1000Kitap Logosu
Duvar

Duvar

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

190 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 5 sa. 23 dk.
Adı
Duvar
Basım
Türkçe · Türkiye · İş Bankası Kültür Yayınları · Mart 2017 (İlk yayınlanma: 1959) · Karton kapak · 9789754584202
Diğer baskılar
Duvar
Duvar
Duvar
Duvar
Duvar
Duvar Attilâ İlhan’ın ilk şiir kitabı. Daha çok özgürlük, eşitlik ve mutluluk ideali üzerine yazılmış, toplumsal gerçekçi ilk şiirler… İlhan, “Duvar’daki şiirler, belki harbi etiyle kemiğiyle yaşamamış; ama gazete, radyo ve sinema yoluyla bir yandan; fırında kaybolan ekmek, seferber edilmiş ordu, pasif korunma ve karartmalar yoluyla öbür yandan; onun sertliğini ve hainliğini ‘etinde duymuş’ bir harp delikanlısının şiirleri’ diyor, “sahillerimize asker cesetleri vuruyordu, barut ve yangın kokusunu alıyorduk…” Duvar’da kendini dünyayla ve tüm insanlarla bir ve beraber hisseden, kendi ülkesinde kendi insanlarına reva görülenlere isyan eden gencecik bir şairin sesini dinleyecek, çağrısını duyacaksınız. İçindekiler; başlangıçta daima şairler vardı gâvurdağları’nda rivayet 1- döşeme 2- cebbar oğlu mehemmed 3- sığırtmaç 4- ümmühan 5- göçmenler 6- deli süleyman 7- ökkeş hürriyet yürüyor mektup ağıt dünyakâri hey lilişan merhaba gökyüzü türkiye deryalar karanlıkta kaynak yapan adam mümkün mü benim için hiçbir zaman iş başı akşamüstü düşünceleri geceye karşı şiir umumi ıstırap şarkısı 941’de izmir cemşid hun’la hasbıhal saadet arka sokak duvar onlar bizi itham ediyor karanlıkta kaynak yapan adam taşkın geldi harb kaldırımında aşk 1- garipseme 2- arı kuşları 3- rubai 4- revolution 5- çağrı 6- hayal kurmak 7- adımla nasıl berabersem 8- muhalif rüzgâr 9- yalnızlık şiiri 10- değişen bir şey yok 11- beraber yaşamak 12- saçların örülmüş olmalı 13- harp kaldırımında aşk 14- istemek 15- kalp ağrısı 16- sen yoksun 17- bitsin dedik şafak vakti dünya sabaha kadar düştü polonya kalesi marianne diliyâr lili marlen kutup yıldızı rivayet eder heyamol meraklısı için notlar
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 54.8
Erkek
% 45.2
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.3
10 üzerinden
182 Puan · 31 İnceleme
189 syf.
·
3 günde
·
8/10 puan
Attila İlhan ın ilk şiir kitabı Duvar; onun şiir yolculuğunu görmek, anlamak adına da başvuru niteliğinde bir eser. Şair, özellikle Türk şiirinde Nazım Hikmet in şiirinden -kendisinin de belirttiği gibi- etkileniyor. Bununla birlikte beslendiği kaynak Türk halk şiiri geleneği. Onun için Dadaloğlu, Köroğlu, Pir Sultan Abdal ilham alınacak membalardır. Gavurdağları şiirlerinde bu tesir açıkça görülür. Köyü, köylüyü anlattığı bu bölümden sonra eserde; hürriyet, 2. Dünya Savaşı, emekçi işçiler, aşk etrafında şiirlere yer verilir. En sevdiğim şiir, şairin annesinin de en sevdiği şiir olan “Ümmühan” oldu. Bir hikayesi olan,tesiri yüksek bir şiir. Şair, kitabın sonuna Meraklısına Notlar başlığıyla şiirler için kısa bir açıklama bölümü oluşturmuş ki bu en hoşuma giden şey oldu. Kitapta yer alan şiirlerin arka planını, nerede yayımladığını, hangi duyguyla yazdığını, kendince ne anlattığını belirtmiş. Bu bölüm, şiirleri okumayı daha keyifli hale getiriyor diyebilirim.
Duvar
8.3/10 · 906 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
190 syf.
·
9 günde
·
Puan vermedi
Attilâ İlhan’ın ilk kitabını sona saklamam tesadüfen oldu. İyi de oldu. Özgürlük, eşitlik, hürriyet kavgası barındıran, bunu barındırırken de genellikle bir başına olmadan, tüm dünyayı duyarak, görerek ve “tuh oluşturarak” oluşmuş bir şiir kitabı. Sadece bir noktadan değil, kendisini birden fazla noktada görerek yazmış, gerek gemilerin heyamola türküleri, gerekse yıkılmak isteyen, onursuz bir duvarın ayakta kalışını, o noktalardan görerek yazmış. Çok güzel bir kitaptı. Yavaş okudum, bitsin istemedim. Ancak sırada
Rübab-ı Şikeste ve Diğer Eserleri
Rübab-ı Şikeste ve Diğer Eserleri
bekliyor. Kitabın ve İlhan’ın meraklılarına tavsiye ederim.
Duvar
8.3/10 · 906 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
212 syf.
·
70 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Attila İlhan Şiirleri
Attila İlhan'ın baştan sona okuduğum ilk kitabı. Aynı zamanda şairin de yayınladığı ilk şiir kitabı. Daha çok toplumcu şiirlerin yer aldığı kitapta en çok "Türkiye" şiirini sevdim.
Duvar
8.3/10 · 906 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
190 syf.
Atilla ilhan’ın ilk şiir kitabı olan duvar. Şair gençlik döneminde yazdığı kitabında nazım hikmet etkisinde kaldığını akabinde kendi şiir dünyasını bulmaya çalıştığını belirtir. Toplumcu gerçekçi anlayış öncülerindendir.
Duvar
8.3/10 · 906 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
190 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
"Biz harp çocuklarıyız.Bunalımların anaforundan geliyoruz. Yüksek gerilimler yaşadık.Dünyanın,ülkemizin,kendi kendimizin devrimlerini, değişimlerini gördük. Bu sancılar ve çarpıntılar sonunda,şiirimiz de bazı bir yumruk kadar sert ve haşin,bazı bir tokat gibi çatlayıcı,bazı da yoksul bir yürek gibi içli ve mahzun oldu."Attila İlhan 1948 yılında 25 yaşında iken kendi imkanlarıyla bastırmış olduğu ilk şiir kitabı Duvar'ın önsözünde böyle söyler.Evet; acılar,savaşlar ve kanla sulanmış bir bahçenin meyveleridir bu şiirler.Belki biraz acemi ve belki biraz da başka şairlerin sesi!Kendisinin destan olarak nitelendirdiği bu şiirlerde bazen Köroğlu,bazense Pir Sultan Abdal...Zaman zaman Gevheri yahut Bayburtlu Zihni... Kimi zamansa ustam dediği Nazım'ın sesi çalınır kulağımıza. Yani hayranı olduğu her şairden bir parça katar bu destanlara.Mekansa genelde Çukurova'dır ki;bu ilk şiir kitabından bahisle Kaptan için,Yaşar Kemal'in romanla yaptığını mısralarıyla yapmıştır denilebilir.Hem de yalnız Çukurova'nın değil,parça parça bütün Anadolu'nun şivesi sinmiştir genç şairin sesine."hey lilişan lilişan gülmüşem ağlamışam bir tuhaflık olmuş dünyanın hali" derken,henüz İstanbul ya da Paris'in sesiyle tanışmamıştır.O dönemler kendi deyimiyle şair değil ozandır çünkü.Ve bir halk ozanına yaraşır şekilde; "kimi sevsem sensin"değil de "kimi sevsem vatandır,halktır" diyen destanlar yazar. İyi de yapar genç Attila İlhan! "maraş bağlarında salkım salkım üzüm var ey gözü kanlı zalim sana bir çift sözüm var" Okuyalım,okutalım.
Duvar
8.3/10 · 906 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.