Bir Aşka Vuran Güneş (Seçme Şiirler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.985
Gösterim
Adı:
Bir Aşka Vuran Güneş
Alt başlık:
Seçme Şiirler
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750815126
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Ölümsüz günler onlar, bir hiçle beslenen;
Zaman dışı güvercinler, uçma bilmeyen;
Uzay ötesi ovalar, ayak değmemiş;
Başka bir mevsim, başka bir dal, başka yemiş.
128 syf.
·Puan vermedi
Kendisine sizin için "Yaşayan en büyük Türk şairi diyorlar." dendiğinde, "Elli yıl sonra şiirimi okuyanlar, tam becerememiş ama meselenin farkına varmış desinler bana yeter.” diyerek cevap vermiştir.

İnsanın kendisini bilmesi büyük bir erdem elbette ancak böyle büyük bir şairi yermek benim haddim değildir. Tam becerememiş ama meselenin farkına varmış demiyorum, o becermis ama ben meselenin farkına varamadım. Geneli masal gibi tekerleme gibi şiirler vardı. Şiir tarzı benimle uyuşmadı diyerek Doğan kardeş seçme şiirler serisinin bir kitabının kapağını sanırım bir daha açmamak üzere kapatıyorum.
128 syf.
·1 günde·5/10 puan
Oktay Rifat ismini çok iyi bilsem de tanışma kitabım 'Bir Aşka Vuran Güneş' oldu. Ve ben bu tanışmadan yeterince keyif aldım.

Ancak, genel itibariyle şiirleri tekerleme tadında, gayet keyifli ama derinlikten yoksun.

Okurken yüzümde sürekli bir gülümseme vardı ama 'işte bu' dediğim şiir olmadı. Yani kalbime dokunmadı. Bu yüzden etkileyici bulmadım.

Ve neden bilmiyorum, kitabı kapattığımda dilime bir şarkı dolandı Sezen'den: 'Acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir.' :) Bu şarkı puanımın neden beş olduğunu açıklıyordur sanırım.

Keyifli okumalar... :)
128 syf.
·6 günde·9/10 puan
BEN BİR GARİP OKTAY’IM

ölçü ve uyaktan vazgeçememiş, akılcı, mizah yanı ağır basan, lirik şiirler yazmış oktay rifat. siyasete olan alaycı tutumunu imgelerle göstermiş.

kitapta, şairin gelişimini ve olgunlaşmasını göstermek amacıyla ilk ve son dönem şiirlerine yer verilmiş. her ne kadar gözle görülür değişimleri farkettirse de onu tanımak için bu sınırlı sayıdaki
şiirleri yetmez diye düşünüyorum. oktay rifat’ı anlamak için bütün şiirlerine bakmak lazım gelecektir.

ayrıca bkz. oktay rifat’ın tam adı oktay rifat’tır. “horozcu” soyadı yanlıştır. basılı bir çok kaynak ve internet sitelerinde “horozcu” soyisminin kullanılmasına karşın kimliğinde “ali oktay rifat” şeklindedir.

ayrıca ikinci bkz. kitabın okunma sayısı nedir yahu? ayıp ayıp. hayır, kalın da değil. 128 sayfa, iştah açar .p
128 syf.
·3 günde·7/10 puan
Oktay Rıfat'la da tanıştık. Çok iyi diyemesem de beğendim şiirlerini. Kesinlikle farklı bir tadı var. Şen şakrak bitirmiş şiirlerin sonunu. Bazı şiirlerde baya tebessüm ve kahkalarla eşlik ettim kitaba. Kısacık bir kitap. Doğan Kardeş Yayınları'nın Seçme Şiirler serisinin bir kitabı daha bitti. Şiir kitapların seçme şiirlerinden oluşmuş bir kitap. Çok iyi diyemiyorum ama farklı bir üslup tatmak için denenebilir.
128 syf.
·7/10 puan
"Mutluluk bir çimendir,bastığın yerde biter
Yalnızlık,gittiğin yoldan gelir..."
Dizelerine can veren Oktay Rıfat'ın,Yapı Kredi Yayınları'nın derlemesiyle oluşturulmuş şiir kitabı Bir Aşka Vuran Güneş.Orhan Veli ve Melih Cevdet Anday'la birlikte Garip Akım'ın öncüsü olan garipliklerin kalemi Oktay Rıfat'ın manik-depresif tattaki şiirleri,yaşamın da doğasında varolan hüzün ile tebessümün nikahı gibi.Türk Edebiyatı'nın temeline,farklı renkte taş koyan değerlerinden;bir kış akşamı,sıcak sıcak okunur.
128 syf.
·7/10 puan
Birbirinden farklı tarzda seçilmiş konular belli bir duyguya kapılmayı engelliyor. Ve bu farklı tarzlarda kaleme aldığı şiirlere de hayranlık içerisinde bakamadım. Tabi şiirlerinde kelime dağarcığı geniş lakin beni yakalayan o ince tespitler ve derinlikten uzak.
Bu şairler ve yazarlar hiçbir şekilde okuyucuya yaranamıyor kimi derinliğiyle kimi yüzeyselliğiyle hep eleştiri konusu olsa da bir kelime ya da küçük bir bakış açısı da olsa zihnimize kattığı şeyler yok değil..
128 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Şiirden her zaman farklı bir tını ararım ben. Kalbimin en derinlerinde o tınıyı hissetmem gerekir. Oktay Rifat ile yanlış bir kitapta buluştuk sanırım. Tam ritmi yakaladığım dediğim yerlerde geri kaybettim. Kendisini eleştirmek benim haddim değil tabi ki ama duymak istediklerimi duyamadım onun kaleminden. Nesil farkı sanırım :)
128 syf.
·8/10 puan
''Bir aşka vuran güneş kolayca batmıyor.''

Bazı mısralarında kendimi bulduğum, bazı mısralarını anlayamadığım, bazı mısralarına fazla anlamlar yüklediğim bir eserdi. Genel olarak derin anlamlar içermeyen, tekerleme tarzında şiirleri.

Birkaç alıntı bırakıp uçuyorum.

''Ağrıyor ne varsa senden uzakta, sensiz durulmuyor. Yaşanmıyor gecesiz, gece de gündüz gibi.''

''Tabağımda bir bulut
Kadehimde gökyüzü''

''Öyle günler var, öyle anlar, hiç bitmeyen!''
128 syf.
·Beğendi·9/10 puan
serinin diğer kitapları gibi bu kitabın rengi de müthiş️️ ve Oktay Rifat gibi bir şairimizin şiirlerini okumak gerektiğini düşünüyorum, ki bana hitap etmeyen bir tarzı olsa da bana çok şey kattığını düşünüyorum ve okurken zevk alıyorum
128 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Şiir dediğin güldürür mü ? Oktay Rıfat beni bazı şiirleriyle gerçekten güldürdü. Tekerleme masal karışımı şiirleri derinlikten ve duygudan uzak. Çok beğendim dediğim bir şiir olmadi ne yazık ki kitapta. Ama olsun ben her kitabın bize bir şeyler kattığını düşünüyorum beğensek de beğenmesek de. O yüzden okumaya devam.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Aşka Vuran Güneş
Alt başlık:
Seçme Şiirler
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750815126
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Ölümsüz günler onlar, bir hiçle beslenen;
Zaman dışı güvercinler, uçma bilmeyen;
Uzay ötesi ovalar, ayak değmemiş;
Başka bir mevsim, başka bir dal, başka yemiş.

Kitabı okuyanlar 361 okur

  • Evrim Ekin
  • Kerem Ayyıldız
  • Engin
  • kitapuzmanı
  • Serhat
  • Ayışığı
  • Hazal
  • Engin
  • Hande Yağmur Özcan
  • Abdulhakim Özkılıç

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%8.6
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%34.3
25-34 Yaş
%42.9
35-44 Yaş
%8.6
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%5.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60
Erkek
%40

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.1 (14)
9
%9.3 (10)
8
%20.6 (22)
7
%29 (31)
6
%10.3 (11)
5
%8.4 (9)
4
%6.5 (7)
3
%1.9 (2)
2
%0
1
%0.9 (1)