Gençlik ve Edebiyat Hatıraları Bütün Eserleri 19

5,0/10  (1 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
578 gösterim
Yirminci yüzyılın ilk yarısında büyük bir üretkenlikle dergilere yazdığı şiir, öykü, makale ve eleştri türü yazılarla Türk edebiyatı sahnesine adımını atan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, romanları, hikayeleri, denemeleri, oyunları ve anılarıyla, en önemli edebiyatçılarımız arasında yer alır. Üslüp özellikleri bakımından Yakup Kadri'nin 1910'dan 1974'e dek verdiği eserler Türkçe'nin geçirdiği bütün evreleri yansıtır. Eserlerinin konu ve fikir zenginliği de dil özelliklerinin çeşitliliğinden aşağı kalmaz. Yakup Kadri'nin Fransız edebiyatı etkisinde başlayan yazarlığı,1920'lerden sonra özgün bir sese kavuşarak siyasi ve sosyoloik konulara, tarihe, dönem çatışmalarına ve birey psikolojisi irdelemelerine yönelir. Fecr-Ati'den yetişmiş ama bunu izleyen elli yılboyunca toplumsal koşullar, tarihi süreçler ve bireysel portreler romanın dokusuna işlemek için roman tekniğiyle de boğuşmuş biryazar olan Karaosmanoğlu'nun eserleri, hala tüketilememiş ayrıntılarının tartışılıp incelenmesi gereken zengin bir 'panorama'dır.
(Tanıtım Bülteninden)
Süreyya Can 
26 May 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

İsimlerini duyduğumuz yazar ve şairler özel hayatlarında nasıllar? Bu sorunun cevabı bu ve bu gibi anı kitaplarında saklı. Onlar da biz gibi insan ve sevinçleri, üzüntüleri, ihtirasları ve aşkları var. Baştan sona kadar büyük bir keyifle okuduğum kitap. Şiddetle tavsiye edilir..

Kitaptan 1 Alıntı

Süreyya Can 
 11 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Refik Halit, beni hayretten hayrete düşüren bu tiradının sonunda birden, soluğu tıkanmış gibi durdu:
"Hiçbir şeye yanmıyorum." dedi, "şu caddedeki mağazalar neredeyse Yunan bayraklarıyla donanacak , Rumların burnu öylr bir kabardı ki.."

Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 62)Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 62)