Deliliğin Dağlarında

7,5/10  (21 Oy) · 
53 okunma  · 
13 beğeni  · 
994 gösterim
Anlatmam gereken gerçeklerden kaçınılmaz olarak kuşku duyulacak; yine de eğer mantıksız ve inanılmaz gözüken şeyleri çıkaracak olsaydım, geriye hiçbir şey kalmazdı.

Howard Phillips Lovecraft, küçük yaşta babasını kaybeden, gençliğinde de annesini akıl hastanesine uğurlayan yalnız bir adamdı. Büyükbabasının anlattığı korku öyküleri onun dehşetlere gebe hayal dünyasının kapılarını açtı. Hep içine kapanık biri oldu. Tek çaresi yazmaktı. 1920'li ve 30'lu yıllarda yazdığı öykülerle korku edebiyatına damgasını vurdu ve korku diye adlandırdığımız duyguyu yeniden tanımladı. Onun eserlerinin çoğu modern insanın adlandıramadığı dehşetler hakkındaydı.

Deliliğin Dağlarında, adlandıramamanın yarattığı dehşeti bir bilim adamının, yani asıl işi tanımlamak ve sınıflandırmak olan birinin gözünden yansıtıyor okura. Tam da bu yüzden korku edebiyatının meselesi olan metinlerinden biri bu. Bilinmeyeni aydınlatma çabasının ve modern insanın umutlarının karşısında, derinden yükselen bir karanlığın ve sözcüklere dökülemeyen bir deliliğin öyküsü.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9786053752486
 • Orijinal Adı:
  At The Mountains Of Madness
 • Çeviri:
  Barış Emre Alkım
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yaprak Onur 
05 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

132 sayfalık kısacık bir kitap olmasına rağmen okuma süreci oldukça uzun sürdü.

Kitap bilimsel çalışmalar için Güney Kutbu'na giden bilimadamının hikayesini anlatıyor. Orada yaşadığı dehşeti bütün dünyadan saklamaya niyetli olsa da Antartika'ya yapılacak bir diğer keşif gezisini engellemek için anılarını gün yüzüne çıkarması gerekiyor ve bilinmezliğin gerilimiyle bizi sarmalayan bir hikaye başlıyor.

Okuma sürecinin uzun sürmesinin sebebi kitabın tasvir ağırlıklı olması. H. P. Lovecraft her şeyi titiz bir detaycılıkla anlatıyor ve kitap tamamen bu tasvirlerin insan zihninde canlanmasına dayalı. Bu sebeple bir çok sayfada başa dönüp tekrar okuyarak anlattıklarını daha net gözümün önüne getirmem gerekti. Kitapta konuşma yok denecek kadar az, ağzından anlattığı birinci tekil şahısın yaşadığı olaylar üzerine kurgulu olduğu için bu bence inandırıcılığı arttıran bir faktör olmuş.

Diğer kişilerin yorumlarından gördüğüm kadarıyla insanlar kitabı ya çok sevmişler ya da kitaptan nefret etmişler. Ben sevenler kategorisine girdim ama niye sevilmeyeceğini de görebiliyorum; herkese göre, öyle ele alınıp da şıp diye okunabilecek bir kitaptan bahsetmiyoruz.

Yorumun Devamı --> https://www.instagram.com/yaprak.onur/

Serdar Poirot 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ünlü yazardan fena değil diyebileceğim bir korku romanı. Bir araştırmacı, arkadaşları ile beraber Güney Kutbunda bir araştırmaya çıkarlar. Burada tesadüf eseri bazı yaratıklar bulurlar Lake ve grubu. Ancak esas grup onlara ulaştığı zaman yaratıklar kayıptır ve ekibin tamamı öldürülmüştür. Sonradan araştırmaya devam eden ekip, Everest'ten daha yüksek bir dağ silsilesi ve bir şehir bulur. Şehir insanlık tarihinden eskidir. Necronomicon adlı kitapta geçen Eskiler ve efendileri olduğu Shoggoth adı verilen yaratıklar tarafından yapılmış bir şehir. Bu şehri araştırmaya çıkan ikili hayret edecekleri şeylerle karşılaşır. Acaba şehir boş mudur? Yoksa bu ikilinin hayatı tehlikede midir? Keyifle okunan bir roman.

Özellikle Lovecraft'la tanışmak isteyenlerin ilk dikkate almaları gereken, güzel bir kitap. Lovecraft'ın ilk yazılarından itibaren geliştirdiği bazı temaların altını ustalıkla çizdiğinden olsa gerek, eser, onun hikayelerinin mükemmel bir özeti gibi durmakta.

Antarktika'ya yapılan bir keşif ekibiyle, akla hayale sığmayan bazı tuhaf yapıların keşif sürecini tüm detaylarıyla anlatan öyküde, Lovecraf'ın başlıca korku teması, yani insanoğlunun evrendeki değersizliği ve kırılganlığı yer alır.

Volkan Aslan 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 6/10 puan

132 sayfa olmasına rağmen okuması vakit alan bir kitap. İçerisindeki tasvirler,betimlemeleri sindire sindire okumanız gerekiyor. Zaten H.P Lovecraft ın dili tamamen sizin hayal gücünüze hitap ediyor. En ince ayrıntısına kadar betimleniyor kitaptaki her nesne.

Konu olarak ise bir keşif ekibinin daha önce insanların ulaşamadığı bir noktada yaptıkları, insanları dehşete düşüren bir keşfi anlatıyor.

Deliliğin dağlarındaki bu maceraya girmek istemez misiniz?

Mujurey 
10 May 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 5/10 puan

Lovecraft'ın okuduğum ilk eseri ve iyi bir başlangıç olduğunu söyleyemem. Çok fazla teknik terim ve betimlemeyle okunması zor bir kitap olmuş. Hatta "Eski Şeyler" anlatılırken hayalde canlandırması neredeyse imkansız. Hepsine rağmen hikayenin ilginçliği insanı okumaya sürüklüyor ve bilinmeyen birçok teknik terimi, Nicholas Roerich'i ve Antarktika'yı kısmen de olsa öğrenmiş olmak tatmin edici. Ve Lovecraft'ın diğer kitaplarını da okuma isteği doğuruyor. Son olarak da, bol bol Necronomicon'dan, Cthulhu'nun Çağrısı'ndan bahsedildiği için okunması gereken ilk Lovecraft eseri olarak ideal değil.

Doğan Macat 
13 Ağu 20:12 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Deliliğin Dağlarında, okurun odaklanmakta zorlanabileceği bir Lovecraft kitabı. İçinde geçen terimler ve kavramlar okuyucuyu biraz yorabiliyor ve dikkat dağıtabiliyor. Yazarın betimlemelerini çoğu zaman akılda canlandırmak zor ve bu kitapta da aynı zorluk yaşanıyor. Lovecraft, kendi yarattığı ve kült haline gelmiş mitlerden ve efsanelerden bu kitapta da sıkça bahsediyor. Daha önce Lovecraft okumamış olan ve merak edenler varsa ilk başta bunun yerine Cthulhu'nun Çağrısı, Charles Dexter Ward Olayı veya Innsmouth'un Üzerindeki Gölge gibi hikayelerini öneririm.

Doğukan Güneş 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Lovecraft inanılmaz bir hayal gücüne sahip hayalgücünün sınırı olmayan bir yazar ve doğal olarak da yazıldığı zamanın ötesinde bir hikaye ile yine beni ürkütmeyi başardı. Korku ve gerilim severler kaçırmamalı.