Eyvallah (Birlik Dükkânı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
40,4bin
Gösterim
Adı:
Eyvallah
Alt başlık:
Birlik Dükkânı
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053117568
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Baskılar:
Eyvallah 1
Eyvallah 1
Eyvallah
Merhaba, ben Seyyah.

Bazen bulacağını düşündüğü için değil başka bir seçeneği olmadığı için arar insan. Herkesin bir gün çıkmak istediği ama cesaret edemediği bir yolculuğun başından yazıyorum bunları.

Hepinizin içine atıp anlatmaktan sakındığı şeyleri yazdığım bir yolculuğa davet ediyorum sizi. Ve gidiyorum iyi insanların yaşadığına inandığım yerlere. Gitmekle geçecek mi bilmiyorum ama sanki geçecekmiş gibi gidiyorum işte.

Satırlarımın arasında bıraktığım boşluklarda göreceksiniz kendinizi. Ve okudukça kendiniz sanacaksınız beni. Sanki ben değil de, siz gidiyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz. Kim bilir, belki de gelmesini beklediğiniz aşk, bu satırlarda bekliyordur sizi.(Tanıtım Bülteninden)
224 syf.
·1 günde·1/10 puan
YouTube kanalımda bu tür ölmeden önce okunması gereken değil okumadan önce ölünmesi gereken çay edebiyatı kitapları için içerikler hazırlıyorum: https://youtu.be/xHTvIh7z7ws

Eyvallah 1 kitabı tarifi için malzemeler:
2 su bardağı tasavvuf
1 su bardağı yağmur suyu
5 çay kaşığı çay
1 demet fesleğen
200 ml. Neutrogena bakım kremi
2 tatlı kaşığı başkası adına utanma
1 adet kendi çıkarları için dini kullanmak

Eyvallah 1 kitabının yapılışı:
1- 2 su bardağı tasavvufu yağmur suyu ve çay ile birlikte hafif yumuşayana kadar kaynatın. Bu arada bu incelemeyi sonuna kadar okuyun ve aynı zamanda pişirdiğiniz tasavvufun çok yumuşamamasına da dikkat edin.
2- Bir tavada fesleğen ile Neutrogena bakım kremini yumuşayana kadar kavurun.
3- Başkası adına utanmaları da ekleyerek kavurmaya devam edin.
4- Farklı bir tencerede kendi çıkarları için dini kullanmayı da okurlar kendi beyinlerindeki suyu salıp, iyice manipüle olana kadar kavurun. Manipüle olan okurları kitabın başından alın ve soğumaya bırakın.
5- En sonunda bütün hepsini birleştirip kitabı Çok Satanlar bölümünde servis edebilirsiniz, afiyet olsun!

Arada bir Hikmet Anıl Öztekin kitaplarını okuyarak yaptığım sanal bir doğal seçilim taktiğiyle birlikte kendi takipçilerim arasındaki Hikmet Anıl Öztekin kitaplarının potansiyel sevicilerinin beni takipten çıkmalarını ve engellemelerini sağlıyorum, böylece zamanla güçlü kitapları zayıf kitaplara tercih eden daha kaliteli bir takip kitlem oluşuyor. Başkası adına utanma evriminde bu seferki durağımız da yukarıda tarifini verdiğim, tasavvuftaki "Hamdım, piştim, yandım" mertebelerini çok yanlış anlayan ve "Yazdım, sattım, para kazandım" seviyeleriyle karşımıza çıkan "Eyvallah 1" kitabı.

Kitap "Hala çayı sessizliğe demletenler var ya içimizde, hepsine Eyvallah..." cümlesiyle açılış yapıyor. Askerliğimi yıllar önce bir çaycı olarak ve Hikmet Anıl Öztekin'in bu kadar ünlü olmadığı zamanlarda yaparken orada çayı 10 kuruşa satıyorduk. Memlekete döndüm ve bir de ne göreyim... Herkesin elinde Hikmet Anıl Öztekin kitapları ve normal bir çayın fiyatı en az 5 lira olmuş! Yani şu haberde de görebileceğiniz gibi Çaykur'un üst üste 3 yıl zarar açıklamasıyla birlikte Hikmet Anıl Öztekin'in ve çay edebiyatının çay sektörüne verdiği zararı başka kimse vermiyor arkadaşlar: https://www.evrensel.net/...rari-733-milyon-lira

Keyif çayı ya da ışıklı top atmak yerine halkınızı daha mutlu etmek için atabileceğiniz Eyvallah 1 kitabı, baş karakterinin içinde biriken bütün şeyleri fesleğen kokulu satırlarla birlikte avuçları fesleğen kokulu bir kadına anlatmak istediği bir kitap. Arkadaşlar zaten farkındaysanız son zamanlarda şöyle üçlü isim tamlamalarını artık daha sık kullanarak uzaktan eğitimden sıkılan öğrencilere permütasyon-kombinasyon konularını daha rahat öğretebilmeyi amaçlıyorlar, bu büyük resmi bir tek ben görmemişimdir umarım: Şiir sakallı adam, roman ceketli çocuk, fesleğen kokulu kadın, öykü bluzlu hanım, otobiyografi bağırsaklı bey... şeklinde gidiyor. Gördüğünüz gibi Doya Doya Moda programında jüri olan Kemal Doğulu'dan sonsuza kadar kombin linci yiyebileceğimiz bir kitap içeriğiyle karşı karşıyayız.

Kitabın 27. sayfasında şöyle bir cümle geçiyor:
"O pahalı kremlerin yapamadığını yapar dualar. Hem sadece elinize değil, içinize de iyi gelir." (s. 27)

Evet, ben de manevi olarak rahatlamak için pek çok kişi gibi dua ediyorum arkadaşlar fakat bu alıntıyı görünce aklıma tam olarak karşılaştırılan iki şeyin birbiriyle uzaktan yakından alakası olmadığını anlatan "No Correlation meme" geldi, yani tam olarak şöyle: https://hizliresim.com/Jllxj3

Başta verdiğim Eyvallah 1 kitabı tarifindeki malzemelerin arasında Neutrogena bakım kremi bulunmasının sebebi de tam olarak buydu. Çünkü hayatlarında belki de hiç dua etmemiş Neutrogena ya da Nivea şirketlerinin CEO'ları bu alıntıyı görürse muhtemelen Norveç ülkesi için de bir marka boykotu yapmak zorunda kalırız gibi görünüyor, hatta çok yakın zamanda Eyvallah 1 kitabı yüzünden hepimiz boykot amacıyla Neutrogena kremleri alıp bütün vücudumuza sürmeye başlayabiliriz.

Kitabın ilerleyen kısımlarında ise Hikmet Anıl Öztekin'in bir çift kişiliği olarak ortaya çıkan "fesleğen" metaforunu görüyoruz. Böylece Dostoyevski'nin Öteki kitabındaki Bay Golyadkin'le ya da David Fincher'ın Dövüş Kulübü filmindeki Tyler Durden'la birlikte edebiyattaki kişilik bölünmelerine ve çift kişilik temalarına Hikmet Anıl Öztekin'in fesleğenini de ekleyebiliyoruz. Hatta Eyvallah 1 kitabını edebiyat dünyasındaki sivrisinek niteliğinde olan kaliteli kitapların yanında onları kaçıran bir fesleğen olarak da kullanabileceğimizi düşünüyorum çünkü;

"Bir gün, bir fesleğen kokusu çıkıp gelecek ve hatıralardan önümüze bir sofra kuracak." (s. 58)
"Oradaydı. Fesleğen kokuyordu elleri." (s. 91) şeklindeki cümlelerle ilerleyen zamanlarda MasterChef Türkiye elemelerine katılıp muhtemelen yapacağı pesto soslu yemeklerle birlikte Hikmet Bey'in çok iddialı bir şampiyonluk adayı olacağına ve kendi kitaplarından Danilo Şef'e de hediye ederek onun gün geçtikçe bozulan Türkçesini düzelttiğine tanıklık edebiliriz. Hatta bu kitabın içerisinde fesleğenlerle birlikte pek çok yer kaplayan ramazan temalı alıntıların sebebinin de ilerleyen yıllarda oruç saatleri içerisinde yayınlanacak bir MasterChef Ramazan Özel programıyla birlikte gelişen bir komplo teorisi olduğunu düşünmekteyim.

Yazarın yaptığına benzer bir sonla incelememi artık tamamlamak istiyorum. Çünkü gerçekten de bu hayatta pek çok "Eyvallah" var arkadaşlar, bu eyvallahlarınızın bir plütonyum değerinde olduğunu keşfedip Jim Carrey'in Bay Evet filmindeki gibi her şeye eyvallah diyen ermiş bir insan konumuna erişirseniz Kafka'nın Dönüşüm kitabında bir sabah kalktığında böceğe dönüştüğünü gören Gregor Samsa gibi siz de bir sabah kalktığınızda kendinizi Gandhi'ye dönüşmüş olarak bulabilirsiniz, demedi demeyin. O zaman sizin de kendi eyvallahlarınızı yorumlar kısmına bekleyerek ve kendi eyvallahlarımı da sıralayıp gidiyorum...

Eyvallah diyorum bu incelemeyi buraya kadar okuyana,
Eyvallah diyorum bu incelemeyi beğenene ve paylaşana,
Eyvallah diyorum başkası adına utanana,
Eyvallah diyorum kalan ne varsa her şeye,
Eyvallah, eyvallah...
224 syf.
·32 günde·Beğendi·10/10 puan
Tasavvufu bugünkü hayata uyarlayarak yazılmış.Kısa öykümsü hikayeler, şiirler.Yazılarını fesleğene hitap ederek yazıyor.Bir fesleğen metaforu diyebiliriz.
224 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Bu yazarın her kitabında kendine kattıklarını görmek muhteşem bir duygu benim için.. Kitap gerçekten çok güzel. Bu yazarın kitaplarında en çok içindeki küçük küçük resimleri seviyorum. Kitabı bitirdikten sonra hepsini çizmeye çalışıyorum. O da ayrı bir zevk veriyor bana :) Koleksiyon oluşturdum resmen kendime.Kitaba gelirsek içinde her türlü konu var kısaca hayat var.. Ben beğendim yani okumaya değer diye düşünüyorum. İçine küçük küçük hikayeler eklemiş. En çok oralarını sevdim. Hepsi birbirinden güzeldi. En beğendiğim hikaye 'Bu Nasıl Damat?' Gerçekten herkesin bilmesi gerekiyor bence bu hikayeyi.. Kitapta emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.. Emeklerine sağlık.. Kısaca herkese, herşeye Eyvallah.. :)
224 syf.
·Beğendi
Bu yazarın her eserinde kendi iç dünyasından katmış olduğu duyguları,yaşayış tarzını görmek muhteşem benim için güzel bir duygu... Herkesin görüş açısına saygı duymak gerekir, güzel imtiyazlı bir eser .Yazarın yürek kalemiyle birlikte kitaplarına koymuş olduğu resimlerle,küçük küçük öykümsü hikayelerle,şiirlerle ayrı bir içtenlik yaratmış ... Kısacası; Tasavvufu bugünkü hayatı ön plana alarak bizlere nakşetmiş ,incelikle yazılmış keyifle okuyabileceğiniz bir eser...
Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Tanıtım Bülteninden:

Herkesin bir derdi vardır. Bazıları geçer, bazıları geçmez. Bazıları anlatılır bazıları da anlatılmaz. Bazen anlatmak istersin ama dinleyecek kimseyi bulamazsın. Bilirsin, muhabbettir ihtiyacın ama edecek kimse yoktur. İşte bu kitap bunun için, dertleşmek için yazıldı. Yalnız olmadığını bil diye yazıldı. Muhabbet için, muhabbetle yazıldı…
Biraz yağmurun, biraz da hüznün düştüğü gecelerde
bu kitabı okurken şunu hissedeceksiniz;
“Hâlâ dertleşebilecek birileri varmış bir yerlerde.”
Muhabbet bir ihtiyaçtır ve bazen insan muhabbet etmeye kimseleri bulamaz etrafında. Hikmet Anıl Öztekin, yalnız olmadığınızı bilmeniz, gönülden gönüle sohbeti yeniden keşfetmeniz için sizi dertleşmeye davet ediyor. Eyvallah gönüllerin pasını silmeye geliyor. Bazen solundan, soluğundan eksilirsin yine de eyvallah dersin ya, işte o zamanlarda can dostunuz olmaya geliyor.
224 syf.
·6 günde
Herkesin bir derdi vardır.
Kimisi geçer, bazıları geçmez.
Bazıları anlatılır bazıları anlatılmaz.
Tüm sıkıntı ve dertlerimize eyvallah...

Bu kitapta kendinizden çok şey bulacaksınız iyi okumalar...

***
Eyvallah...
Normalde kitapları yarım bırakmayı sevmem ama maalesef ki yarım bıraktığım üçüncü kitap oldu. Nedeni üstüne çok fazla düşünülecek bir kitap değil, cümleleri okuyunca tek anlam çıkarılıyor zaten.
Bu tarz kitapları okumam aslında ama çok okunduğu ve bazı incelemeler olumlu yönde olduğu için ben de okumak istedim.Tabi benim tarafımdan olumlu olmadı.
Aslında okuduğum yere kadar dahi birçok sayfasından birçok alıntı alınabilecek cümleler vardı ama bu kitaba dair alıntı paylaşmak gelmedi içimden.

Belki bir gün kitabı tamamlamak için tekrar sayfaları açarım.
224 syf.
·4 günde·Puan vermedi
İncelemeye nasıl giriş yapsam bilemedim. Bu tür kitaplar muhafazakar gençler tarafından tutku ile okunuyor, sosyal medya üzerinde alıntıları fazlaca dolaştığından bir okuyayım 'elbet alınacak şeyler vardır nasipte beklenen' düşüncesi ile okudum fakat nedendir bilinmez bu tür kitapları hiç sevemiyorum. Aşka dair yazılan kitapları normalde de sevmem ama bunu birde İslamla allayıp pullayıp gençlerin önüne itenlere ayrı bir kızıyorum. Bir Müslüman olarak merkeze aşkı almış dünyası aşk olmuş insanlar beni üzüyor oysa başka yaralarımız olmalıydı başka şeylerin sancısını çekmeliydik. Hayatı fazla ciddiye alanların seveceği türden değil bu eser. bu genç kalem daha dolu şeyler için mürekkebini akıtsın diliyorum..
224 syf.
·7 günde·9/10 puan
Aşk'ın insana ve yaradana duyulan halininin roman, şiir ve kıssadan hisseli hikâyelerle güzel bir şekilde harmanlanarak okumaya değer bir eser ortaya konulmuş.
Yazar'ın bir çok tespit ve söylemleriyle duygularınıza tercüman olduğunu hissedeceğiniz, dolayısı ile keyifle okuyabileceğiniz bir kitap...
Beni FESLEĞENDEN nefret ettiren kitap...

O kadar çok konuşuldu o kadar çok önerildi ki önyargım olmasına rağmen alıp okumaya çalıştım.. Bitmesine 50 sayfa kala bidaha açmamak üzere kapattım kitabı. Sağdan soldan toplanan cümlelere birkaç kendi zorlama cümlesini ekleyerek edebiyat yaptığını zannetmiş sayın hocam. Çok fazla alıntı olmasından dolayı özgün olmaktan çıkan çok çok basit bi kitap ortaya çıkmış. Fesleğen o kadar çok kullanılmış ki gerçekten uzun bir süre fesleğen kelimesini duymak istemiyorum.
224 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10 puan
Size fesleğen kokusunu ve eyvAllah cümlesini hayatınızın içine sokturacak kadar etkili bir kitap. Şairin dili basit olmakla beraber bir bakıma sizi kalbiniz ve aklınızın en ücra köşelerine sürükleyebilcek bir eser. Okurken zevk aldığım kitaplardan.
Sosyal medya da takip ettiğim ve beğenerek tüm vidyolarini dinlediğim bir yazarın elinden çıkmış bir kitap fakat bir türlü kitaplarını okuyamadigim yazarlar arasında ve zamanı geldi diyorum okumak için...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Eyvallah
Alt başlık:
Birlik Dükkânı
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053117568
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Baskılar:
Eyvallah 1
Eyvallah 1
Eyvallah
Merhaba, ben Seyyah.

Bazen bulacağını düşündüğü için değil başka bir seçeneği olmadığı için arar insan. Herkesin bir gün çıkmak istediği ama cesaret edemediği bir yolculuğun başından yazıyorum bunları.

Hepinizin içine atıp anlatmaktan sakındığı şeyleri yazdığım bir yolculuğa davet ediyorum sizi. Ve gidiyorum iyi insanların yaşadığına inandığım yerlere. Gitmekle geçecek mi bilmiyorum ama sanki geçecekmiş gibi gidiyorum işte.

Satırlarımın arasında bıraktığım boşluklarda göreceksiniz kendinizi. Ve okudukça kendiniz sanacaksınız beni. Sanki ben değil de, siz gidiyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz. Kim bilir, belki de gelmesini beklediğiniz aşk, bu satırlarda bekliyordur sizi.(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 6,3bin okur

  • Fırat Korkut
  • esmossarii
  • Nurcan ocak
  • Hafsa Abdullah
  • Habibe Gökkaya
  • B Y
  • Gürkan Geyik
  • Şüheda köse
  • gülcan celem
  • Kevot Doğan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.9 (28)
9
%1 (14)
8
%0.3 (5)
7
%0.6 (8)
6
%0.1 (1)
5
%0.1 (2)
4
%0.1 (2)
3
%0
2
%0
1
%0.1 (1)

Kitabın sıralamaları