Fena Halde Leman

8,3/10  (4 Oy) · 
38 okunma  · 
4 beğeni  · 
882 gösterim
Attila İlhan'ın cinsellik konusuna cesaretle eğildiği, büyük tartışmalar yaratan bu çarpıcı ve sarsıcı romanı yayımlandığında öyle bir yankı yarattı ki, kitabın adı gündelik dile girerek farklı kullanım alanlarında kendine yer buldu: Kimi zaman bir olgunun normalden fazlalığını anlatmak için kullanılan bir deyim oldu "Fena Halde Leman". Romanda ete bürünen Leman Korkut'la ve diğer kahramanlarıyla Attila İlhan, farklı bir cinselliği konuşulabilir, tartışılabilir, anlaşılabilir, doğal bir durum olarak anlattı. Yüzyıllardır diplerde, derinlerde, yaygın olarak yaşanmakta olanın üstünden perdeyi çekti ve söz konusu cinselliği, Türk edebiyatında ilk kez "suç olmayan bir insanlık durumu" olarak resmetti...

Bu cesur roman cinsellikle ilgili tabuları şiddetle sarsıyor ve okurları yeniden ve başka bir düzlemde düşünmeye çağırıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  298
 • ISBN:
  9754583242
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Yayınları
 • Kitabın Türü:

Attila İlhan' ın yazarlığına diyecek söz yok elbette. Yalnız bu kitaba ne gerek var anlamadım. Kitaptaki cinsel sapkınlıklar o kadar abartılı ki yer yer sahneler pornografiyi aşıp iğrençleşiyor. Karakterlerden birinin cinsiyetini bile anlayamadım. Hangi cinsken hangi cinse dönmüş kafam karıştı.