Dil Hastalıkları ve Korunma Yolları

9,1/10  (46 Oy) · 
117 okunma  · 
49 beğeni  · 
2.040 gösterim
'İnsanın başına ne gelirse dilinden gelir' denilir. Dil, insanı aşağıların aşağısına götürebileceği gibi, yüce makamlara da ulaştırabilecek bir işleve sahip...

Büyük âlim, İslami ilimlerde çığır açan yönü bütün ümmet tarafından kabul edilen İmam Gazali Hazretleri elinizdeki eserinde nefsin ve şeytanın ayartmasıyla insan dilinin kişiye vereceği zararları ve bu zararlardan korunmanın yollarını akıcı ve berrak üslubuyla ortaya koyarken, Müslümana bir nevi "dil kullanma kılavuzu" sunuyor.

Müslüman dilini nasıl kullanmalı? Dili yanlış kullanmanın tehlikeleri nelerdir? Dilini Allah'ın razı olmayacağı şekilde kullanarak kirletmenin dünya ve ahirette insana getireceği belalar ve bu belalardan korunma yöntemleri nasıldır?
Bu ve benzeri pek çok sorunun cevabını elinizdeki eserde bulacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2016
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786054810512
 • Çeviri:
  Osman Yolcuoğlu
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Songül 
02 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanlar üç kısımdır. Bir kısmı kârda, bir kısmı selâmette ve bir kısmı helâk içerisindedir
Kârda olanlar, Allahı zikredenlerdir.
Selâmette olanlar, dillerine sahip olanlardır.
Helâk-a gidenler ise, yanlış ve boş söze dalanlardır.

Bu kitabı okumadan önce kuzenim "okursan daha konuşmazsın" demişti. Gerçekten de etkisini gördüm. Eskisi kadar çok konuşmuyorum ve konuşma şeklim de değişti. Tavsiye edilir.

Emine Karaca 
19 Ağu 20:31 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Aslında Ramazan ayında okuyacağım kitaplar arasındaydı ama kısmet olmadı diyim
'Dil Belası' hem de nasıl bir bela ... Vücudumuzda ki diğer azalarımızdan daha tehlikeli , başımıza neler açacağını bile tahmin edemeden kullanıyoruz.
Kitapta düşmanlık , yapmacık , şaka , alay etmek vb. gibi afetlerden bahsediliyor. Hadis ve hadiselerle örnek vermesi kitabın daha iyi anlaşılır hale gelmesini sağlamış. Bilmediğimiz o kadar çok şey varken bildiklerimizin yeterli olduğunu düşündüğümüz ve günlük hayatta yaptığımız , dilimiz ile, hatalar.... Örneğin ;' Lanet etmek ' okadar çok ağzımıza yapışmış ki manasını bile bilmeden kullanmakta geri kalmıyoruz.Oysa ister hayvana ,ister insana, ister cansız bir varlığa lanet etmek dinimizce kötü görülmüş ve manası "Allah'ın (c.c) rahmetinden kovmak ve uzaklaştırmaktır.
.
Ve günümüz diğer hastalıklar ( mâlâyâni konuşmak , övmek , dedikodu vb.) hakkında dinimiz açısından önemi ve yapılması gerekenler anlatılmış .
.
Aklımızdan önce dilimizi kullanmayalım . Çünkü diğer dünya da ağzımızdan çıkan her söz için sorguya çekileceğiz .Sesli gülmek dahi...
.
Bence mutlaka okunması gereken kitaplar listenizde olmalı.

Herkese iyi okumalar.

~ Eda 
 20 Haz 02:02 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi

Herkesin mutlaka okuması gereken bir eser.. Hayatım bu kitabı okumadan önce ve sonra diye iki ayrıldı sanırım.. Artık dilime sahip çıkmam gerektiğini öğrendim.. Keşke elimde olsa da hiç konuşmasam hep sussam..

Halk arasındaki "Aman bu kadar da ince düşünme"lafının ne kadar yanlış olduğunu,dil'in ne kadar önemli ve insanı tehlikeye ve günaha sürükleyen bir organımız olduğunu anlatan bir kitap.İmam Gazali'nin yazdığı bu kitapla insan,adeta konuşmayı yeniden öğreniyor.Bu yüzden bütün okurlara tavsiye ediyorum.

Mesut Aksu 
01 May 23:50 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

İslam dini her şeyi ince düşünmektir. İslamı tek bir kelime ile açıkla deseler "Ahlâk" derim. Çünkü ahlak olmadan din olamaz. İslam dini güzelliği emreder ve bunda dilin ehemmiyeti çok büyüktür. Bu kitabı okuyan bir çok kimse bende dâhil olmak üzere yeniden konuşmamızı düzelteceğiz. Her müslüman kardeşime tavsiyemdir.

ebruli 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

İnsan eliyle kötülük yaparken durabiliyorda diliyle günahlara dalarken sanki o engeller kalkıyormuş gibi oluyor. Unuttukça tekrar tekrar okunacak bir eser. Bazen olması gerekenden fazla kelimelerle bir olayı anlatırken bunun bile hak olduğunu düşünüp anlatmamı kesiyorum. Başucu yapmam gerek bu kitabı her an unutabilirim dilin belasını.

Ekrem Özkara 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İslam alimi Imamı Gazali'nin -Ihya -adlı kitabından bir bölümün tercümesi niteliğinde olan bu kitapta "Dil'imizin dinimiz üzerindeki etkisi adeta analiz edilmiş olup , can alıcı tespitler ve çözüm yolları sunulmuş.Yersiz,gereksiz ve ölçüsüz konuşma hastalığına kesin ilaç olacak kitap.Tavsiye eder,iyi okumalar dilerim...

Son NefeS 
16 Oca 10:17 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sözde kolay görünen lakin özde herdaim insanoğlunun nefsine hakim olamadığının kanıtı olan dil ile yapılan yanlışları hadisler ile destekleyerek yapılmaması gerektiği vurgulayan ve mutlaka ama mutlaka her insanın okuması gereken muhteşem bir eser

BayPipo 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı tam 1 günde bitirmiştim ve kitabın etkisi o kadar kuvvetliydi ki 1 hafta boyunca ihtiyacım haricinde çok az konuşmuştum.

Belki benim yorumuma istinaden kitabı alıp,okuyacak kişinin sevabına da inşallah ortak olurum.

2 /

Kitaptan 57 Alıntı

Emine Karaca 
17 Ağu 23:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Şüphesiz müminin susması tefekkür , bakışı ibret , konuşması da zikir olmalıdır.

Zebidi , İthaf 9/150

Dil Hastalıkları ve Korunma Yolları, İmam Gazali (Sayfa 32)Dil Hastalıkları ve Korunma Yolları, İmam Gazali (Sayfa 32)

Hz. Ömer (r. a) :
" Çok gülenin heybeti az olur. Şaka yapan hafife alınır. Bir şeyi çok yapan onunla anılır. Çok konuşanın yanlışı çok olur. Yanlışı çok olanın hayâsı azalır. Hayâsı az olanın takvâsı az olur. Takvâsı az olanın kalbi ölür."

Dil Hastalıkları ve Korunma Yolları, İmam GazaliDil Hastalıkları ve Korunma Yolları, İmam Gazali
Mesut Aksu 
16 Haz 17:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Seni yüzüne karşı övenin yüzüne toprak saç.

Dil Hastalıkları ve Korunma Yolları, İmam Gazali (Sayfa 226 - Çelik Yayınevi)Dil Hastalıkları ve Korunma Yolları, İmam Gazali (Sayfa 226 - Çelik Yayınevi)
Emine Karaca 
17 Ağu 20:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İnsan âzalarından en çok günah işleyeni dildir .Zira o, konuşmaktan yorulmaz , hareket etmesinde de meşakkat yoktur .

Dil Hastalıkları ve Korunma Yolları, İmam Gazali (Sayfa 13)Dil Hastalıkları ve Korunma Yolları, İmam Gazali (Sayfa 13)
Esma Çabuk 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Dilin dizginini serbest bırakan ve ihmal eden kimseyi şeytan her yere götürür."

Dil Hastalıkları ve Korunma Yolları, İmam Gazali (Semerkand)Dil Hastalıkları ve Korunma Yolları, İmam Gazali (Semerkand)
Emine Karaca 
17 Ağu 20:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Zira iman ve küfür , dilin şahitliği ile belli olur , ortaya çıkar .İman itaatin , küfür ise isyanın zirvesidir.

Dil Hastalıkları ve Korunma Yolları, İmam Gazali (Sayfa 12)Dil Hastalıkları ve Korunma Yolları, İmam Gazali (Sayfa 12)