Antabus

9,0/10  (22 Oy) · 
39 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.186 gösterim
"Hani kadınlar çocukları olsun diye gezmedik doktor, türbe bırakmıyorlar ya... Akılsızlar! Bırakın olmuyorsa olmuyor, ille doğurup ne diye sabinin de hayatını karartıyorsunuz?"

Gelin Başı ve Hanımların Dikkatine kitaplarının yazarı Seray Şahiner'in kaleminden yeni bir insanlık öyküsü... Antabus, yaşadığımız şiddet ortamının kaynaklarını, bu şiddetin yarattığı insanlık hallerini anlatıyor. Bu kısa romanın anlatıcı kahramanı, işçi sınıfına mensup genç bir kadın; Leyla. Bir konfeksiyon atölyesinde çalışan Leyla, sessiz sakin, "sıradan" bir hayat kurmak ister. Fakat hayatı seçimleriyle değil, kendisine dayatılanlarla şekillenir.

İçinde bulunduğu durumdan kurtulmak için kendince yöntemler geliştirmekten vazgeçmeyen Leyla'nın anlatısını elinizden bırakamayacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789750721687
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
yener bayrak 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

“Ben, Leyla Taşçı. Bir kamyonetin arkasında tanıştım İstanbul’la. Derme çatma bir evde yaşadım, küçük yaşta çalışmaya başladım. Evlat oldum, kardeş oldum, eş oldum, anne oldum. Kendimden başka her şey oldum. Ben, gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde denk geldiğiniz binlerce kadından biriyim... ‘Hayatımı yazsam roman olur’ derler ya, öyle... Valla...” Tatbikat sahnesi de oyuna girisi bu şekilde kitabını alınca bir yudumda bitiyor İnsana bir tokat gibi görmezden geldiğimiz bazı gerçekleri gösteriyor Leyla Taşçı. Bu ülkede yaşayan bir kadın o. Erkeklerden ve şiddetten çekmediği kalmayanlardan biri. Seray Şahiner onun ağzından yazmış Antabus'u; trajikomik diyebileceğimiz bir anlatım ve olaylar silsilesi ile. Hep derim bu ülkede kadın sorunu değil erkek sorunu vardır. Zihniyet ve davranış sorunu. Devasa bir sorun. Eğitme sorunu da aynı zamanda. Şaka değil bazı eğitimli kadınlar bile hâlâ erkek gücüne(!) adeta taparken, eğitimli erkekler neler neler yaparken... Ah ah! Eğitim ve ağır ceza kanunları şart!

Gözde Uysal 
 11 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Toplumumuzun kanayan yaralarından biri olan kadına karşı şiddeti, bütün çıplaklığıyla, her türlü bakış açısıyla, toplumsal yargı ve baskıları da ele alarak, oldukça sade ve samimi bir dil ile anlatmış Seray Şahiner. Eğer kadına şiddeti bir de uğrayanın gözünden, oldukça gerçekçi bir şekilde okumak isterseniz kesinlikle tavsiye ederim.

Uğur 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Karakterimiz Leyla. İşçi sınıf bir ailenin sürekli babasından ve aile üyelerinden şiddet gören bir kızı. Ailecek İstanbul' a göç ederler ve ev almak için herkesin çalışması gerekir. Önce baba kızının evden bile çıkmasını istemezken para hırsı ile kızını konfeksiyon atölyesine verir. Burada Ömer isimli gence aşık olur. Tek isteği normal bir hayat olan Leyla, istediği hiçbir şeyi bu hayattan alamaz. Önce işvereni tarafından tecavüze uğrar, hamile kalır ve yaşadığı şiddet yüzünden çocuğunu düşürür. BU şekilde çocuktan haberleri olan aile üyeleri patrona giderek, tecavüz karşılığında kan parası alırlar. Yaşı kendisinden büyük olan alkolik bir adamla zorla evlendirilir. Evlilik hayatının şimdikinden daha zor olamayacağını düşünen kızımız Leyla tamamen yanılır. Her gün sudan sebeplerle şiddet görür ve kocası tarafından tecavüze uğrar. Tecavüz sonucu çocukları olur. Kimse ne yardımına koşar ne de bir el uzatır. Polis bile yardım etmez. Yıllar bu şekilde karakterimiz üzerinden aynı şiddet olayları ile geçer gider. Kendisi intihara bile kalkışır. Konu size biraz "sert" mi geldi? Kim bilir kaç kadınımız bu şekilde şiddet görmekte. İnanın okurken adeta sinir krizleri geçirdim. Çok sert bir kitaptır. Ama herkesin okuması ve ders çıkarması gerekir. Kısa bir kitap olan Antabus' u herkese öneririm. Kadınlarımızı geçtim, tüm insanlığın şiddetten. uzak kalması dileğiyle. Kitabın sonu biraz olsun yüreğime su serpti. Not: Antabus, alkolü bıraktırmaya yarayan bir ilaçtır. Kitapla kalın."

Evren Erarslan 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 8/10 puan

Öykü genç yaşta kocaya verilen, hoş verilmese de evde de huzuru bulunmayan, türlü tacize uğrayan, çevresinden el uzanmasını beklerken, uzanan ellerden bile zarar gören günümüz kadınını çok iyi temsil eden Leyla'yı anlatıyor.
Bir gazete haberinden yola çıkarak iki farklı hikayeyi harmanlayan kitabımız, bize şiddetin, kadın-erkek eşitsizliğinin acı tarafını, mizahi dille bezeyip anlatıyor.
Kitap bir günlük. Çok akıcı bir dile sahip. Zaten öykü anlatımı betimden uzak duruma odaklı çalıştığı için sanki bir anıyı anlatıyor hissi veriyor.
İçerik olarak vurucu yanlarının ötesinde, gerçekten bir kadının hislerini, şiddet görmesine rağmen neden sessiz kaldığı ile ilgili çözümlemeyi çok iyi sunuyor.

Evren Özyem 
28 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

tek oturumluk yazması iyi mi kötü mü karar veremedim henüz. trajik anlara gülerken utanmaktan şapşala döndüm.

Pelin S. 
 04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu hikaye komşunuzun, mahallenizin, şehrinizin daha doğrusu ülkemizin hikayesi. Hatta evlerimizin hikayesi. Her erkeğin biraz empati adına okuması, kadınların da ders çıkarabileceği bir kitap. Okurken içim ezildi, bir süre devam edemedim bile. Çok akıcı ve güzeldi ama çok dokundu aynı zamanda. Leyla'nın acılarına, hatalarına, çaresizliğine ortak oldum okurken. Mutlaka okuyun. Eğer ara vermeseydim bir oturuşta bitirirdim gerçekten su gibi bir kitap. N'olur okuyun, okutturun!

Simay 
25 Oca 19:19 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Bu kitabı okuyup okumamanız bir zevk meselesi değil. Kadınların fiziksel ve psikolojik olarak maruz kaldığı şiddetleri anlatmış yazar. Okumak için illa kadın olmak gerekmiyor, bunlar zaten kadınların farkında olduğu hatta büyük bir çoğunluğun yaşadığı veya şahit olduğu şeyler. Yazar aynı zamanda şahit olup sessiz kalınarak yapılan yanlışı da ele almış. Erkeklerin de okuması gerektiğini düşünüyorum. Ben kitabı beğendim.

Kitaptan 17 Alıntı

seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet, bende de konuşma reflüsü var. Yıllardır laflarımı o kadar çok yuttum ki, yalnız kaldı mıydı böyle içimden çıkıyor laflar. Amaan, elaleme konuşup da ne… Dil kesiiik baş selamet. Kocanla iki laf etmeye kalksan ya azar yersin ya da..

Antabus, Seray ŞahinerAntabus, Seray Şahiner

Beni okutmadılar. Ben televizyon mezunuyum... Televizyon olmasa hiçbir evlilik bir seneden fazla sürmez. Misal bizim mahalledeki kadınlar; kocalarıyla evlenmişler ama televizyonla dost hayatı yaşıyorlar. Ne de olsa evde bir ses oluyor...

Antabus, Seray ŞahinerAntabus, Seray Şahiner
Gözde Uysal 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Televizyonda başına bir şey geldi mi başrol oluyorsun, hayatta başına bir şey geldi mi figüran.

Antabus, Seray ŞahinerAntabus, Seray Şahiner
seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan kimse yokmuş gibi yaşamayı öğreniyor. Madem ki duyup duymazdan geliyorlar, yok sayıyorum ben de onları.

Antabus, Seray ŞahinerAntabus, Seray Şahiner
yener bayrak 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sana bir şey söyliyim mi, başkasının derdi olmasa insan kendi kahrından ölür.

Antabus, Seray ŞahinerAntabus, Seray Şahiner
Gözde Uysal 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gaddarın suçu zulmettiğinde araması yüzsüzlük mü kendini bilmezlik mi kolay kolay anlaşılmıyor...

Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 56)Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 56)
Gözde Uysal 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ben, Osman kızı Leyla, Remzi'nin karısı Leyla oldum. Bana sorsalar, sadece "Leyla" olmak isterim. "Leyla'yla Mecnun" bile değil, düz Leyla...

Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 39)Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 39)
yener bayrak 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Polisler, “Parayı mı yırttı!” dediler. “He” dedim. Aaaa bak o zaman iş değişirmiş. Onun için şikayet edebilirmişim. Türk parasına hakaretten. Ulan üç kuruşluk değerim yokmuş gerçekten. Adam bana demediğini, etmediğini bırakmadı da Türk parasını yırttı diye suçlu sayıldı bir tek…”

Antabus, Seray ŞahinerAntabus, Seray Şahiner
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Can Yayınları'ndan 2 yeni kitap: "Matisse Öyküleri" ve "Antabus"
Can Yayınları'ndan 2 yeni kitap: "Matisse Öyküleri" ve "Antabus" A.S. Byatt'ın "Matisse Öyküleri" ve Seray Şahiner'in "Antabus" adlı kitapları Can Yayınları'ndan çıktı.