9,2/10  (5 Oy) · 
11 okunma  · 
6 beğeni  · 
546 gösterim
Hepimiz cesur olduğumuz için geldik hayata. Canbaz olamayanlar hiç doğmayanlardır. Kalabalık bir karmaşadır yaşamak… İpin üzerinde yürüyebilenlerle yürüyemeyip düşenlerin hikâyesi Canbaz.

Emine Işınsu gibi yirminin üzerinde esere imza atmış sanatçılar hakkında, "En önemli eseri hangisi?" diye sorulur. O en önemli esere bizde şaheser, Batı'da "opus magnum: büyük eser" denir. Canbaz muhakkak ki Emine Işınsu romanları arasında bu unvan için rekabete gireceklerden biridir. Eğer bu ilk Emine Işınsu romanınız ise iyi bir noktadan başlıyorsunuz, bunu bitirdiğinizde kendinizi yazarın bütün eserlerini okumaya mecbur hissedeceksiniz. Daha önce Emine Işınsu'yu okumuş ve sevmişseniz Canbaz'ı mutlaka okumalısınız.

Canbaz birkaç kahramanın değil geniş bir çevrenin, her biri size kuvvetle gerçekliğini hissettirecek karakterlerin romanıdır. Sendikacılar ?bilhassa sendikacılar? üniversite öğrencileri, genç profesyoneller, teröristler ve her meslekten, her cinsten canbazlar. Bu sayfalarda uzak ve yakın epey tanıdık bulacaksınız.

Bir not: Canbaz 1982'de yazıldı. Romanda sanayici Koçsa'yı bir terörist öldürür. Sabancı cinayeti 1996'dadır. Sanatçılara kâhin gibi bakılması böyle öngörülerin sonucu olmalı.

"Çığlık çığlığa bağırdım ve yerimden fırlayıp ok gibi, kaçtım salondan. Odama girip kapıyı kapattım. Ah benim sarışın odam, sarışın odam! Çalılar arasında açan nisan çiçekleri! Karınca yahut adını bile bilmediğim bir küçük böcek gibi, başımı ve bedenimi gömüp yaprakları arasına, bu sapsarı dünyada yaşamak ne hoştu! Mahmut'un verdiği zarfın içinden on bin lira çıkınca sevincimden donmuştum. Elim ayağım kesilmişti."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  424
 • ISBN:
  9786055261870
 • Yayınevi:
  Bilge Kültür Sanat
 • Kitabın Türü:
Muhammet Çelik 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sendikalar acaba emekçilerin koruma çatısı mı? Yoksa onların kanını emen asalak mı?

Bir dönem sendikacılığının eleştirisel hikayesi...

Kitaptan 6 Alıntı

"O zaman haklısın, korkağın biriydim ,kompleksliydim,kendimi bu eve,güzel ve değerli olan hiçbir şeye layık görmüyordum."

Canbaz, Emine IşınsuCanbaz, Emine Işınsu
TURGUT KARABACAK 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

“Mühim olan duygularımızı sereserpe yaşabilmek ama tek duygu kırıntısıyla bile karşımızdakini sınırlayıp,boğmamak,sevdiğimizi,sevgimize tutsak etmemek.Kendimizi değil,karşımızdakini sevmek”

Canbaz, Emine Işınsu (Sayfa 88 - Ötüken)Canbaz, Emine Işınsu (Sayfa 88 - Ötüken)
TURGUT KARABACAK 
 22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

“Türklüğü bir bütün olarak düşünmek lâzım, çocuk kendimizi tanımalı, insanımızı tarih içinde bilmeli ki,eğer hizmet edecekse bu memlekete ,sağlam bassın ayakları.Eskiyi ,tam yerine yerleştiremezse kafasında,yeninin doğru olanına,nasıl adımlar atabilir?....”

Canbaz, Emine Işınsu (Sayfa 116 - Ötüken)Canbaz, Emine Işınsu (Sayfa 116 - Ötüken)
TURGUT KARABACAK 
 22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

“Doğru birbirimize bağlıyız,bağımlı değiliz.Birbirimizi gerçek anlamda seviyoruz,bu yüzden duygularımızı yek diğerimize yük etmiyoruz.Birbirimizin hayatına,ciddi arzularına müdahale etmeyiz,aksi hâlde yaşadığımız sevgi olmazdı,bencillik olurdu.”

Canbaz, Emine Işınsu (Sayfa 87 - Ötüken)Canbaz, Emine Işınsu (Sayfa 87 - Ötüken)
TURGUT KARABACAK 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

“Dünyada ne kadar insan varsa,o kadar canbaz vardır.Herkes kendi ipinin üzerinde,ispat uğruna tehlikeli gösteriler peşinde fakat can derdinde ! Denge sağlamaya bir sopa bulursa ne alâ...Sopalar da o kadar çeşitli ki be canım,bazısı denge sağlayacağına denge kaybettiriyor,hele üzerinde yürüdüğü ip,gevşemişse...işte o zaman Allah yardım etsin,kuldan hiç umut yok!”

Canbaz, Emine Işınsu (Sayfa 368 - Ötüken)Canbaz, Emine Işınsu (Sayfa 368 - Ötüken)