Adı:
Doktor Faustus
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
Orijinal adı:
Dr. Faustus
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Aydınlanma Kitaplığı
Baskılar:
Doktor Faustus
Dr. Faustus
Dr. Faustus
Doktor Faustus
Doktor Faustus
Marlowe’un en iyi eseri olarak düşünülen Doktor Faustus’un ana karakteri tüm alanlarda uzmanlaşmak isteyen ve bunun için şeytanla pazarlık yapan bir bilgindir. Dünyadaki her şeyi öğrenmesi için şeytan onun 24 yıla ihtiyacı olduğunu söyler ve bunun karşılığında ondan ruhunu ister ve de anlaşma sağlanır. Doktor Faustus’un bu trajik hikâyesi Faust efsanesinin ilk dramatize versiyonu olan Alman Faustbuch’a dayanmaktadır.
72 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Merhabalar, kitapla alakalı birkaç inceleme okudum. Tiyatro kitapları her zaman okuması kolay ve oldukça keyifli kitaplardanmış gibi geliyor bana. Bazı incelemelerde kitap için okuyup anlamakta güçlük çektiğini yazanlar olmuş. Ben birkaç saat içinde okuyup bitirdim. Bence oldukça akıcı bir kitaptı. Kitap, Elizabeth dönemi İngiliz tragedyasının oluşturulmasına öncülük etmiştir. Oyun, büyücülük sanatı karşılığında ruhunu şeytana satan ünlü bir ilahiyatçının öyküsünü anlatıyor. Oyunda ilgimi çeken şeylerden biri mitolojik karakterlerin isimlerinin kullanılıp dipnot olarak açıklaması oldu. Hatta Dr. Faustus'un Helena'ya ( Yunan mitolojisine göre Truva savaşına neden olan dünyanın en güzel kadınıdır. ) aşık oluyor. Kitaptan çıkardığım en mükemmel ana tema, mükemmel olmak, doyumsuzluk getirir mi? Getirirse de bu felaketle mi sonuçlanır? Oldu... Bence oldukça hareketli, akıcı, merak uyandıran bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim. Bence de zirvede olmak demek, insanı boşluğa düşürüp olmayacak şeylere sürükleyebilir. Bu yüzden Dr. Faustus'u suçlamak ne kadar doğru bilemiyorum. Sevgiler...
72 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Dr. Faustus kitabı Johann Wolfgang Von Goethe’nin Faust kitabına ilham vermiş. Ben de ilham almak için okumuş bulundum. Ayrıca Oğuz Aktürk’ün Youtube’daki okuma grubunun bu ayki kitaplarından biriydi. Diğerleri Genç Werther'in Acıları ve Faust. Kısacası bu ay Johann Wolfgang Von Goethe ayı.

Dr. Faustus, Christopher Marlowe’un 1590’larda yazdığı bir oyundur. Marlowe’un kim olduğuna Wikipedia’dan baktığımda karşıma ilginç bir bilgi çıktı. Yazar 29 yaşında bir bar kavgasında başına kama saplanmasıyla öldürülmüş ancak Marlowe’un devletin gizli bir ajanı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca Marlowe'un 30 Mayıs 1593 tarihinde gerçekleşen ölümünün sahte olduğu ve İngiliz oyun yazarı William Shakespeare'in aslında Christopher Marlowe olduğu iddia edilmektedir.

Artık hangisi doğrudur acaba gerçekten Marlowe Shakespeare midir bilemeyiz ancak bildiğimiz tek şey Marlowe da bir oyun yazarıydı ve Dr. Faustus adında bir eseri bize bıraktı. O halde içeriğe geçelim.

Kitap 14 sahneden oluşmaktadır ve Dr. Faustus’un trajik öyküsünü anlatmaktadır.

Dr. Faustus teolojide çok ustalaşmış ve teoloji doktorasını almıştır. Ancak o daha çok astrolojiye meraklıdır. Ve büyü yapmak istemektedir. Bu yüzden de iki arkadaşı ve büyü ustaları Alman Valdes ve Cornelius’tan yardım ister. Onlar da Faustus’a yardım edip bir büyü öğretip şeytanın hizmetlisi Mephistophilis’i çağırmasını sağlarlar. Mephistophilis’e artık kendisi ne derse onu yapmasını söyler Dr. Faustus. Mephistophilis 'Bu ancak şeytana ruhunu sattığına dair kanınla yazdığın bir belge ile mümkün olabilir.' der. Faustus da bunu kabul eder ve kanıyla bir belge hazırlar.

Bundan sonra Mephistophilis Dr. Faustus’un hizmetlisi olur ve ne derse onu yerine getirir. Dr. Faustus da bir sürü istekte bulunur. İmparatora yardım eder, gider düke yardım eder. Böylece 24 yıl sona erer ve sözleşmeye göre Dr. Faustus’un süresi dolar. Şeytanlar onu alıp cehenneme götürmeye gelirler. Dr. Faustus pişmandır ruhunu şeytana sattığından ancak geri dönüş yoktur. Oyun bu şekilde son bulur.

Daha yeni İlyada’yı bitirmiştim. Bu kitapta da mitolojik tanrılardan çok bahsedilmiş. Onları tanıyor olmanın verdiği hazla okudum kitabı. (:

Kitabın en etkileyici yeri 7 büyük günahın Dr. Faustus’a tanıtılmasıydı. Oradan güzel dersler çıkarılabilir. 7 büyük günah: Gurur, açgözlülük, öfke, kıskançlık, oburluk, tembellik ve şehvet düşkünlüğü.

Herkese keyifli okumalar.
72 syf.
·3 günde·Beğendi
Dr.Faustus
Christopher Marlowe (1564-1593)
@mitosboyut
▪︎
Son birkaç ay içinde üc farkli yazardan Faust efsanesini okudum.
Okuma sırasıyla:
》J.Wolfgang Goethe - Faust
》Thomas Mann - Doktor Faustus
》Cristopher Marlowe - Dr. Faustus
▪︎
Çoğumuzun bildiği gibi, bu yazarlara ilham veren Faust 16.yy da Almanya'da yaşamış bir bilgin. Kitaplara ilham olma sebebini de kısaca şöyle özetleyebiliriz. Büyücülükle ilgileniyordu, şeytan korkusu vardı ve büyücülükle ilgilendiğinden olsa gerek ruhunu şeytana sattığına dair söylentiler çıkmıştı.
▪︎
Faust mitini konu alan tüm kitaplarda da onun şeytanla yaptığı pazarlık konu edilmiştir. Thomas Mann'ın eserinde Faust karşımıza müzisyen Adrian Leverkühn olarak çıkıyor ve bir kült eser olarak kabul edilen Doktor Faustus, Hitler zamanı Almanyası'nın bir aynası gibi düşünülebilir. Marlowe ve Goethe'nin eserleri de her nekadar Faust'un şeytanla olan pazarlığını konu edinse de ikisi arasındaki farkı görmeyi ise merak edip okuyacaklara bırakıyorum.
.
.
Faust okumalarımda yaşadığım iki sıkıntıyı da burada dile getirip konuyu bağlayacağım.
Önce Doğu Batı Yayınları'ndan Goethe'nin Faust'unu okurken kitabın cildi üç dört yerden ayrıldı. Durumu hemen yayınevine yazdım (amacım yeni bir kitap istemek değil, sadece bu hatanın diğer baskılarda da yaşanmaması için kendilerini bilgilendirmekti ve bunu ilgili kişiyi de ilettim) Buna rağmen firma aynı gün yeni bir kitabı kargoya verdi. Doğu Batı Yayınları'na yardım ve ilgileri için bir kere de buradan tesekkür etmek istiyorum @dogubatiyayin
Aynı sorunu Can Yayınları'ndan Doktor Faustus'u okurken de yaşadım. Yine aynı amaçla yayınevine yazdım. Tenezzül edip cevap dahi vermediler @canyayinlari
.
.
Bu yaşıma kadar onlarca kitap okudum ilk defa başıma gelen bu iki olayı Faust'a bağlıyorum, var bir gizem
.
.
#okudumbitti #doktorfaustus #mitosboyut #tiyatrooyundizisi #cristophermarlowe #oyun #ingilizedebiyatı #kitapönerisi #kitaptavsiyesi #mephistophilis #çeviri #yılmazöğüt
106 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Christopher Marlowe tarafından 1580 yılında yazılan, Almanyada bir üniversitede teoloji dslında öğretim üyesi olan Dr. Faust daha çok bilgiye sahip olma adına şeytanla pazarlık eder. Goethe tarafından yazılan Faust ile aynı konuyu işler. Tiyatro biçiminde yazılmış bu oyun ortaçağ ile rönesans arası döneme rastlamaktadır.
106 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Christopher Marlowe'un muhteşem tiyatro eseri!
Faustus tanınmış bir doktordur, fakat her şeyi bilme isteği onun sonu olur. Bilginin sınırlarını aşmak için şeytanla iş birliği yapar ve ruhunu şeytana satmaya razı olur.
Hani bazı insanlar vardır, her şeyi bilmek isteyen, bilgiye kolay yolla ulaşmak isteyen... Işte Faustus da öyle bir insan. Oysa Virginia Woolf'un da dediği gibi, İnsan, bilgiye acı çekerek ulaşır.
Faustus da bütün insanlığı yansıtmaktadır. Başta da söylediğim gibi, muhteşem bir tragedya! Okumaya değer...
72 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Elizabeth döneminin en önemli yazarlarından olan Christopher Marlowe’un eseri Dr. Faustus ,bir İngiliz trajedisidir. Büyük bir ilahiyatçı olan Faustus’un ; ün ,şan ve şöhret için ruhunu ve bedenini şeytana satarak büyücülükle uğraşmaya yemin etmiş ve şeytanla sözleşme imzalamıştır. 24 yıllık sözleşmesinde Tanrı sevgisi ile zenginlik arasında çektiği sancıları konu alır.
106 syf.
·2 günde
İskandinav tanrısı Odin nasıl her şeyi bilmek için bir gözünü feda ettiyse Dr. Faustus da ruhunu şeytana satar. Tiyatro türünde yazılmış bu muazzam eser, Mephistopheles'in muazzam tasviri ile vücut bulur. Faustus'un onunla mücadelesi, teslimiyeti ve bildikçe kendini kaybetmesi mükemmel tasvir edilir. Sevdiği uğruna düştüğü bu yolda vazgeçme eşiğine çokça rastlasa da Faustus direniş gösterir. Birçok kişi tarafından geliştirilen Faust mantığı ile cehennemi, tanrıyı, insanı, aşkı, yaşamayı ve ümitler ile bilginin önemini ve ağırlığını en uzak hücrenize kadar hissettirirler. Thomas Mann ve tabi Goethe'den de okunması önemlidir ama Marlowe, içinde bulunduğu çağ sebebiyle daha acımasızdır.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yazarın okuduğum ilk eseri. Bir solukta okuyabilecek kadar sade ve akıcı. İçerisinde, önsözde de dikkatimi çeken gereksiz ve eğreti duran komik kısımlar vardı. Yazarın tarzını yansıtıyor ama hikayenin kalanına uyum sağlamıyordu. Önü sonu boş ve sanırım oyunu zenginleştirmeyi amaçlayan eklentilerdi bu kısımlar. Genel olarak sevdim ama. İçerisinde Latince deyişlerin olması çok hoşuma gitti. Ancak açıklamaların kitabın sonunda ayrıca verilmesi biraz dikkat dağıtıyor. Sayfanın alt kısmında verilmesini isterdim. Bir Shakespeare değil bence ama orijinal dilde okunduğunda nasıl bir etki yaratır bilmiyorum tabi. Gün içerisinde okunabilecek güzel bir kitap.
42 syf.
·8/10 puan
Kitabı okurken içimden sürekli Özgün'ün Şeytan şarkısını söylerken buldum kendimi. Bu gece kalbimi evde bıraktım ruhumu artık şeytana sattım...Öğrenme aşkıyla yanıp tutuşan klasik bir Rönesans adamı olan Dr. Faustus daha çok şey öğrenmek ister. Hatta bilgisinin Tanrı kadar sınırsız olması için uğraşır. Derken Faustus büyüyle uğraşmaya başlar, insanları küçük görür ve kendini Tanrı yerine koyar. Fautus bir akşam şeytan Mephistopheles'i (Hristiyan mitinde baş şeytanlardan biridir ama İncil'de adı geçmez) çağırır ve onunla bir antlaşma yapar. Mephistopheles 24 yıl boyunca Faustus'a hizmet edecektir ancak bir şartı vardır. Faustus ölünce ruhunu Lucifer'a (Şeytanların başı) vermelidir. Kendi kanıyla bir antlaşma yazan ve bunu imzalayan Faustus ruhunu artık resmen şeytana satmıştır. Ne yazık ki (bence) Faustus 24 yılını boş boş dilekler dileyerek geçirir, onu kurtarmaya gelen meleklerin hiçbirini de dinlemez. Ölümüne 1 saat kala Faustus yaptığından büyük pişmanlık duyar ve Tanrı ve İsa'ya yalvarmaya başlar fakat artık her şey için çok geçtir cehennemin şeytanları Faustus'un ruhunu almak için yola çıkmıştır bile. Dönemin en iyi oyun ve sone yazarlarından biri olan hatta kendisinin gerçek Shakespeare olduğu bile iddia edilen Christopher Marlowe'un en ünlü ve efsanevi oyunlarından biridir Dr. Faustus. Tanrıtanımaz olarak bilinen Marlowe'un böylesine ilginç ve dinsel içerikli oyununu okumanızı hepinize tavsiye ederim.
72 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Geoethe’nin Faust’u yazarken etkilendiği bu tragedya, yazarın okuduğum ilk tragedyasıdır.
Bu eserde Faustus adında bir bilim adamının elindeki bilgilerle yetinmeyip, büyücülük yolunda ilerlemesi ve tanrının lütfundan ve merhametinden yavaş yavaş uzaklaşması konu edilir.
Bu büyücülük gücünü, ruhunu şeytana satarak kazanmıştır. Lucifer ile yaptıkları anlaşmada 24 yıl boyunca Mephistopheles’in efendisi olacak ve istekleri, şeytanlar ve cinler tarafından karşılanacaktır.
Bu anlaşma sayesinde Faustus yaşadığı bölgenin sınırlarını aşarak dünya tarafından bilinen ve saygı duyulan alimlerden biri kabul edilir. İmparatorların, kralların, soyluluk makamında en yükseklerde oturanların evlerine konuk edilir. Kimi zaman, geçmişte yaşamış tarihi karakterleri (Büyük İskender, Truvalı Helen vs) yanına çağırabilen Faustus yavaş yavaş bu gücün kölesi olmaktadır.
Pek çok kez tanrıya merhamet edip bu anlaşmanın yükümlülüklerinden kurtulabileceği halde o bunu tercih etmez ve elindeki gücü son saatine kadar kullanmayı seçer. Bu açgözlülüğün sonucunda, Lucifer ile anlaştıkları süre sona erer ve Faustus sonsuza değin cehennemlik kalır.
Büyücülüğün populer olduğu dönemlerde anlatılan bu halk masalı bilgiye ve mutluluğa ancak ve ancak tanrı inancıyla ulaşabileceğini öğütler. Eserin başında cehennemden getirilen 7 günah karşısında kibirle bakan Faustus yavaş yavaş bu günahların öznesi olur.
106 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Christopher Marlowe zeki bir insan olarak bilinir. Dr. Faustus adlı eserine baktığımızda, Faustus karakteri de oldukça zekidir ve hatta sahip olduğu bilimsel bilgi birikiminin artık ona yetmediğini düşünür. Bunun sonucunda, Faustus bilimin ötesinde olan metafizik kavramı ile buluşur. Artık dünyada bulunduğu konum ona dar gelir ve şeytana kendini birtakım vaatlerine kanarak satar. Fakat, ilerleyen zamanlarda sürekli gitgelleri olmuştur. Tanrı'ya dönmek ister dönemez gibi bir döngü içerisinde sıkışıp kalır.
Marlowe ateizm, satanizm gibi toplumunda yadırganan konuları ele alarak döneminin tabularını yıkmaya çalışmış. Ve bunları eserinde ustalıkla işlemiş.
"Krallara, imparatorlara yalnızca egemen oldukları topraklarda itaat ederler. Oysa bilimde usta olan kişi, büyü alanında insanın aklının erişebileceği her yere egemen olur."
"Cehennem sınırsızdır, bir yerde bitmez. Biz neredeysek cehennem de oradadır. Ve cehennem neresiyse biz de sonsuza kadar oradayız. Ve dünya eriyip sona erdiğinde, ve her yaratık arındırılarak temize çıktığında, her yer cennet değil, cehennem olacak."
Ah, Helena... Akşamları binlerce yıldızın güzelliğiyle süslenmiş gökyüzünden daha güzelsin sen. Seninle birlikte kalmış olsaydım, sonsuza kadar yaşardım ama şimdiyse sonsuza kadar ölüyorum.
Ben gururum. Bir anne babaya sahip olmam benim için çok küçültücüdür.
Ben öfkeyim. Ne anne ne de babam var. Dövüşecek kimse bulamazsam kendimi yaralıyorum. Ben cehennemde doğdum; dikkatli olun.
Ben kıskançlığım. Oldukça zayıf ve cılız biriyim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Doktor Faustus
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
Orijinal adı:
Dr. Faustus
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Aydınlanma Kitaplığı
Baskılar:
Doktor Faustus
Dr. Faustus
Dr. Faustus
Doktor Faustus
Doktor Faustus
Marlowe’un en iyi eseri olarak düşünülen Doktor Faustus’un ana karakteri tüm alanlarda uzmanlaşmak isteyen ve bunun için şeytanla pazarlık yapan bir bilgindir. Dünyadaki her şeyi öğrenmesi için şeytan onun 24 yıla ihtiyacı olduğunu söyler ve bunun karşılığında ondan ruhunu ister ve de anlaşma sağlanır. Doktor Faustus’un bu trajik hikâyesi Faust efsanesinin ilk dramatize versiyonu olan Alman Faustbuch’a dayanmaktadır.

Kitabı okuyanlar 358 okur

  • Saadet Aydın
  • Büşra Örnek
  • Banu Dirik
  • Zeynep
  • Aley
  • Esra Dursun
  • Özge Süsler
  • Semih dönmez
  • Bahadır Çetin
  • Tuğra vur

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.1 (2)
9
%1.1 (1)
8
%2.1 (2)
7
%0
6
%1.1 (1)
5
%1.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.1 (1)