Felsefeye Giriş

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.006
Gösterim
Adı:
Felsefeye Giriş
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752500110
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adres Yayınları
Baskılar:
Felsefeye Giriş
Felsefeye Giriş
Felsefeye Giriş
Felsefeye Giriş
344 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap, adından da anlaşılabileceği gibi felsefeye en temelden başlamak isteyenler için baş ucu kitabı mahiyetinde bir eser. Ahmet Arslan Hoca Türkiye'de felsefe konusunda şüphesiz ki en önemli isimlerden birisi. Anlatımının sade, anlaşılır ve duru olması onun kitaplarını birçok felsefe tarihçisinden ayırıyor. Gereksiz süslenmiş cümlelerle, filozoflara özel terimlerle ve ileri seviyedeki felsefik terimlerlere bezenmemesi kitabı felsefe okumalarına başlamak isteyenler için gerçek anlamda eşsiz kılıyor. Kitabın her sayfasında geçen konu ve isimler tek tek araştırılarak ve haklarında geniş bilgiler edinilerek felsefe ve filozofların birkaçı için ciddi anlamda bilgi sahibi olunabilir. Kitabın bölüm bölüm olması(ahlâk felsefesi, eğitim felsefesi, varlık felsefesi...) okunabilirliğini artırıyor. İlginizi çeken anları da seçerek seçici okuma yapmanız mümkün. Bu kitapla birlikte Warburton'un Felsefenin Kısa Tarihi isimli kitabının da okunması edinilecek bilgileri daha sağlam temellere oturtacaktır.
423 syf.
·183 günde·Puan vermedi
Türkiyede bilimsel kitaplar çoğunlukla içerik,anlatım, kavramları doğru verme gibi özellikler yönünden yetersiz ve başarısızdır. Gerçekten bir konuda sağlıklı bir öğrenme istiyorsanız İngilizce kaynaklardan yararlanmak zorundasınız. Felsefe alanında bilgilerimi tazelemek ve toparlamak için Kenneth Shouler'im oldukça güzel hazırlanmış Felsefeyi Anlamak kitabını almıştım. Bir televizyon programında ise İlber Hoca Ahmet Arslandan bahsetmişti. Buna dayanarak bu kitabı da daha sonra okumak üzere aldım. İlk olarak kitaba göz attığımda şaşırtıcı bir şekilde anlatım gücü, kavram ve konuların sıralanışı, temel bilgiler arsında kopukluk olmaması gibi normalde beklediğim eksikliklerin hiç biri yoktu. Çok başarılı bir kaynak. İlber hocanın büyüklüğü de bir kez daha anlaşılmış oldu.
365 syf.
·10/10
Takdir edersiniz ki bir felsefe kitabı hakkında “Ay çok heyecanlıydı.”, “Su gibi aktı gitti.” gibisinden şeyler söylemeyeceğim. Fakat diğer felsefe kitaplarına nazaran Ahmet Hoca’nın çok daha anlaşılır ve sade yazdığı kendisini tanıyanlar tarafından da bilinen bir gerçektir.

Ahmet Arslan “Platon’u okuyup anlıyordum ama Platon hakkında konuşanları anlamıyordum. Aristo’yu okuyunca anlıyordum ama Aristo anlatanları anlamıyordum.” diyerek felsefe okumasında kendi gibi sancılara girenlere yardımcı olmak istemiş ve eserlerini mümkün olduğunca anlaşılır yazmış. Hatta bazıları felsefeyi halka indirip “basit iş” haline getirdiği için hocaya kızarmış. Onlar kızadursun biz seviyoruz kendisini. İyi yapıyor.

Bir de unutmadan ekleyeyim normalde giriş kitaplarında felsefe dönem dönem inceleniyor ama Ahmet Hoca bilgi felsefesi, bilim felsefesi, varlık felsefesi... gibi konu konu incelemeyi tercih etmiş.

Durum bu arkadaşlar, artık felsefe kitabı tavsiye diyene Ahmet Arslan derim.

Bu arada Celal Şengör ile katıldığı Teke Tek programını da mutlaka izleyin. Muazzam keyifli bir sohbettir.
423 syf.
·Beğendi·10/10
Ben Platon'u anlıyordum ama Platon'u anlatanları anlamıyordum, bunu farkettikten sonra her sey aydınlandı diyen çok saygı duyduğum, öğrencisi olma şansına sahip olduğum müthiş insan. Paradigmanın çöküşünü, mahallenizdeki çöpçüye anlatın ve anlamış olduğundan emin olun gibi tek soruluk final sorularıyla bizi terleten ancak değerini o zamandan bildiğimiz Ahmet Hoca'nın bu kitabı eğer felsefeye ilginiz varsa  yalın anlatıma ihtiyaç duyuyorsanız mutlaka okumanız gereken bir kitap.
423 syf.
Yazar felsefeyi; varlık felsefesi, bilgi felsefesi, bilim felsefesi,... şeklinde konu konu giderek anlatmayı tercih etmiş.
Üniversite birinci sınıf felsefe dersi veya felsefeye ilk adım için uygun olarak hazırlanmış bir kitaptır. Felsefi başvuru veya kaynak olarak kullanılabilir, diyebilirim.
Diğer felsefe kitaplarına nazaran daha sade bir dille yazılmıştır.
Saygılar…
423 syf.
·7/10
Üniversite birinci sınıf Felsefe dersi, ders içeriğine uygun hazırlanmış bir kitap. Kaynak olarak kullanılabilir. Felsefeye ilgi duyanların ve lise öğrencilerinin, felsefeye giriş seviyesinde, ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir. Tavsiye edilir.
423 syf.
·Beğendi·7/10
Ahmet Arslan'ın bu kitabı felsefeye temel olabilecek nitelikte. Yalın, anlaşılır bir dilde yazılmış, yerinde örnekleriyle okuyucu sıkmayan bir kitaptır.
423 syf.
·Beğendi·9/10
Okuduğum en başarılı felsefeye giriş eserlerinden. Kesinlikle ve kesinlikle okunması taraftarıyım. Eğer felsefe üzerine sağlam bir okuma yapma kaygınız varsa öncelikle bu kitabı okuyup ardından sağlam bir felsefe tarihi kitabı okuyarak, ilk çağ filozoflarının eserlerinden okumayı devam ettirebilirsiniz. Ahmet Arslan zaten Celal Şengör hocanın da özellikle tavsiye ettiği, adı sanı pek duyulmamış olsa da mükemmel bir adam.
423 syf.
·48 günde·Beğendi·10/10
Felsefe bölümü öğrencileri veya felsefeye az da olsa ilgi duyanlar için en ideal kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.
Ahmet Hoca'nın sade üslubu ve gündelik yaşamdan örneklemeleri, kolayca okunabilir bir hale getiriyor kitabı.
276 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Birçok okurun da söylediği gibi çok kolay okunan bir metin. Kendini bir felsefi görüşe yakınlaştırmamış bir bakışın izi tüm bölümlerde hissediliyor. Felsefe alanlarını oldukça temelden anlatması ve o alanlara dair eleştirileri de eklenmesiyle insanın zihin yolculuğunda kendi birikimi nisbetince bir tercih yapmaya sevk edecek bir usül.
423 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Felsefe yolda olmaktır.Edebiyat ve felsefe ilişkisini en iyi Nazım Hikmet’in bir arkadaşına yazdığı mektubu örnek gösteriyorum.Nazım Hikmet arkadaşına yazdığı mektup da günümüz şairlerin ve yazarların berbat olmalarını felsefe bilmemelerine bağlıyor.Çünkü felsefe demek düşünce demek.Ahmet Arslan hocanın adı tartışılmaz.Felsefeye adım atmak isteyen herkes için iyi bir kitap.”Yolda olmak ümidiyle”Herkese iyi okumalar...
276 syf.
·15 günde·10/10
Üniversitede felsefeye giriş dersinde okuduğum bu kitap 17 yıl sonra hala başucu kitabım Yazara çok müteşekkirim.Anlatımı , konu içinde yaptığı sorgulamalar ile bir giriş kitabının da ötesinde. Felsefeye ilgi duyan herkese tavsiye ederim
Bilim, Bacon'ın ve diğer Yeni Çağ filozoflarının kendisinden bekledikleri rüyayı gerçekleştirmiştir. Bu rüya, evrene hakim olmak için bilmek rüyasıdır. Bilim sayesinde bugün doğaya büyük ölçüde hakim olduğumuz söylenebilir.
Haz, şüphesiz mutluluk değildir. Çünkü mutluluk; daha kalıcı, daha sürekli bir ruh durumunu ifade eder. Başka bir ifadeyle hazlar, göreli olarak kısa ömürlü duygulardır.
Aristoteles'in ünlü yapıtı 'Metafizik'
"Bütün insanlar doğal olarak bilmek isterler." cümlesi ile başlar.
Descartes sonunda herşeyden şüphe etmenin mümkün olduğu, ancak şüphe eden insanın, şüphe ettiği anda, şüphe ettiğinden şüphe etmesinin mümkün olmadığı görüşüne varır.
Ahmet Arslan
Sayfa 62 - Adres Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Felsefeye Giriş
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752500110
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adres Yayınları
Baskılar:
Felsefeye Giriş
Felsefeye Giriş
Felsefeye Giriş
Felsefeye Giriş

Kitabı okuyanlar 136 okur

  • B. Dilşad
  • meltemzhr
  • Nur
  • gizem arıkan
  • Uğur Temel Yıldız

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%4.5 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0