Adı:
Gece Uçuşu
Baskı tarihi:
Kasım 2005
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753043175
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Vol de Nuit
Çeviri:
Bertan Onaran
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dünya Yayıncılık
Hiçbir yazar uçmayı, kendi deyimiyle Doğanın ilahi gücünün simgeleri olan geceye, güne, dağlara, denizlere ve fırtınalara teslimiyet gerektiren bu deneyimi, Saint-Exupery'den daha şiirsel ve büyüleyici anlatamamıştır. Zarif bir dille yazılmış, sürükleyici bu romanda Saint-Exupery, kendi deneyimlerine de dayanarak, Patagonya, Şili ve Paraguay'dan Arjantin'e gece uçuşları yapan kahraman pilotların dünyasının içine sokuyor bizleri. Bir tek gecede yaşanan olaylardan yola çıkarak, insanın doğayla mücadelesini, ölüme karşı duruşunu, amacına ulaşabilmek için göze aldıklarını destansı bir biçimde anlatan Gece Uçuşu unutulmayacak bir roman.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
96 syf.
·1 günde
Bir Kutu Kitap’ın ekim ayı Büyü kutusuna ait bir seçkiydi Gece Uçuşu. Exupery’nin meşhur eseri Küçük Prens’i bilmeyen yoktur. Burada farklı bir hikaye okuyoruz. Güney Amerika’dan Avrupa’ya ilk yapılan gece uçuşlarından, havayolu kargo şirketinin bir uçuşu anlatılıyor. Uçağa binerken bile tedirgin olanlar vardır ki, bu uçuşları organize etmek, pilotluk bence en zor mesleklerden biri. Yazar gerçekte de bir savaş pilotuymuş. Pilotluk vs ile ilgili olanlar için güzel bir eser olabilir. Bana pek hitap etmedi açıkçası. Okumasaydım da olurmuş diye düşündürdü bana.
Ayrıca Kutu Yayınları 1.baskısı dolayısıyla mı bilemiyorum çok fazla yazım hatası vardı. 10-11 olmuştur dikkatimi çeken. Umarım sonraki baskılarda bu hatalar giderilir.

Youtube kanalım : https://www.youtube.com/user/ayseum
64 syf.
·3 günde·7/10
Derslerden, sınavlardan hatta genel olarak hayattan her sıkıldığımda kitaplara sığınmış bulurum kendimi. Zaten yakınlarında bir kitap olmazsa rahat nefes alamayacağımı düşünenlerdenim. Bize soluduğumuz oksijeni veren sevgili ağaçların ruhu için bir nev-i saygı duruşu anlayacağınız. Özellikle sınav haftalarında bir hikâye kitabı bulundururum elimin altında. Bu defa da telefonum aracılığı ile ulaşabildim sığınağıma. Çok ulaşabildiğimden emin değilim ama. Bazen dergi okumak falan tamam ama kitabı hissetmeliyim elimde. Bu fazla sanal geliyor bana. Bundan sebeptir ki bir türlü dalamadım kitaba. Zaten otobüste, sınav dönüşlerinde, bazen sınav öncesi hocayı beklerken kısacık aralarda okudum kitabı. Bir bakıma arka kapı oldu bana. Yıldızları, geceyi öyle severim ki... Hayal kurmaya fırsatım olmadığı anlarda yetişti imdadıma diyeyim.

Exupery'nin anlatım tarzını seviyorum. Arka planda üzerine roman yazılacak olaylar dönerken, karakterlerin iç dünyalarına şahit oluyoruz aslında. Bu da hayata farklı bir açıdan bakmayı gerektirir. Başka biri yazsaydı bu kitabı, gece uçuşuna çıkan pilotun yaşadıklarını belki hissettiklerini anlatırdı. Fakat biz yerde kalanlarla ilgileniyoruz. En azından bu hikâyede. Yerde kalanların hisleri ile. Otoritenin gereklilikleri, yalnızlık belki, bir küçük parça endişe, bir küçük parça kaygı, disiplin elbette.

Her yazar kendinden bir parça bırakır mı yazdıklarına bilemem ama Exupery'nin bunu bol miktarda yaptığını görüyoruz. Uçak sevgisi, gökyüzüne olan hayranlığı farklı karakterlerde bolca yansıtıyor. Kendi ölümünün kurgusunu yapmış mıydı acaba hiç diye düşünmeden edemiyorum.
100 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Pentagon'da Riviere'ye ait bir havayolu kargo şirketinin uçaklarından birisinin dönüş yolunda gece fırtınaya yakalanıp yaşanan durumu anlatan bir kitap...

Bu uçağın kontrolü pilotu olan Fabien'nin elindedir. Havada fırtınalıdır ve yakıt sorunu gibi sorunlarla Fabien cebelleşirken hem şirket sahibi olan Riviere'nin cesurca kararları hemde pilot olan Fabien'nin soğukkanlılıkla verdiği kararlar doğrultusunda insanın çok zor şartlar altında bile disiplin ve soğukkanlılıktan vazgeçmeyerek hayatla başa çıkma mesajı verilmek istenmiş.

Kararsızlığın ve kaygının olmadığı yapılan çoğu şeyin insanlara risk olarak görünmüş olsada onların verdikleri kararların arkasında durumları insanın hiçbir zaman kararlılıktan ve vazgeçip pes etmemesi gerektiğini fısıldıyor insana.

Okunmasını tavsiye ederim. Herkese keyifli okumalar...
214 syf.
·3 günde·Puan vermedi
"Bir halk zaferle güçlenirken öteki yenilgiyle şahlanır."

Küçük Prens'in yazarının kaleminde dökülen edebi sözlerle sıradan durumların tadına varıyoruz. Aslında her yazar kendisini çevresiyle besliyor. Bu kitap bana güzel bir örnek oldu. Böyle adamlar sayesinde edebiyat açlığımızı gideriyoruz...
100 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
André Gide'ın arka kapak övgüsüne binaen, "ölümle sık sık karşı karşıya gelmiş olması kitabına hakiki ve benzersiz bir tat katıyor." Exupéry'nin. Kendisini "Küçük Prens" ile tanırsınız ki ben onu yeniden okumalıyım. Yıllar geçmiş unutmuşumdur çünkü.

Bu kitapta Güney Amerika ile Avrupa arasında yapılan gece uçuşlarının dramı işleniyor. Yani fantastik değil aksine çok gerçekçi.

Yalnız Karbon kitaplar çok özensiz, matbaanın yazım hataları çok, sayfaları kısaltılmış, para kazanmak için bu seri çıkıyor diye düşünüyorum. Zaten kitapyurdu kampanyaları olmasa bu halini almazdım.

"Eğer bir müzisyenin uykusuzluğu fevkalade eserler icra etmesine yarıyorsa, bu iyi huylu bir uykusuzluktur." Sf.26

Not: Karbon Kitaplar
120 syf.
·2 günde·7/10
Zafer her zaman görüldüğü gibi değildir, altında büyük emekler ve herkesin taşıyamayacağı ağırlıkta yükler vardır. Bu cümlelere etrafında güzel bir kitap olmuş. Küçük prens'e nazaran daha gerçekçi bir kitap. Her an başımıza gelebilecek ya da gelmiş olaylar anlatıyor. Bir amaç uğruna yapılan yanlışları, kaybedilen insan ve durumları es geçmeden bir düzen uğruna doğruyu yapmak. Günümüzde vicdan çok yoğun olduğu aşikar. Bu yüzden bazı cezalar aksatılıyor. Bu yüzden de çoğu kişi esnek davranıyor. Bunun önüne geçmemiz lazım. Geçe uçuşlarının ne kadar kaybı ve hasarı olursa olsun Rievere üstesinden geldiği gibi bizde hayatta bazı şeylerin üstesinden gelmeliyiz. Uçuşların denetlemek uçmak kadar zor olduğunu anladım bu kitapta. Çünkü işin içerisinden insan ve duygular var. İnsan yönetmek her alanda çok zordur. Adaletli davranmak ahlakı kenara koymadan tabi. Vicdan hepimizde var lakin bunu dozunda ayarlamamız ve asla adaleti elden bırakmamız gerekiyor :) Kitap yaavaş başlasa da biraz ilerde sizi içinde tutuyor ve size vermek istediği mesajı çok iyi veriyor.
92 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Bir posta pilotu olan Antoine de Saint- Exupery, Arjantin’de yaşadığı bir olayı basit bir şekilde anlatmış. Patagonyadan havalanan kargo uçağı yoğun fırtına nedeniyle Arjantin’e inemez ve havada kaybolur. Uçak artık bilinmezlerdir. Kitabın yazarı da aynı şekilde 1944’ te uçağıyla denize çakılır ve cesedi 2000 yılında bulunur. Yazarın hayatıyla özdeşlikler bulunan güzel bir uçuş kitabı.
100 syf.
·9/10
Sonlara doğru Fabien ile çaresizliği ve umudu hissetim. Rivière ile yenilgiyi... Ve ardından zaferi. Bir sırıtışta saklıydı cesaret ve bir kadında saklıydı endişe. Anlayacağız dokundu bu kitap bana, ta içeriden.
214 syf.
·12 günde·8/10
Selam. Küçük Prens in yazarının az duyulmuş bir kitabıyla geldim. Gece Uçuşu kitabını sevdim mi sevmedim mi aslında tam olarak bilmiyorum. Fakat bolca altını Çizdiğim cümleler oldu. Küçük Prens deki üslubu bu kitapta da var... Ve tabii ki o uçma sevdası , bu kitabı da sarıp sarmalamis. .

Şili, Paraguay ve Patagonya’dan havalanan üç posta uçağının hedefi, Buenos Aires’teki havalimanıdır. Gece uçuşlarının müdavimi pilotlardan birinin şansı, ne yazık ki diğerlerininki kadar yaver gitmez. Bazıları için yıldızlarla süslü bir cennet bahçesi gibi açılan gece, diğerleri için fırtına ve karanlıkla örtülü bir kâbusa dönüşür.

Öyle aksiyon dolu bir kitap beklentiniz yoksa, bol gece tasvirli kitabımız nacizane tavsiyemdir efendim.

Hadi iyi okumalar
100 syf.
·1 günde·10/10
Saint- Ex diyorum yazara bendeki yeri ayrıdır artık. ..
Öyle sözler...
Öyle duygular...
Öyle tene dokunuşlar...
İle sarıyor ki cümleler. ..
Okuyun...okutun....
100 syf.
·Beğendi·6/10
Kendisi de aynı zamanda bir pilot olan yazar bu kitabında,Güney Amerika ile Avrupa arasında yapılan ilk gece uçuşlarının dramını anlatıyor.

" Küçük Prens'in " yazarının bu kitabını tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
96 syf.
·Beğendi·9/10
"Eğer bir müzisyenin uykusuzlukları ona güzel yapıtlar kazandırıyorsa, bunlar en güzel uykusuzluklardır."

"İnsanlar zavallı şeylerdir, onlar da yaratılır. Ya da kötülük onlara geçtiğinde bir kenara atılır."
Eğer bir müzisyenin uykusuzlukları ona güzel yapıtlar kazandırıyorsa, bunlar en güzel uykusuzluklardır.
Antoine de Saint-Exupéry
Sayfa 22 - Kafekültür Yayınları Çeviri: Halil Gökhan

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gece Uçuşu
Baskı tarihi:
Kasım 2005
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753043175
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Vol de Nuit
Çeviri:
Bertan Onaran
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dünya Yayıncılık
Hiçbir yazar uçmayı, kendi deyimiyle Doğanın ilahi gücünün simgeleri olan geceye, güne, dağlara, denizlere ve fırtınalara teslimiyet gerektiren bu deneyimi, Saint-Exupery'den daha şiirsel ve büyüleyici anlatamamıştır. Zarif bir dille yazılmış, sürükleyici bu romanda Saint-Exupery, kendi deneyimlerine de dayanarak, Patagonya, Şili ve Paraguay'dan Arjantin'e gece uçuşları yapan kahraman pilotların dünyasının içine sokuyor bizleri. Bir tek gecede yaşanan olaylardan yola çıkarak, insanın doğayla mücadelesini, ölüme karşı duruşunu, amacına ulaşabilmek için göze aldıklarını destansı bir biçimde anlatan Gece Uçuşu unutulmayacak bir roman.
(Tanıtım Yazısı'ndan)

Kitabı okuyanlar 595 okur

  • Lady Greenwood
  • Meltem Altun
  • Alican Altındağ
  • sinan T.
  • Şarkı Söyle Luna
  • HE
  • Vincent
  • Ros-a
  • Tuğba DUMAN
  • ❥ 'wminee ⸙⠀ོ༄

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.8
14-17 Yaş
%3.1
18-24 Yaş
%15.6
25-34 Yaş
%35.9
35-44 Yaş
%28.1
45-54 Yaş
%6.3
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%48.8
Erkek
%51.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%9.8 (17)
9
%5.8 (10)
8
%9.2 (16)
7
%11.6 (20)
6
%5.8 (10)
5
%3.5 (6)
4
%1.2 (2)
3
%0.6 (1)
2
%0
1
%0.6 (1)