·
Okunma
·
Beğeni
·
4.677
Gösterim
Adı:
Gülme
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755391236
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Gün boyu üstünde düşünmeden yaptığımız edimlerden biridir gülmek. Peki ama gündelik hayatımızda bizi güldüren şeyler nelerdir, kimlere güleriz? Okuduğumuz ya da seyrettiğimiz bir yapıtta komik olan nedir?... Bu sorular üzerine düşünmeye başladığımızda gülme ediminin hiç de o kadar anlaşılır olmadığını, Aristoteles'ten günümüze derin düşünmelerin konusunu oluşturduğunu fark ederiz... Henri Bergson, Gülme adlı bu denemesinde bizi bu soruların cevaplarıyla karşı karşıya getirmekte, hayatın ayrıntıları üzerinde düşünmeye davet etmektedir...Komik olan şey doğada değil, insanda vardır. İnsan bedeninin çeşitli durumları, jest ve devinimleri, bu bedeni bize basit bir makine olarak düşündürttüğü ölçüde gülünçtürler.Dolayısıyla yaşamın iç yumuşaklığına uymayan bir katılığın olduğu yerde, kılık değiştiren bir toplum, komik vardır. Komik, özden üstün olmak isteyen biçimdir; dikkatimizi insanın ruhsal yanından çok, bedensel yanına çeker. Bir kişi bize ne zaman bir nesne izlenimi verse güleriz.Yineleme, tersine çevirme, rollerin değişmesi, yaşamın makineleştirilmesi... Doğallığı bozulmuş her düşünce ve davranışta komik bir yan buluruz. Kişinin toplumla istemdışı, bilinçsiz devinim, gülmenin temel koşullarıdır.Bir insan başkalarını ve kendini tanımadan ne onlara ne de kendine uyum sağlayacağından katılık, özdevinim, dalgınlık, topluma uyumsuzluk ortaya çıkar ve komik bir karakter oluşur.Gülme'de özel olarak cevabı aranan soru, topluma uyumsuzluğun neden gülmeye yol açtığı sorusudur. Hayatın ayrıntıları arasında kaybolmak isteyenlere...
128 syf.
·Beğendi·10/10 puan
https://youtu.be/qln2vRGhSsg
Henry Bergson'un yazdığı "Gülme" üzerine denemelerde: Kime güleriz? Komik olan olaylar ve durumlar nelerdir? Okuduğumuz ya da seyrettiğimiz bir yapıtta komik olan nedir? gibi soruların cevabını arıyoruz. Komiğin anlamı üzerine yazılmış bu denemelerin yazarı 20. yüzyıl Fransız filozoflarından olan Henry Bergson'a göre sezgi, gerçeği bilme yetisidir. Gerçeği doğrudan doğruya kavratacak sezgiden başka hiçbir yol yoktur.
Bu videoda Bergson'un düşüncelerini çeşitli örneklerle herkesin anlayabileceği bir biçimde anlatmaya çalıştım.
152 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Gülmek... Gülmek çok değerli bir eylemdir. Hatta etrafımdaki insanlara hep söylerim gülün gülmekten korkmayın çünkü gülmek gülümsemek pozitif enerjiyi yayar tabii bana göre.. Bergson gülme eylemini parça parça ayırıp felsefi açıdan yaşamın içinden gayet net ve açık örneklerle okuyucuya sunmak istemiş.Deneme havasında olmasına rağmen araştırma kitabı kategorisinde yer alıyor benim için. Bilimsel araştırma kitabı diyebilirim hatta, 2020 yılının ilk incelemesini yapıyorum bu arada :) Biraz cümlelerim sade olabilir heyecan yaptım ciddi ciddi. Neyse daha fazla uzatmayayım okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum fakat felsefe sevmeyenler lütfen okumasın çünkü yorumları okurken can çekişiyorum kişisel gelişim deli saçması kitapları yerine ah keşke felsefe okusanız daha faydalı olacaktır inanın bana... Bergson‘la bitirelim “İnsanın gülmesi olağanüstü bir şey.” Öyleyse gülün sevgili kitap okuyan dostlarım...
152 syf.
·7/10 puan
İnsan neye güler? Gülünç olan nedir? Gülmek üzerine ayrıntılı olarak düşünülmüş ve gülmenin ne olduğu hakkında yazılmış bir felsefe kitabı. Bergson, gülmeyi bize açıklarken bir o kadar da bizi düşündürüyor.
152 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10 puan
“Tıpkı denizin yüzeyinde dalgalar sürekli kabarırken alt katmanlarda derin bir dinginliğin hakim olması gibi.Dalgalar çarpışırlar,birbirlerine girerler,denge ararlar.Beyaz,yumuşak,oynak bir köpük,dalgaların değişen hatlarını takip eder.Bazen kıyıdan çekilen bir dalga bu köpüklerin izini bırakır kumsalda.Yakınlarda oynayan çocuk köpükten bir avuç almaya geldiğinde şaşırır:Sıktığı avucunda birkaç damla su kalmıştır sadece.Dalganın getirdiğinden daha tuzlu,çok daha acı bir su.Gülme de aynı bu köpük gibi doğar.Toplumsal hayatın dış yüzeyindeki küçük isyanları haber verir.Bu altüst oluşların oynak şeklini anında gözler önüne serer.O da tuzlu bir köpüktür.Köpük gibi ışıldar.Tatmak için bu köpükten bir avuç alan filozof da elinde kalan bu azıcık şeyde bir parça acılık bulacaktır.”

Gülmek nedir,neye güleriz,gülünç olduğunu düşündüğümüz karakter nedir? Henri Bergson ‘gülmek’ eyleminin altından girmiş üstünden çıkmış ayrıca toplumsal hayata da değinmiş bireysel olarak ortak güldüğümüz ‘saçma’lara değinmiş diyebilirim.
Gülünçlüğün yanında sağduyu,egoizm,rüya gibi birçok soyut kavrama da yer vermiş,açıklamış ve gülmeyle ilişkisini gayet güzel anlatmış.
Sorgulamayı seven zihinler için birebir bir kitap.Okudukça güldüğüm şeylerin aslında kitapta da bahsedilen otomatizm,makineleşme kavramlarına ne kadar ilintili olduğunu gördüm ve ufak çaplı bir aydınlama yaşamadım değil.
Son olarak Dostoyevski Öteki kitabını andıran, ‘Acaba Bay Golyadkin de rüya mı görüyordu?’ dedirten alıntı ile bitireceğim;
“Rüyalarda,aynı kişi olmakla birlikte yine de birbirinden ayrı olan iki kişinin görülmesi durumundaki tuhaf birleşimden bahsediyoruz.Genellikte bunlardan biri uyuyan kişinin kendisidir.Kendisi olmaktan çıkmadığını hisseder, fakat aynı zamanda ‘öteki’ kişidir de.Hem kendisidir.Hem değildir”
Keyifli okumalar:)
124 syf.
·1 günde·7/10 puan
Kitabı farklı bir yayından okudum başta biraz yordu, ama daha sonra ilgimi çekmeye başladı. Gülme eylemi nedir ? Neden güleriz ? Gülme eyleminin özünde ne vardır ? Okudukça sorular artıyor. Her şeyden önce insan vardır gülme eyleminin içinde, gülmek doğanın bir hediyesidir biz insanlara. Başta kötü olan gülme eylemi zamanla yerini iyiliğe ve denge kurma görevine bırakmıştır.
Bu hediyenin kıymetini bilelim..
124 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Gülme
21.03.2020
Düşene neden güleriz?Bizi güldüren düşme ile oturma arasında ki o bir adım mıdır? Gülme olayına felsefik yaklaşan bir çalışma.Yazarı tanıma açısından faydalı bir deneme.Don Quichotte(Fransızca) yine karşımıza çıkıyor.
.
Marcel Proust'un kuzeni ile evlenen yazarın bu yakınlığı Geçmiş Zamanın İzinde etkisini gösterdiği belirtilmiş.Diğer etkilediği yazar ve eser,George Bernard Shaw'ın Metuşelah'a Dönüş kitabı.
.
Gülünç olanlar kendilerinin gülünç olduklarını bilmezler.
.
İnsan vücudunun durum,jest ve hareketleri bize basit bir mekaniği hatırlattığı nispette gülünçtürler.
.
Gülme,hiçbir şeye varmadığı ansızın belli olan bir beklemeden gelir.(Kant)
.
Çok kere derler ki bizi güldüren şey,insanların küçük kusurlarıdır.Belki de bir kusurun hafif olması güldürmüyor da bizi güldürdüğü için hafif geliyor.
124 syf.
·2 günde
Düşen birine neden güleriz?
Farklı görünen insanlar neden gülünç bulunur?
Birbirine benzeyen iki insan, ayrı ayrıyken neden komik gelmez de ikisi bir aradayken güleriz?
Zeka, gülme eyleminin neresinde yer alıyor?
Duygular ve gülme eylemi aynı anda bir arada olabilir mi?
Gülmek bulaşıcı mıdır?
Vaziyetler, şekiller, karakter ve kelimeler bizi hangi şekillerde güldürür?

Bunlar ve daha fazlası sorunun cevabını bulabileceğiniz bir eser: Gülme. Okuduktan sonra güldüğünüz şeylerin aslında belli sistematik şekillerde ortaya çıktığınızı görüyorsunuz. Yazar, genel olarak gülmeyi; canlılığı kaplamış olan mekanikliğin eseri olarak sunuyor. Yazarın kendisi gülme eylemini akıl yoluyla ve felsefi tekniklerle açıklarken; komedi işinin içinde olan, komik insanların da bunu istemeden sezgisel yollarla başarıyla yaptığını vurguluyor.

Gülmeyi hepimiz seviyoruz. Niye güldüğümüzü ise Henri Bergson bu kitabında sistematik olarak anlatmış. Keyifli okumalar dilerim.
152 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Kitabın ilk sayfaları harika tanımlamalar ve tespitlerle başlıyor ilk 20 sayfa muhteşem. Sonrasında biraz kendini tekrar ediyor ve ortaya koyduğu düşüncelere çok daha az örnekler veriyor ve kitabın giderek anlaşılması güçleşiyor. İnsanın neden güldüğü konusunda ortaya attığı temel fikir şu: İnsan ruhu sonsuz özelliklere sahiptir beden ise maddidir ve kısıtlıdır bu yüzden beden ile ruh arasında yaşanan uyumsuzluklarda otamatik durumlar meydana gelirse bu gülünecek bir durum olur diyor. Yazar burada moliere de sürekli tekrarlanan komik bir sözden örnek veriyor benim aklıma direk Charlie Chaplin geldi Modern Zamanlar filmi tam Buna örnek. Ama bence artık günümüzde bu değişti artık bu otomatizm kırılınca yani alışılagelmiş normlar komik bir şekilde aniden kırıldığında komik oluyor. Otomatizme bu kadar değinilmesinin nedenini o zamanın aşırı yoğunlaşan fabrikaların yani otomatik makinaların olmasına bağlıyorum. Diğer etkilendiğim savı: trajik bir olayla komik olay arasında aslında fark yoktur diyor yazar. Eğer trajik bir olaya duygunuzu katmadan bakarsanız bu cok komik bir olay olur. Zaten birine güldüğümüzde ona karşı o an için duygusuz oluruz diyor. Hem duygusal hem komik bir olay, durum olamaz diyor yazar. İşte bu tarz etkileyici sağlam görüşler var...
Peki genel olarak bence Kitap okunmaya değer mi evet değer size yani ufuklar katacak bir kitap. Neye neden güleriz sorusunun cevabını merak ediyorsanız alın okuyun.
124 syf.
·5 günde·5/10 puan
Çok zor okunan bir kitap ben gülmenin tarihçesini vs bekliyordum biraz hayal kırıklığına uğradım ama felsefeyle ilgilenen arkadaşlara hitap edecektir. Neden güldüğümüzü açıklıyor yer yer. Tiyatrodaki komikliklerin sebebini açıklıyor Moliere den Don Kişot tan örnekler veriyor. Boşuna okunmuş kitap yoktur Bergson anlamak kolay değil dikkatli okumak lazım
124 syf.
·64 günde·7/10 puan
Gülme'nin felsefesinin yapılabileceğini düşünmezdim. Henri Bergson felsefesiyle birlikte daha çok bizi güldürenin ne olduğunu edebi eserlerden verdiği örneklerle desteklemiştir. Fakat espriler kelime üzerindense dilden dile geçişte (bunu Bergson da ifade etmiştir) kaymalar ve anlam yitimlerine uğrayabilir. Umarım bir gün Türkçe dilini dikkate alarak Gülme'nin felsefesini yapabiliriz ve güldüklerimizin malum filmlerce veya malum kişilerce ifade edilen aptalca küfürler olmadığını anlarız.
152 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Hayatla da ilgili bir şeyler öğreneceğiz incecik bir kitap olmasına rağmen cümleleri tekrar tekrar okumanız gereken deneme türünde başarılı bir kitap. Herkese tavsiye ederim.
152 syf.
Gülmenin, gülünç’ün, ne kadar çeşitli olduğu bu kitap ile anlaşılacaktır diye düşünüyorum.
Gülme, gülünç olan şeyler tiyatroda ki karakterlerden, insan durumlarına, fiziksel görünüşten,karakter özelliklerine kadar uzanan geniş bir yelpaze içinde değerlendiriliyor.
Gülmenin genel özellikleri anlatılıyor; faydalı olduğu kadar zararlı ve kopuk tarafları.
Sanırım neye ve hangi olaya güldüğünle çok alakalı olarak değişen bir durum gülme konusu.
Alçakgönüllülükten kendini beğenmişliğe kadar giden ,karakteri de yansıtan gülme çeşitleri ele alınmış .Farklı açıdan ele almasını sevdim, “Gülme” konusunu. Gülme, sadece gülmek, “kafa dağıtmak”, “rahatlamak” değil yani...farklı yönlerden bakmamızı da sağladığı için beğendim. Okunmalı tabi.. merak eden, ilgi alanına girenler için...
Gülme eyleminin, duyguların ve kalbin hissizleşmesi olmadan yapılamayacağı tespiti de en çarpıcı olanıydı ayrıca..
Herkesin gözyaşı döktüğü bir vaazda kendisine niçin ağlamadığı sorulan bir adam şöyle yanıt vermiştir: “Ben bu cemaatten değilim.”
Bir fikir; konuşmanın başından sonuna kadar büyüyen, filizlenen, çiçek açan, olgunlaşan bir şeydir. Hiçbir zaman durmaz, kendini asla tekrar etmez. Her an değişmesi şarttır zira değişmeyi bırakmak, yaşamayı bırakmak demektir.
Dans edilen bir salonda müziğin sesine kulaklarımızı tıkamamız yeterlidir: Dans edenler bir anda gülünç görünürler. İnsanların
davranışlarından kaçı bu tür bir sınamaya dayanabilir? Pek çok hareket, kendisine eşlik eden duygusal ahenkten koparıldığında bir anda ciddi olmaktan çıkıp gülünç hale gelmez mi? Dolayısıyla gülünç, etkisini tam olarak göstermek için kalbin bir anlığına da olsa hissizleşmesini gerektirir. Gülünç saf akla hitap eder.
Henri Bergson
İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gülme
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755391236
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Gün boyu üstünde düşünmeden yaptığımız edimlerden biridir gülmek. Peki ama gündelik hayatımızda bizi güldüren şeyler nelerdir, kimlere güleriz? Okuduğumuz ya da seyrettiğimiz bir yapıtta komik olan nedir?... Bu sorular üzerine düşünmeye başladığımızda gülme ediminin hiç de o kadar anlaşılır olmadığını, Aristoteles'ten günümüze derin düşünmelerin konusunu oluşturduğunu fark ederiz... Henri Bergson, Gülme adlı bu denemesinde bizi bu soruların cevaplarıyla karşı karşıya getirmekte, hayatın ayrıntıları üzerinde düşünmeye davet etmektedir...Komik olan şey doğada değil, insanda vardır. İnsan bedeninin çeşitli durumları, jest ve devinimleri, bu bedeni bize basit bir makine olarak düşündürttüğü ölçüde gülünçtürler.Dolayısıyla yaşamın iç yumuşaklığına uymayan bir katılığın olduğu yerde, kılık değiştiren bir toplum, komik vardır. Komik, özden üstün olmak isteyen biçimdir; dikkatimizi insanın ruhsal yanından çok, bedensel yanına çeker. Bir kişi bize ne zaman bir nesne izlenimi verse güleriz.Yineleme, tersine çevirme, rollerin değişmesi, yaşamın makineleştirilmesi... Doğallığı bozulmuş her düşünce ve davranışta komik bir yan buluruz. Kişinin toplumla istemdışı, bilinçsiz devinim, gülmenin temel koşullarıdır.Bir insan başkalarını ve kendini tanımadan ne onlara ne de kendine uyum sağlayacağından katılık, özdevinim, dalgınlık, topluma uyumsuzluk ortaya çıkar ve komik bir karakter oluşur.Gülme'de özel olarak cevabı aranan soru, topluma uyumsuzluğun neden gülmeye yol açtığı sorusudur. Hayatın ayrıntıları arasında kaybolmak isteyenlere...

Kitabı okuyanlar 326 okur

  • Ender Atılgan
  • Nursel Avcı
  • Lady Petite
  • Eda Vatansever
  • Murat toprak
  • ZF
  • Beyza Yavuzcan
  • Funda
  • Emel Argun
  • Bahadır Cüneyt Yalçın

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.1 (3)
9
%2.1 (2)
8
%4.2 (4)
7
%2.1 (2)
6
%1 (1)
5
%2.1 (2)
4
%1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0