Deli Kızın Türküsü

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.660
Gösterim
Adı:
Deli Kızın Türküsü
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750821905
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Doğan Kardeş Dizisi, çağdaş Türk şiirinin en önemli şairlerinin seçme şiirlerini gençlerle buluşturuyor. Genç okurların, şairlerimizin şiir serüvenlerini kronolojik bir biçimde izleyebileceği dizinin son kitabı Gülten akın'a ait.

Elimi uzatsam tutamasam
Olanca sevgimi yalnızlığımı
Düşünsem hayır düşünmesem
Senin hiç haberin olmasa
Senin hiç haberin olmaz ki
Başlar biter kendi kendine o türkü
Aylar önce Gülten Akın incelemelerimde kitap linkleri beraber vermiştim. Linkler hala incelemelerde aktiftir. Okumak isteyenlere selam ederim.

Toplu Şiirler 1 için https://yadi.sk/i/rWwfDNtf3QpF43

Toplu Şiirler 2 için https://yadi.sk/i/Rk4yi7Vn3QpF6x


Gülten Akın'ı neden okumalıyız diye sorarsanız eğer cevap basit çünkü o Türk şiirinin anasıdır. Gülten Akın bir kadındır. Ve kadın olmak şiirde bile zordur. Şiirde bile ikinci sınıf vatandaşsındır.

Evet kimsenin vakti yok durup ince şeyleri anlamaya demiş. Bu ince şeyler kadınların işidir. Erkekler önem vermez. Analık, özlem, toplum, coğrafya. Acıyı umudu çocuklar ve doğayla harmanlanmış.

Aşk elbette vardır Gülten Akın şiirinde ama erkekler gibi değil. İnce ince işliyor aşkı kadın haliyle nazikçe.

Şimdi kavramların ve cümle rüzgârların dışında
Durdum bekliyorum, gelme

Daha fazla terk edilmiş, daha fazla platonik ve kendi halinde aşklar. Senin unutmuşluğunu affetmeyeceğim diyerek giden sevgilinin arkasından kendi dünyasını özetlemiş ve bizlere unutanları affetmememiz gerektiğini tekrar hatırlatmış.

Deli kızın türküsü şiirlerinin tamamına kitapta yer vermemelerini esefle kınıyorum. Benim gibi bir deli kızın yüreğine işlemiştir. Neyse ki en güzeli 3 numarayı almışlar.

Sana büyük caddelerin birinde rastlasam
Elimi uzatsam tutsam götürsem
Gözlerine baksam gözlerine konuşmasak
Anlasan

Bu Allahsız bu yağmur işlemez karanlıkta
Yan garipliğine yürek yan
Gitti giden

Sezen ablamızın yerini tutmasa bile yeni hali güzel
https://www.youtube.com/watch?v=BOeyUgki9oE
Kuşsal Kitap

Gülten Akın'ı okumak dağların arasında mavi yeşil uçan kuşlar görmek gibi. Özgür, doğayla içiçe ve aşkın. Neyi aşkın peki? Her şeyden öte maddeyi, kılıfı, toplumu ve elbette kelimeleri... Hepsini kendine has bi' ifadeyle iteliyor şiirler. Onlarda salt samimiyeti gördüm ben. Şiir saf dilli, alçak uçuşlu. Ama bu elbette bu kadar basit değil. Zira o alçak uçuşlu ifade kişiyi öyle bi' noktaya çıkarıyor ki, tüm göğü görebiliyorsunuz...

Şiiri bence diğerlerinden en çok ayıran özellik belirsizliğin biriciği olmasıdır. Hangi yazın her okunduğunda sürekli farklı noktalardan vurabilir kişiyi, farklı ayrıntılarla uçurur hiç gitmediği yerlere?
Ben, Gülten Akın'ın bu yürekyakan şiirlerinde gece göğüne de yükseldim, ormanda yürüyüş de yaptım, toplumla da savaştım. İnsanları sevdim, aynı zamanda nefret ettim. Yerinde bi' taş yerinde çağıldayan bi' su oldum. Şiir ki, özgürlüğüyle, uçsuzluğuyla beni formdan forma, şekilden şekile soktu; ifadeleri derindim. Bana bunu kim hissettirebilirdi ki? Şiir benim kendi git-gelli ruhumda bi' koruyucu, yürekaçan, sevgili oldu. Yine de anlatma uğraşım bitmez bi çaba...

Gülten Akın'ın şiirleri rüzgarda uçuşan dalgalı saç gibi. İsyanı, kendi doğallığında yaşamış, bununla büyümüş ve bununla devinen nice ifadeler var şiirlerinde. Bildik, tek renk duygularımın alacalanıp bana benden daha iç, daha anlamlı gözlerle bakmalarına tanıklık ettim. Bu gözler zıplak oldukları kadar doğaldılar, kendileri gibi özhalliydiler.

Bir şiir bence okununca bitmez sadece. Hatta benim en büyük sorunum bu oldu bu yazında. Okuyorum ama ne roman gibi iz bırakıp bitiyor içimde, ne de hikaye gibi yara izi bırakıp kabuk bağlıyor. Şiir faça atıyormuş, öğrendim. O şiir okunup bittikten sonra, onun aslında yeni başladığını, bitmek bilmez bi' tekrar sarmalına girdiğini öğrendim. O izler(imgeler, okurkenki hayaller, anılar, tüm o uçuş hissi, nefret, isyan, özgürlük...) aslında hiç bitmeyecek, okurla birlikte hep devinim halinde olan "imge" görünümlü duygu selleriymiş. Bunu yaşamak, anlamak benim için cok uç bi' edebi-deneyim oldu.
İki ay öncesine kadar hiç şiir kitabım olmamıştı. Fakat şiirin o belirsizliği, kendine haslığını okurun kafasının güzelliğinden alan samimi ifadesi beni hep çekiyordu. Bu nedenle, benim de bi' şiir kitabım oldu: Deli Kızın Türküsü.

İki ay boyunca savaştım bu şiir kitabıyla. Şiir okumak nedir, bunu da çok düşündüm. Bi' yetkinlik mi, doğal yetenek mi, nasıl ulaşabilirim anlama, yoksa anlam sadece bi' illüzyon mu? Bu süreç beni anlamaya ve sorgulamaya itti, kuşkusuz çabam çoktu çünkü şiir benim için yeni bi' türdü ama benden daha güçlü olan şey şiirin kendisiydi. O itti beni, o zorladı sorgulamaya... Şiirin, meskeni isyan ve belirsizlik olan bu kuş ruhlu kitabın beni bu kadar düşündüreceğini asla tahmin edemezdim.

Bu süre içinde "şiir kitabını bitirmeye çalıştım". Yapabildim mi, çok tartışılır. Şiir ne kadar farklı bi' türmüş bi' kez daha anladım; bitimsizmiş o.
Romanda ya da hikayede okuduğum düzyazı bana duyguyla olduğu kadar bilgiyle de geri dönüyor. Olaylarla dolu çünkü. Şiir öyle değil! Okuduğum her şey duyguyla geri dönüş yapıyor. İşte burada şiirin duygusal anlamda diğer edebi türlere nazaran ne kadar daha yoğun olduğu gerçeğiyle sarsıldım. Romandaki olaylar akılda tutulabiliyor ama şiirdeki duygular? Bu, bulutu hapsetmeye benzer. Oysa o çoktan yok olmuştur... Yağmıştır, uçmuştur, senin soluğuna karışmıştır...
Ve Gülten Akın'ın şiiri yer yer kuşlu, uçkun, aşkın yer yer ateşli-asi imgelerle dolu... Göğün, doğanın ruhuyla bezeli ne çok ifade var bu kitapta.
Deli Kızın Türküsü kuşsal bi' kitap! İçinde bi' kuşun zarifliğini, içtenliğini, güzelliğini, özgürlüğünü, savaşımını, asiliğini barındırıyor.
Ruhunuza kafes vurulduğunu düşünüyorsanız Gülten Akın okuyun. Şiirlerdeki kuşların içinize dolduğunu hissedeceksiniz. Bi' yarınızın hep kuşlarla birlikte gökte kalması dileğiyle...


"Arsızlık bugünden geri
Umut ve direnç demektir
Sokulmak demektir yaşamın koynuna
Özdeşlik demektir yaşamla
İnan olsun dostlar, inan olsun
Dalından kopan sardunya
Bozulmadı bir kez, eğmedi başını
Açmayı sürdürdü diktiğim toprakta"

Gülten Akın - Sardunya
Gülten Akın başkadır, bambaşka :) Çok yoğun insanlar vakitleri yokDurup ince şeyleri anlamaya ve okumaya... Ama olsun biz vakti olanlara okumalarını tavsiye ederiz
“Elimi uzatsam tutamasam
Olanca sevgimi yalnızlığımı
Düşünsem hayır düşünmesem
Senin hiç haberin olmasa
Senin hiç haberin olmaz ki
Başlar biter kendi kendine o türkü” #gültenakın #delikızıntürküsü #yapıkrediyayınları #hayallervekitaplar #benbirkitapkurduyum #okudumbitti
Bugünden sonra kadından şair olmaz diyenlere, sen hiç Gülten Akın'ın şiir kitaplarını okudun mu diyeceğim. Kitabı okumadan önce şairi hakkında biraz araştırma yaptım. Sezen Aksu, Edip Akbayram gibi sanatçıların bu güzel şiirleri bestelediğini hatta albümlerine ismini verdiklerini öğrendim. 2008 yılında Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın vefatından sonra Milliyet Gazetesi'nin yaptığı yarışmada en fazla oyu alarak " Yaşayan En Büyük Türk Şairi " olarak gösterildiğini öğrendim. Kitaba gelecek olursak, "Doğan Kardeş - Seçme Şiirler" dizisinin son üyesi olduğunu öğrendim bu kitabın. Bu, biz şiirseverler için üzücü bir durum tabi. Birbirinden güzel şiirlerin derlenip bize ulaştırılması güzeldi. Bu çalışmada sadece onlardan biri. Sırf bu yüzden bile okunmalı diye düşünüyorum. Şiirleri seçerken, gençlerin ve onu ilk kez tanımaya yola çıkacakların seveceği şiirlerden seçmişler. İyi de yapmışlar bence. Ben ilk kez Gülten Akın okudum ve sevdim, fırsatım olursa diğer kitaplarını da okuyacağım. Önsözde geçen cümleyle de bitiriyorum. " Bazı şairlerin şiirlerini değil şairi okursunuz. İyi Gülten Akın'lar...
Sezen aksu'nunda dillendirdigi şarkısına takiben yitirmeli büyük yolların birinde ne varsa
başlamalı yeniden
bu allahsız bu yağmur işlemez karanlıkta
yan garipliğine yürek yan
gitti giden.."
Bir çok sanatçının şarkı sözlerini sahibidir kendisi.Gülten akın'ın kaleminin rengi hiç kimsede yok gibi.Şiirlerini okurken bi anda sizi sarsıcak bir cümleye dokunuyor gözleriniz "kestim kara saçlarımı" diyor. Kadınlar iyi şiir yazamaz tezini çürüten hatun kişi.Hala kendisiyle tanışmamış olanlar için bir başlangıç,
sana büyük caddelerin birinde rastlasam
elimi uzatsam tutsam götürsem
gözlerine baksam gözlerine konuşmasak
anlasan...
Şairin bireysel duygularını yansıttığı şiirlerinden sevdiğim birçoğu kitapta yer alıyor. Kitap için en önemli eleştirim kitaba adını veren "Deli Kızın Türküsü" şiirinin sadece son bölümünün kitaba alınmasıdır. Bunun bir nedeni var mıydı bilmiyorum ama bende büyük hayal kırıklığı yarattı.
İçerisinde aslında her düşünceden şiirler var. Ama en güzel yanı bu kitabı isterseniz beş sene sonra kütüphanenizden alın yeniden okumaya başlayın, yine de sanki daha dün yazılmışcasına hisler oluşur içinizde.
Bana bir arkadaşımın üniversitenin ilk günü hediye ettiği kitap olduğundan bende yeri ayrıdır. Gülten Akın da hemşerimdir. Ondan biraz objektif davranamayacağım sanırım :) Çok çok başarılı şiirler diyemeyeceğim ama kitaba adını veren şiir cidden güzel. Okuyacak daha önemli bir kitabınız yoksa okunabilir.
sanırım kadın olarak okuduğum ilk şair Gülten Abla .
daha önce hep abileri okudum ya dedimi eğer şair olmak gibi bir arzum varsa neden hep kendi cinsimi okuyayım birazda karşı cinsimin kalbinden çıkan sözcükler okuyayım. Açıkçası muhteşem diye bileceğim bir kitap değildi ama sıkılmadan okuduğumu belirtmek isterim ki zaten bu düzende tutunmak zorken birde işin içinde kadın olmak varsa daha zorlaşıyor hayat mücadelesiz düşünsenize en azından bizim tamamızı oluşturuyor
Gülten Akın ile taniştığım kitap. Güzel seçme şiirleri içeriyor. Şiirleri seçen ve kitaba ön söz yazan kişi Raşit Çavuş. Çavuş ön sözde "...bu kitapta seçtiğim şiirleri okurken, Gülten Akın'ı okuyacaksınız." diyor.
Gülten Akın'ın edebi kişiliğine ilişkin kitabın sonunda guźel bir yazı var. Nelerden beslendiğini,hangi akımdan, hangi şairden etkilendiğini bu yazıda bulabilirsiniz. Burda yazmak yerine, sizde merak uyandırarak kitabı okumaya yönlendiriyorum, alenen yazayım :)
Çavuş'un da dediği gibi
"İyi Gülten Akın'lar..."
Gülten Akın'ın dediği gibi "Ah kimselerin vakti yok , durup ince şeyleri anlamaya..."Sadece bu anlamlı cümle için bile okunmaya değer.....
Bir sen vardın birde ben sanki ne karanlık yollar ne engeller,
Yoktu sanki hiç bir nefes
Uzaktın bana imkansız,
Ama seni yaşadım hep ben
Oysaki seni taniyinca kalmadı artık ben,
Uzaktaydı hayallerim acemice baktım dokunmak hayat bana sen, anladım ki hep sen hep sen:(
Sedat çelik .
Kendi bedenine tutkunlar ey
Kendi aydınlığını sevenler ey
Yorgan gibi bürünüp geceyi
Kendi sıcağında uyuyanlar
Bu nedir bu nedir, bir gencecik ozan
Yazdı ama size değsin istemedi
Sizi değmez gördüğündendir
Reddetti güzelim şiirlerini
Sizi reddetti
Gülten Akın
Sayfa 65 - YKY 6. Baskı - 2016
Haksızlık nerede olursa olsun
Zulüm nereden gelirse gelsin
Barışla sevgiyle olmayacaksa
Ey gerçek sesimiz, ey büyük kavga
Yankılan dağdan dağlara
Yankılan dağdan dağlara
Halk birikir cellat ölür
Zulüm bir başına kalır
İp çürür, kurşun çözülür
Bedrettin yaşamakta
Gülten Akın
Sayfa 61 - YKY 6. Baskı - 2016
DELİ KIZIN TÜRKÜSÜ

Sana büyük caddelerin birinde rastlasam
Elimi uzatsam tutsam götürsem
Gözlerine baksam gözlerine konuşmasak
Anlasan

Elimi uzatsam tutamasam
Olanca sevgimi yalnızlığımı
Düşünsem hayır düşünmesem
Senin hiç haberin olmasa
Senin hiç haberin olmaz ki
Başlar biter kendi kendine o türkü

Yağmur yağar akasyalar ıslanır
Bulutlar uçuşur geceleyin
Ben yağmura deli buluta deli
Bir büyük oyun yaşamak dediğin
Beni ya sevmeli ya öldürmeli

Yitirmeli büyük yolların birinde ne varsa
Böcekler gibi başlamalı yeniden
Bu Allahsız bu yağmur işlemez karanlıkta
Yan garipliğine yürek yan
Gitti giden

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Deli Kızın Türküsü
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750821905
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Doğan Kardeş Dizisi, çağdaş Türk şiirinin en önemli şairlerinin seçme şiirlerini gençlerle buluşturuyor. Genç okurların, şairlerimizin şiir serüvenlerini kronolojik bir biçimde izleyebileceği dizinin son kitabı Gülten akın'a ait.

Elimi uzatsam tutamasam
Olanca sevgimi yalnızlığımı
Düşünsem hayır düşünmesem
Senin hiç haberin olmasa
Senin hiç haberin olmaz ki
Başlar biter kendi kendine o türkü

Kitabı okuyanlar 280 okur

  • Refik Kayra
  • Retro Hanım
  • Zennure Karaaslan
  • Dilek bakır
  • Meliha İpek
  • Ömür Hanım
  • Betül Nazlı
  • Zeynep Yıldırım
  • Furkan Güreci
  • pamplemousse

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2
14-17 Yaş
%7.1
18-24 Yaş
%38.4
25-34 Yaş
%32.3
35-44 Yaş
%11.1
45-54 Yaş
%3
55-64 Yaş
%2
65+ Yaş
%4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%70.3
Erkek
%29.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.6 (19)
9
%26.2 (22)
8
%28.6 (24)
7
%11.9 (10)
6
%3.6 (3)
5
%4.8 (4)
4
%1.2 (1)
3
%1.2 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları