Gizli Tarih

6,8/10  (4 Oy) · 
16 okunma  · 
3 beğeni  · 
813 gösterim
Richard Papen Hampden Üniversitesi’nde eski Yunanca okumaya karar verdiğinde, Profesör Julian Moore’un beş kişilik küçük öğrenci grubunda kendine yer bulması hiç de kolay olmaz. Bütün derslerini Moore’dan aldıkları için okulun geri kalanından soyutlanmış haldeki bu öğrencilerin hepsi birbirinden tuhaf, burnu havada ve Richard’ın zamanla öğreneceği gibi sapkındır. Profesörün de garip bir kişiliği vardır ve antik Yunan dili ve kültürüne duyduğu sevgiyi ve merakı öğrencilerine geçirmeyi başarmıştır.

Hikâyenin ana konusu olan cinayete de bu merak yol açar. Kendi aralarında gizlice düzenledikleri bir Bakkha şöleni sırasında başlarınakorkunç bir felaket gelir ve bu noktadan sonra daha beter bir yıkıma doğru son sürat ilerlerler. Sonradan gösterdikleri çaba fayda sağlamayacaktır çünkü yaşam nehirlerinin yolu, kendilerinin hikâyenin başında düşündükleri gibi yumuşak çamura değil, kayaya çizilmiştir bile.
Donna Tartt’ın üslubu ve karakterleri öyle etkileyici ki okurun kendini hikâyenin içinde hissetmesi hiç de zor olmayacak. Kitabın bittiğine üzülmesi de yüksek bir ihtimal.


Gizli Tarih’in başarısı büyük. Çok güçlü ve sürükleyici bir roman.
The New York Times

Başarılı bir psikolojik roman. Kesinlikle tüyler ürpertici. Tartt nefis bir şiirsellik sergiliyor.
The Village Voice

Çok güzel bir roman, baştan sona merakı canlı tutuyor.
Vogue

Unutulması güç, muhteşem bir kurgu. Bol bol edebi göndermelere yer veren ve incelikli ve eski romanları hatırlatan yapıda bir anlatım.
The Times (London)

Büyük, avucunun içine alan, doludizgin, zevkle okunan bir roman.. Mükemmel yazılmış.
Vanity Fair
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  576
 • ISBN:
  9944983195
 • Orijinal Adı:
  The Secret History
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Fatmanur Özyürek 
21 Tem 21:11 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bu kitabı lise zamanımda okumuştum. Uzun bir süredir de adını hatırlamaya çalıştım. Üstünden çok zaman geçmişti ama konusunu hala hatırlıyorum. Hatta güldüğüm için aklımda kalmış da olabilir. Bir grup arkadaş Antik Yunan felsefesine o kadar takıktı ki toplantılarında beyaz çarşaf sarınıp geliyorlardı. Ara ara güzel şeyler oluyordu ama genelde durağan bi kitaptı.Bazen de güzel psikolojik noktalar olabiliyordu. Sabırlı insanlar okumalı bence

nilgün özalp 
22 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Güzel bir kitap sürükleyici bazı yerlerde baya bi duraganlasiyor ama yinede diğer kısımlardaki anlatım için okunmaya değer.tavsiye ediyorum

Kitapla ilgili 1 Haber

Donna Tartt için yeni kitap zamanı
Donna Tartt için yeni kitap zamanı İlk iki romanını yaklaşık on yıl arayla yazan “Gizli Tarih”in yazarı Tartt’ın üçüncü romanı “The Goldfinch” yolda. Tam on bir yıl sonra!