Erkeklerin Hikayeleri Murathan Mungan'ın Seçtikleriyle

7,1/10  (9 Oy) · 
26 okunma  · 
1 beğeni  · 
725 gösterim
Erkeklerin bağımsızlık merakları, serüven tutkuları, sevgi gereksinimleri, sahiplenme istekleri, bağlanma korkuları, toplumsal rolleri ve birlikteliğin tuzaklarından kalkarak çoğaltılabilecek nice durumun yarattığı iki cins arasındaki ezeli sorunlar içinde sıkışıp kalmış hikayeler.

''Bu da erkeklerin hikayeleri'' diye okunabilir bu kitap. Ya da erkeklerin nasıl gördüğü, nasıl hissettiği, nasıl yaşadığı ve nasıl anlattığı üzerine olan bu hikayeler için ''bir de erkeklerden dinleyelim bakalım,'' denebilir. Yazarların yalnızca erkeklerden seçildiğine bakılırsa, ''erkek yazarların hikayeleri'' diye de yorumlanabilir.
ihtiyar 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

16 Erkek yazarın hikayelerinin yer aldığı bir kitaptır. Erkeklerin bağımsızlık merakları, serüven tutkuları, sevgi gereksinimleri, sahiplenme istekleri, bağlanma korkuları, toplumsal rolleri vb.
16'sında da kendimi buldum. 16/4=4... Demek ki dört dörtlük bir kitap... Devlet Bahçeli yorumu ile bitirdim.

Ayşen 
 08 Mar 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · 6/10 puan

"Kadınlığın 21 Hikayesi" ne nazaran daha akıcı, daha hoş hikayeler. Kadın hikayelerinden çok erkek hikayelerini beğenmem de sert mizaclı olmam da etkili olabilir.
Edit: Kitabı okumayı bitirdiğim tarihte arkasına not aldıklarım.

Kitaptan 5 Alıntı

“İnsanlığımızı suçluluk hissetmeden kaybederiz, ama dozu fazlaysa telafisi olanaksızdır!”

Erkeklerin Hikayeleri, Murathan MunganErkeklerin Hikayeleri, Murathan Mungan

Acının bir derecesinde, haksız olarak acı çekildiğinin düşünülmesi, kaçınılmaz bir şey, doğal bir uyuşturucudur: En kıskanç isteklerimize göre, yaşamın büyüsüne güç kazandırır yeniden bu; nesnelerin karşısına değerimizi duyurur yeniden; yükseltir.

Erkeklerin Hikayeleri, Murathan MunganErkeklerin Hikayeleri, Murathan Mungan

Şimdi, hiçbir tutkunun, o tutkuyu içinde taşıyan kişinin yapısını değiştirecek kadar güçlü olmadığına inanıyorum. Ölünebilir, yine de değişmez hiçbir şey.

Erkeklerin Hikayeleri, Murathan MunganErkeklerin Hikayeleri, Murathan Mungan

İşte böyle, bir haksızlığa uğrayınca, ben de bir başkasına, bu dünyada hep olduğu gibi, suçluya değil bir başkasına haksızlık ederek karşılık veriyordum.

Erkeklerin Hikayeleri, Murathan MunganErkeklerin Hikayeleri, Murathan Mungan