Gençlik ve Edebiyat Hatıraları Bütün Eserleri 19

6,5/10  (6 Oy) · 
21 okunma  · 
7 beğeni  · 
838 gösterim
Yirminci yüzyılın ilk yarısında büyük bir üretkenlikle dergilere yazdığı şiir, öykü, makale ve eleştri türü yazılarla Türk edebiyatı sahnesine adımını atan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, romanları, hikayeleri, denemeleri, oyunları ve anılarıyla, en önemli edebiyatçılarımız arasında yer alır. Üslüp özellikleri bakımından Yakup Kadri'nin 1910'dan 1974'e dek verdiği eserler Türkçe'nin geçirdiği bütün evreleri yansıtır. Eserlerinin konu ve fikir zenginliği de dil özelliklerinin çeşitliliğinden aşağı kalmaz. Yakup Kadri'nin Fransız edebiyatı etkisinde başlayan yazarlığı,1920'lerden sonra özgün bir sese kavuşarak siyasi ve sosyoloik konulara, tarihe, dönem çatışmalarına ve birey psikolojisi irdelemelerine yönelir. Fecr-Ati'den yetişmiş ama bunu izleyen elli yılboyunca toplumsal koşullar, tarihi süreçler ve bireysel portreler romanın dokusuna işlemek için roman tekniğiyle de boğuşmuş biryazar olan Karaosmanoğlu'nun eserleri, hala tüketilememiş ayrıntılarının tartışılıp incelenmesi gereken zengin bir 'panorama'dır.
(Tanıtım Bülteninden)
Seda Çakır 
 11 Mar 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yakup Kadri, bu kitapta edebiyatçılar ile yakın ilişkiler kurduğu 1908 yılına ve sonrasına, gençlik yıllarına gider. Anılarının her bölümünü bir edebiyatçıya ayırır. Şehabettin Süleyman ile Fecr-i Ati topluluğuna katılışını, Refik Halit ve Ahmet Haşim ile dostluklarını, Yahya Kemal'den nasıl etkilendiğini, Halide Edip ile nasıl tanıştığını anlatır. Bunlar dışında Cenap Şehabettin, Süleyman Nazif, Abdülhak Hamid ve Tevfik Fikret'e de kitabında yer verir.
Yakup Kadri belli olaylardan yola çıkarak anlattığı edebiyatçıların iç dünyasını kendi bakış açısıyla aksettirir. Yeri gelince anlattığı kişiyi yargılamaktan da çekinmez.
Satırlarında istibdat döneminden "Ağızlarımıza kilit, kalemlerimize kement vurulduğu ve hepimizin kurtuluştan umudu kestiğimiz günler" (sayfa 204) diye bahseder. Meşrutiyetin ilanıyla birlikte, istibdatın baskısı altında tutulan dillerin çözüleceğinin ve birçok yeni şeyler söyleneceğinin sevincini yaşar.
O dönemin hem siyasetini hem edebiyatını çok akıcı bir dille anlattığı, saydığım isimleri daha yakından tanımanıza olanak sağlayan çok güzel bir hatıra kitabı olduğunu düşünüyorum.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun arkadaşlık, ahbaplık yaptığı kimisi Servet-i Fünûn, kimisi Fecr-i Ati ve diğer edebiyat dönemlerinde yer alan edebiyatçıların hiç bilmediğimiz, sahne arkasındaki yönlerini kaleme aldığı bu eseri, anlatım dili ve üslubuyla, okuyucuya sayfaları birbiri ardına çevirttiriyor. XX.yüzyıl başlarında aktif olarak eser çıkarmış bazı edebiyatçıların hayatlarını merak edenler var ise sanırım okunması gereken ilk kitaplardan.

Zekeriya Bektaş 
11 Şub 16:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

2. defa okumuş olduğum bu kitap, lise zamanlarında karşıma çıkmıştı ilk defa. Türk Edebiyatının en iyi ve önemli anı kitaplarından biri olan bu kitabın her sayfası ayrı bir güzeldir. Beni de gerçekten mutluluktan tebessüm ettirmiş bu kitabı eminim ki 3. defa da okuyacağım.

Şeref Akgül 
03 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

şiirini romanını okuduğumuz bir çok yazar/şairn gerçek hayattaki çaresizlikleri üzüntüleri anlatan güzeş bir kitap beni şaşırtmayan ahmet haşim in utangaçlığı olurken en çok şaşırtanlardan biri mehmet rauf un intihar girişimi olmuştur. Daha için de bir çok kişi sizi şaşırta bilir.

Süreyya Can 
26 May 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

İsimlerini duyduğumuz yazar ve şairler özel hayatlarında nasıllar? Bu sorunun cevabı bu ve bu gibi anı kitaplarında saklı. Onlar da biz gibi insan ve sevinçleri, üzüntüleri, ihtirasları ve aşkları var. Baştan sona kadar büyük bir keyifle okuduğum kitap. Şiddetle tavsiye edilir..

Kitaptan 11 Alıntı

Seda Çakır 
 08 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dante'nin sık bir ormana benzettiği hayatta insanlar birer ağaç gibi ilgisiz ve duygusuzdu. Onun içindir ki, insanlarda bulamadığımı, pek genç yaşımdan beri kitaplarda aramaya başlamıştım.

Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 14 - İletişim Yayınları, 1990)Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 14 - İletişim Yayınları, 1990)
Yunus Emre Dilsizmen 
13 Oca 23:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ahmet Haşim, aynı zamanda titiz bir çay meraklısı idi.

Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 84 - İletişim Yayınları,13. Baskı)Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 84 - İletişim Yayınları,13. Baskı)
Süreyya Can 
 11 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Refik Halit, beni hayretten hayrete düşüren bu tiradının sonunda birden, soluğu tıkanmış gibi durdu:
"Hiçbir şeye yanmıyorum." dedi, "şu caddedeki mağazalar neredeyse Yunan bayraklarıyla donanacak , Rumların burnu öylr bir kabardı ki.."

Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 62)Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 62)
Yunus Emre Dilsizmen 
13 Oca 23:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fransızların "gloire" sözüyle ifade ettikleri bir şan ve şerefe ermek ve bu şan ve şerefin bütün resmi ve milli nimetlerini toplamak isterdi. Ona derdim ki: "Kendini boşuna üzüyorsun. Bizde olsun dışarda olsun, hangi seçkin şair, sağlığında senin tasavvur ettiğin mertebeye erişebilmiştir?

Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 86 - İletişim Yayınları, 13. Baskı (Ahmet Haşim))Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 86 - İletişim Yayınları, 13. Baskı (Ahmet Haşim))
Yunus Emre Dilsizmen 
10 Oca 15:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sanat kadar sanatkâr da tam bir hürriyete muhtaçtır. Bir şaire 'Sen şunu terennüm edeceksin' veya bir romancıya 'Sen filan ve falan çevreleri, filan ve falan insanları anlatacaksın!' emrini vermek mavi gözlü bir kimseye 'Senin gözlerin kara olacak' demek kadar gülünç, abes ve tabiata aykırı bir fikir istibdadıdır. Sanat şahsi ve muhteremdir. Ben, aşk şiirleri yazarım, siz vatan şiirleri... Fakat, hiçbir vakit sizin bana, kendi yaptığınızı yapmağa zorlamak hakkınız yoktur."

Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 35 - İletişim Yayınları,13. Baskı)Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 35 - İletişim Yayınları,13. Baskı)
Yunus Emre Dilsizmen 
12 Oca 16:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Refik Halit doğuştan iyimserdi ve her iyimser tabiatli insan gibi realist bir hayat adamı olmuştu. Ben ise kötümser ve karamsar mizaçlı idim ve bu mizaç arkasından gördüğüm dünyada bana yaşamak şevki verecek hiçbir şey bulamıyordum. Tek zevkim okumak, okumak, okumaktı.

Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 55 - İletişim Yayınları, 13. Baskı)Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 55 - İletişim Yayınları, 13. Baskı)
Yunus Emre Dilsizmen 
13 Oca 23:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ahmet Haşim, hoş manzalara bakmayı, sükûn içinde hayallere dalmayı sevdiği kadar kahve ve gazinolarda keyf çatmaya ve baharatlı, yağlı ballı yemekler yemeğe de düşkündü.

Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 84 - İletişim Yayınları,13 Baskı)Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 84 - İletişim Yayınları,13 Baskı)

Ahmet Haşim
Bu cehennemde yetişmiş kafaya
Kanlı bir lokmadır ancak mihenim
Âh, ya Rabbi, nasıl birleşti
Bu çetin başla bu suçsuz bedenim.

Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 88 - İletişim Yayınları)Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 88 - İletişim Yayınları)

Ahmet Haşim
Kırk altı, kırk yedi yaşında ya var ya yoktu. Ama, çoktan yetmişini geçmiş bir ihtiyar gibi görünüyordu. Bir gün bana demişti ki: “Vaktiyle üstüme saldırmayı bir yırtıcı kuş avı sanıp kahramanlık taslayanlar, şimdi birer birer yanıma sokulup gagamı okşuyorlar. Ama, ben, hâlâ mücadelemde devam ediyorum. Kime karşı bilir misin? Kendime karşı. Hem öyle bir öfke, öyle bir nefretle ki, aynada gördüğüm yüzüme tüküresiye kadar…”

Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 110 - İletişim Yayınları)Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 110 - İletişim Yayınları)
Mertcan Gngr 
 20 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Ahmet Haşim
“Bak,” demiştim, “şu güzel manzaraya…”
Haşim, pencereden yanı başını bile çevirmeye lüzum görmeksizin:
“Ah Yakup'cuğum, bırak,” demişti; “o manzaralar dediğin şey bana şimdi yalnız ıstırap veriyor.”
Bu, sanırım, Haşim'den işittiğim son sözdü.

Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 110 - undefined)Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 110 - undefined)
2 /