Hasretinden Prangalar Eskittim

·
Okunma
·
Beğeni
·
77860
Gösterim
Adı:
Hasretinden Prangalar Eskittim
Baskı tarihi:
Mayıs 2003
Sayfa sayısı:
142
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752970212
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Hasretinden Prangalar Eskittim
Hasretinden Prangalar Eskittim
Hasretinden Prangalar Eskittim
Hasretinden Prangalar Eskittim
Hasretinden Prangalar Eskittim
Mı Hesreta To Ver Qeydubendi Kerdi Keha
Terketmedi sevdan beni,
Aç kaldım, susuz kaldım,
Hayın, karanlıktı gece,
Can garip, can suskun,
can paramparça...
Ve ellerim, kelepçede,
Tütünsüz kaldım,
Terketmedi sevdan beni
184 syf.
·10/10
Pranga ne demek baba?

İnternet ortamında doğan çocuklardan değildik. Bilgiye kolay ulaşamazdık. 2000 ve sonrası doğumlular bence çok şanslı bu konuda.

Kitabın kapağında bir pranga fotoğrafı yoktu. Babam eliyle göstererek anlatmaya çalıştı. Yetmedi kağıda şeklini çizdi. İşte pranga budur dedi. En son iyice kavrayabilmem için bacağımı şu an ne olduğunu hatırlayamadığım bir kumaş parçasıyla masaya bağladı. "Hadi git gidebilirsen. Eğer kötü şeyler yaparsan sana böyle pranga takarlar." dedi.

Hasretinden prangalar eskittim kitabının hikayesi ise şöyle;
Ahmed Arif’in kitabı için düşündüğü ilk ad bu değildi. “Kitabımın adını ben 'Dört Yanım Puşt Zulası“ koymuştum. Ama sevgili kardeşim Ali Özoğuz buna engel oldu. Bana “Kitabına böyle bir ad koymaya hakkın yok' dedi. ''Seni 15 yaşında çocuklar, kızlar taparcasına seviyorlar. Sen bununla ola ki burjuvazinin tuzaklarımı söylüyorsun. Ama şu da var, o çocuklara saygı duymalısın. Hatta bu adı bir şiirine bile verme mısra olarak kalsın.“

Düşündüm ve Ali'ye hak verdim. Madem öyle kitabımın adı Hasretinden Prangalar çürüttüm olsun dedim.

Fakat 'çürüttüm' sözcüğünü sevmedim. Bir de bu sözcükte üç tane 'ü' geliyor ya arka arkaya, kulağımı tırmaladı. İç kulağımı, yani gönlümü tırmaladı. Her şairin bir de yüreğinde kulağı vardır. Onu tırmaladı işte. Müzik ve anlam bakımından daha güçsüz buldum. O nedenle 'eskittim' dedim"

Ahmed Arif bana pranganın ne olduğunu merak ettiren kitabın sahibi idi. Pranga kötü şeyler yapana takılıyordu ya hani Ahmed Arif işte öyle kötü sevmiş ki hasretten prangalar eskitmiş bir yüreğe sahipti. Hırçın sert şiirler yazan başıbozuk bir dağ şairiydi. Öfkesini, umudunu her mısraya mavzerle işlemişti. Cesur ve korkusuzdu şiirleri. Herbiri birer ağıt niteliğinde olan bu şiirler kesinlikle okunmalı.
184 syf.
·144 günde·10/10
Ahmed abimin doğum gününden daha güzel bir gün yoktur, onun şiirleriyle beslediğim yüreğimden düşen en güzel mektubu paylaşmak için. Bu kitaba inceleme olmaz, bu kitap sizi inceler ve en küçük bir açık bulup damarlarınızdan içeriye hücum eder. İşte benimki de öyle bir şey...

Sevdiğim.. Hasretinden prangalar eskittim. Nasıl gidersin o yollarda bensiz? Bilmem. Deyip başladım yazmaya. Yalnız değilsin. Tabii ki, hiç yalnız bırakır mıyım seni oralarda? Bak bir sağına soluna. İstasyondaki terli çocuğum. Yanaklarım al al oldu. Çünkü seni yolcu etmek için kilometrelerce koştum da geldim. Yeşillenmiş yapraklarda görürsün beni. Kucak açtım sana, orman gibi. Yüreğimden düşen damlaları emanet ettim, asi Fırat gibi coştum da geldim.
Sana eşlik etsin diye, özel bir hediye. Bu güzel kitabın içindeki şiirleri sana tek tek okudum. Gerek renksiz gecelerimizi, gerekse hüzünlü günlerimizi renklendirdi bu şiirler ve bizimle özdeşleşti her bir dizesi. Her satırında seni buldum, her satırını sana armağan ettim, yarım yüzyıl öncesinden. Ya yazmasaydı Ahmed abi böyle güzel şiirleri? Nasıl anlatırdım sana kendimi.. Sadece şiirlerini mi. Mektupları da ilham verdi bana. Bazen Leyla'sına yazdığı gibi Leylim Leylim dedim sana. Düştüğüm halleri döktüm içimden, bu beyaz satırlara. Seni görünce tutuluşumu anlattım, diz çöküşümü, sevdamı haykırdım sana. Bazen de Kafka'nınki gibi dert yandım sana. Aynı onun yandığı gibi Milena'sına. Yanında olamayışını, onsuz çektiği acıları ve kavuşma arzusunu, kelimelere sığdıramayıp, ondan önce eline ulaşan mektubunu bile kıskanışında buldum kendimi sana yazarken. Biraz da Halikarnas Balıkçısı'ydım. Azra Erhat'a hitap ettiği gibi sayıkladı adını mektuplarım. Canım Canım Canım..
Hepsinden, her şeyden kattım içime ve en güzelini sana yazmak için uğraştım Sevdiğim.. Hani bir cümle yazacak olsam şu olurdu; yüzyıllar öncesinden yapılmış bir çeşmeden su içmişliğim var, ama senin adın kadar, tarih bile titretemez dudaklarımı.. Adını söylediğimdeki ferahladığım kadar, içtiğim su bile ferahlatamaz yanan yüreğimi. Sen ki kıskandırırsın gökkuşağının yedi rengini, dudağının kenarındaki ufacık bir gülüşünle. Senin için kuşlar göç yolunu değiştirir, ve senin için, vaktinden önce gelir buralara bahar. İlk cemre yüreğime düştü senin gülüşünle. İkincisi dilime bir bakışınla. Üçüncüsü elime, kalemime, kalbinin kalbime biraz yakın atışıyla. Bitmedi. Benim doğama düşürdüğün cemrelerin haddi hesabı yok. Cemre yağmuruna tutuyorsun durmadan beni.
En güzel anlarımızda, düşler sokağındaydık, sen tuttun elimden benim. Dokunuşların can verdi o an kurumuş toprağıma. Bahar geldi, can geldi sararıp solmuş yaprağıma. Nasıl da aydınlığa alıştırdın ürkek kalbimi. Nasıl yol gösterdin, rehber oldun bana. Ömrüm uzasın isterim artık, sen varsın diye yanımda. Dilim kurumasın ki okuyayım şiirlerimi kulağına. Dudaklarımdaki hayat türküsünün adısın sen Sevdiğiim, durmadan sayıkladığım.
Gülüşün. Birde gülüşünü resmetmeye kalksam mesela, sağ yanağındaki tebessüme bile yetmez hiçbir boya. O yüzden yanaklarına dizmek için, yıldızları kuyruğundan sallayıp yere dökmem gerek. Gözlerin gibi parlak ayı ve güneşi dudaklarından öpmem gerek. Saçlarına taç yapmak içinse, gökkuşağını, bulutların kalbinden sökmem gerek. Ancak o zaman, gülüşün kadar güzel bir şey olur. Ne olursa olsun benimle ol. Her anımda, hep yanımda. Dolaş sürekli heyecanla damarlarımda...

Bilmem; gönlümün, hayallerimin ulaştığı yere ömrümüz ulaşabilecek mi..

Ahmed abimin de dediği gibi.

Yokluğun, cehennemin öbür adıdır.
Üşüyorum, kapama gözlerini...
184 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
"Hasretinden prangalar eskittim"
Başlığı altında ne çok hüzün, yakarış, veda, hasret, meftun, dilhun, muaşaka olmayan satırlar var.
..
Şiir deyince aklıma hep Ahmed Arif gelir onun bir türlü tutunamadığı sevdası, çabalayışı, bir türlü kavuşmaya gücü yetemediği, sevdiği başkasıyla evlendiği için "suskun" adlı şiiri hediye etmesi kadar ruhumuza dokunan dizeler.. "Sus, kimseler duymasın.Duymasın ölürüm ha." cümlesi herkese dokunmaz ama dokundu mu içinden çıkamayacak kadar derinleşir..
Sadece bir şiir kitabı var ama bir dünyayı içine sığdırmayı başarmış bir Şair.
\\
Şiirlerini seslendiren Ahmed Arif ve diğer sanatçılar ayrı bir güzellik katmış,
İçerde;
https://youtu.be/-Zmt3108iRY
Yalnız Değiliz;
https://youtu.be/3T96FxXV4Rc
Hani Kurşun Sıksan Geçmez Geceden;
https://youtu.be/njUhe3hAlFU
Ay Karanlık;
https://youtu.be/K7ZHU4rBFvQ
Uy Havar;
https://youtu.be/K3rM_gJWttc
Hasretinden Prangalar Eskittim;
https://youtu.be/uIsSAmb5KaI
Otuzüç Kurşun;
https://youtu.be/6DaNaEh7-Pg
..
Otuzüç Kurşun şiiri (Van'da kurşuna dizilen insanlar üzerine yazılmıştır.)
Bu şiiri yazdıktan sonra tutuklanır, işkencelere maruz kalır, onca dayağa rağmen oku derler okumaz. Baygın bir şekilde çöplüğe atıp ordan sıvışırlar.
İnsanın içi kan ağlıyor nasıl kıydılar anlam veremiyorum.. Şiir üstadların satırlarını okumaya kıyamazken onlar dokunmayı bırakın dövmekle yetinmemiş üstüne ölüme terketmişler..
..
Hani diyor ya Ahmed Arif;
"Yokluğun cehennemin öbür adıdır,
Üşüyorum kapama gözlerini.."
..
İşte ben bu noktadan sonra susuyorum.
184 syf.
·3 günde·9/10
‎''El, ayak buz kesmiş, yürek cehennem.” Karanfil Sokağı...

Anadolu içtenliğini, kokusunu, kırsallığını içinize kadar hissettirecek nadir şiir kitaplarından.
İnceden inceye Orhan Veli’ye yapılan atıflara bile takılmadım :)
O kadar alçakgönüllü bir insan ki, şiirlerinin okurlarla buluşma mevkisine layık olmadığını -ona göre- içten bir üslupla dile getiriyor.
Ego sıfır.
Ahmed Arif ismini duyunca, yıllardır hayal dünyamda samimi, gerçekçi , doğal bir insan canlanır. Bunu dizelerden o kadar iyi anlıyoruz ki... Lütfen okuyun, okutun.


Kitabın en sonlarında Ahmet Arif’in hayatını, nasıl hummalı duygular barındıran şiirler yazdığını özetleyen yüreklere rastlıyoruz. Tam bitti diye üzülürken özünü tanıma fırsatın ikinci bir kişiden okuyabiliyoruz.En çok da o satırlar hoşuma gitti.


Bu arada bu derin şiir kitabının ismi normalde “Hasretinden Prangalar Çürüttüm" olacakmış lâkin Ahmet Arif istememiş, beğenmemiş. Bizim için çok basit bile olsa, bir kelimenin seçimi çünkü o Ahmet Arif dedirtiyor bizlere...
Ruhu şad olsun...
184 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Orhan Veli'ye biraz "serseri" gözüyle bakmış ama, olsundu,belki haklıdır..
Aslında "Hasretinden Prangalar Çürüttüm" olacakmış ama Ahmed Arif hoş bulmamış bunu. Adından da anlaşılacağı üzere ziyadesiyle derin bir kitap,birkaç şiir hariç hepsini çok beğendim buram buram Anadolu koyuyor şiirleri..
Kitabın sonunda güzel bir söyleşi var. Ve Cemal Süreya'nın güzel bir yazısı...

Orhan veli istanbuldan
Atilla İlhan Paristen
Nazım Hikmet ovadan
Ahmed Arif ise mapushaneden sesleniyor bize
Tıpkı bu şiirde olduğu gibi

Haberin var mı taş duvar?
Demir kapı, kör pencere,
Yastığım, ranzam, zincirim,
Uğrunda ölümlere gidip geldiğim
Zulamdaki mahzun resim.
Görüşmecim yeşil soğan göndermiş
Karanfil kokuyor cigaram
Dağlarına bahar gelmiş memleketimin
184 syf.
·316 günde·Beğendi·10/10
İlk okuduğum kitap sendin. Ondan sonra hiç kitaplardan vazgeçmedim. Her gece de en az bir şiirini okuyup uyumak huy haline geldi. Kış ayında almıştım en sevdiğim mevsimde okumak da ayrı bir tat katmıştı. Sobanın yanında yanan kömür ve odun sesleri eşliğinde okudum her bir sayfasını...
Her bir şiirini doğup büyüdüğü yaşantısından yazması ayrı bir güzellikteydi.
Bir insan ancak görüp yaşadığı şeyleri kaleme alabilir eğer bir şair size çok yakın geliyorsa yazdıkları ile kalbinize dokunabiliyorsa mutlaka yaşadıklarınızdan bir pay vardır şiirlerinde...
Ahmed Arif'in bu denli sevilmesinin nedeni ise tam olarak budur bence. Her bir şiiri her düzeyde ki insanın yüreğine dokanabilecek dozda.
Diyarbakırda ki evi müze haline getirilmiş ve her bir odası şiirleri ve resimleriyle donatılmış.
Oraya gidip şiirlerini orda o atmosferi yaşayarak okumak yazdıklarını daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır...
:)
184 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Ahmet Arif harika bir şair kalemine hayran olunası.
Şiirlerinde, memleket sevgisini, isyanını o kadar güzel hissettiriyor ki, her dizesi ayrı bir hayat..

   Seni, anlatabilmek seni.
   İyi çocuklara, kahramanlara.
   Seni anlatabilmek seni,
   Namussuza, halden bilmeze,
   Kahpe yalana.
   Ard- arda kaç zemheri,
   Kurt uyur, kuş uyur, zindan uyurdu.
   Dışarda gürül- gürül akan bir dünya...          
   Bir ben uyumadım,
   Kaç leylim bahar,
   Hasretinden prangalar eskittim.
   Saçlarına kan gülleri takayım,
   Bir o yana
   Bir bu yana...
   Seni bağırabilsem seni,
   Dipsiz kuyulara,
   Akan yıldıza,
   Bir kibrit çöpüne varana,
   Okyanusun en ıssız dalgasına
   Düşmüş bir kibrit çöpüne.
   Yitirmiş tılsımını ilk sevmelerin,
   Yitirmiş öpücükleri,
   Payı yok, apansız inen akşamlardan,
   Bir kadeh, bir cıgara, dalıp gidene,
   Seni anlatabilsem seni...
   Yokluğun, Cehennemin öbür adıdır
   Üşüyorum, kapama gözlerini...
184 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Merhabalar,
Şiir okumayı (kendim başkalarina değil haaa içimden. Yanlış anlasılmasın çok kötü okurum çünkü) ve dinlemeyi çok seven biri olarak, Ahmet Arif ve kitabi olunca ha bide kitap hediye olunca yazmamak olmazdı...
Kitap için sonsuz teşekkürler🤗

Nasıl başliycam gerçekten bilmiyorum, hangi sözcük karşılayabilir ki onu.
Hangi dizeler anlatabilir onun gibi...
Hiç bilmiyorum.
Ve bu yüzden onu anlamayı size bırakıyorum...
şiirler müthiş bir duyguyla yazılmış ve okurken sizi apayrı diyarlara götürüyor. Ahmed'in yüreğinde uzakalara bir yerlere.
Şiirlerde ki hissiyatın büyüklüğünü başta Ahmet Kaya olmak üzere çoğu sanatçımızın seslendirmesiyle de anlayabiliyoruz.
Şuraya linkleri bırakayım. Bence biliyorsunuzdur ama yine de
●Ahmet KAYA'dan "Ay Karanlık:
https://youtu.be/M0sJAnZ8Dk4
●Manuş Baba'dan "Haberin Var mı?"
https://youtu.be/-Zmt3108iRY
●Grup Alzaymır'dan "Hırpaladın Sol Yanımı" şarkısı arasında ki seslendirmesi:
https://youtu.be/Hq9y_53Z5Zk
...
Yazarımız Ahmed'in Arif'i... kendisi Amed'li olmakla birlikte ilk ve tek şiir kitabı olan Hasretinden Prangalar Eskittim'i bizden mahrum etmediği için sonsuz teşekkürlerimi sunarımm..

"Ve hep olmayacak şeyler kurarım,
Gülünç, acemi, çocuksu..."
Yazarımız boyle demiş ama umut etmeye devam edin... birgün hepsini gerçek olması dileğiyle...

Okuyun sonra da okutturun!
Çok güzel ben çok beğendim
Herkesin kendinden bir parça bulacağina eminim.
Bir şarkıyla da son veriyim
Hozan Beşir'den Hasretinden Prangalar Eskittim...
https://youtu.be/lRSIIzjnFN0 mutlaka dinlemelisiniz.🤗
Okuduğunuz için teşekkürler..
Mağlup mu desem, mahçup mu?
Ama ikisi de değil,
Ben garip, sen güzel, dünya mutlu...
Öyle tuhafım bu akşamüstü.
(...)
Ahmed Arif
Sayfa 153 - Yeryüzü sayı 11 - Mart 1952
Maviye
Maviye çalar gözlerin,
Yangın mavisine
Rüzgârda âsi,
Körsem,
Senden gayrısına yoksam,
Bozuksam,
Can benim, düş benim,
Ellere nesi?
Hadi gel,
Ay karanlık...

AY KARANLIK
Evet, ağlamaklı oluyorum, demdir bu.
Hani, kurşun sıksan geçmez geceden,
Anlatamam, nasıl ıssız, nasıl karanlık...
Ve zehir - zıkkım cıgaram.
Gene bir cehennem var yastığımda,
Gel artık...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hasretinden Prangalar Eskittim
Baskı tarihi:
Mayıs 2003
Sayfa sayısı:
142
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752970212
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Hasretinden Prangalar Eskittim
Hasretinden Prangalar Eskittim
Hasretinden Prangalar Eskittim
Hasretinden Prangalar Eskittim
Hasretinden Prangalar Eskittim
Mı Hesreta To Ver Qeydubendi Kerdi Keha
Terketmedi sevdan beni,
Aç kaldım, susuz kaldım,
Hayın, karanlıktı gece,
Can garip, can suskun,
can paramparça...
Ve ellerim, kelepçede,
Tütünsüz kaldım,
Terketmedi sevdan beni

Kitabı okuyanlar 14.783 okur

  • gizemdegilgiz
  • Emine Mns
  • Kadir Bal
  • Gülün İzi
  • Suna Yenişehirli
  • Esra Eser
  • İsmail ışık
  • Hayat Garip
  • tuğçe gülcüler öktem
  • Mehmet Ali

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.6 (23)
9
%0.3 (12)
8
%0.1 (4)
7
%0.1 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları