Adı:
Gece Uçuşu
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050825824
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Vol de Nuit
Çeviri:
Sibel Kuşca Güngörmedi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Kader yalnızca insanın içindedir: Bir an gelir insan kendini savunmasız bulabilir; işte o zaman hatalar bir baş dönmesi gibi çeker sizi içine.

Küçük Prens’le milyonlarca okurun kalbine dokunan Antoine de Saint-Exupéry’den kahraman pilotlara, gece uçuşlarının krallarına bir saygı duruşu: Gece Uçuşu...

Şili, Paraguay ve Patagonya’dan havalanan üç posta uçağının hedefi, Buenos Aires’teki havalimanıdır. Gece uçuşlarının gediklisi pilotlardan birinin şansı, ne yazık ki diğerlerininki kadar yaver gitmez. Bazıları için yıldızlarla süslü bir cennet bahçesi gibi açılan gece, diğerleri için fırtına ve karanlıkla örtülü bir kâbusa dönüşür.

Her bir karakterin incelikle işlendiği, gecenin tüm güzelliği ve ürkütücü karanlığıyla boy gösterdiği, ölümle yaşam arasında gezinen Gece Uçuşu’nun odağında da Antoine de Saint-Exupéry’nin diğer eserlerinde olduğu gibi uçmakla yaşamak arasındaki tutkulu ilişki var.
64 syf.
·3 günde·7/10
Derslerden, sınavlardan hatta genel olarak hayattan her sıkıldığımda kitaplara sığınmış bulurum kendimi. Zaten yakınlarında bir kitap olmazsa rahat nefes alamayacağımı düşünenlerdenim. Bize soluduğumuz oksijeni veren sevgili ağaçların ruhu için bir nev-i saygı duruşu anlayacağınız. Özellikle sınav haftalarında bir hikâye kitabı bulundururum elimin altında. Bu defa da telefonum aracılığı ile ulaşabildim sığınağıma. Çok ulaşabildiğimden emin değilim ama. Bazen dergi okumak falan tamam ama kitabı hissetmeliyim elimde. Bu fazla sanal geliyor bana. Bundan sebeptir ki bir türlü dalamadım kitaba. Zaten otobüste, sınav dönüşlerinde, bazen sınav öncesi hocayı beklerken kısacık aralarda okudum kitabı. Bir bakıma arka kapı oldu bana. Yıldızları, geceyi öyle severim ki... Hayal kurmaya fırsatım olmadığı anlarda yetişti imdadıma diyeyim.

Exupery'nin anlatım tarzını seviyorum. Arka planda üzerine roman yazılacak olaylar dönerken, karakterlerin iç dünyalarına şahit oluyoruz aslında. Bu da hayata farklı bir açıdan bakmayı gerektirir. Başka biri yazsaydı bu kitabı, gece uçuşuna çıkan pilotun yaşadıklarını belki hissettiklerini anlatırdı. Fakat biz yerde kalanlarla ilgileniyoruz. En azından bu hikâyede. Yerde kalanların hisleri ile. Otoritenin gereklilikleri, yalnızlık belki, bir küçük parça endişe, bir küçük parça kaygı, disiplin elbette.

Her yazar kendinden bir parça bırakır mı yazdıklarına bilemem ama Exupery'nin bunu bol miktarda yaptığını görüyoruz. Uçak sevgisi, gökyüzüne olan hayranlığı farklı karakterlerde bolca yansıtıyor. Kendi ölümünün kurgusunu yapmış mıydı acaba hiç diye düşünmeden edemiyorum.
100 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Pentagon'da Riviere'ye ait bir havayolu kargo şirketinin uçaklarından birisinin dönüş yolunda gece fırtınaya yakalanıp yaşanan durumu anlatan bir kitap...

Bu uçağın kontrolü pilotu olan Fabien'nin elindedir. Havada fırtınalıdır ve yakıt sorunu gibi sorunlarla Fabien cebelleşirken hem şirket sahibi olan Riviere'nin cesurca kararları hemde pilot olan Fabien'nin soğukkanlılıkla verdiği kararlar doğrultusunda insanın çok zor şartlar altında bile disiplin ve soğukkanlılıktan vazgeçmeyerek hayatla başa çıkma mesajı verilmek istenmiş.

Kararsızlığın ve kaygının olmadığı yapılan çoğu şeyin insanlara risk olarak görünmüş olsada onların verdikleri kararların arkasında durumları insanın hiçbir zaman kararlılıktan ve vazgeçip pes etmemesi gerektiğini fısıldıyor insana.

Okunmasını tavsiye ederim. Herkese keyifli okumalar...
100 syf.
·Beğendi·6/10
Kendisi de aynı zamanda bir pilot olan yazar bu kitabında,Güney Amerika ile Avrupa arasında yapılan ilk gece uçuşlarının dramını anlatıyor.

" Küçük Prens'in " yazarının bu kitabını tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
100 syf.
·Beğendi·10/10
Bizde bir mesel var deyerler: -" ÇÖRƏYİ VER ÇÖRƏKÇİYE BİRİNİ DƏ ÜSTƏLİK" - və ya bu yaxınlarda sevimli yazarlarımdan biri olan Zaur USTAC-ın bir beyiti çox xoşuma gelmişdi: -
"QIZIL DƏMİRÇİNİN ƏLİNDƏ ANCAQ,
UZAĞI ÇOX NƏFİS BİR NAL OLACAQ" -
yəni bir qrup yazarlar var ki, onların yazdıqlarına sadəcə quru bir yazı kimi baxmaq olmur menim bele yazarlarımdan biri də ANTUAN dö SENT-EKZÜPERİ-dir (bu siyahıda Emmanuil KAZAKOVİÇ və Zaur USTAC da var- məncə Emm. Kazakoviç daha dəqiq təsvir edir hətta Remarkdan da əlbətdə bu mənim subyektiv fikrimdir.) Hə mətləbdən uzaqlaşmayaq Ekzüperinin təsvir etdiyi bütün lövheler elə təbii və canlıdıır ki, oxuduqca özünü oxucudan çox hadisələrin bilavəsitə iştirakşısı kimi hiss edirsən... BU YAZAR HAQQINDA FİKRİMİ BİR CÜMLƏ İLƏ BELƏ İFADƏ EDƏRDİM- LEVİTANIN FIRÇA İLƏ YARATDIQLARIN EKZÜPERİ EYNİ İLƏ QƏLMLƏ YARATMIŞDIR.... - bu "Gecə Uçuşu" - nun əvvəlindən sona qədər bütün təsvirlərdə göz qabağındadır....
100 syf.
·9/10
Sonlara doğru Fabien ile çaresizliği ve umudu hissetim. Rivière ile yenilgiyi... Ve ardından zaferi. Bir sırıtışta saklıydı cesaret ve bir kadında saklıydı endişe. Anlayacağız dokundu bu kitap bana, ta içeriden.
100 syf.
Bir uçuş şirketi, sürekli inip kalkan uçaklar ve zamana yön vermeye çalışan insanlar. Zaman önemlidir ve hataya yer yoktur. Uçuş sorumlusu Riviere ve onun yardımcısının bu yolda aldığı kararlar, uçak pilotu Fabien’in fırtınalı bir gecede yolculuğu ve bunun hayata dair izdüşümleri. Exupery'nin hayata ve ölüme dair, insanlığın yaratıldığından beridir mücadelesini sürdürdüğü ölümü yenme fikrinin anlatmaya çalıştığı kısa ve güzel öyküsüdür Gece Uçuşu.

Kontrol sorumlusu Riviera zamanla yarışıp aldığı kararlar ile elinden geldiğince dikkatli olmaya çalışmasının arkasında insanoğlunun zamana ve ölüme karşı mücadelesi yatmaktadır. Ama insan acizdir ki bu kitabın karamsar bir uçuş olarak yansımış olduğunu görüyoruz. Bu duygu kimi insanı isyana kimisini de Yaratacı’ya inanmaya götürüyor. Riviere’nin, İnka Medeniyeti kalıntılarını düşünürken kurduğu şu cümle ile ölümsüz kalma fikrini şöyle açık ediyor yazar:
- Evvel zaman halkları yöneticileri, belki de insanoğlunun ıstırabına acımamıştır ama, ölümüne sonsuz derecede acımıştır. Kendi öz ölümüne değil, fakat kum denizinin silip götüreceği insan soyuna acımıştır. İşte o, halkını, hiç olmazsa çölün gömemeyeceği taşları dikmeye bu yüzden sevk ediyordur.

Andre Gide, Saint Exupery’nin, anlattığı her şeyden konusunu bilerek bahsettiğini ve bu kitapta anlattıklarının gerçek hayatıyla örtüşüyor oluşunun kitaba edebi özelliği yanında belge anlamı da kattığını belirtiyor kitabın önsözünde.
Tıpkı hikayenin konusu gibi, savaş pilotu olan yazar Exupery’nin, ucağıyla Sahra çölü seferinde hayatını kaybedişi, savaşa ve insanların öldürülmesine karşı çıkan yazar için ne hazin bir sondur. Ahmet Hamdi'nin eşsiz dizeleriyle ne içindeyiz zamanın ne de büsbütün dışında..
100 syf.
·Beğendi·10/10
bu eseri okuyanda ister-istemez dushunursen eger muellif kendi yer uzune gokden bakmamish birisi olsaydi, ucush hiss-heyacanindan xebersiz olsaydi bu cur tesirli bir eser yaza bilerdimi// mence yok/
100 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bu kitap hakkında ne desem hiç bir fikrim yok.Yine bir kaç arkadaşla birlikte okuma planı yaparak seçtiğimiz kitaplardandı.Yazarın en popüler kitabı Küçük Prensi okumadım henüz.Öncesinde en azından yazarla bir tanışmak mahiyetinde mantıklı bir davranış olur diye düşünerek başladım kitaba.
Çok kısa bir kitap.Yazarın anlattığı, değindiği konulara sanırım sahne demek bir nebze doğru olabilir.Sanki karakterleri hayatlarından kısa kesitler sunulmuş ve hikayeyi şekillendirmeyi bize bırakmış gibi.Özellikle Fabien'e noldu mesela?Beni muallakta bırakmayın ama ya..
Ben meraklıyımdır ^^
Yanılmıyorsam yazarında pilotluk tecrübesi vardı.Bu yüzden yazıldığı dönemi de düşünerek hikayeyi o mantıkla ele almakta fayda var.Nefret etmedim ama sevemedim de.Bana hitap eden bir kitap olmadı maalesef.
100 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Küçük Prens'in yazarı olarak tanıdığımız Saint Exupéry bu hikayesini oluştururken bir havacı olarak yaşadıklarından esinlenmiş ve savaş sırasında Arjantin-Şili-Patagonya-Buenos Aires gibi merkezler arasında, gece uçuşlarıyla sağlanan posta servisinin hangi koşullarda gerçekleştiğini anlatmış. Anlatımın "pilot, denetçi ve yönetici" üçlüsünün düşünceleri ekseninde olması hikayeye acı bir gerçeklik katmış bana kalırsa. Bay Exupéry'nin nasıl öldüğü göz önüne alınırsa, biraz fazla gerçekçi hatta. Küçük Prens'i sevdiyseniz, okumanızı tavsiye ederim. =)
100 syf.
·4/10
Kahraman Riviere tipik bir müdür tavrı ile astlarını yönetiyor. Ruhu bazen insanlık gösterse de o bir müdür ve insanlığa yer yok. Uçmak bunu iş edinmek gerçekten canı gönülden istenmez ise yapılabilecek bir iş değil. Yazarın kendisinin de pilot olması hatta bu kitapta yaşadıklarından faydalanması oku için iyi olmuş. Keyifli okumalar...
100 syf.
·1 günde·5/10
Ben bu kitabı eski bir baskıdan okudum. Yazarin Küçük Prens'te çıktığı zirve, bu kitapta sekteye uğramış. İnce bir kitap olmasına rağmen kitap ilerlemiyor.
O zamanlar gece uçuşları yapılmazken ilk defa başlayan uçuşların, pilotlardaki ruhsal durumu ve kriz barındıran bir uçuş anlatılmış. Merak ediliyorsa okunabilir. Ben beğenmedim.
112 syf.
·1 günde·4/10
Bu kitap da aynı yazarın insanların Dünyası kitabı gibi uçak ve uçma deneyimini temel alan bir kitaptı. İlgisi olan okumalı yoksa benim gibi sıkılabilirsiniz.
Eğer bir müzisyenin uykusuzlukları ona güzel yapıtlar kazandırıyorsa, bunlar en güzel uykusuzluklardır.
Antoine de Saint-Exupéry
Sayfa 22 - Kafekültür Yayınları Çeviri: Halil Gökhan

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gece Uçuşu
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050825824
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Vol de Nuit
Çeviri:
Sibel Kuşca Güngörmedi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Kader yalnızca insanın içindedir: Bir an gelir insan kendini savunmasız bulabilir; işte o zaman hatalar bir baş dönmesi gibi çeker sizi içine.

Küçük Prens’le milyonlarca okurun kalbine dokunan Antoine de Saint-Exupéry’den kahraman pilotlara, gece uçuşlarının krallarına bir saygı duruşu: Gece Uçuşu...

Şili, Paraguay ve Patagonya’dan havalanan üç posta uçağının hedefi, Buenos Aires’teki havalimanıdır. Gece uçuşlarının gediklisi pilotlardan birinin şansı, ne yazık ki diğerlerininki kadar yaver gitmez. Bazıları için yıldızlarla süslü bir cennet bahçesi gibi açılan gece, diğerleri için fırtına ve karanlıkla örtülü bir kâbusa dönüşür.

Her bir karakterin incelikle işlendiği, gecenin tüm güzelliği ve ürkütücü karanlığıyla boy gösterdiği, ölümle yaşam arasında gezinen Gece Uçuşu’nun odağında da Antoine de Saint-Exupéry’nin diğer eserlerinde olduğu gibi uçmakla yaşamak arasındaki tutkulu ilişki var.

Kitabı okuyanlar 232 okur

  • malefizz
  • Nedensiz
  • Rümeysa ucaroglu
  • duygu kartal
  • İremsu Yanık
  • Nur
  • Sibel
  • Melis Aktaş
  • sevilay_cln
  • vtec

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%2.6 (2)
6
%1.3 (1)
5
%0
4
%1.3 (1)
3
%0
2
%0
1
%0