Geçmişe Mazi

7,1/10  (11 Oy) · 
25 okunma  · 
7 beğeni  · 
593 gösterim
Bizleri her eserinde farklı dünyalar, yaşamlar ve mekânlarda buluşturan Rıfat Ilgaz'ın bu romanındaki durağı bir İstanbul kıraathanesi. Dönemin siyasi ve kültürel ortamını, Meşrutiyet Kıraathanesi'nin müdavimleri olan emeklilerin hikâyeleriyle yansıttığı Geçmişe Mazi'de kimler yok ki! Emekli öğretmen, jandarma, vali, malmüdürü, topçu, tarım müdürü, hâkim! Bütün gün bu kıraathanede okudukları gazete haberleri üzerinden memleketin gidişatına ilişkin yorumlar yapıp vakit geçiren, toplumsal ve siyasi meselelerde birbirine zıt görüşlerdeki bu insanların tek bir ortak yanları vardır: Her gün bir araya geldikleri, Meşrutiyet Kıraathanesi. Onlar için adeta buradan başka bir yerde hayat yokmuş gibidir. Oysa partiler kurup kapattıkları, yollar, köprüler yapıp yıktıkları, astıkları kestikleri kısacası hiçbir zaman yapamayacakları ne varsa "yaptıkları" bu mekânın dışında kaldıkları gün, yaşam onları tüm gerçekliği ve çıplaklığıyla karşılayacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  210
 • ISBN:
  9786053602217
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Mehmet Sinan Gündüz 
15 Nis 00:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Büyük şehirlerimizde bu özel sektörü kolay kolay gözle göremezsin ama, kasabalarımizda , köylerimizde özel sektörün bir adı da Ağa'dır falan Bey'dir, hatta falan Efendi'dir. Bu adam yerine göre parti başkanı, yerine göre Bey, yerine göre de çiftlik sahibi... Bankalarda ortaktır, ithalâtçıdır, müteahhittir, fabrikatördür.

Geçmişe Mazi, Rıfat Ilgaz (Sayfa 73)Geçmişe Mazi, Rıfat Ilgaz (Sayfa 73)
Mehmet Sinan Gündüz 
12 Nis 13:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sakalla bıyıkla ne yobazlık olur, ne devrimcilik...Her kravat takan , aydın olsaydı memleket nur içinde kalırdı. Anayasayı taban halısı gibi çiğneyenlerin yarısından çoğu doktorla avukat değil miydi ?

Geçmişe Mazi, Rıfat Ilgaz (Sayfa 39)Geçmişe Mazi, Rıfat Ilgaz (Sayfa 39)
Mehmet Sinan Gündüz 
17 Nis 10:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Arkadaşlar ! dedi
Benim anlayamadığım bir şey daha var.
Biz , az gelişmiş bir millet miyiz ? Yoksa çok mu gelişmişiz? Eğer az gelişmiş, yahut hiç gelişmemiş bir milletsek, bu dövizleri neye har vurup harman ediyoruz ?
Rıza bu soruyu da cevapsız bırakmadı:
Biz! dedi
Ortak pazara girerken çok gelişmiş bir milletiz. Amerika'dan, ya da Almanya'dan yardım isterken, az gelişmiş hatta hiç gelişmemiş bir milletiz! Çözümlenemeyen bir sorunumuz daha var. Asyalı, Avrupalı olma işimiz. Biz Ortadoğu paktına girerken Batılı,Cento'ya girerken Doğulu!.. Milletler arası Futbol Federasyonu'na girerken Avrupalıyız, İslam Konferansı'na girerken Asyalı!

Geçmişe Mazi, Rıfat Ilgaz (Sayfa 74)Geçmişe Mazi, Rıfat Ilgaz (Sayfa 74)