Grup Psikolojisi ve Ego Analizi

7,3/10  (11 Oy) · 
40 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.723 gösterim
Bireylerin zihinsel hayatı üzerindeki kararlı etkiyi yerine getirme gücünü nasıl kazanıyor? Birey üzerindeki zihinsel değişikliğin doğası nedir? Bu sorulara cevap vermek teorik grup psikolojisinin görevidir. Bu sorulara cevap vermek için en iyi yaklaşım sonuncusundan başlamaktır. Bireyin hareketlerinde meydana gelen değişikliği gözlemlemek grup psikolojisine malzeme sağlar; açıklanacak şeyin tanımını yapmak açıklama yapma girişiminden önce gelmelidir. Şimdi Le Bon'un kendisi için konuşmasına izin verelim. Le Bon: "Bir psikolojik grup tarafından sergilenen en çarpıcı şey ardından gelme özelliğidir. Grubu bir araya getiren kişiler kim olursa olsun, hayat tarzları, meslekleri, karakterleri, zekaları aynı ya da farklı olabilir. Aslına bakarsak grup üyeleri bütün bunları ortak varlığa ekleyerek bir grup haline gelirler ve bu bireylerin grup içindeki düşünme, hissetme ve davranma tarzı her bir bireyin yalnızken nasıl düşündüğünden, hissettiğinden ve davrandığından oldukça farklıdır. Bireylerin oluşturduğu grup dışındaki hallerde var olmayan ve fiiliyata geçirilemeyen bazı fikirler ve hisler vardır. Psikolojik grup belirli bir süre için bir araya getirilmiş benzer olmayan unsurlardan oluşan duruma bağlı bir yapıdır. Tam anlamıyla, bir araya gelerek bir vücudu oluşturan hücreler yeni bir varlığın özelliklerini gösterir ve bu özellikler hücrelerin tek başınayken gösterdikleri özelliklerden oldukça farklıdır."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786054962259
 • Çeviri:
  Mehmet Ökten
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Meyrem KARADENİZ 
 07 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Psikoloji ile ilgilenen okura daha çok hitap edecek psikoloji ilmi ile alakalı teorilerin yer aldığı, fikirlerini destekler nitelikte bilim insanlarının görüşlerinden alıntılara değinilmiş bir kitap.Sigmund Freud'a ait olumlu ve daha çok tartışılan olumsuz görüşleri dikkate almadan okumaya gayret ettim.Çeviriden mi kaynaklandığını bilemiyorum ama anlaşılır olmakla birlikte anlatımda bazı aksaklıklar hissediliyordu.Sayfa sayısının az olması ve yazar hakkında kendi algıma göre fikir edinebilmek için tamamladım okumayı.Şunu tekrar belirtmeliyim ki meraklısına daha çok hitap edecek bir kitap.Psikoloji ile ilgili yıllar içerisinde ortaya çıkan gelişmeler de dikkate alınıp ayrıca değerlendirilebilir.Kitaplarla kalınız..

Aysel Allahverdiyeva 
21 Oca 18:41 · Kitabı okudu · 4 günde

Grup içinde her şeyden önce iyi sabır, gözlemleme ve davranış ölçüleri olmalıdır.İyi bir grup olmak için bütün bireyler bir güç olmalıdırlar.Bir - birlerine sabır göstermelidirler.Mecbur oldukları için değil, istedikleri için.Grup bireysel değil, birdir.

Çətinlik çəkərək anladığım kitabladan oldu,ona görə yox ki bilmədiyim sözlər vardı sadəcə cümlələrdə mürəkkəblik daha doğrusu uzunluq vardı həddən artıq.Türkce olması bəlkə çətinlik törətdi deyə bilmərəm amma çox yaxşı kitabdı.Psixoanalizmlə həmişə maraqlanıram,bu kitab da faydalı oldu.

Kitaptan 21 Alıntı

Bir grup bazı şeyleri tutkuyla istese de tahammül becerisi olmadığı için hiçbir zaman çok uzun sürmez.

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 17 - Tutku)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 17 - Tutku)
Meyrem KARADENİZ 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Grubun gücünün her şeye yettiğine dair bir kanı vardır; bir birey için imkansızlık kavramı grup içinde yok olur.

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 16)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 16)
Abdullah SAFİDEMİR 
13 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir grup akıl almaz bir şekilde her şeye kanar ve bütün etkilemelere açıktır, eleştirel kabiliyeti yoktur ve onun için olasılıksız hiçbir şey yoktur.

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 17 - Tutku Yayınevi)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 17 - Tutku Yayınevi)
Meyrem KARADENİZ 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Her bir birey pek çok grubun tamamlayıcı bir parçasıdır, gruba birçok yönden özdeşleşerek bağlanır ve ego idealini en çeşitli modellere bağlı olarak oluşturmuştur.Bu yüzden her birey ırk, sınıf, inanç ve milliyet gibi çok sayıdaki grup ruhunu paylaşır.

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 70 - Alter)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 70 - Alter)

Birey tek başına belki görgülü birisi ola bilir;kalabalık içindeyken belki içgüdileriyle haraket eden kaba bir kişi olabilir.

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 16 - Tutku)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 16 - Tutku)

Ortak zihinsel hayatın diğer açıklamaları
McDougall daha düşük zekanın anlayışının daha yüksek zekanın değerini kendi seviyyesine düşürdüğünü söyler.

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 26 - Tutku)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 26 - Tutku)

Başka sorunlar ve iş hataları
İnsanların yabancılara karşı hissetdikleri gizlenmeyen nefret ve hoşnutsuzluğu biz insanın kendini sevmesi yani narsizm adlandırıyoruz.

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 45 - Tutku)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 45 - Tutku)

Grup ve ilkel topluluk
Ancak ilkel topluluğun babası özgürdü.Onun zihinsel haraketleri yalnız kaldığında bile güçlü ve bağımsızdı.İstekleri başkalarından gelecek hiçbir pekiştirece bağlı deyildi.

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 69 - Tutku)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 69 - Tutku)

Dipnot
Aşk yaşamak,direk cinsel güdülerin ve amaçlarından engellenmiş cinsel amaçların aynı zamanda var olmasına bağlıdır.Bunun yanı sıra,nesne,öznenin narsistik eqosunu ve libidosunu kendisine çeker.

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 92 - Tutku)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 92 - Tutku)
3 /