Felsefeye Giriş

·
Okunma
·
Beğeni
·
8,5bin
Gösterim
Adı:
Felsefeye Giriş
Baskı tarihi:
17 Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
365
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059802093
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
BB101 Yayınları
Baskılar:
Felsefeye Giriş
Felsefeye Giriş
Felsefeye Giriş
Felsefeye Giriş
Dilimizde telif veya çeviri eser olarak felsefe hakkında giriş mahiyetinde bilgi veren kitap sayısı sınırlıdır. Öte yandan bu yönde yazılmış eserlerin, sahip oldukları önemli meziyetler yanında, yazarlarının mensup oldukları felsefe akımlarının bakış açısını gereğinden fazla yansıtmaları, felsefenin aynı ölçüde değer taşıyan disiplinlerinden bazılarını diğerlerinin aleyhine ihmal etmeleri gibi bazı kusurları bulunmaktadır.

Üniversitelerin felsefe bölümlerinde okuyan veya bu bölümlerden ders alan öğrenciler ve felsefeyle şu veya bu nedenle ilgilenen, felsefe hakkında bilgi sahibi olmak isteyen okurlara yönelik olarak hazırlanan bu kitapta ise bu tür eksiklikleri ortadan kaldırmak isteyen bir bakış açısı izlenmeye çalışılmıştır.

Felsefenin ne olduğu, felsefî bilginin özellikleri, felsefenin işlevi, felsefe ile benzeri diğer temel kültürel-entelektüel etkinlik alanları (bilim, sanat, din) arasındaki ilişkiler hakkında genel ve temel bir bilgi kazandırmak; felsefenin belli başlı disiplinleri ve yine belli başlı problemler, kavramlar, kuramlar ve felsefî akımlar hakkında bilgi vermek; nihayet bütün bunları yaparken felsefenin daima şüpheci ve eleştirici bir özellik taşıyan ruhunu açığa çıkartmak amacıyla ortaya atılan her tez, getirilen her öneri, geliştirilen her kurama yöneltilmiş olan itiraz, eleştiri ve karşı çıkışları göstermek ve böylece okuyucuda felsefenin ruhunu doğru bir şekilde kavramak yönünde sağlam bir anlayış oluşturmak hedeflenmiştir.

Hukuk felsefesi ve tarih felsefesini içeren iki yeni bölümle genişleyen yeni edisyonla beraber Felsefeye Giriş, uzun yıllardır olageldiği gibi alanındaki en temel başvuru kaynağı olma özelliğini pekiştirmiştir.
344 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap, adından da anlaşılabileceği gibi felsefeye en temelden başlamak isteyenler için baş ucu kitabı mahiyetinde bir eser. Ahmet Arslan Hoca Türkiye'de felsefe konusunda şüphesiz ki en önemli isimlerden birisi. Anlatımının sade, anlaşılır ve duru olması onun kitaplarını birçok felsefe tarihçisinden ayırıyor. Gereksiz süslenmiş cümlelerle, filozoflara özel terimlerle ve ileri seviyedeki felsefik terimlerlere bezenmemesi kitabı felsefe okumalarına başlamak isteyenler için gerçek anlamda eşsiz kılıyor. Kitabın her sayfasında geçen konu ve isimler tek tek araştırılarak ve haklarında geniş bilgiler edinilerek felsefe ve filozofların birkaçı için ciddi anlamda bilgi sahibi olunabilir. Kitabın bölüm bölüm olması(ahlâk felsefesi, eğitim felsefesi, varlık felsefesi...) okunabilirliğini artırıyor. İlginizi çeken anları da seçerek seçici okuma yapmanız mümkün. Bu kitapla birlikte Warburton'un Felsefenin Kısa Tarihi isimli kitabının da okunması edinilecek bilgileri daha sağlam temellere oturtacaktır.
423 syf.
·17 günde·Beğendi·9/10
Dünyaca ünlü fizikçi bilim adamı Richard Feynmann’ın dediği gibi ;”eğer bir konuyu karşıdakine basit ve anlaşılır şekilde anlatamıyorsam ,konuyu anlamamışsın demektir. “
Ahmet Arslanı televizyon programlarından tanıdım iyiki tanımışım bu ülke için bir şans olduğunu düşünüyorum!
423 syf.
·183 günde·Puan vermedi
Türkiyede bilimsel kitaplar çoğunlukla içerik,anlatım, kavramları doğru verme gibi özellikler yönünden yetersiz ve başarısızdır. Gerçekten bir konuda sağlıklı bir öğrenme istiyorsanız İngilizce kaynaklardan yararlanmak zorundasınız. Felsefe alanında bilgilerimi tazelemek ve toparlamak için Kenneth Shouler'im oldukça güzel hazırlanmış Felsefeyi Anlamak kitabını almıştım. Bir televizyon programında ise İlber Hoca Ahmet Arslandan bahsetmişti. Buna dayanarak bu kitabı da daha sonra okumak üzere aldım. İlk olarak kitaba göz attığımda şaşırtıcı bir şekilde anlatım gücü, kavram ve konuların sıralanışı, temel bilgiler arsında kopukluk olmaması gibi normalde beklediğim eksikliklerin hiç biri yoktu. Çok başarılı bir kaynak. İlber hocanın büyüklüğü de bir kez daha anlaşılmış oldu.
365 syf.
·10/10
Takdir edersiniz ki bir felsefe kitabı hakkında “Ay çok heyecanlıydı.”, “Su gibi aktı gitti.” gibisinden şeyler söylemeyeceğim. Fakat diğer felsefe kitaplarına nazaran Ahmet Hoca’nın çok daha anlaşılır ve sade yazdığı kendisini tanıyanlar tarafından da bilinen bir gerçektir.

Ahmet Arslan “Platon’u okuyup anlıyordum ama Platon hakkında konuşanları anlamıyordum. Aristo’yu okuyunca anlıyordum ama Aristo anlatanları anlamıyordum.” diyerek felsefe okumasında kendi gibi sancılara girenlere yardımcı olmak istemiş ve eserlerini mümkün olduğunca anlaşılır yazmış. Hatta bazıları felsefeyi halka indirip “basit iş” haline getirdiği için hocaya kızarmış. Onlar kızadursun biz seviyoruz kendisini. İyi yapıyor.

Bir de unutmadan ekleyeyim normalde giriş kitaplarında felsefe dönem dönem inceleniyor ama Ahmet Hoca bilgi felsefesi, bilim felsefesi, varlık felsefesi... gibi konu konu incelemeyi tercih etmiş.

Durum bu arkadaşlar, artık felsefe kitabı tavsiye diyene Ahmet Arslan derim.

Bu arada Celal Şengör ile katıldığı Teke Tek programını da mutlaka izleyin. Muazzam keyifli bir sohbettir.
344 syf.
Kütüphanemiz de olmalı. Evet evet olmalı, felsefe ile ilgilen ya da ilgilenme en az iki kere okunmalı... Dili ağır ve karmaşık gelmeyen tadında bir eser. Zaten Ahmet bey bu iş ben de diyor her satırda. Yılların o ilmi ve emeği kitabı nasıl kötü yapabilir ki teşekkürler hocam.
423 syf.
·Beğendi·10/10
Felsefeye başlamak için değil de felsefe tarihi bilenlerin başucu kitabı yapması için kullanılması çok daha verimli olur diye düşünüyorum. Aklınıza takılan bazı soruları açıp bakarak hatırlayabilir ya da bir konu hakkında yazar,dönem,doktrin öğrenmek için önçalışmalarınıza bu kitaba bakarak yönlenebilirsiniz. Çünkü bana göre İlkçağ Felsefe Tarihi serisi başlamak için çok daha doğrudur.
423 syf.
·7/10
Üniversite birinci sınıf Felsefe dersi, ders içeriğine uygun hazırlanmış bir kitap. Kaynak olarak kullanılabilir. Felsefeye ilgi duyanların ve lise öğrencilerinin, felsefeye giriş seviyesinde, ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir. Tavsiye edilir.
423 syf.
·Beğendi·10/10
Ben Platon'u anlıyordum ama Platon'u anlatanları anlamıyordum, bunu farkettikten sonra her sey aydınlandı diyen çok saygı duyduğum, öğrencisi olma şansına sahip olduğum müthiş insan. Paradigmanın çöküşünü, mahallenizdeki çöpçüye anlatın ve anlamış olduğundan emin olun gibi tek soruluk final sorularıyla bizi terleten ancak değerini o zamandan bildiğimiz Ahmet Hoca'nın bu kitabı eğer felsefeye ilginiz varsa  yalın anlatıma ihtiyaç duyuyorsanız mutlaka okumanız gereken bir kitap.
423 syf.
Yazar felsefeyi; varlık felsefesi, bilgi felsefesi, bilim felsefesi,... şeklinde konu konu giderek anlatmayı tercih etmiş.
Üniversite birinci sınıf felsefe dersi veya felsefeye ilk adım için uygun olarak hazırlanmış bir kitaptır. Felsefi başvuru veya kaynak olarak kullanılabilir, diyebilirim.
Diğer felsefe kitaplarına nazaran daha sade bir dille yazılmıştır.
Saygılar…
423 syf.
·8/10
Okuduğum en başarılı felsefeye giriş eserlerinden. Kesinlikle ve kesinlikle okunması taraftarıyım. Eğer felsefe üzerine sağlam bir okuma yapma kaygınız varsa öncelikle bu kitabı okuyup ardından sağlam bir felsefe tarihi kitabı okuyarak, ilk çağ filozoflarının eserlerinden okumayı devam ettirebilirsiniz. Ahmet Arslan zaten Celal Şengör hocanın da özellikle tavsiye ettiği, adı sanı pek duyulmamış olsa da mükemmel bir adam.
423 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Ahmet Arslan'ı daha önce söyleşilerinden, Teke Tek programından tanıyordum. Ancak kitaplarıyla ilgili pek bilgim yoktu. Yine Teke Tek programında Celal Şengör'ün Ahmet Arslan'ın bu kitabını tavsiye etmesiyle ve @Herodikos'ın önerisiyle okuma kararı aldım.

Kitap sanıyorum ki üniversitelerde ve liselerde genç öğrencilere felsefeyi anlatmak için de kullanılıyor. Çünkü dili çok sade ve anlaşılır örneklerle pekiştiriliyor.

"Felsefe anlaşılmaz olduğu için değerlidir." kanısını yıkıyor.
Felsefeyi basit anlamda anlamak için ideal.
İnsan ancak sanat aracılığıyla tam olarak insan olur ve gerek duyusal ihtiyaçların, gerekse akılsal zorunluluğun alanından kaçarak gerçek anlamda özgür olur.
Ahmet Arslan
Sayfa 258 - Adres Yayınları, e-kitap
Aklı başında hiç kimsenin istese de istemese de siyasetten kaçınılamayacağını görmesi gerekir. Siyasetten kaçınmanın kendisi olsa olsa kötü bir siyaset olabilir. Hayatımızın büyük bir bölümünün siyasi kurumlar ve süreçler tarafından belirlendiği günümüz dünyasında siyasetten kaçmak, hayattan kaçmaktır. Çünkü unutmayalım ki siyaset veya
siyasetçiler savaşlar ve barışlar, özgürlükler veya kölelikler üzerinde karar vermektedirler. Özel bireysel ahlaki kararlarımız, neticede, kendimiz, ailemiz, dostlarımız gibi oldukça sınırlı bir çevre üzerinde olumlu veya olumsuz bazı sonuçlara yol açmaktadır. Oysa bir siyasetçinin veya siyasal grubun aldığı siyasî bir karar, bir ulusun, başka ulusların hatta insanlığın kendisinin kaderi üzerinde etkili olabilme potansiyeline sahiptir.
Tarihte uzun bir süre insanlar doğrudan doğruya Tanrı olduğunu veya Tanrı'nın yer yüzündeki temsilcisi olduğunu iddia eden kişiler tarafından yönetilmişlerdir.
Ahmet Arslan
Sayfa 186 - Adres Yayınları, e-kitap
Descartes sonunda her şeyden şüphe etmenin mümkün olduğu, ancak şüphe eden insanın şüphe ettiği anda, şüphe ettiğinden şüphe etmesinin mümkün olmadığı görüşüne varır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Felsefeye Giriş
Baskı tarihi:
17 Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
365
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059802093
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
BB101 Yayınları
Baskılar:
Felsefeye Giriş
Felsefeye Giriş
Felsefeye Giriş
Felsefeye Giriş
Dilimizde telif veya çeviri eser olarak felsefe hakkında giriş mahiyetinde bilgi veren kitap sayısı sınırlıdır. Öte yandan bu yönde yazılmış eserlerin, sahip oldukları önemli meziyetler yanında, yazarlarının mensup oldukları felsefe akımlarının bakış açısını gereğinden fazla yansıtmaları, felsefenin aynı ölçüde değer taşıyan disiplinlerinden bazılarını diğerlerinin aleyhine ihmal etmeleri gibi bazı kusurları bulunmaktadır.

Üniversitelerin felsefe bölümlerinde okuyan veya bu bölümlerden ders alan öğrenciler ve felsefeyle şu veya bu nedenle ilgilenen, felsefe hakkında bilgi sahibi olmak isteyen okurlara yönelik olarak hazırlanan bu kitapta ise bu tür eksiklikleri ortadan kaldırmak isteyen bir bakış açısı izlenmeye çalışılmıştır.

Felsefenin ne olduğu, felsefî bilginin özellikleri, felsefenin işlevi, felsefe ile benzeri diğer temel kültürel-entelektüel etkinlik alanları (bilim, sanat, din) arasındaki ilişkiler hakkında genel ve temel bir bilgi kazandırmak; felsefenin belli başlı disiplinleri ve yine belli başlı problemler, kavramlar, kuramlar ve felsefî akımlar hakkında bilgi vermek; nihayet bütün bunları yaparken felsefenin daima şüpheci ve eleştirici bir özellik taşıyan ruhunu açığa çıkartmak amacıyla ortaya atılan her tez, getirilen her öneri, geliştirilen her kurama yöneltilmiş olan itiraz, eleştiri ve karşı çıkışları göstermek ve böylece okuyucuda felsefenin ruhunu doğru bir şekilde kavramak yönünde sağlam bir anlayış oluşturmak hedeflenmiştir.

Hukuk felsefesi ve tarih felsefesini içeren iki yeni bölümle genişleyen yeni edisyonla beraber Felsefeye Giriş, uzun yıllardır olageldiği gibi alanındaki en temel başvuru kaynağı olma özelliğini pekiştirmiştir.

Kitabı okuyanlar 447 okur

  • Mustafa Kamış
  • Ümmügülsüm
  • Şamil
  • Berat Ünal
  • Bekir gör
  • Miraç
  • Ahmet Yılmaz
  • Isa kurtuluş
  • Alonso Quijano
  • Utku Can Cerit

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.9 (20)
9
%7.5 (10)
8
%8.2 (11)
7
%0.7 (1)
6
%0
5
%0.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0.7 (1)
1
%0