazan Bekiroğlu kitabı oldu benim için. Derin anlatımına, tasvir yağmuruna, kelimelerinin zarafetine hayran kaldım. Tek bir cümleyle titreyebiliyorsa yazıcı yüreğinizi işte o zaman kelimelerinin sağanağında yıkanmalısınız.

Kitap kısa ve felsefi derinliği olan hikayelerden oluşuyor. Bazen küçük kül rengi bir kuş olup beyaz mermer şehirlerin yalnızlığını dinliyorsunuz bazen Elif olup Be'nin ihanetiyle yüreğinizin en savunmasız yerinden yara alıyorsunuz.

Cam kadar kırılgan, naif ama taş kadar da sağlam cümlelerle oluşmuş bu kitabı kesinlikle okuyun.

Suskun/ca 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum her satırda beni çocukluğuma götüren kitap...Ve o kelimelerin sahibi Nazan Bekiroğlu...Kimileri için ağır gelebilir belki ama ben keyifle okudum. Hele "İsimle Ateş Arasında" kitabındaki Nihade'ye dair bölümü görünce nasıl mutlu oldum anlatamam. Öykücü, öykülerinden çıkardıklarımı kalbimde saklayacağım daima...

Behzat POYRAZ 
15 Nis 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kitabı okurken sanki anlattığı herşey gözlerimin önünde canlanıyor.olaylar önümde zikrediyordu.ruhunuza işleyen bir kitap.yine Nazan ve yine onun farkı.

Kitaptan 81 Alıntı

mavera 
30 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ama dayanmak mümkün değildi.
peki, zaman her acının ilacı değil miydi?
gözden ırak olan,gönülden de ırak olmuyor muydu?
aşk bile olsa her şey, eninde sonunda bitmiyor muydu?
bitmiyordu,
bir adım sonrası ölüm.
ölünmüyordu.
sürüp gidiyordu..

Cam Irmağı Taş Gemi, Nazan BekiroğluCam Irmağı Taş Gemi, Nazan Bekiroğlu
Muharrem Okumuş 
08 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Daraldı ölümle kalım arasındaki mesafe. Perde inceldi. Ölüm geldi, hayatın tam ortasında durdu. Belli ki ölmek de ancak yaşanırsa ölmek oluyordu.

Cam Irmağı Taş Gemi, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 72 - Timaş Yayınları)Cam Irmağı Taş Gemi, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 72 - Timaş Yayınları)

Senin bugün bu satırlara rastlayacağını hiç
ummuyorum.
Bakma bu kadar laf ettiğime,
Seni çok özlüyorum.

Cam Irmağı Taş Gemi, Nazan BekiroğluCam Irmağı Taş Gemi, Nazan Bekiroğlu

“Elif” karanlıkta oturuyordu.
Bir “Be” bulsa, açılacaktı yolu.
Ama sırdı Be.
Elif sırrın varlığını bile bilmiyordu.
Oysa gelmesi gerekiyordu Be’nin…
Gelmesi ve ayağına düşmesi Elif’in…

Cam Irmağı Taş Gemi, Nazan BekiroğluCam Irmağı Taş Gemi, Nazan Bekiroğlu
Şah Şkr 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dayanırdı belki bütün bunlara ama yanılmışlığı kendi sebebi, buna dayanamamıştı...

Cam Irmağı Taş Gemi, Nazan BekiroğluCam Irmağı Taş Gemi, Nazan Bekiroğlu
Muharrem Okumuş 
09 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanın, canının bir yarısı öbür yarısını nasıl böyle ederdi?

Cam Irmağı Taş Gemi, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 111 - Timaş Yayınları)Cam Irmağı Taş Gemi, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 111 - Timaş Yayınları)