Antabus

9,1/10  (48 Oy) · 
93 okunma  · 
34 beğeni  · 
1.527 gösterim
"Hani kadınlar çocukları olsun diye gezmedik doktor, türbe bırakmıyorlar ya... Akılsızlar! Bırakın olmuyorsa olmuyor, ille doğurup ne diye sabinin de hayatını karartıyorsunuz?"

Gelin Başı ve Hanımların Dikkatine kitaplarının yazarı Seray Şahiner'in kaleminden yeni bir insanlık öyküsü... Antabus, yaşadığımız şiddet ortamının kaynaklarını, bu şiddetin yarattığı insanlık hallerini anlatıyor. Bu kısa romanın anlatıcı kahramanı, işçi sınıfına mensup genç bir kadın; Leyla. Bir konfeksiyon atölyesinde çalışan Leyla, sessiz sakin, "sıradan" bir hayat kurmak ister. Fakat hayatı seçimleriyle değil, kendisine dayatılanlarla şekillenir.

İçinde bulunduğu durumdan kurtulmak için kendince yöntemler geliştirmekten vazgeçmeyen Leyla'nın anlatısını elinizden bırakamayacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789750721687
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Müge Y. 
 20 Ağu 22:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayır hayır Leyla canlanmayacak! 112 sayfa boyunca kitap karakteri Leyla'nın birden vücut bulup karşınıza dikileceğini sanıyorsunuz, korkmayın ama haksız da sayılmazsınız Seray Şahiner öyle canlı bir kadın karakter yaratmış ki, bu kadına hepimiz bir yerden aşinayız her ailede vardır Leyla'dan her televizyonda bir tane çıkar.. Ya da hepimizin içinde biraz da bu Leyla'dan var. Kitabı okurken çok öfkeleneceksiniz bazen kadere bazen de Leyla'nın kaderinin bu olmasını sağlayan kişilere.Trajikomik düşündürücü öfkelendirici içimizden bir kitap.

yener bayrak 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

“Ben, Leyla Taşçı. Bir kamyonetin arkasında tanıştım İstanbul’la. Derme çatma bir evde yaşadım, küçük yaşta çalışmaya başladım. Evlat oldum, kardeş oldum, eş oldum, anne oldum. Kendimden başka her şey oldum. Ben, gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde denk geldiğiniz binlerce kadından biriyim... ‘Hayatımı yazsam roman olur’ derler ya, öyle... Valla...” Tatbikat sahnesi de oyuna girisi bu şekilde kitabını alınca bir yudumda bitiyor İnsana bir tokat gibi görmezden geldiğimiz bazı gerçekleri gösteriyor Leyla Taşçı. Bu ülkede yaşayan bir kadın o. Erkeklerden ve şiddetten çekmediği kalmayanlardan biri. Seray Şahiner onun ağzından yazmış Antabus'u; trajikomik diyebileceğimiz bir anlatım ve olaylar silsilesi ile. Hep derim bu ülkede kadın sorunu değil erkek sorunu vardır. Zihniyet ve davranış sorunu. Devasa bir sorun. Eğitme sorunu da aynı zamanda. Şaka değil bazı eğitimli kadınlar bile hâlâ erkek gücüne(!) adeta taparken, eğitimli erkekler neler neler yaparken... Ah ah! Eğitim ve ağır ceza kanunları şart!

Handan Aksu 
19 May 09:52 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Antabus'u okuduğumda ne yazacağıma karar verememiştim. Beni çok derinden etkilemişti. Böyle bizzat hayatın içinden kitaplar okurken çok fazla etkileniyorum. Herkes bir Leyla tanıyordur hayatta, mutlaka 3. Sayfa haberlerinde denk gelmişizdir ve herkes gibi yanından geçip gitmişizdir. Çünkü hayat böyleydi, her şeye rağmen bizim başıma gelmediği sürece hayat devam ediyor diyorduk ve bunun sonucunda bir yerlerde başka hayatlar bitiyordu.
Ben kitabı okurken yalnız kaldım. Bir kadın olarak aciz kaldım. Ülkemiz Leyla gibi şiddet gören kadınlarla dolu. Çünkü biz hep erkekleri koruduk. Her şey ellerinin kiri oldu. Ve bu erkekleri biz kadınlar yetiştirdik. Bunlar bizim eserimiz aslında.
Çok şey söylenebilir kitap üzerine fakat bu kadınların yaşadıkları şiddeti azaltmaz. O yüzden daha çok kitap okuyup, her canlıya saygıyla yaklaşan nesiller yetiştirelim. Bu bizim elimizde...

Füsun Pınar gür 
04 Haz 00:29 · Beğendi · 10/10 puan

Trajikomik, eğlenceli , huzur veren, iyi olmanızı sağlayan bir kitap değil! Kadının yeri, kadının duruşu, kadının düşünceleri hep birinin elinde bulunan kukla ipliğine mi bağlı? İfade özgürlüğü, günümüz teknolojisinin gelişme gösterdiği gibi ilerleyememesi bizim insanoğlunun "düşünen hayvan" tabiriyle çelişen bir olgudur. Ne zaman ki kadın,erkek üstünlüğünü tartışmayı kestiğimiz,hak ve özgürlüklerin adil olduğunu düşündüğümüz de insanoğlu karakter gelişimini teknoloji gelişimi ile yarıştıracaktır.

Antabus, kadın olmanın zorluğunu değil, ataerkil bir toplumda ki kadın olmanın zorluğunu bize tüm gerçekliği ile anlatmıştır. Tabi ağlanacak halimize gülesimiz gelir gibi yazmış.

Scorpıon 
11 Haz 01:42 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Yazarın okuduğum ikinci kitabı, ilki Reklamı Atla kitabı ile farklı bir tarz ama dili yine sert,kadına şiddetin iliklerimize kadar hissedildiği, kadın ve anne olmanın zorluklarının anlatıldığı bir çırpıda okunan bir kitap. Atalarımızın da dediği gibi kötü bir damat kaybedilmiş bir kız çocuğudur. Toplumsal bir yara ve durmadan kanayan bir yara kadına şiddet. ANTABUS alkol biraktirmaya yarayan ilaç. Kadına şiddete sessiz kalmayanlardan oluşan bir toplum olma umuduyla...

DESTİNA ÖYKÜ 
09 Haz 02:47 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Seray ŞAHİNER – Antabus

İlk okuduğum Seray ŞAHİNER kitabı.. Sanırım sert bir giriş oldu.. Kitap dün bitti. Fakat yorumu yapacak cesareti ancak bulabildim kendimde. Bir savaş kitabı aslında, bir kadının -Leyla- yaşam savaşı.. Hani her zaman okuyup, üstünde çok da durmadığımız 3.sayfa haberleri gibi bir konu.. Eşinden!! dayak yiyen bir kadın, Leyla.. Kitabı okurken çok aciz kaldım.

Aslında kitap, kadın olmanın zorluğu konulu değil, erkek baskın bir toplumda kadın olmanın zorluğu.. Babasından! Eşinden! Toplumdaki bir çok erkekten!!

Özellikle erkeklerin okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap.. İki farklı hikayeyi karıştırıp, farklı bir tarz ile sunmuş okuyucuya Seray ŞAHİNER.. Bunu da gayet başarılı yapmış..

Bir günde okunacak bir kitap. Fakat etkisi derin. Hani iki ağır kitap arasına çerez niyetine koyulacak türden değil.. Evet kitap sadece 112 sayfa ama kesinlikle araya alınacak bir kitap değil..

Kitabın içinde geçen bir cümle, sanırım kitabı en iyi anlatan cümle; “Sana bir şey söyleyeyim mi, başkasının derdi olmasa insan kendi kahrından ölür.” İşte bu kadar net aslında..

Tavsiye ederim.. Hem de herkesin okuyabilmesini..

Herkese keyifli okumalar kitap sever güzel insanlar..

Metin Özdemir 
 10 Ağu 23:20 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gerçeklerin acıttığı bir kitap daha... İlk defa Seray Şahiner kitabı okusam da etkisi uzun sürecek gibi... Kitabı okuduktan sonra talihi gülmeyen bir kadın. Sahip çıkılmayan karakter ve yaşadıkları... Hiç mi gülmez bir insanın kaderi...3.sayfa haberlerinde okuyup geçtiğimiz ama alt yapısını tamamen bilmediğimiz binlerce insan. Ve bu insanlar bizim insanlarımız. Her gün elimizden kayıp giden kadınlar ve çocuklarının ağır travmalarla olgunlaşan bir hayatı... Herkes aileden zengin doğmuyor. Doğmayınca da iki lokmaya muhtaç kalıyor. Hele ailesi evladının hiç arkasında dahi değilse. Boşlukta yitirilen hayatlar gayrı meşru çocuklar... Bu kanayan yaraya el atılmazsa bu çığ gibi büyüyor. Bu kişilere sahip çıkılması gerekiyor desek de değişmeyen gerçek 3.sayfa haberlerine her gün daha fazlası eklenmesi... İnsanlıktan mı utanalım? İnsan olduğumuzdan mı? Kitabın etkisi için mutlaka okuyun derim. En azından farkında oluruz... Bu kişiler çok uzakta değil aramızdalar. Bir de bu olaylara bonzai denilen illet katıldı. Uyuşturucu 9 yaşa düştü. Farkında mıyız? Bilgilileri ilgilendirelim, İlgilileri bilgilendirelim... Daha çok vah etmeden...

sude aydemir 
30 Ağu 18:36 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

kitap çok iyiydi. Seray Şahiner nasıl bir anlatış öyle. içime işledi resmen. öyle bir anlatıyor ki sanki her şey çok iyi gidiyor. ama tabi hiçbir şey iyi değil. Çok iyi bir toplum eleştirisiydi. bir bir anlatmış. içiniz gidiyor Leyla nın yaşadıklarını okuyunca. hele bir karakol sahnesi var anlıyorsun kadının yerini.kitabı okuyun okutturun. çünkü gerçekten hayatınıza yön verecek bir kitap.

Hatice topsakal 
29 Ağu 20:34 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Seray şahiner, yine bir yurdum kadını hikayesi anlatıyor. bir yandan çok aşina olduğumuz bir karakter leyla, hemen her gün medyada ölümüyle, yediği dayakla ya da çocukları için verdiği savaşla yer alıyor. bir yandan hiç tanımıyoruz, kabullenmişliği ve çaresizliği, içindeki mizah duygusu bizim empati kabiliyetimizi zorluyor.

antabus bir çözüm öyküsü değil, orijinal bir sözü de yok. ama akıcı dili ve insan'cıllığıyla bize karşı evden gelen sessiz feryadı, toplumun bireylerinin sorum-suz-luluğunu anlatıyor.

tüm erkeklerin kötü olduğu -birazcık iyi bi abi var- ve ülker abla gibi nefis bir karakter barındıran öykü kitabı. okuyunuz efendim.

Eda Arda Ylmz 
14 Eyl 22:21 · 8/10 puan

Leyla Taşçı'nın hikayesi ,aslında Türkiye'de yaşanan bir gerçek.Kitabı okurken tanıdığım karakterleri koyarak okuduğum için bu karaktere hiçkimseyi koyamadım.Koymayı istemedim...Yalan dünyanın gerçekleri...Bazen kadın olmak en zorudur.Seçme şansın yoktur ama sorsalar da sormasalar da, 'sen sus'tur ...'sen konuşma'dır...Hepimizin hikayesi ucundan kıyısından benziyor sanki...Allah yardımcısı olsun tüm Leyla'ların ...

3 /

Kitaptan 80 Alıntı

seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet, bende de konuşma reflüsü var. Yıllardır laflarımı o kadar çok yuttum ki, yalnız kaldı mıydı böyle içimden çıkıyor laflar. Amaan, elaleme konuşup da ne… Dil kesiiik baş selamet. Kocanla iki laf etmeye kalksan ya azar yersin ya da..

Antabus, Seray ŞahinerAntabus, Seray Şahiner
Maya 
14 Haz 17:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beni okutmadılar. Ben televizyon mezunuyum. Televizyon olmasa hiçbir evlilik bir seneden fazla sürmez.

Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 16)Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 16)
Metin Özdemir 
09 Ağu 21:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Siz hiç gazetede, " Kocası karısına tecavüz etti" diye haber okudunuz mu? Evliyken olan tecavüzü kimse tecavüzden saymaz.

Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 42)Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 42)
Metin Özdemir 
09 Ağu 20:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kocam beni ilk bir ay hiç dövmedi. "Bal ayı" dedikleri bu olsa gerek!

Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 39)Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 39)
Metin Özdemir 
10 Ağu 22:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Depresyon zengin hastalığı kızım! Bize gelmez. Biz kanser oluruz, verem oluruz, ülser oluruz..."

Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 98)Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 98)
Metin Özdemir 
 09 Ağu 23:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zira karnımdaki kızı korumanın tek yolu babasının onu erkek sanmasıydı. Kız doğunca... Hele bir sağ salim doğsun da...
Ertesi gün Remzi bütün esnafa çay ısmarlamış. Oğlunun şerefine...Akşam ben Eraslan için mavi bir yelek başladım. Remzi oğlanın üzerine bir ev,bir araba yaptı. Bana da, "Canım bir şey istiyor mu?" diye sordu. Hamilesin ne de olsa. "Vay be, "Bebek hayatımın en büyük mucizesi oldu," diyen anneleri şimdi anladım.

Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 56)Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 56)
Metin Özdemir 
09 Ağu 03:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Üçüncü sayfa haberleri üç-beş satırdan ibaret olsa da hikayeleri; "kırk katır mı kırk satır mı? dır.

Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 13 - Can)Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 13 - Can)
Metin Özdemir 
10 Ağu 22:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tek zulüm gören sen misin? Bazılarının duvarları kalın sadece. Seslerini duymuyorsun.

Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 98)Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 98)
Metin Özdemir 
09 Ağu 21:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Vurma anneme," dedi. "Vurma," dedi! Ben başladım mı ağlamaya? Mutluluktan. Hayatımda ilk kez biri beni savundu.

Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 46)Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 46)

Kitapla ilgili 1 Haber