Gençlik ve Edebiyat Hatıraları Bütün Eserleri 19

6,8/10  (4 Oy) · 
12 okunma  · 
6 beğeni  · 
644 gösterim
Yirminci yüzyılın ilk yarısında büyük bir üretkenlikle dergilere yazdığı şiir, öykü, makale ve eleştri türü yazılarla Türk edebiyatı sahnesine adımını atan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, romanları, hikayeleri, denemeleri, oyunları ve anılarıyla, en önemli edebiyatçılarımız arasında yer alır. Üslüp özellikleri bakımından Yakup Kadri'nin 1910'dan 1974'e dek verdiği eserler Türkçe'nin geçirdiği bütün evreleri yansıtır. Eserlerinin konu ve fikir zenginliği de dil özelliklerinin çeşitliliğinden aşağı kalmaz. Yakup Kadri'nin Fransız edebiyatı etkisinde başlayan yazarlığı,1920'lerden sonra özgün bir sese kavuşarak siyasi ve sosyoloik konulara, tarihe, dönem çatışmalarına ve birey psikolojisi irdelemelerine yönelir. Fecr-Ati'den yetişmiş ama bunu izleyen elli yılboyunca toplumsal koşullar, tarihi süreçler ve bireysel portreler romanın dokusuna işlemek için roman tekniğiyle de boğuşmuş biryazar olan Karaosmanoğlu'nun eserleri, hala tüketilememiş ayrıntılarının tartışılıp incelenmesi gereken zengin bir 'panorama'dır.
(Tanıtım Bülteninden)
Seda Çakır 
 11 Mar 21:10 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yakup Kadri, bu kitapta edebiyatçılar ile yakın ilişkiler kurduğu 1908 yılına ve sonrasına, gençlik yıllarına gider. Anılarının her bölümünü bir edebiyatçıya ayırır. Şehabettin Süleyman ile Fecr-i Ati topluluğuna katılışını, Refik Halit ve Ahmet Haşim ile dostluklarını, Yahya Kemal'den nasıl etkilendiğini, Halide Edip ile nasıl tanıştığını anlatır. Bunlar dışında Cenap Şehabettin, Süleyman Nazif, Abdülhak Hamid ve Tevfik Fikret'e de kitabında yer verir.
Yakup Kadri belli olaylardan yola çıkarak anlattığı edebiyatçıların iç dünyasını kendi bakış açısıyla aksettirir. Yeri gelince anlattığı kişiyi yargılamaktan da çekinmez.
Satırlarında istibdat döneminden "Ağızlarımıza kilit, kalemlerimize kement vurulduğu ve hepimizin kurtuluştan umudu kestiğimiz günler" (sayfa 204) diye bahseder. Meşrutiyetin ilanıyla birlikte, istibdatın baskısı altında tutulan dillerin çözüleceğinin ve birçok yeni şeyler söyleneceğinin sevincini yaşar.
O dönemin hem siyasetini hem edebiyatını çok akıcı bir dille anlattığı, saydığım isimleri daha yakından tanımanıza olanak sağlayan çok güzel bir hatıra kitabı olduğunu düşünüyorum.

Süreyya Can 
26 May 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

İsimlerini duyduğumuz yazar ve şairler özel hayatlarında nasıllar? Bu sorunun cevabı bu ve bu gibi anı kitaplarında saklı. Onlar da biz gibi insan ve sevinçleri, üzüntüleri, ihtirasları ve aşkları var. Baştan sona kadar büyük bir keyifle okuduğum kitap. Şiddetle tavsiye edilir..

Kitaptan 2 Alıntı

Seda Çakır 
 08 Mar 21:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dante'nin sık bir ormana benzettiği hayatta insanlar birer ağaç gibi ilgisiz ve duygusuzdu. Onun içindir ki, insanlarda bulamadığımı, pek genç yaşımdan beri kitaplarda aramaya başlamıştım.

Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 14 - İletişim Yayınları, 1990)Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 14 - İletişim Yayınları, 1990)
Süreyya Can 
 11 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Refik Halit, beni hayretten hayrete düşüren bu tiradının sonunda birden, soluğu tıkanmış gibi durdu:
"Hiçbir şeye yanmıyorum." dedi, "şu caddedeki mağazalar neredeyse Yunan bayraklarıyla donanacak , Rumların burnu öylr bir kabardı ki.."

Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 62)Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 62)