Azap Toprakları

8,3/10  (8 Oy) · 
32 okunma  · 
9 beğeni  · 
761 gösterim
Batı Trakya Türkleri üzerinde zaman zaman teröre dönüşen Yunan baskısı... Roman 1969'da yazılmıştır ama onların hayatlarını ve siyasî atmosferi ne geçen yıllar ne de Avrupa Birliği değiştirebilmiştir. Anlatan da anlatılan da o azap toprakları üzerinde yaşayan insanlardır.
(Tanıtım Bülteninden)
Mehmet Y. 
07 Haz 02:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1998-99 yıllarında okuduğum bir romandı. İlk Emine Işınsu romanımdı ve sonrasında bu sayı epeyce arttı. Roman bir bakıma 'Suyun Öte Yakasını' anlatıyordu; yani Meriç'in... Batı Trakya'daki Türk köylerinden birini merkeze alan roman Yunan hükümetinin özünde 'Siz Türk falan değilsiniz, Müslüman olmuş Rumlarsınız' tezinin bir devlet politikasına ve baskısına dönüşmesini işliyordu. Elbette yalan ve yanlış olan bu politika halen değişmiş değil. Sadece AB üyesi olmanın getirdiği bazı demokratikleşme mecburiyetleri içinde birazcık yumuşamış durumda.

O toprakları gezdim; Batı Trakya'yı ve daha batısındaki Kavala'yı, Selanik'i... Maalesef bugün Selanik'te ibadete açık bir tek cami ya da mescit yok. Oysa ki aralarında Yunanistan vatandaşı Türklerin de bulunduğu on binlerce Müslüman yaşıyor şehirde. Batı Trakya'da ise 'Müslüman olmuş Rumlar' hikayesi halen devam ediyor.

Azap Toprakları, Lozan sonrasında Yunan tarafında kalmış olan Türklerin hazin hikayelerini anlatıyor; mübadeleyle gelenlerin hazin hikayeleri olduğu gibi kalanların da olduğunu fısıldıyor bizlere.

Sözü, Gümülcine müftüsünün bir sözü ile bağlayalım; 'biz burada namaza durduğumuz zaman elbette kıbleye döneriz. Ancak şunu da biliriz, kıblenin yolu Türkiye'den geçer.'

silaes 
08 Haz 15:28 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Roman gibi roman...
Tekniği, kurgusu ve yalın Türkçesiyle insanı içine çekiyor. Batı Trakya köylerinde yaşanan Yunan baskılarını merkeze almış. Kilise inşaatında zorla çalıştırılan, gencecik kızlarınının yanik bedenlerini toprağa veren köylülerin hikayesini oluyacaksınız. Gözleri ve umutları Türkiyeden uzanacak dost elinde...
Ki ne acıdır, onlar orada beklerken 6-7 eylül terörüne sebep olduk. Bir de üstüne çok kıymetli velinimetimiz, haşmetli başvekilimiz Adnan Mendres'in bebek- köpek davası skandallarıyla uğraştık.

Kitapta kullanılan dil yöre ağzını da kapsıyor. Günlük dil olduğundan okuması çok zevkli.
Ak hoca en sevdiğim karakter oldu.
Tek sorun yardımcı karakterlerin çok olmasıydı. Kim kimin karısı, kimin kimin çocuğu... Kafamda bir düzen oturtamadim. Bitmesini istemediğim bir nokta da bitti.
Gerçi hikayenin gerçeği törpülenmiş olarak hala devam etmekte.

Şahin Bağcı 
06 Haz 16:18 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Emine Işınsu “Azap Toprakları” kitabında Batı Trakya’daki Türklerin çektiği sıkıntılarına, dertlerine, özlemlerine ve umutlarına bizleri ortak etmiş. Sebepsiz yere öldürülen ve tecavüz edilen kadınlar; Türklüğü ve Müslümanlığı unutturulmaya çalışılan insanlar, idealleri uğruna sevdiklerine kavuşamayanlar, Türkiye ve tam bağımsızlık ateşiyle yananlar kısacası Türk olduğu için azap içinde yaşamaya mecbur bırakılanların öyküsü “Azap Toprakları”

Muhammet Çelik 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Balkan Türklerinin çektiklerini dili olsa da Tuna Meriç anlatsa...

Kitap Trakya'da küçük bir Türk köyünün hikayesini anlatıyor. Seneler boyunca acı çeke çeke gelmiş nesillerin hikayesini. Yunan teğmenlerin elinden geldiğince yaptığı eziyetleri Türk olmadıklarına dahi propagandaları. Kendi içlerinde çözülmelerini. Duyguyu nefreti. Türkiye'ye kaçma planlarını...

Kitap biraz tersten başlıyor. Merak edenler için kitabın başı sonu tarzında olmuş. Kitabın akıcılığı harika. Kendini okutturuyor. Orijinal balkan lehçesi ve Gerçek hikayelerden oluşmuş.

Herkesin okumasını tavsiye ederim

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
07 Haz 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Emine Işınsu serisini yapmak istediğim bir yazar oldu. Bu kitap daha baştan sizi içine alan ve gerçeği net şekilde idrak etmenizi sağlıyor.Hikayeyse sürükleyici, son güzel.

Kitaptan 17 Alıntı

silaes 
08 Haz 02:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Fesatlık yapmasını istemediğin adamı yoracaksın, hem de öyle bir çalıştırıp yoracaksın ki; fesatlığı yapmaya değil, düşünmeye, vakti olmayacak."

Azap Toprakları, Emine Işınsu (Sayfa 162 - Bilge Kültür Sanat)Azap Toprakları, Emine Işınsu (Sayfa 162 - Bilge Kültür Sanat)
silaes 
07 Haz 00:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

-Ulan! Ben onu gavur, Müslüman diye kurtarmadım ki. Baktım arabası devrilmiş, herif ölüyor, attım benim arabaya, götürdüm hastahaneye. Gavur olsun, yol ortasında bırakacak değildim ya.

Azap Toprakları, Emine Işınsu (Sayfa 53 - Bilge Kültür Sanat)Azap Toprakları, Emine Işınsu (Sayfa 53 - Bilge Kültür Sanat)
silaes 
 07 Haz 02:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

-Türkçeyi unutmayacaksın. Ama onların dilini de iyi öğreneceksin. Düşmanı vurmak istersen, en azından onun silahlarına sahip olman lazım. Tüfeğin, tabancan yoksa, hiç olmazsa, bilgisine, okumuşluğuna sahip ol.

Azap Toprakları, Emine Işınsu (Sayfa 65 - Bilge Kültür Sanat)Azap Toprakları, Emine Işınsu (Sayfa 65 - Bilge Kültür Sanat)
silaes 
06 Haz 17:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sabah çabuk erişti. Nasıl bir sabahsa, aydınlığı yok. Bulutların ardına sinmiş kalmış gri bir sabah.

Azap Toprakları, Emine Işınsu (Sayfa 24 - Bilge Kültür Sanat)Azap Toprakları, Emine Işınsu (Sayfa 24 - Bilge Kültür Sanat)
silaes 
06 Haz 17:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hepsi bir kara toprağın uğruna ya'u... Keşkem insanı topraktan yaratmasaydın, belki bu çekişme olmazdı o zaman. Olmazdı ya.

Azap Toprakları, Emine Işınsu (Sayfa 35 - Bilge Kültür Sanat)Azap Toprakları, Emine Işınsu (Sayfa 35 - Bilge Kültür Sanat)
silaes 
07 Haz 01:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bir okumuş adam, yüz kara cahile bedeldir"derdi hep. Köylüyü de okumaya zorlardı.

Azap Toprakları, Emine Işınsu (Sayfa 64 - Bilge Kültür Sanat)Azap Toprakları, Emine Işınsu (Sayfa 64 - Bilge Kültür Sanat)
silaes 
08 Haz 14:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

-Abe ağzımdan çıkan, gönlümden gelendir, kulağım duysa ne olur, duymasa ne olur?

Azap Toprakları, Emine Işınsu (Sayfa 241 - Bilge Kültür Sanat)Azap Toprakları, Emine Işınsu (Sayfa 241 - Bilge Kültür Sanat)
silaes 
07 Haz 15:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

O yıllarda Türkiye ile Yunanistan ballı şekerli. Kral'la kraliçe Ankara'ya gitmişler, büyük törenle karşılanmışlar. Tuhaftır, böyle zamanlarda daha çok azıtır Yunan karakolları, Batı Trakya'daki Türklerin canına daha çok kasteder.

Azap Toprakları, Emine Işınsu (Sayfa 93 - Bilge Kültür Sanat)Azap Toprakları, Emine Işınsu (Sayfa 93 - Bilge Kültür Sanat)
Elly 
25 Tem 23:47 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Şu durasıca kalbi, hep böyle olmaz zamanda deli deli çarpmaya başlar!

Azap Toprakları, Emine IşınsuAzap Toprakları, Emine Işınsu
2 /