Cthulhu’nun Çağrısı

·
Okunma
·
Beğeni
·
4033
Gösterim
Adı:
Cthulhu’nun Çağrısı
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057944344
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ren Kitap
Baskılar:
Cthulhu’nun Çağrısı
Cthulhu
Cthulhu
Cthulhu’nun Çağrısı
The Call Of Cthulhu
The Call of Cthulhu
“Üstünü kapattığı tahmin bile edilemeyecek korkular dünyaya salınırsa, hiçbir ölümlü zihin bunu kaldıramaz.”

Cthulhu’nun Çağrısı, H.P. Lovecraft’ın bizi davet ettiği evrenin en meşhur çağrısı. İlk kez 1928 yılında Weird Tales dergisinde yayımlandı. İnsanların henüz olmadığı bir dünyada var olan yaratık ve canlıları içeren hikâyede, delilik, kozmoloji, din ve korku bir aradadır. Onun yarattığı Cthulhu Mitosu’nun başlıcalarından olan bu hikâye pek çok sanat eserine de ilham oldu.

Lovecraft’ta görürüz ki yalnızca insanların değil dünyada ve evrende yaşayan ya da kimi zaman yaşamayan her türlü canlının tek ortak noktası korkunun yarattığı dehşettir ve bu asla değişmez. H.P.Lovecraft’ın yarattığı evrene bir kez giren her okur, bu dehşet uyandıran merakın peşinden gitme arzusunu ruhunun derinliklerinde hissedecektir.
232 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
H.P. Lovecraft'a zamanında pek şan ve şöhret getirmese de bugün ismini hala anmamıza sebep kitabın ta kendisi. Cthulhu miti büyük ihtimalle yazılmış en büyük kurgu mittir ve okunmaya değerdir. Yazarın diğer eserleriyle birlikte değerlendirildiğinde ortaya çıkarılan işin kalibresi de belli olacaktır.

Bu kitabın içinde birden fazla hikaye var, Cthulhu'nun Çağrısı kitabın en yavan ve basit hikayesi ama aynı zamanda en son hikayesi ve zirve noktası. Dolayısıyla önemli, değerli. Kitapta yer alan hikayeler bugünün edebiyat anlayışına bayağı uzak, sıradışı ve kısa. Bu yüzden Paulo Coelho okumaya alışkın bir okur için alışma süreci sancılı olabilir. Neyse ki uzun ve ağır bir dil yok. Basit ama etkili bir tarzı var yazarın. Mesela Norveçli kaptanın karısına bıraktığı notları okurken her satırda biraz daha delirdiğini içten içe hissetmeniz ve sonunda varılan nokta tüyler ürpertici.

Cthulhu miti kesinlikle boş zaman bulduğunuzda sizi içine çekecek, hayalgücünüzü kuvvetlendirecektir.

Favori yazarlarımdan Lovecraft'ın bu eserini korku ve gotik temalara meraklı herkese tavsiye ederim.
160 syf.
·45 günde·9/10
Kitabı içinde Randolph Carter'ın İfadesi, Yabancı, Erich Zann'ın Müziği, Herbert Wes - Diriltici, Duvarlardaki Fareler, Pickman'ın Modeli ve kitaba ismini veren Cthulhu'nun Çağrısı olmak üzere 7 tane öykü var. Her öykü tüyleri ürpetiyor ve gerim gerim geriyor. Üstad H.P Lovecraft'ın okuduğum ilk kitabı oldu. Öncesinde de kısmen araştırma yapmıştım. Çok beğendim (öykülerin uzunluğu hariç). Gotik korku sevenlere tavsiyedir.
160 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Uzun süredir istememe rağmen nihayet sırasını bulup kütüphanemde kendisine yer edinen Lovecraft’ın eseri, kitapta ilerledikçe uzayan, kısa öykülerden oluşuyor. Oldukça akıcı bir kaleme sahip yazarın öykülerine genel olarak karanlık bir atmosfer hakim. Öykücülüğün kesinlikle ayrı bir ustalık olduğunu düşünüyorum. Zira yazar okuyucusuna sınırlı bir alanda tüm hikâyeyi aktarmasının yanı sıra tasvirleriyle gerekli atmosferi oluşturmaktan da geri kalmıyor ve Lovecraft’ın bu işi ustalıkla kıvırdığını okurken tüylerinizin dikelmesinden anlayabilirsiniz.

Ctuhulhu’nun Çağrısın’dan kısaca bahsetmem gerekirse; yaşadığımız dünya da farklı zaman dilimlerinde farklı yerlerde yaşanan birbirinden bağımsız hikayelerden oluşuyor. Doğaüstü güçler ve delilik arasında gidip gelen öyküler genel olarak karanlık ve uğursuz. Şahsen okurken en çok keyif aldığım hikâye, esere de adını veren Ctuhulhu’nun Çağrısı oldu. Eğer karanlık ve gizemli öykülerden hoşlanıyorsanız kaçırmayın.
232 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Cthulhu,Necronomicon gibi bazı terimleri daha önce hiç duydunuz mu?Ya Bloodborne ve Darkest Dungeon oyunlarını?Tamam oyun bilmeyebilirsiniz diyelim ya Metallica'nın direkt olarak bu kitaba ithafen yazdığı Call of Cthulhu şarkısını ?Peki ama en azından Stephen King,Jose Luis Borges ve Edgar Allan Poe'nun korku edebiyatının en güçlü yazarlarından olduğunu biliyorsunuz değil mi? İşte onların çok fazla ilham aldığı kişi bu garip adam H.P.Lovecraft.

Kitaptan da bahsedeceğim elbet ama önce yazardan bahsetmek daha doğru gibi görünüyor.Lovecraft'ın çok sancılı bir çocukluk geçirdiği aşikar.Annesi ile ilişkisi hiç bir zaman iyi olmamış hatta genelde küçük kız kıyafetleri içinde gezdirilmiş ve bu travmalar da onun eserlerinde neredeyse hiç kadın karakter olmamasını biraz olsun açıklıyor.(Evet feministler Lovecraft'a hücüm!)Dünyada hatta ülkemizde korku edebiyatı denilince en son akla gelen isimlerden birisi bu üstad ama halbuki ilk akla gelmesi gereken kişi belki de o.Çünkü yarattığı bazı şeylere dünyada o kadar körü körüne bağlı olan ve hatta bir mezhep oluşturup tapan insanlar var ki bilseniz ağzınız bir karış açık kalır.

Kitaba gelecek olursak bir sürü kısa hikayeden oluşuyor ve bazıları türünün ilk örnekleri olduğundan yada Lovecraft'ın garip bir adam olmasından kaynaklı olarak pek ilgi çekici değiller hatta sıkıcılar.Ama öyle 2 3 tanesi var ki mesela Herbert West:Diriltici,Duvarlardaki Fareler ve tabi ki en ünlüsü ve en büyük etki yaratanı Cthulhu'nun Çağrısı.İşte bu üç öykü kitabı okurken geçirdiğim sıkıcı evreleri tamamiyle telafi etti.Korku ve Gerilim edebiyatının gerçek en ağır topu olan Lovecraft'ı sonunda okuduğum için minnettarım ve size de öneriyorum.
232 syf.
·23 günde·Beğendi·7/10
Cthulhu mitosu ve yazarın hayal gücü mükemmel olmakla beraber malesef yazım stili sıkıcı ve yorucu. Lovecraftın bendeki yeri ayrı. Hem sevip hem de sevmediğim bir yazar. İlişki durumumuz çok karışık yani. İthaki keşke yeni kitaplarını da bassa da okusak. Alfa yayınevinin basım kalitesi malesef çok kötü.
232 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Onceki kitaplarinda olan yoruculyktan uzak, gercekten cok yaratici ve etkileyici hikayeler barindiran bir kitap. Kesinlikle beni etkiledi. Bazi eserlerini sıkıcı bulanlar tereddut etmesin cok akici hikayeler mevcut.
360 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
"İnsanlığın en eski ve en güçlü duygusu korkudur.En eski ve en güçlü korkusu işe bilinmeyene olan korkusudur"
-H.P Lovecraft

Korku-gerilim türü malesef ülkemizde rağbet gören bir tür değil.Türü okuyanların büyük bir kısmı da sadece Stephen King okuyanlardan oluşuyor , halbuki biraz araştırsalar Edger Allan Poe , Dean R. Koontz gibi nice ustaların başyapıtlarını görücekler. Bu ustalardan birisi de kesinlikle H.P Lovecraft'dır.

Peki H.P Lovecraftı diğer yazarlardan ayıran şey nedir ? Öncelikle H.P Lovecraft diğer yazarların aksine okuyucuyu bilinmeyen ile korkutur , mesela Stephen King kitaplarında okuyucuyu korkutmak için bazen seri katil (bknz:Medyum), bazen bir canavarı (bknz:O), bazense takıntılı insanları (bknz:Sadist) kullanır ama H.P Lovecraft okuyucuyu bilinmeyenle,tekinsizlikle ve anlaşılamayan ile korkutur.
H.P Lovecraft'ın ailesinin akıl sağlığı yerinde olmamasına falan girmeyecem , eğer yazar ile ilgili bilgi almak isterseniz internetten rahatlıkla biyografisine ulaşabilirsiniz.

Neyse daha fazla uzatmayalım ve kitaba geçelim.Öncelikle Cthulhu'nun Çağrısı tıpkı diğer H.P Lovecraft kitapları gibi bir roman değildir ,12-13 adet hikayeden oluşan bir derleme kitaptır.Öncelikle kitap betimleme konusunda mükemmel , Lovecraft mekan ve canavar tasfirini mükemmel yapıyor , bu da atmosferi güçlendiriyor , hatta atmosfer o kadar etkili oluyor ki kitabı okurken birçok kez gerildiğimi hatırlıyorum. Lovecraft betimleme konusunda ne kadar iyiyse olay örgüsü konusunda o kadar kötü , kitabı bitirdikten sonra neredeyse bütün hikayelerin olay örgüsü konusunda birbirinin aynısı olduğunu farkettim ama Lovecraft betimlemeler ile atmosferi o kadar iyi sağlıyor ki kitabı okurken bunu farketmiyorsunuz bile.Korku-gerilim türünü seven her kişinin okuması gereken bir klasik.
475 syf.
·47 günde·6/10
Lovecraft edebi olarak incelenmesi gereken ve açıkça görebileceğiniz şekilde bir çok korku hikayesine esin kaynağı olabilecek bir içeriğe sahip. Keza olmuşta. Ayrı ayrı hikayelerden oluşmakta, yer yer sıkıcı yer yer eğlenceli yer yer boğucu.. Anlatılanlar myth ve farklı kültürlere ait. Zamanınız varsa göz gezdirin.
151 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabı okumadan önce sırf Cthulhu ve onun mitosu hakkında olacağını sanıyordum ama yanılmışım. 7 adet öyküden oluşan bir derlemeymiş. Son öyküsü kitaba ismini veren öykü.

Tabii ki bu yanılma çok kötü bir durum oluşturmadı benim açımdan. Bütün öyküleri beğenerek okudum. Özellikle Herbert West ve Duvardaki Fareler öyküleri çok hoşuma gitti. Duvardaki Fareler öyküsünü daha önce Gotik Öyküler kitabında okumuştu. Bu kitabın içinde de görünce şevkle tekrardan okudum.

Korku severlerin okuması gereken güzel bir eser. Tavsiye ederim.
160 syf.
·4 günde·9/10
Kitap birbirinden alakasız yedi adet öyküyü içeriyor ve kitaba adını veren hikaye en sonda yer alıyor. Yazım dili oldukça akıcı ve her hikaye birbirinden güzel. Gerilim ve merak her zaman üst noktada. Benim en sevdiğim hikayeler Erich Zann'ın Müziği, Herbert West - Diriltici - Duvarlardaki Fareler ve tabi ki kitaba adını veren Cthulhu'nun Çağrısı oldu. Lovecraft'ın yarattığı Cthulhu mitosu o kadar beğenildi ve ilgi gördü ki onun ölümünden sonra da bu mitosla alakali eserler çıkmaya devam etti. Sadece edebiyatı değil müzik, resim, sinema, bilgisayar oyunu gibi çok farklı mecraaları da etkiledi. Gerilim okumaktan hoşlanıyorsanız ya da okumayı düşünüyorsanız şiddetle tavsiye ederim. Kitabı okuduktan sonra Metallica'nın The Call of Ktulu adlı enstrümantel parçasını dinlemenizi öneririm. :)
232 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Okurken sizi içine çeken, her öyküsünde ayrı ayrı geren bir Lovecraft başyapıtı.
Umutsuz kemanın çığlıkları ve inlemeleri giderek yükseldi ve çılgınlaştı...
232 syf.
·20 günde·Beğendi·9/10
Modern İnsan Yaşam Ardındaki Güçler Hakkında Ne Biliyor ki?: Cthulhu’nun Çağrısı (İncelemem):
https://parttimegamersite.wordpress.com/...-cthulhunun-cagrisi/
Yeryüzündeki en büyük lütuf, insan zihninin çevresinde bulunan her şeyle bağlantı kurma konusundaki yetersizliğidir bence.
"Sonsuza dek yatabilen ölü değildir,
Ve tuhaf uzak zamanlarda ölüm bile ölebilir."
H. P. Lovecraft
Sayfa 138 - İthaki Yayınları
"Öylesine büyük güçlerin ya da varlıkların hâla var olduğu... Bilincin belki de yaklaşan insanlık dalgasından çok önce geri çekilen şekil ve bedenlerde tezahür bulduğu çok eski bir çağdan artakaldıkları... Bu bedenlerin belli belirsiz anısının yalnızca şiirlerle efsanelerde korunduğu ve onlara tanrılar, canavarlar, her türden efsanevi yaratıklar dendiği düşünülebilir..."
Şimdiye kadar bilim bize pek zarar vermedi. Fakat bir gün arasında bağlantı olmadığını sandığımız bilgileri birleştirerek öyle gerçekler ortaya çıkaracak ki hepimiz ya delireceğiz ya da güvende olmak için yeni bir karanlık çağ yaratacağız.
"yeryüzündeki en merhametli şey, insan zihninin çevresindeki her şeyle bağlantı kurma konusundaki yetersizliğidir herhalde. sonsuzluğun kara denizlerinin ortasındaki dingin bir cehalet adasında yaşıyoruz ve çok uzaklara yolculuk etmek bize göre değil.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cthulhu’nun Çağrısı
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057944344
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ren Kitap
Baskılar:
Cthulhu’nun Çağrısı
Cthulhu
Cthulhu
Cthulhu’nun Çağrısı
The Call Of Cthulhu
The Call of Cthulhu
“Üstünü kapattığı tahmin bile edilemeyecek korkular dünyaya salınırsa, hiçbir ölümlü zihin bunu kaldıramaz.”

Cthulhu’nun Çağrısı, H.P. Lovecraft’ın bizi davet ettiği evrenin en meşhur çağrısı. İlk kez 1928 yılında Weird Tales dergisinde yayımlandı. İnsanların henüz olmadığı bir dünyada var olan yaratık ve canlıları içeren hikâyede, delilik, kozmoloji, din ve korku bir aradadır. Onun yarattığı Cthulhu Mitosu’nun başlıcalarından olan bu hikâye pek çok sanat eserine de ilham oldu.

Lovecraft’ta görürüz ki yalnızca insanların değil dünyada ve evrende yaşayan ya da kimi zaman yaşamayan her türlü canlının tek ortak noktası korkunun yarattığı dehşettir ve bu asla değişmez. H.P.Lovecraft’ın yarattığı evrene bir kez giren her okur, bu dehşet uyandıran merakın peşinden gitme arzusunu ruhunun derinliklerinde hissedecektir.

Kitabı okuyanlar 272 okur

  • Ahmet balkı
  • Onurhan Yağlıoğlu
  • Mesut giray
  • Miray Beyazay
  • Buse
  • Alihan Eroglu

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%1.5 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0