Babalar da Ağlar

7,9/10  (17 Oy) · 
51 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.239 gösterim
Babalar buzdolabının içindeki lambaya benzer. Buzdolabın kapısını açmadan lambanın varlığının farkında olmazsınız. Peki, babaların yürek kapısı nasıl aralanır? Kim bilir nice söylenmemiş sözler saklıdır tıpkı kırışık alnındaki çizgilerde kuytuya yatırılmış duygular gibi. Yaşarken yaşadıkları görülmemiş silik gölgelerimizdir babamız.

Hem kendisinden korktuğumuz tedirgin bir düş gibidirler, hem de korktuğumuz, canımız yandığında imdadımıza yetişmesini beklediğimiz usulca yanağımıza dokunmasını istediğimiz yitik dayanağımızdır babamız.

Bir babayı ancak babasını yattığı toprağın altından çağıran bir kızın gözlerindeki çaresizlikten anlayabilirsiniz. En çok kızlar sayıklar babalarının isimlerini. Sesinden önce soluğu yere düşer de yerden kaldıran baba eli yoktur artık.

Yaşamak ağrısı büktükçe boynumuzu varsa bir avuç gözyaşımız gider mezarında “Ölmek ne kadar uzak böyle baba!” diye tırnaklarız geçmişimizi. Babaları ağlamaz bilir onun adına da yaşlar dökeriz, oysa babalar da ağlar içten içe akıtarak sessiz
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2017
 • Sayfa Sayısı:
  190
 • ISBN:
  9789752448278
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kütüphaneme Ayfer Kadife (AYIŞIĞI) tarafından hediye gelmiş olan bu kitabın içinde bir not vardı:
"Umarım bu kitap seni babana daha çok yakınlaştırır." Bu notu okuduktan sonra kitabı daha da dikkatli okudum ve kesinlikle babalık görevinin çok zor, çok çileli bir o kadar da tarifsiz derecede güzel kutsal bir mertebe olduğunu fark ettim. Bu kitabı okumadan önce zaten bunları bilmiyor muydun? Diyeceksiniz haklısınız ama brn bunları bu kadar bilmiyordum derim o zaman ben de. Kitap kendine çekti bir olay yoktu, roman değildi ki akıcı olsundu ama olmuştu bir sonraki yazının kime ait olduğunu merak ede ede bir baktım kitap bitmiş. Gittim ve babama sarıldım. MUTLU SON

Ayfer Kadife (AYIŞIĞI) 
19 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Babalar bambaskadir hele ki kizlarinin gozunde:) Her seylerinin ilkidir, kimi icinse ilk askidir. Her ne kadar surekli gorsekte, onlarla konusmalarimizda kalbimiz durmadan atar iki kelimeyi bir araya getiremeyiz. En cok babalarimizdan cekinir ne kadar sevsekte aslinda bir o kadar korkariz onlardan:)

Kitap cok guzeldi ne kadar gec bitirsemde. Kitapta gecen bazi hikayeler ve siirler cok guzeldi, önsöz de yazar cok güzel anlatmisti baba ve cocuk arasindaki bagi.

Babalar ne kadar sevsede fazla belli etmezler sevgisini bence en buyuk hatalaridir. Adini bile duysak hemen guven gelir evet babam deriz, onlarin en küçük sozunden bile etkileniriz. Onlari o kadar yuksek, o kadar derin bir yere koyariz ki. Bazen ne kadar onlara sinirlensekte onlara en ufak birsey oldugunda canimizdan can gider. Onlar hayattayken kiymetlerini bilmeliyiz çünkü kaybettikten sonra yerini kimse dolduramiyor... Keyifli okumalar, bence güzeldi pisman olmassiniz:)

Nurhan Işkın 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitabı okuduğumda çok ağlamıştım.Benim babam da çok sessiz kendi halinde bir adamdı, hayatımda öğrendiğim her şeyi ondan öğrendim,insan sevgisini,dürüstlüğü bir çok şeyi...Bu eserde babalardan örnekler verilmiş,bir babanın evladı için neler yapabileceği anlatılmış,onların gerçekten herkes yanında olsa da iç dünyaların da ne kadar yalnız olduklarından bahsediyor...Babaları biraz daha iyi anlamamıza vesile olacak bir eser...

Gül yalçın 
28 Nis 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Babam çok duygusal adamdı..dı diyorum çünkü yaklaşık 6 ay önce beni bırakıp gitti bi bilinmeze..aglardi,yeri gelirdi birlikte ağlardık..ama beni ağlarken görürse gelir göz yaşımı siler,göğsüne bastırır boğardi beni şefkatine..şimdi ben bu kitabı okuyup harap olcam ama gözyaşımı onun gibi silen olmicak..

Yeliz ÖCAL 
 27 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Bu kitabı okumazsam kendimi eksik hissedeceğimi bilerek okumaya başladım. Kimi insanlar babasından nefret eder kimisi çok sever. Her ne durum olursa olsun size ne kötülük yaparsa yapsın o bir babadır. Sizin için ailesinden mahrum işe giden, ve çocuklarından sevdiği kadar sevgiyi alamayan. Kaybedince çoğu şeyin değeri anlaşılır ama siz siz olun benim gibi babasını kaybedip sonradan pişman olanlardan olmayın. Onları hep sevin, öpün ve sevdiğinizi belli edin.

Gürkan TOKTAŞ 
15 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir babanın erdemi çocuklarının sevgisidir. Doğumumuzu heyecanla bekleyen, dünyaya gelişimizle birlikte büyük sorumluluklar yüklenen ve bu durumdan da hiçbir zaman şikâyetçi olmayan annelerimizin ve babalarımızın bizim için yaptığı tüm fedakârlıklarda tek istekleri; hiç şüphesiz, mutluluğumuz ve hayata karşı zaferlerimizdir.

Babalarımızın bizler için yaptığı fedakârlıklar anlatmakla bitmez, bu nedenle onları fırsat bulduğumuz her zaman ve her yerde kucaklamalıyız, Annemize, babamıza veya yakınlarımıza sevgimizi göstermek için onlara “özel günler”in gelmesini beklememeliyiz.

Babalarımızın üzerimizde hiç bitmeyen bir sevgisi ve sorumluluğu vardır; bizi saran, koruyan, kollayan… Çocukların gözünde balar bambaşkadır, bir efsanedir. Bunu hiç unutmamalıyız.

İçimizde sakladığımız, bazen de bastırdığımız duygularımızı zaman geçmeden göstermeliyiz. Gözlerinin içine bakıp, gülümseyerek, onların kıymetini, büyüklüğünü onlara hayattayken hissettirmeliyiz.

Sonuç olarak, sevdiklerimiz bizler için çok değerliler. Bizde sevgimizi onlara gösterelim, hadi bir adım atalım ve annemize babamıza sarılarak ellerini öpelim.

Yağmur Başak 
17 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim yazdığım ufacık bir bölümü de olan derleme kitabı okurken hep duygulanıyorum babalarına en çok kızları düşkün olurlar nede olsa

Mert Bey 
12 Mar 2017 · Puan vermedi

Okuduğunuzda babanıza karşı yaptığınız hatalar gelir aklınıza.Sevdiklerimize karşı daha kırıcı oluruz,alışmışlık yatar altında bana göre.

Kitaptan 21 Alıntı

Nurhan Işkın 
13 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ana- babayı memnun etmek, Allah ve Resulünü memnun etmek demektir.

Babalar da Ağlar, Sinan Yağmur (Sayfa 199)Babalar da Ağlar, Sinan Yağmur (Sayfa 199)
Ayfer Kadife (AYIŞIĞI) 
13 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Baba
İnan ki baba demeyi özledim babam.
Taner Erinc

Babalar da Ağlar, Sinan Yağmur (Sayfa 53 - karatay)Babalar da Ağlar, Sinan Yağmur (Sayfa 53 - karatay)
Ayfer Kadife (AYIŞIĞI) 
 22 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ölüm
Ölüm niye bu kadar özlenir, ölümsüzlük de ölümü yaşadın mı hiç?

Babalar da Ağlar, Sinan Yağmur (Sayfa 119 - Karatay Akademi Yayınları)Babalar da Ağlar, Sinan Yağmur (Sayfa 119 - Karatay Akademi Yayınları)
Ayfer Kadife (AYIŞIĞI) 
14 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

erkekler aglamaz
Kim uydurdu "Erkekler ağlamaz" yalanini? Kimin zoruna gidiyor erkeklerin ağlamasi?

Babalar da Ağlar, Sinan Yağmur (Sayfa 88 - karatay)Babalar da Ağlar, Sinan Yağmur (Sayfa 88 - karatay)
Nurhan Işkın 
13 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Yanınızda uyurken en güzeline dalardı gözlerim...Türüm türüm baba kokardın en harbisinden.

Babalar da Ağlar, Sinan Yağmur (Sayfa 91)Babalar da Ağlar, Sinan Yağmur (Sayfa 91)
Ayfer Kadife (AYIŞIĞI) 
15 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Baba
Babanin mirasini mi istiyorsun? Bilgisini ogren; çünkü parasini hemen harcayabilirsin.

Sadi

Babalar da Ağlar, Sinan Yağmur (Sayfa 214 - karatay)Babalar da Ağlar, Sinan Yağmur (Sayfa 214 - karatay)

Ama... İşte, ama'sı var dünün yine de... O ama'ların muamması içinde düğümlenen babalar; hıçkırıklarıyla düğüm düğüm ağıt yakan analar kadar seslice haykıramıyorlardı. Acıtan çığlıklarını zehirli bir sıvı gibi içlerine akıtırken; çelik gibi sağlam, kaya kadar dik ve korunaklı idi evlatlarının arkasında, çıkarsızca..

Babalar da Ağlar, Sinan Yağmur (Sayfa 18)Babalar da Ağlar, Sinan Yağmur (Sayfa 18)
Ayfer Kadife (AYIŞIĞI) 
15 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Haydi baba "seni seviyorum kizim" de en azindan bir dene. Ben de yillarin ozlemiyle doyasiya hoyratca sarilayim kucukken sarildigim gibi masumca...

Babalar da Ağlar, Sinan Yağmur (Sayfa 94 - karatay)Babalar da Ağlar, Sinan Yağmur (Sayfa 94 - karatay)
3 /