Gelin Başı

8,3/10  (10 Oy) · 
22 okunma  · 
6 beğeni  · 
801 gösterim
Genç, çok genç bir öykücü Seray Şahiner. Sait Faik yaş kemale ermişken bile kendisine "genç hikâyeci," diyenlere öfkelenirmiş. Bunda bir "sen daha toysun," tavrı gördüğü için. Seray Şahiner, daha ilk kitabında öz'el ve biçimsel bir kişilik getiriyor. Bence, genç öykücü değil öykücü olarak sıçrıyor; ilk kitabıyla kim böyle sıçramıştı? Leyla Erbil. "İsyan grameri," demiştim onun getirdiğine. Seray için de doğru bu, yazarın adını kapatın, okuyun, "bu Seray Şahiner öyküsü," dersiniz. Öykülerin odağı, terminali Gelin Başı. Ama daha ilk öyküde (Sorumlu ile Sorunlu) nebüyük/neküçük/neaydınlık/nekaranlık bir dünyaya giriyoruz. Seray Şahiner, kişilerinin ruhundan süzülerek okurun ruhuna giriyor... Acımasız ama hüzünlü olmayı başarıyor... Acı gölün acı öyküsü bu... Bu öyküyü bir erkek yazamazdı. İkinci başarı, yazaranlatı ile benanlatı'yı ustaca evlendirmesinde: Yazar dimdik konuşuyor (Seray Şahiner midir o?), kişiler italik, eğik dünyalarda.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2007
 • Sayfa Sayısı:
  115
 • ISBN:
  9789750707933
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Evren Erarslan 
02 Şub 09:22 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gelin Başı Seray Şahiner'in okuduğum 3.kitabı. Kronolojik olarak ters bir sıra izliyorum Şahiner'i okurken. Gelin Başı, tamamen kadınları anlatan, benanlatı ile dışanlatıyı ustaca birleştirmiş bir kitap. Bazen geçişler o kadar güzel ki, direkt karakterin içine girebiliyorsunuz. Bu anlatımı Antabus'ta da kullanmıştı. Okuyucuyu zorlamıyor. Ne dediğini rahat biçimde anlatabiliyor. Öykü kitaplarını incelerken en sevdiğim öyküleri sıralarım ancak bu kitaptaki tüm öyküleri beğendim. Yine de aralarından biri öne çıktı. Esme'nin şehir- kırsal hayatını anlatan "Tanga Don Hissi" çok güzel bir öykü. Psikolojik bir roman olarak bile genişletilebilirdi.

mundo 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mahalleyi, yaşantıları, ötekileştirmeyi ve ötekileşmeyi kadının gözünden, samimi bir dille anlatmış. Gülümsetse de içten içe üzüldüğünüz monologlar sıkıcı olmak yerine öykülere hareket katmış.

Evren Özyem 
28 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

yazdıkları fevkaladenin fevkinde. okurken insanı sıkıp baymıyor. bir öykü bitiyor diğerine heyecanla geçiyorsun. umarım daha iyi ve güzel işler çıkarır, dikkatle takipteyim.

Kitaptan 5 Alıntı

Çiğdem Aksoy Kahraman 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Hayat devam ediyor," diyorlar ya, bence yalan. Hayat bir yerden sonra duruyor.

Gelin Başı, Seray Şahiner (Sayfa 22)Gelin Başı, Seray Şahiner (Sayfa 22)
Evren Erarslan 
02 Şub 09:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Hayatımda hiçbir şeyi terk etmedim ben, insanları bırakıp gittiğim oldu ama kendi oluşturduğum bir şeyi hiç..."

Gelin Başı, Seray ŞahinerGelin Başı, Seray Şahiner
mundo 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ben de ayyaş efendimin hizmetinde bir kul olarak çalışıp çocuklarıma ekmek, ona içki parası kazanmak için don dikerek "cihata hizmet etmeye" devam ettim.

Gelin Başı, Seray Şahiner (Sayfa 71)Gelin Başı, Seray Şahiner (Sayfa 71)