Antabus

9,0/10  (32 Oy) · 
53 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.268 gösterim
"Hani kadınlar çocukları olsun diye gezmedik doktor, türbe bırakmıyorlar ya... Akılsızlar! Bırakın olmuyorsa olmuyor, ille doğurup ne diye sabinin de hayatını karartıyorsunuz?"

Gelin Başı ve Hanımların Dikkatine kitaplarının yazarı Seray Şahiner'in kaleminden yeni bir insanlık öyküsü... Antabus, yaşadığımız şiddet ortamının kaynaklarını, bu şiddetin yarattığı insanlık hallerini anlatıyor. Bu kısa romanın anlatıcı kahramanı, işçi sınıfına mensup genç bir kadın; Leyla. Bir konfeksiyon atölyesinde çalışan Leyla, sessiz sakin, "sıradan" bir hayat kurmak ister. Fakat hayatı seçimleriyle değil, kendisine dayatılanlarla şekillenir.

İçinde bulunduğu durumdan kurtulmak için kendince yöntemler geliştirmekten vazgeçmeyen Leyla'nın anlatısını elinizden bırakamayacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789750721687
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
yener bayrak 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

“Ben, Leyla Taşçı. Bir kamyonetin arkasında tanıştım İstanbul’la. Derme çatma bir evde yaşadım, küçük yaşta çalışmaya başladım. Evlat oldum, kardeş oldum, eş oldum, anne oldum. Kendimden başka her şey oldum. Ben, gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde denk geldiğiniz binlerce kadından biriyim... ‘Hayatımı yazsam roman olur’ derler ya, öyle... Valla...” Tatbikat sahnesi de oyuna girisi bu şekilde kitabını alınca bir yudumda bitiyor İnsana bir tokat gibi görmezden geldiğimiz bazı gerçekleri gösteriyor Leyla Taşçı. Bu ülkede yaşayan bir kadın o. Erkeklerden ve şiddetten çekmediği kalmayanlardan biri. Seray Şahiner onun ağzından yazmış Antabus'u; trajikomik diyebileceğimiz bir anlatım ve olaylar silsilesi ile. Hep derim bu ülkede kadın sorunu değil erkek sorunu vardır. Zihniyet ve davranış sorunu. Devasa bir sorun. Eğitme sorunu da aynı zamanda. Şaka değil bazı eğitimli kadınlar bile hâlâ erkek gücüne(!) adeta taparken, eğitimli erkekler neler neler yaparken... Ah ah! Eğitim ve ağır ceza kanunları şart!

Handan Aksu 
19 May 09:52 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Antabus'u okuduğumda ne yazacağıma karar verememiştim. Beni çok derinden etkilemişti. Böyle bizzat hayatın içinden kitaplar okurken çok fazla etkileniyorum. Herkes bir Leyla tanıyordur hayatta, mutlaka 3. Sayfa haberlerinde denk gelmişizdir ve herkes gibi yanından geçip gitmişizdir. Çünkü hayat böyleydi, her şeye rağmen bizim başıma gelmediği sürece hayat devam ediyor diyorduk ve bunun sonucunda bir yerlerde başka hayatlar bitiyordu.
Ben kitabı okurken yalnız kaldım. Bir kadın olarak aciz kaldım. Ülkemiz Leyla gibi şiddet gören kadınlarla dolu. Çünkü biz hep erkekleri koruduk. Her şey ellerinin kiri oldu. Ve bu erkekleri biz kadınlar yetiştirdik. Bunlar bizim eserimiz aslında.
Çok şey söylenebilir kitap üzerine fakat bu kadınların yaşadıkları şiddeti azaltmaz. O yüzden daha çok kitap okuyup, her canlıya saygıyla yaklaşan nesiller yetiştirelim. Bu bizim elimizde...

Burcu Bergen 
28 Mar 15:44 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çevrenizde kaç tane Leyla var? Leyla'yı boş ver kaç Ayşe, Fatma, Dilek, Gülsüm var? Bu kitap bir kadın kitabı. 3. sayfa kadınlarının kitabı. Kocası tarafından dövülen, babası tarafından sövülen, erkeğin tüm şiddetini gören kadınların kitabı. "Kızıyla ölüme atladı" diye başlar kitap. Bir gazete haberiyle yani. Leyla Taşçı'nın kızı ile balkondan atlayarak kurtulması ile. Her gün görüp, gazeteye şöyle bir bakıp sayfayı çevirip 4. sayfaya geçtiğimiz haberlerden biri.

Leyla Taşçı'nın laneti ailesinin yanında İstanbul'a taşınması ile başlıyor ve bilindik kadın dramı ile devam edip bitiyor. Fakat, benim için Leyla'nın gördüğümüz hayatı değil, kendi anlattığı öyküsüdür gerçeği. Leyla'nın dışından çok konuşmadığını söyleyen yazar, içini bize dökmesi ile Seray Şahiner'in nasıl enfes bir anlatıcı olduğunu bize kanıtlıyor. Bu kadar bildiğimiz bir hikayeyi duygu sömürüsü olmadan okurun başına başına geçiriyor. Resmen okuru dövüyor. Okumalara doyamadım desem yalan olmaz.

Gözde Uysal 
 11 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Toplumumuzun kanayan yaralarından biri olan kadına karşı şiddeti, bütün çıplaklığıyla, her türlü bakış açısıyla, toplumsal yargı ve baskıları da ele alarak, oldukça sade ve samimi bir dil ile anlatmış Seray Şahiner. Eğer kadına şiddeti bir de uğrayanın gözünden, oldukça gerçekçi bir şekilde okumak isterseniz kesinlikle tavsiye ederim.

fisun 
08 May 11:02 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Türkiye de yaşanan kadına şiddeti tüm açıklığıyla anlatmış yazarımız. Anlatımını çok sade ve akıcı buldum. Yeni tanıştığım yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım...

Uğur 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Karakterimiz Leyla. İşçi sınıf bir ailenin sürekli babasından ve aile üyelerinden şiddet gören bir kızı. Ailecek İstanbul' a göç ederler ve ev almak için herkesin çalışması gerekir. Önce baba kızının evden bile çıkmasını istemezken para hırsı ile kızını konfeksiyon atölyesine verir. Burada Ömer isimli gence aşık olur. Tek isteği normal bir hayat olan Leyla, istediği hiçbir şeyi bu hayattan alamaz. Önce işvereni tarafından tecavüze uğrar, hamile kalır ve yaşadığı şiddet yüzünden çocuğunu düşürür. BU şekilde çocuktan haberleri olan aile üyeleri patrona giderek, tecavüz karşılığında kan parası alırlar. Yaşı kendisinden büyük olan alkolik bir adamla zorla evlendirilir. Evlilik hayatının şimdikinden daha zor olamayacağını düşünen kızımız Leyla tamamen yanılır. Her gün sudan sebeplerle şiddet görür ve kocası tarafından tecavüze uğrar. Tecavüz sonucu çocukları olur. Kimse ne yardımına koşar ne de bir el uzatır. Polis bile yardım etmez. Yıllar bu şekilde karakterimiz üzerinden aynı şiddet olayları ile geçer gider. Kendisi intihara bile kalkışır. Konu size biraz "sert" mi geldi? Kim bilir kaç kadınımız bu şekilde şiddet görmekte. İnanın okurken adeta sinir krizleri geçirdim. Çok sert bir kitaptır. Ama herkesin okuması ve ders çıkarması gerekir. Kısa bir kitap olan Antabus' u herkese öneririm. Kadınlarımızı geçtim, tüm insanlığın şiddetten. uzak kalması dileğiyle. Kitabın sonu biraz olsun yüreğime su serpti. Not: Antabus, alkolü bıraktırmaya yarayan bir ilaçtır. Kitapla kalın."

Pelin S. 
 04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu hikaye komşunuzun, mahallenizin, şehrinizin daha doğrusu ülkemizin hikayesi. Hatta evlerimizin hikayesi. Her erkeğin biraz empati adına okuması, kadınların da ders çıkarabileceği bir kitap. Okurken içim ezildi, bir süre devam edemedim bile. Çok akıcı ve güzeldi ama çok dokundu aynı zamanda. Leyla'nın acılarına, hatalarına, çaresizliğine ortak oldum okurken. Mutlaka okuyun. Eğer ara vermeseydim bir oturuşta bitirirdim gerçekten su gibi bir kitap. N'olur okuyun, okutturun!

kinokume 
23 Şub 21:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hani şu gazetelerin üçüncü sayfasında gördüğümüz,ilk iki cümlesini okuduktan sonra üzülüp okumayı devam ettirmediğimiz haberler var ya...İşte,onlardan birini,okurken insanı güldürebilecek düzeyde bir ustalıkla kaleme almış Seray Şahiner ' Antabus ' kitabında. 'Kadınlar çiçektir' cümlesini her ne kadar sevmesem de, bunun ne yazık ki bazen sadece cümlede kaldığının kanıtlarından biridir bu kitap.

Evren Erarslan 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 8/10 puan

Öykü genç yaşta kocaya verilen, hoş verilmese de evde de huzuru bulunmayan, türlü tacize uğrayan, çevresinden el uzanmasını beklerken, uzanan ellerden bile zarar gören günümüz kadınını çok iyi temsil eden Leyla'yı anlatıyor.
Bir gazete haberinden yola çıkarak iki farklı hikayeyi harmanlayan kitabımız, bize şiddetin, kadın-erkek eşitsizliğinin acı tarafını, mizahi dille bezeyip anlatıyor.
Kitap bir günlük. Çok akıcı bir dile sahip. Zaten öykü anlatımı betimden uzak duruma odaklı çalıştığı için sanki bir anıyı anlatıyor hissi veriyor.
İçerik olarak vurucu yanlarının ötesinde, gerçekten bir kadının hislerini, şiddet görmesine rağmen neden sessiz kaldığı ile ilgili çözümlemeyi çok iyi sunuyor.

Evren Özyem 
28 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

tek oturumluk yazması iyi mi kötü mü karar veremedim henüz. trajik anlara gülerken utanmaktan şapşala döndüm.

2 /

Kitaptan 22 Alıntı

seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet, bende de konuşma reflüsü var. Yıllardır laflarımı o kadar çok yuttum ki, yalnız kaldı mıydı böyle içimden çıkıyor laflar. Amaan, elaleme konuşup da ne… Dil kesiiik baş selamet. Kocanla iki laf etmeye kalksan ya azar yersin ya da..

Antabus, Seray ŞahinerAntabus, Seray Şahiner
M.Y. 
 07 Nis 17:52 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Dizilerde de hep böyle oluyor. Başrol oyuncusu bir şey unutup bir yere geri döndü mü kesin başına bir şey gelir. İşte, televizyonda başına bir şey geldi mi başrol oluyorsun, hayatta başına bir şey geldi mi figüran. Ben de figüranmışım, ilk o gün anladım.

Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 25)Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 25)

Beni okutmadılar. Ben televizyon mezunuyum... Televizyon olmasa hiçbir evlilik bir seneden fazla sürmez. Misal bizim mahalledeki kadınlar; kocalarıyla evlenmişler ama televizyonla dost hayatı yaşıyorlar. Ne de olsa evde bir ses oluyor...

Antabus, Seray ŞahinerAntabus, Seray Şahiner
Gözde Uysal 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Televizyonda başına bir şey geldi mi başrol oluyorsun, hayatta başına bir şey geldi mi figüran.

Antabus, Seray ŞahinerAntabus, Seray Şahiner
M.Y. 
 07 Nis 19:36 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Doktorlar hamile olduğumu kocama söylemiş. Kaçtır böyle oluyor hayır ben anlamıyorum, bu doktorlar yemeyip içmeyip gebelik testi mi yapıyor ben baygınken? Belli ki dayak yemişim, yap pansumanını, ver serumunu, git evine değil mi? Yok. Hadi hamile olduğumu anladın, kocama niye yetiştiriyorsun. Belki adam öğrenmeden çocuğu aldırıp evladımın hayatını kurtaracağım.

Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 53)Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 53)
seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan kimse yokmuş gibi yaşamayı öğreniyor. Madem ki duyup duymazdan geliyorlar, yok sayıyorum ben de onları.

Antabus, Seray ŞahinerAntabus, Seray Şahiner
M.Y. 
07 Nis 18:18 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ben, Osman kızı Leyla... Babamın soyadından çıkıp kocamın soyadına geçtim. Televizyonda görüyorum, bazı kadınlar evlenince kocalarının soyadını almıyor. Babalarınınkini sürdürüyor. Amaan, ne fark eder. Beni o adama veren babanın soyadını taşıyıp ne yapacağım? Hele bazısı hem babasının hem kocasının soyadını taşıyor ki Allah muhafaza... İki celladımın da soyadını taşıyacağım he mi? Topunun soyuna kibrit suyu. Ben, Osman kızı Leyla, Remzi'nin karısı Leyla oldum. Bana sorsalar, sadece "Leyla" olmak isterim. "Leyla'yla Mecnun" bile değil, düz Leyla...

Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 38)Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 38)
M.Y. 
07 Nis 10:39 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Zaten benim kocama "beyefendi" deseler, kocam hiiç üstüne alınmaz. Eeee erkek dediğin kendini bilecek! Aslan kocam.

Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 16)Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 16)
yener bayrak 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sana bir şey söyliyim mi, başkasının derdi olmasa insan kendi kahrından ölür.

Antabus, Seray ŞahinerAntabus, Seray Şahiner
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Can Yayınları'ndan 2 yeni kitap: "Matisse Öyküleri" ve "Antabus"
Can Yayınları'ndan 2 yeni kitap: "Matisse Öyküleri" ve "Antabus" A.S. Byatt'ın "Matisse Öyküleri" ve Seray Şahiner'in "Antabus" adlı kitapları Can Yayınları'ndan çıktı.