Grup Psikolojisi ve Ego Analizi

6,9/10  (16 Oy) · 
50 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.887 gösterim
Bireylerin zihinsel hayatı üzerindeki kararlı etkiyi yerine getirme gücünü nasıl kazanıyor? Birey üzerindeki zihinsel değişikliğin doğası nedir? Bu sorulara cevap vermek teorik grup psikolojisinin görevidir. Bu sorulara cevap vermek için en iyi yaklaşım sonuncusundan başlamaktır. Bireyin hareketlerinde meydana gelen değişikliği gözlemlemek grup psikolojisine malzeme sağlar; açıklanacak şeyin tanımını yapmak açıklama yapma girişiminden önce gelmelidir. Şimdi Le Bon'un kendisi için konuşmasına izin verelim. Le Bon: "Bir psikolojik grup tarafından sergilenen en çarpıcı şey ardından gelme özelliğidir. Grubu bir araya getiren kişiler kim olursa olsun, hayat tarzları, meslekleri, karakterleri, zekaları aynı ya da farklı olabilir. Aslına bakarsak grup üyeleri bütün bunları ortak varlığa ekleyerek bir grup haline gelirler ve bu bireylerin grup içindeki düşünme, hissetme ve davranma tarzı her bir bireyin yalnızken nasıl düşündüğünden, hissettiğinden ve davrandığından oldukça farklıdır. Bireylerin oluşturduğu grup dışındaki hallerde var olmayan ve fiiliyata geçirilemeyen bazı fikirler ve hisler vardır. Psikolojik grup belirli bir süre için bir araya getirilmiş benzer olmayan unsurlardan oluşan duruma bağlı bir yapıdır. Tam anlamıyla, bir araya gelerek bir vücudu oluşturan hücreler yeni bir varlığın özelliklerini gösterir ve bu özellikler hücrelerin tek başınayken gösterdikleri özelliklerden oldukça farklıdır."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786054962259
 • Çeviri:
  Mehmet Ökten
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Meyrem KARADENİZ 
 07 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Psikoloji ile ilgilenen okura daha çok hitap edecek psikoloji ilmi ile alakalı teorilerin yer aldığı, fikirlerini destekler nitelikte bilim insanlarının görüşlerinden alıntılara değinilmiş bir kitap.Sigmund Freud'a ait olumlu ve daha çok tartışılan olumsuz görüşleri dikkate almadan okumaya gayret ettim.Çeviriden mi kaynaklandığını bilemiyorum ama anlaşılır olmakla birlikte anlatımda bazı aksaklıklar hissediliyordu.Sayfa sayısının az olması ve yazar hakkında kendi algıma göre fikir edinebilmek için tamamladım okumayı.Şunu tekrar belirtmeliyim ki meraklısına daha çok hitap edecek bir kitap.Psikoloji ile ilgili yıllar içerisinde ortaya çıkan gelişmeler de dikkate alınıp ayrıca değerlendirilebilir.Kitaplarla kalınız..

Aysel Allahverdiyeva 
21 Oca 18:41 · Kitabı okudu · 4 günde

Grup içinde her şeyden önce iyi sabır, gözlemleme ve davranış ölçüleri olmalıdır.İyi bir grup olmak için bütün bireyler bir güç olmalıdırlar.Bir - birlerine sabır göstermelidirler.Mecbur oldukları için değil, istedikleri için.Grup bireysel değil, birdir.

Seda N. 
 31 Tem 19:02 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Yayınevinin çevirisine daha fazla katlanamayacağım. Asla bir Freud kitabını yarım bırakmak istemezdim fakat baygınlık geçireceğim. En kısa sürede çeviride evereste ulaşmış bir yayınevinden kitabı edinip devam edeceğim. Üzgün emojiler. Yazım yanlışlarından bahsetmiyorum bile.

Çətinlik çəkərək anladığım kitabladan oldu,ona görə yox ki bilmədiyim sözlər vardı sadəcə cümlələrdə mürəkkəblik daha doğrusu uzunluq vardı həddən artıq.Türkce olması bəlkə çətinlik törətdi deyə bilmərəm amma çox yaxşı kitabdı.Psixoanalizmlə həmişə maraqlanıram,bu kitab da faydalı oldu.

Doğuş Yüksel 
14 Ağu 08:52 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Grup psikolojisini anlatan güzel bir eser Freud işin özünü veriyor fakat kitabın çevirisi hiç hoş değil ara sıra kitabı bırakacaktım ama bitirmeyi başardım

Kitaptan 31 Alıntı

"Açık olan bir şey var ki başkalarıyla aynı şeyi yapmanın mecburiyeti birçok kişiyle uyum içinde kalmak istemekten geliyor."

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 26)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 26)

"Grup üzerinde etki kurmaya çalışan herhangi birinin görüşlerinde mantıksal bir tutarlılığa gerek yok. Bunu gerçekleştirmek için en ikna edici boyaları kullanmalı, abartılı olmalı ve aynı şeyleri tekrar tekrar söylemeli."

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 17)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 17)
Abdullah SAFİDEMİR 
29 May 19:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir grup akıl almaz bir şekilde her şeye kanar ve bütün etkilemelere açıktır, eleştirel kabiliyeti yoktur ve onun için olasılıksız hiçbir şey yoktur.

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 17 - Tutku Yayınevi)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 17 - Tutku Yayınevi)

"Bir bireyin yalnızken olduğu haliyle grup içindeki halinin ne kadar farklı olduğunu kanıtlamak kolaydır ama bunun nedenlerini keşfetmek çok da kolay değildir."

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 12)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 12)

"Çok uzun zamandır bizim sosyal kaygı olarak tanımladığımız şey aslında bilinçtir."

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 13)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 13)

Bir grup bazı şeyleri tutkuyla istese de tahammül becerisi olmadığı için hiçbir zaman çok uzun sürmez.

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 17 - Tutku)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 17 - Tutku)
Meyrem KARADENİZ 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Grubun gücünün her şeye yettiğine dair bir kanı vardır; bir birey için imkansızlık kavramı grup içinde yok olur.

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 16)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 16)

"Sosyal içgüdü ilkel ve duyarsızca sınıflandıran bir şey olmayabilir ve sosyal içgüdü gelişiminin başlangıcını keşfetmek, aile gibi dar bir alanı incelemekle mümkün olabilir."

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 8)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 8)

"Düşünce alanındaki büyük kararların ve problemlerin çözümlerinin sadece kendi başına çalışan bir birey için mümkün olduğu bir gerçek olarak kalmaya devam ediyor."

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 23)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 23)

"Zihnin bilinçli olan kısmı bilinçaltı ile karşılaştırıldığında daha küçük bir öneme sahiptir."

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 12)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 12)
4 /