7,8/10  (32 Oy) · 
293 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.544 gösterim
Sefere çıkmış Osmanlı ordusu yağmur altında kalmıştır. Ordu mola verir. Konak yerine geldikleri hâlde, padişahın ça­dırı yoktur. Otağcılar da ortada bulunmamaktadır, herkes, padişahın çadırının kaybolduğunu söylemektedir. Ordunun önde gelenlerinden yiğit Tosun Bey, bu duruma çok şaşırır. Hiddetinden inlemektedir. Koskoca padişaha layık olmayan bir durumdur çünkü. Mahmut Çelebi ve Perviz Efendiye: “İki konak arasında bir otağı yapamayan biri nasıl devleti idare eder?” der. Tosun Bey, normalde padişahını çok seven biri­dir. Hiddetinden bu şekilde konuşmuştur.
Sadrazam, bir süre sonra Tosun Bey’i çağırır, ona bir fer­man verir. Niş beyine götürmesini söyler. Tosun Bey, fermanı yolda okur. Fermanda kendisinin idam edilmesi yazılmak­tadır. Önce çok sinirlenir, kendisi gibi eşine ender rastlanan, vatanı için çalışan birinin nasıl olur da idam edileceğini anla­yamaz. Sonra vatanına itaat eder ve fermanı hiç okumamış gibi Niş beyine götürür. Niş Beyi onu hürmetle karşılar. Ona kıymak İstemez. Bunun Mahmut Çelebi ve Perviz Efendi gibi entrikacıların padişahı kandırmasından kaynaklandığını an­lar. Tosun Bey, tüm teslimiyeti ile padişahın emrinin yerine getirilmesini söyler.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  150
 • ISBN:
  9789758602489
 • Yayınevi:
  Parıltı Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mert Tüccar 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

Ben biraz daha macera tarzı seviyordum. O yüzden konusu bana biraz ağır geldi.Ama yinede güzeldi.Bence kaşağı daha güzel. İlkokula giden arkadaşlarıma kaşağıyı tavsiye ederim.