Adı:
Fabrika
Alt başlık:
Çimento
Baskı tarihi:
1980
Sayfa sayısı:
357
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
May Yayınları
Baskılar:
Çimento
Çimento
Fabrika
Çimento
Çimento
382 syf.
·20 günde·10/10
Çimento'yu okuduğum zaman Sovyet dönemini en iyi tanımlayan kitap olduğunu anladım ve Sovyetler Birliği hakkında o kadar çok araştırma vs. okumama karşın bu kitabı okumadan aslında o dönemin tam olarak anlaşılamayacağını kavradım. Evet arkadaşlar, bu kitap o derece önemliydi Sovyetler Birliği'ni anlamak için. Peki şimdi şu soruyu soralım: bu kitabı o kadar önemli kılan şey neydi? Tarihi çok güzel anlatması mıydı mesela? Ya da dönemin siyasetini iyi yansıtması mıydı? Bütün bunlar kitapta yer almasına rağmen yine de onun asıl etkileyiciliği bunlardan değildi. Kitabı asıl değerli kılan şey Sovyet ruhunu, yani sosyalist toplumun temel değerlerini bize aktarabilmesiydi: bu değer hiç şüphe yoktur ki kollektivizmdir, toplumculuktur. İşte yazarın romanını mükemmel kılan şey budur. Yazar bu kitapta bizlere örgütlü işçilerin dağı bile ufalayabileceğini anlatmış ve kitabında da bunu söylemiştir. Kitapta binlerce işçinin el ele kol kola muazzam başarılara imza attıkları ve olmaz denilen şeyi dişlerini tırnağına takarak yaptıkları anlatılıyor. ''İşte'' deniyor, ''bizim dünyayı yenmek için silahlarımız bunlardır.'' Gerçekten de Sovyetler Birliği'ni bir süpergüç haline getiren şey nedir diye sorarsak bunun temeli de kitapta anlatıldığı gibi emektir, kollektif toplumdur. Kitabın içeriğine gelecek olursak: İç savaşta çalıştığı fabrikadan ayrılıp gönüllü olarak Kızıl Ordu'ya katılan ve savaş sona erdikten sonra(3 yıl sonra) çilingir ustası olarak çalıştığı fabrikasına geri dönen Gleb Çumalov, fabrikanın çalışmadığını, beyazların fabrikayı savunma karargahı ve sonra ahır yaptıklarını öğrenince yüreği burkuluyor. Fabrikayı çalıştırmak ve muazzam sorunlara çözüm bulmak da onun ve işçilerin örgütlülüğü sayesinde oluyor. Çumalov kahraman bir bolşeviktir. İşte sosyalist toplum da yeni nesil Çumalov'lar yetiştirecektir. Tabi bu anlatılırken bir yandan da Parti ile işçilerin ilişkilerini, Parti'nin kuyusunu kazan ve yolsuzluklar yapan bürokratlarını da anlatıyor. Tabi ki Parti bu bürokratların daha fazla sabotajına da müsaade etmeyecek ve onların başına da çekici indirecektir. Kitap sürükleyicidir, zor sıkılırsınız ancak edebi unsur çok yoğun olduğu için (devrik cümleler, sık betimlemeler vs.) hiç roman tarzında şeyler okumuyorsanız bunu tavsiye etmeyeceğim. Fakat bu edebi ağırlık dili de zenginleştirmiş ve güzel bir çeviri sunmuştur bize. İyi okumalar...
596 syf.
·Beğendi·10/10
Roman, 1921 yılında, iç savaşta cepheden dönmüş olan Çumalov’un etrafında bir Rus devrimini anlatır. Çumalov; Ekim ayaklanmasına katılmış, iç savaşta kahramanca savaşarak defalarca ölümden dönmüş bir Bolşevik’tir. Roman, Çumalov’un, iç savaşın bitmesinden sonra, bir sahil kenti olan memleketine dönmesi ile başlar. Ülke adeta bir harabedir. Çarlık rejiminden miras alınan açlık ve yoksulluk; iç savaşın Bolşevik kadroları, adeta bitirdiği ve devrimi büyük sıkıntı içine soktuğu dört yıl içinde, büsbütün artmıştır.. Çumalov için silahlı mücadele bitmiş, silahsız ve asıl mücadele başlamıştır. Ancak evine döndüğünde hiçbir şeyin beklediği gibi olmaması, ilk şoku yaratır. Çumalov’un cephede olduğu dört yıl, Sovyet halkının, köylülerinin, emekçilerinin, kadınlarının hayatlarını baştan aşağı değiştirmiştir.
382 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Proleteryanın geleceği için ve belki de Rusya'nın geleceğinin proletaryanın talihine bağlı olduğunun düşünülmesinden dolayı ve sonra da Çarlık Rusyası'nın halkı günden güne sefalete sürüklediği düşünceleri derken bir şekilde proleteryanın gözetlendiği bir devrim - kanlı bir devrim gerçekleşti, fakat sonrası Beyazlar - Kızıllar - Don Kazakları - Menşevikler derken bir iç savaşımız ( bu bir felaketti) oldu ve de proleterya için düşünülen iyilikler ertelendi belki de unutuldu diyeyim, bu iç savaş sonrasında ise devrim gereklerinin zamanı gelmişken bu kez yine bürokrasi belası filizlenmiş, yeni ekonomi politikaları düşünülerek tekrar kapitalizme ilgi duyulmuş ve hatta burjuvazi yavaş yavaş sinsiliğini göstermeye başlamış, bu dönemde bizim proleteryanın sefaletine diyecek yokmuş, herşey eskisinden daha da sarpa sarmış.
İşte bu dönemi ve bu dönemdeki işçilerin mücadelelerini hikayeleştiren Gladkov, hikayesinin merkezine talihine terk edilmiş ne diyeyim ölüme terk edilmiş ama aslında zamanında kentin kalbi gibi çalışan bir çimento fabrikasını yerleştirmiş. Bu çimento fabrikası devrim sonrası mücadelenin veya belki de devrimin kendisinin bir simgesi olur romanda... Cepheden yeni dönen ve fabrikasını ve ailesini harabeler - yıkıntılar arasında bulan roman kahramanımızı müthiş bir mücadele dönemi bekliyordur. Bakalım nasıl bir mücadele olacak...
Dönem Rusyası hakkında önemli bilgiler sunan ve Dostoyevski'nin roman karakterlerini anımsatan roman karakterleriyle dikkat çeken, tesiri yüksek bir romandır, bu. Kesinlikle bir propaganda eseri değildir. Bütünüyle bir mücadele tasviridir.
Bu internet sitesinde tanıştığım genç arkadaşıma da katkılarından dolayı buradan teşekkür etmek istiyorum.
İyi okumalar...
596 syf.
·20 günde·Beğendi·9/10
iç savaş sonrası iç savaşı çok iyi anlatan kitap. tabiki usta rus yazarın elinden yazılan biir kitabı okumak dahada zevkli. sovyetler birliğinin kuruluşunu ve halkının mucadelesini anlatan bir kitap.
596 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Bolşevik ihtilali sonrası yaşanan iç savaşta tüm eski alışkanlıkların yok olması için gösterilen çaba, insanın kendi içinde yaşayacağı devrim, devrimin insana ve halka dönüştürülmesi, anlatılması, yaşamın içine yerleşmesini bu kadar detayıyla anlatan iyi bir roman okumamıştım. Çimento’yla tanışmış olmak yazarın diğer kitapları için de bir yol açtı. Komünist bireyin yerleşmiş alışkanlıkları, sözde ahlakını komünist ahlaka dönüştürmesi için yapılan mücadeleler. Belki Ortadoğulu yanımız kitapta varolan insan ilişkilerini reddedecek, bazen anlayacak ama sonunda iyi gelecektir. Gleb yoldaşın dediği gibi “Büyük sözler değildir bize gerekli olan yoldaşlar.. Gevezelik değildir istediğimiz... Kafamızı sağlam ve uyanık tutmak, işe sımsıkı sarılmaktır bizim meselemiz...”
384 syf.
·1 günde·7/10
Rusya‘da Ekim Devrimi sonrası oluşan sosyal ve siyasal yaşamı ve insanlardaki yozlaşmanın bürokrasiye olan etkisini konu edinen romandır. İlk 150 sayfası gayet akıcı zevkliyken son kısımları inanılmaz sıkıcı hale geliyor. Glab’in cepheden gelmesi ve Devrimin ilk zamanları, Daşa ile olan bağı güzel yansıtılırken sonrası bunaltıyor. Kısaca Devrim sonrası havayı koklayıp kitabı kapatın:)
"Romanın en incelikli özelliklerinden biri de kuşku yok ki psikolojik gerçekciliktir ..12 Mayis 1954 te Gladkov şöyle yazıyordu :
"Çimento 'da her şeyden önce karakterlerimin"ruhsal diyalektiklerini"ön plana çıkarmaya çalıştım. .psikoloji ,insanın temel parçalarından biri ve bu nedenle sanatın da temel bir öğesidir..Bu konuda benim icin en önemli ornek Lev Tolstoy'dur"
Fyodor Vasiliyeviç Gladkov
Sayfa 11 - Yar yayınları
Gerçek daha basit,daha köklü bir şeydir. İnsafsiz bir hareketin, bir aksiyonun çocuklarıyız biz. Düşüncelerimiz ve duygularimiz aslında gereklilik denen şeyi, inkar edilemeyecek tarih gerçeğini yansıtıyor...Çok basit,çok samimi insanlariz işin doğrusu. Bu yüzden nefret ediyorsunuz ya bizden...
Fyodor Vasiliyeviç Gladkov
Sayfa 309 - Gün Yayınları
Yaktık,yıktık,acı çektik...Oluk oluk kan aktı. Açlık çektik. Ve şimdi o ezilmesi için bunca acıya katladığımız günler tekrar karşımızda...Hangisi kabustu,bilemiyorum:Akıtılan kanlarımız mı, acı dolu mücadelemiz mi, yoksa bu sarhoş kahveleri ile bu, tıka basa doldurulmuş mağaza vitrinleri mi ?Neden leş kargalarını tekrar topladık başımıza? Bunca mücadele, işçi kulübelerinde sefalet ve açlık eskisinden daha ezici bir ağırlıkta tekrar üzerimize çöksün diye miydi? İçimizde yaşayan,kanımızı kurutan zehirli yılanlar,hırsızlar ve sömürücüler yeniden eski rahat hayatlarına kavuşsun diye miydi bizim mücadelemiz? Hayır ben kabullenemem bunu, kafamın içi bu kuşkuyla doluyken yaşayamam..Bunca mücadele, çekilen bunca acı, gözümüzü bile kırpmadan gidişimiz sonradan kendi kendimizi çarmıha germek için miydi? Neden?
Fyodor Vasiliyeviç Gladkov
Sayfa 373 - Gün Yayınlar (1968 Basım)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Fabrika
Alt başlık:
Çimento
Baskı tarihi:
1980
Sayfa sayısı:
357
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
May Yayınları
Baskılar:
Çimento
Çimento
Fabrika
Çimento
Çimento

Kitabı okuyanlar 48 okur

  • Emrah Akdağ
  • ibrahim Yanık
  • Ufuk

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0