Adı:
Eski Sokak
Baskı tarihi:
Şubat 2013
Sayfa sayısı:
132
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750814310
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Küçük ahşap bir dizi evlerdi
On yıl önce o sokak.
Sonra geniş caddelere çıktık
Apartıman - - sizden uzak.
(Tanıtım Yazısından)
132 syf.
·Beğendi·10/10
İnceleme yazmaya mesafeliydim ama bu kitaba yazmadan duramazdım. Hocam o kadar çok övdü ki Necatigil'i bir hevesle aldım hemen bu kitabı. Şiirler ne naifti öyle. Hal eklerini anlattığı Evin Halleri şiirini alıp okut herkes öğrenir ismin hal eklerini. Evler şairi deniliyor Behçet Necatigil'e. Epey evli şiiri var okuyup görünce anlaşılıyor neden böyle denildiği. Necatigil Meddah İsmet adlı şiirinde adının Beşiktaş'ta bir sokağa verilmesini istediğini belirtiyor ve ölümünün ardından Beşiktaş'ta bir sokağa adı veriliyor.(Beni en çok etkileyen kısım kesinlikle burası oldu.) Kitabın sonunda şairin hayatı ve edebi kişiliği özetleniyor. Bu seçkileri çok beğendim umarım sayıları daha da artar.
132 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Hüznün kol gezdiği şiirlerden bir demet içeren bu eser, şairin çocukluk anılarını, sorgulamalarını, özlemlerini anlattığı dizelerle dolu. Okurken insanın içini ısıtan, acıtan, yüreğinde garip bir burukluk bırakan şiirler, özlemlerin depreşmesine sebep oluyor...

Üstadın şiirlerin de hüzün ve özlem özellikle yaşanan ve yuva diye tabir ettiğimiz evler üzerine daha yoğun... Hasretini bu kadar duygu dolu, açık yazabilen şaire hayran kalmamak mümkün değil....

Bu bölümü yaptığım araştırma esnasında denk geldim ve hoşuma gittiği için paylaşmak istedim :)
Behçet Necatigil, Şiirde anlam üstüne bir konuşmasında şunları söyler:
"Şiirde manaya varmak, belki gizli ama mutlak mevcut ipuçlarını
bulmaya bakar. Şair manadan ne kadar kaçarsa kaçsın veya ne kadar
kendine saklamak isterse istesin, zaman zaman, kendisine o şiiri yazdıran
sebepleri, şiirin yakınlı uzaklı kelimelerinde, belki kendi de farkında
olmadan ele verecektir. Şiirine göre; bir başlık, bir motif; teslim
oluş veya isyanı, ümit veya ümitsizliği çeşitli yollardan değişik şekilde
ifadeye yarar. Birbirine yakın manada isimler, sıfatlar, bir ima, bir
hatırlatış; bir şiirin okuyucuya ne demek istediğini bulmamıza yeter
birer ipucudur."!
Kaynak: dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/12/845/10703.pdf'denDerin duygular ve hüzünle sarmalanmış eseri tüm şiir sevenlere tavsiye ederim...
132 syf.
·10 günde·Puan vermedi
1917-1979 yılları arasında yaşamış ve ülkenin zor dönemlerine tanıklık etmiş bir şair Behçet Necatigil. Kitabında da dönemin zorluklarını yansıttığı şiirlerini görmek mümkün. Ayrıca geçim sıkıntısı, hayat mücadelesi, aile, aşk gibi konuları da işlemiş şiirlerine..
Şiirlerinde geçmişe özlemini yoğun hissettiğim şairin 2000li yıllara tanık olmamasından dolayı mutluyum açıkçası!..
Çok değerli ve ince dokunuşları olan bir kalem. Tavsiyemdir efendim.
Keyifli okumalar
132 syf.
·1 günde·9/10
Behçet Necatigil, Türk şair, öğretmen, çevirmen. Modern Türk şiirinin önde gelen şairlerindendir. Herhangi bir edebi akıma katılmamış; bağımsız bir şair ve fikir adamıdır. Bu kitap sayesinde çevirileriyle tanıdığım "evler şairi"Behçet Necatigil'in geç de olsa şiirleriyle de tanıştım.Seçme şiirlerinden oluşan bu kitapta, aile hasreti, aşk, yalnızlık, ölüm, gizli sevda, geçim sıkıntısı,nineler,çocuklar ve daha bir çok konu ele alınmış. En çok sevdiğim şiiri "Sevgilerde"şiiri oldu. Çok güzel anlatmış şair yarınlara bırakılan sevgileri. Şiir severlere tavsiye ederim bu kitabı. (Necatigil'in "Eski Sokak" şiirine konu olan Camgöz Sokağı'nın adı artık "Behçet Necatigil Sokağı". Ölümünün ardından, 1987 yılında yakın arkadaşlarının çabaları ve basının da desteğiyle, yaklaşık on yıl yaşadığı sokağın adı Belediye tarafından "Behçet Necatigil Sokağı" olarak değiştirilmiştir. )
132 syf.
Behçet Necatigil'den okuduğum ilk kitaptı.
Yapı Kredi Yayınlarının Doğan Kardeş Seçme Şiirler adı altında hacimce çok büyük olmayan bir kitap.

Yazarın değişik dönemlerde kaleme aldığı şiirlerden seçilerek oluşturulmuş bir kitap.

Yazar çevre sorunlarına, kentleşmeye, aileye, evlere, insan ilişkilerine ve pek çok konuya dair şiirler kaleme almış.

Merdiven tekniği ile şiir yazmaya çalışmış.
Bunun örnekleri de bu kitapta mevcut.

Hatta ilginç olan bir şey de hastalığını tıp terimlerini kullanarak şiirleştirmiş.
Değişik bir şiirdi.

Bunun yanında Divan edebiyatına da hakim olduğunu şiirlerinden yola çıkarak görebilirsiniz.

Keyifli okumalar...
132 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Evet çevirileriyle tanıdığım, orta okulda ismini duyduğum şairle tanışma fırsatı oldu. Romanların arasına yine bir şiir kitabı sığdırdım. Beğendiğim bir isim daha oldu. Tadı, üslubu çok başka. Seçme şiirlerinden oluşan bu kitap; aile hasreti, yalnızlık, aşk ve bir çok konuya değinmiş. 1970 lerden gelen hava kirliliği ve çarpık yapılaşma ile ilgili şiirleri okuyunca dedim 30 yıl önce neyse 30 yıl sonra da bu demek. Çok güzel bir şiir kitabı çok anlamlı satırlar var içerisinde. Tavsiye ederim.
132 syf.
·Beğendi·9/10
Behçet Necatigil'e göre "Her şair, şiir hayatı boyunca üç burçtan geçiyor. Gurbet, Hasret ve Hikmet."
Gurbet, şairin arayış dönemidir. Beğendiği şairlerden esinlenir ve onlara özenir.
Hasret, şair kendi şiirini arama çabasındadır. Kendi şiirini özler. Gurbetteki kaybını gidermeye çalışır.
Hikmet, Artık zaman geçer ve şair, çevreyi , dünyayı dilediği biçimde anlatmaya başlar. Artık kendisi olur.
Özdemir Asaf'a göre Behçet Necatigil şiirlerinin okunması gerektiğini düşünürdü. Ben de bu yüzden bu kitabı aldım. Her şairin farklı şekilde ve farklı düşüncelerde şiirler yazdığını bir kez daha anladım.
"Sözcüklerin aralarını açtım, sözcüklerden değişik kombinezonlarda başka başka anlam dizeleri çıkarmayı denedim. Bir deniz fenerinin tek odaktan yaydığı ve nesnenin türlü yanlarını, görünümlerini gösteren ışın demetleri gibiydi bunlar."
Behçet Necatigil şiiri az kelimeyle kurmak olduğunu düşünür. Kendisi olduğu için bugünlere gelmiştir.
132 syf.
·1 günde·7/10
Her ne kadar kafiye insanı olsam da, bu şiirleri pek sevemedim ben. Bay Necatigil büyük şair, elbette! Ama en azından seçme şiirlerinin yer aldığı Yapı Kredi Yayınları basımı bu kitap, şairin en sevilen ve en bilinen birkaç şiiri dışında vasatî şiirleriyle doluydu. Yine de antolojisini okumaya vakit ayıramayanlara bir seçenek sunduğu için tercih sebebidir, tavsiyedir. =)
132 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Behçet Necatigil, Hilmi Yavuz'un hocası. Belleğin Kuytularında kitabında birlikte yaşadıkları anılara ve edebi anlayışına yer vermiş. Şiirinde de bir yenilik arayışı ve yolu görülüyor.
132 syf.
·9 günde·3/10
Kötü manada, şiirin ne olduğunu bana sorgulatan bir eser oldu "Eski Sokak". Şiir dediğin okuyana haz vermeli, bir derinliği olmalı, dönüp bir kaç kez daha baktırmalı okuruna. Bunu da ya kafiye ve şiir sanatıyla yapar ya da özgün anlatımı, çarpıcı içeriğiyle. Bu kitapta ikisi de yoktu işte. Ne bir mana bulabildim, ne de şiir tadı verdi. İkisinden biri olmayınca da çok yavan oluyor, bir değeri kalmıyor bence.

Necatigil'in, Necip Fazıl'ı taklit olarak gördüğü eski şiirlerini tereddütsüz tercih ederim bu yüzden. Kitabın başındaki ve sonunda ki yazılar olmasa iyice anlamsız bir eser olarak kalacaktı. Belki haddim değil ama, şahsen bu şiirleri ben yazmış olsam asla yayınlamazdım. Son kısımda ki son söz diyebileceğim yazıda şairin bu tarzı bilinçli olarak tercih ettiğini ve anlaşılmasının zor olduğunu kabul ettiğini öğreniyoruz. Ama bu şiirlerin estetikten yoksun ve anlamsız olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Şayet benim gibi, kolay okunup anlaşılan, mesajını net bir şekilde veren ve belli bir estetiğe sahip şiirleri tercih ediyorsanız "Eski Sokak"tan uzak durun. Yok eğer modern şiir tarzını, dağınık anlatıları da okurum şiir olsun derseniz tercih sizin.
132 syf.
·Beğendi·10/10
diline kesinlikle bayıldığım bir şair, ve kitabın kapağı muazzam. bu serinin her kitabı farklı bir renkte ve kitaplıkta yan yana mükemmel duruyorlar. ve 6₺ gibi bir fiyata da çok güzel şiirler okuyorsunuz
132 syf.
·Beğendi·10/10
Şiir kitapları okumayı pek severim ama bu o kadar hoşuma gitti ki... Gerek üslubu, gerek anlattığı olaylar hepsi bir ahenk içinde ilerliyor. Farklı bir tarzı var yazarın. Günümüzden seneler önce bile hala şu anki olayları anlatıyormuşçasına bir hisse kapılıyorsunuz. Puanım: 10/10
Vaktiyle yazdığım gibi:
Uzayacağa benzer
Tutuştuğumuz lades

Bak, kaç sene geçti
Aldatamadın beni
Ölüm kerdeş!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Eski Sokak
Baskı tarihi:
Şubat 2013
Sayfa sayısı:
132
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750814310
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Küçük ahşap bir dizi evlerdi
On yıl önce o sokak.
Sonra geniş caddelere çıktık
Apartıman - - sizden uzak.
(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 368 okur

  • Esra Çakır(Sinanoğlu)
  • Ayşegül Gündüz
  • Sema
  • Ece Bayhan
  • sude
  • Beyza
  • birkitaparasi
  • Gölge
  • Gizem Sağbaş
  • Kendine Şair

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.6
14-17 Yaş
%15.8
18-24 Yaş
%30.3
25-34 Yaş
%32.9
35-44 Yaş
%7.9
45-54 Yaş
%3.9
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68.8
Erkek
%31.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.8 (22)
9
%14.2 (15)
8
%19.8 (21)
7
%32.1 (34)
6
%6.6 (7)
5
%3.8 (4)
4
%0.9 (1)
3
%1.9 (2)
2
%0
1
%0