Fena Halde Leman

8,0/10  (6 Oy) · 
41 okunma  · 
5 beğeni  · 
940 gösterim
Attila İlhan'ın cinsellik konusuna cesaretle eğildiği, büyük tartışmalar yaratan bu çarpıcı ve sarsıcı romanı yayımlandığında öyle bir yankı yarattı ki, kitabın adı gündelik dile girerek farklı kullanım alanlarında kendine yer buldu: Kimi zaman bir olgunun normalden fazlalığını anlatmak için kullanılan bir deyim oldu "Fena Halde Leman". Romanda ete bürünen Leman Korkut'la ve diğer kahramanlarıyla Attila İlhan, farklı bir cinselliği konuşulabilir, tartışılabilir, anlaşılabilir, doğal bir durum olarak anlattı. Yüzyıllardır diplerde, derinlerde, yaygın olarak yaşanmakta olanın üstünden perdeyi çekti ve söz konusu cinselliği, Türk edebiyatında ilk kez "suç olmayan bir insanlık durumu" olarak resmetti...

Bu cesur roman cinsellikle ilgili tabuları şiddetle sarsıyor ve okurları yeniden ve başka bir düzlemde düşünmeye çağırıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  298
 • ISBN:
  9754583242
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Yayınları
 • Kitabın Türü:
Alper Akar 
05 Nis 19:14 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

Attila İlhan'ın 24 sene evvel askerdeyken okuduğum "Dersaadette Sabah Ezanları" romanından sonra okuduğum ikinci romanı.
Kanımca fevkalâde ilgi çekici biçimde başlayıp ilerleyen kısımlarda merakı öldüren, sonu başından belli bir tarzda devam eden bir kitap. Ancak o dönem için hayli cesur bir şekilde aykırı cinsel yönelimleri işleyen, bu eğilimlerin psikolojik çözümlemesini yapan üstat, bana "keşke harika şiirlerini yazmaya devam etse ama roman yazmasaydı" dedirtti.
Leman Korkut isimli, menşei Fransız ancak İzmir'de yaşayan bir kadının izini süren gazeteci yeterli bilgiye ulaşamaz, ta ki bizzat araştırdığı kişi tarafından kendine verilene kadar....