Dahiler ve Aşkları

8,2/10  (11 Oy) · 
28 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.193 gösterim
Dâhiler ve Aşkları; sanat, edebiyat, bilim ve düşün tarihinin önde gelen dâhilerinin yaşadığı aşkları, eserleri paralelinde ortaya koyan, ansiklopedik ölçekte bir biyografi kitabı. Dâhiler ve Aşkları; sanat, edebiyat, bilim ve düşün tarihinin önde gelen dâhilerinin yaşadığı aşkları, eserleri paralelinde ortaya koyan, ansiklopedik ölçekte bir biyografi kitabı. Gerek ülkemizde, gerekse dünyada -toplam olarak- bu kapsamda oluşturulmuş nadir eserlerden biri olma özelliği de taşıyan bu önemli kitap; içinde yer alan dâhilere, yaptıkları çalışmalar ve ilgi alanları açısından, oldukça yakın değerli yazar ve şairlerimizin yoğun çabalarıyla ortaya çıktı.

Kitapta yer alan yazarlar ve kaleme aldıkları dâhiler:
Louis Aragon, Honore de Balzac, Charles Pierre Baudelaire, Ludwig van Beethoven, Yahya Kemal Beyatlı, Bertolt Brecht, Charles Bukowski, Charlie Chaplin, Madame Curie, Frédéric François Chopin, Salvador Dali, Dante Alighieri, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski, Albert Einstein, Furuğ Ferruhzad, Sigmund Freud, Che Guevara, Johann Wolfgang von Goethe, Vincent van Gogh, Nâzım Hikmet, Victor Hugo, Franz Kafka, Frida Kahlo, Rosa Lüxemburg, Karl Marx, Arthur Miller & Marilyn Monroe, Wolfgang Amadeus Mozart, Friedrich Wilhelm Nietzsche, Pablo Picasso, Sylvia Plath, Edgar Allan Poe, Elvis Presley, Aleksandr Sergeyeviç Puşkin, Rainer Maria Rilke, Arthur Rimbaud & Paul Verlaine, Auguste Rodin & Camille Claudel, Mevlânâ Celâleddin-i Rumi, Sappho, Jean Paul Sartre & Simone de Beauvoir, William Shakespeare, Lev Nikolayeviç Tolstoy, Oscar Wilde, Virginia Woolf, Leonardo da Vinci, Sergei Yesenin & İsadora Duncan.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  688
 • ISBN:
  9789944061155
 • Yayınevi:
  İkaros Yayınları
 • Kitabın Türü:
ahmet Karakuzulu 
04 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dahiler ve Aşkları, büyük bir ciddiyetle ve güçlü bir edebi kaygı ile hazırlanmış bir çalışma. 44 ayrı bilim/edebiyat/sanat insanın çarpıcı aşk yaşamını keyifli ve akıcı bir şekilde okurla buluşturuyor.
Konu aşk olunca; nice güçlü beynin, akıl devre dışı kaldığında nasıl bocaladığını, çaresiz durumlara düştüğünü okumak, "aşk sen nelere kadirsin:)" dedirtti bana.
Kitaptan bende iz bırakan aşklar; Karl Marks, Nazım Hikmet, Elvis Presley, Furuğ Feruhzad, Frida Kahlo, Mevlana, Jean Paul Sartre&Simone de Beauvoir ve Virginia Woolf.

Bu kitabın tadını çıkarmak için mutlaka zamana yayılarak okunmasını öneriyorum.

Sena 
05 Nis 2014 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

bazı kitapları düzenli ve satır satır okumak şart değildir . Furuğ Ferruhzad ismin gördüğümde kitabın ortasından başlamak farz olur bazen. işte öyle okunası

ayhan özköroğlu 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bilim sanat edebiyat tarihinin önde gelen 44 isminin efsanevi aşkları 44 ayrı üstadın kalemindenve sayısız kaynakçadan istifade edilerek derlemiş Özcan Erdoğan.Birsolukta okunacak yediyüz küsür sayfalık bu eserle aslında aşkın tarihine dair bir asiklopedik eser bırakmış genç kuşaklara.
Ben başta Erdoğan'dan, sonra emeği geçen geçenlerden ve tabii ki okurlardan özür diliyor hadsizliğimi bağışlamalarını umuyor ve adınını "Aşkın El Kitabı." olarak değiştiriyorum bu eserin.

Kitaptan 3 Alıntı

Osman Yüksel 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sevgi deme buna; çünkü sevgi gökyüzüne kaçtı
Terleyen şehvet onun yeryüzündeki yerini alalı beri..

Dahiler ve Aşkları, Özcan Erdoğan (Sayfa 693)Dahiler ve Aşkları, Özcan Erdoğan (Sayfa 693)
Osman Yüksel 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kadınlar her yere
yanlarında ayna ile gitmekten vazgeçtiklerinde
bana kadın haklarından söz edebilirler belki.

Dahiler ve Aşkları, Özcan Erdoğan (Sayfa 109)Dahiler ve Aşkları, Özcan Erdoğan (Sayfa 109)