Dımdım Kalesi Kürt Tarihi ve Kürt Kültürü Dizisi 12

9,5/10  (6 Oy) · 
11 okunma  · 
6 beğeni  · 
455 gösterim
Dımdım Kalesi, 17. yüzyılda yaşanmış bir savaşı anlatan tarihsel bir romandır. Kürtlerin huzurlu biryaşam sürdükleri, adını kurulu olduğu Dımdım Dağı'ndan alan Kale, sağladıkları güvenli ve adil ortam sayesinde canlı bir ticaret merkezi özelliği kazanmıştır. Bu durum hem Osmanlıların hem de İranlıların iştahını kabartmaktadır. Üstelik Kale, doğuya açılan yol üzerindedir ve onu düşürmedikçe her iki ordunun da ilerlemesi, yeni topraklar ele geçirmesi mümkün olamamaktadır. O güne değin Kale halkı kâh Osmanlı'nın, kâh İran Şahı'nın saldırılarına karşı sık sık kendini savunmak durumunda kalmıştır. Sonunda İran Sahi o zamana değin oluşturduğu orduların en büyüğüyle Kale'yi kuşatır. Kadını erkeği, genci yaşlısıyla tüm kale halkı, özgürlüğünü savunmak için savaşır. O güne kadar kentin düzenini sağlamış olan, cömertliği ve yiğitliğinden ötürü halkın 'Altın Pençeli' unvanını verdiği Xano isimli Kürt, direnişe de önderlik etmektedir. Kale savaşçıları, işgalcilere karşı yürüttükleri çetin direnişin sonunda yenilirler ve işgalci güçlerce acımasızca katledilirler.
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2005
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9799756525981
 • Çeviri:
  Edib Polat
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
Erkan Akdemir 
02 Eyl 15:32 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dımdım kalesi. Kürdistanin dağlarında aşılmaz bir kale. Kaleyi yöneten Xano Çengzerîn ( altın pençeli Xano) ve ona bağlı Kürdistanin kadim halkı. Kitaba geçmeden bir kaç şey söylemek doğru olur.

Tarih öyle bir şey ki gerçeğine ulaşmak imkansız. Tarihi bir olay gerçeğine en yakını ise detaylı araştırmadan geçer. Her ülke kendi tarihini anlatır. Buna resmi tarih denir. Bu tarihte herzaman kahramanlık vardır, yigitlik vardır, savaşları kazanma vardır. Ama bu bilgilerin ancak %1i doğrudur.

Bir devlet ne kadar büyükse o kadar zulm etmiştir. Tarihte ne kadar söz sahibi ise geçmişi o kadar kirlidir. Çünkü gücünü diğer halkları diğer Devletleri işgal ederek yakarak yıkarak zulm ederek kazanır. Ekonomisini işgal ettiği halkı sömürerek, o halkın cebini soyarak güçlendirir. ( Bugünkü örnekleri mevcuttur. İsim yazmaya gerek yoktur. )

Şimdi kitaba dönelim. Kitap 17.yy da Kürt tarihine altın harflerle yazılmış bir destansi direnişi anlatır. Kürtler hep aşiret, mir, bey tarzı yasamislardir. Bunun içindir ki belli bir süreden sonra gerçek manada devlet kuramamislardir.
Bunun en büyük nedeni kendileri ile savaşmalari.

Kürdistan Coğrafyasının doğusunda dönemin en güçlü Devletlerinden Iran, Batısında ise dönemin en güçlü devleti Osmanlı, bu iki gücün arasında kalmış aşiret ile yönetilen Kürtler.
Ve ne yazık ki Kürtlerin içinde ihanet hep süre gelen bir gelenek. Bir yandan Osmanlı nin Kılıcı altına girmiş halkına ihanet eden asiretler, diğer tarafta iran sahinin kılıcına boyun egmis halkına ihanet eden Kürtler. Ve tüm bu ihantelere Osmanlı ve iran Şahinin tüm işgal girişimine karşı direnen Kürdistanin yiğit halkı.
İşte Dimdim kalesi böyle bir dönemin destansi mücadelesi.

Ereb Şemo'nun okuduğum ilk kitabı. Ve kitap gerçek olaydan Kürtlerin sözlü tarihi olan dengbejlik sayesinde günümüze kadar ulaşmıştır.
Kürdistan Coğrafyasını, Kürtleri'in tarihini, gelenek ve Göreneklerini ve Osmanlı ile İran'a bir de Kürtler tarafından bakmak isteyenlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap.
Biz Kürtlerin üç özelliği vardır Seyda Cîgerxwîn şöyle söyler;
Karê me Kurda ew e
Xebat u keyf u şer e

Biz Kürtlerin işi budur
Çalışmak, keyif almak ve savaşmak.

Herkese iyi okumalar...

mahmut yiğiter 
31 May 03:15 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dımdım destanı, 17. yüzyılda İran Kürdistanı´nda yaşanmış gerçek bir ayaklanmaya dayanmaktadır. Ayaklanmanın merkezi Mergever bölgesinde yer alan Dımdım kalesiydi. Uzun gezginlik yıllarından sonra Kürt Hanı, İran Şahına giderek hizmetlerine karşılık öküz derisi büyüklüğünde bir toprak parçası ister ve buraya çok sağlam bir kale inşa eder. Han güçlenir,egemenliğini ilan eder, Şahla arası açılır. İran Şahı Dımdım kalesinin üzerine ordular yollar, kale kuşatılır. Kürtler Emir Han´la birlikte 7yıl bu kuşatmaya karşı koyar. Erebê Şemo’nun kaleme aldığı bu eser yine aynı yazarın kaleme aldığı Şivanê Kurmanca ile birlikte ilk Kürt romanlari arasındadır.

Ahmet Yıldız 
02 May 13:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

18.yy da önemli bir sanat ve kültür merkezi olan dımdım kalesi iran Şahı tarafından alınmak istenmektedir.Kalenin alınması için hertürlü yöntemi kullanan iran başarılı olamayınca büyük bir ordu ile dımdım kalesi kuşatılır fakat yine kale alınamaz, Bunun üzerine kalenin su kaynağı kesilir ve uzun bir kuşatma yapılır,Halkın susuzluktan kaleyi teslim edeceği düşünülür , Fakat kale teslim edilmez ve bütün dımdım kalesi halkı susuzluktan can verince kale alınır ama dımdım kalesi tüm ihtişamını kaybetmiştir.

Kitaptan 7 Alıntı

Erkan Akdemir 
31 Ağu 16:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çocuk Yaşta Evlendirilen Kızın Türküsü.
Yuvadan henüz çıktı
Küçük yavru güvercin
Gezsin diye gökyüzünü
Kaptı onu aniden
Yaşlı bir atmaca
Götürdü yuvasına...

Dımdım Kalesi, Ereb Şemo (Sayfa 57 - Evrensel Basım Yayın)Dımdım Kalesi, Ereb Şemo (Sayfa 57 - Evrensel Basım Yayın)
Erkan Akdemir 
01 Eyl 17:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

17.Yy bir Kürt Stranı
Kürdistan ey Kürdistan, Kürdistan ey Kürdistan,
Dağlarla çevrilisin, meşelerle, ova, çayır ve çimen,
Ömrün güzel yılları, keyif ve neşeyle sen'le geçer,
Mutluluk diyarı kız kızan, bütün gençlerinin
Allah Iran Şahının, Rom padişahının yıksın tahtını,
Saldırır her yıl ülkemize, salar deve kervanını,
Kılıçlar sangirdar, kösemirsiler seker kalkanlari,
Esir isterler biz Kürtleri, usak yada köle yapmayı,
( Göremeyecekler bunu asla... )
Bu yüzden her yıl şangırdar üzerimizde Kılıçları...
Mahvettiller talan ettiler mülkleri ve malları,
Lakin sonuç vermedi bütün vahşi savaşları,
Kürdistan, ey Kürdistan, Kürt atalarının mekanı...

Dımdım Kalesi, Ereb Şemo (Sayfa 151 - Evrensel Basım Yayın)Dımdım Kalesi, Ereb Şemo (Sayfa 151 - Evrensel Basım Yayın)
Erkan Akdemir 
01 Eyl 13:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Güneş ve Ay aşkı
Güneşle Ay vaktiyle bacı kardeşmişler. Ama sonra birbirine aşık olurlar. Bu da günah tabii. Tanrı bu olayı öğrendiğinde, her ikisini de gökyüzüne fırlatır. Şimdi her ikisi de birbirinin peşine düşmüş, kavuşmak için çalışırlar. Allah etmesin, günün birinde birbirlerine kavusurlarsa, dünyanın sonu gelir, yeryüzü ters döner, insanoğlu altta kalır. O vakit hiç kimse hayatta kalmaz.

Dımdım Kalesi, Ereb Şemo (Sayfa 114 - Evrensel Basım Yayın)Dımdım Kalesi, Ereb Şemo (Sayfa 114 - Evrensel Basım Yayın)
Erkan Akdemir 
31 Ağu 16:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Derler ki onuru köpeğe yedirmeye kalkışmislar, o bile kabul etmemiş, alıp kucağına saklamış. Onur erkekliğin şanı, insanın gururudur.

Dımdım Kalesi, Ereb Şemo (Sayfa 57 - Evrensel Basım Yayın)Dımdım Kalesi, Ereb Şemo (Sayfa 57 - Evrensel Basım Yayın)
mahmut yiğiter 
29 May 15:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çoban
Güzel kız yüklenmiş kalburu
Babaya götürür kırık kalburu
Çabuk eve haber ver de
Hırsız kaptı götürdü koyunu....

Dımdım Kalesi, Ereb Şemo (Sayfa 79 - Evrensel basım Yayım Tarihi Roman 2.basım)Dımdım Kalesi, Ereb Şemo (Sayfa 79 - Evrensel basım Yayım Tarihi Roman 2.basım)
mahmut yiğiter 
 29 May 17:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Derler ki ,saçını usturayla kesen, perçemine yanmaz!

Dımdım Kalesi, Ereb Şemo (Sayfa 181 - Evrensel basım Yayın tarihi Roman 2.basım)Dımdım Kalesi, Ereb Şemo (Sayfa 181 - Evrensel basım Yayın tarihi Roman 2.basım)
mahmut yiğiter 
29 May 18:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zadine Hanım Kürt kadın komutan
Başımıza bela geldi Dımdım Kalesi'inde ,bu boruklarda
Musibet geldi Kürtlerin başına bu kayaliklarda
İran askerlerinin leşleri görülür, inler yaralılar da...

Dımdım Kalesi, Ereb Şemo (Sayfa 197 - Evrensel basım Yayın tarihi Roman 22.basım)Dımdım Kalesi, Ereb Şemo (Sayfa 197 - Evrensel basım Yayın tarihi Roman 22.basım)