Hayvan Çiftliği

George Orwell

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
168 syf.
7/10 puan verdi
·
6 günde okudu
En sonunda insanları ve domuzları birbirinden ayırt edemeyen kitap...
"Hayvan Çiftliği" ya da ilk ismi olan ve sonunda da yine aynı ismi kullanılmasına karar verilen "Beylik Çiftliği" Bir zamanlar insanların diktatörlüğünden yakınıp insanlara karşı bir savaş açarak onları alt edip bir çiftliği ele geçiren hayvanların romanı! Ya da daha doğrusu çiftliği ele geçirdiğini zanneden hayvanların aslında onları ele geçiren domuzların romanı. Bu romanı bir kaç kez elime alıp hep yarım bıraktım nedense? Sonra sonunda okudum. İyi ki de okudum. Bu romanda anlatılanları okudukça dedim ki salak mı bu hayvanlar nasıl böyle körü körüne inanabilirler yalan olduğunu bildiği gerçeklere? Nasıl olurda gözleriyle gördükleri yaşadıkları olayları farklıymış gibi anlatan bu domuzlara inanabilirler? Nasıl olurda onlara zarar veren bu domuza inanıp onu önder yapabilir? Sonra üzerinde düşündükçe dedim ki biz insanlarda böyle değil miyiz? Bir düşünceye , söylenen bir söze , ağızdan ağıza dolanan o yalan olduğunu bildiğimiz gerçeklere inanan salak varlıklar. Bizlerde değil miyiz bir insanın düşüncesini körü körüne benimseyip, onu kendi görüşümüz gibi savunan? Neyse diyecek çok şey var.. Kitaba gelirsek yukarıda anlattığım şeyleri gözümüze soka soka bize o kadar güzel anlatıyor ki ister istemez düşünüyorsun. Kendi fikirlerini benimsediğin hayat görüşünü gözden geçiriyorsun. Körü körüne bu kelimeyi de ne çok kullandım. Neyse, bir şeylere böyle sorgulamadan bağlanan insanlara okutulması gereken bir kitap kesinlikle! (Kitabın arka kapak yazısı okunup bahsedilen Stalin hakkında biraz bilgi edinip okunursa daha anlamlı bir kitap olur.)
Hayvan Çiftliği
Hayvan ÇiftliğiGeorge Orwell · Can Yayınları · 2021249,2bin okunma
Reklam
168 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Eserde stalin yönetimi ağır bir şekilde mevcut. 1991 yılında stalin dönemi uygulamasında 60 milyona yakın insan ölümüne sebep olduğu bildirilmiştir. Bu eserde ise hayvana yönelik stalin yönetimi uygulanmıştır. Kitabın sonlarına doğru ya biz çiftlik insanı olsaydık ve dünya tam tersi olsaydı? Sorusunu sordurup düşündürüyor. Hayvanlar üzerinde kurgulanan adaletli ve eşitlikçi sistem hayalinin nasıl diktatörlüğe dönüştüğünü anlatıyor. Hayvanların insanlar tarafından gördüğü işkenceyi, düşünceyi ve aşağılamaya yönelik olan bu eser aslında insanlar ve hayvanlar arasındaki farkı neredeyse yok ediyor. Hayvanların isyanları ve ayaklanması sonucu neler olabileceğini neye etki edebileceğini ele almıştır kitap. Şu an bile günümüzde hayvanlar işkence, şiddet ve tecavüz dahil olmalı bir sürü kötüye yönelik şeyler mevcut. Günümüzü de anlatan okuduğumda zevk aldığım ve bir yandan da üzüldüğüm bir kitaptı.
Hayvan Çiftliği
Hayvan ÇiftliğiGeorge Orwell · Can Yayınları · 2021249,2bin okunma
168 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
HAYVAN ÇİFTLİĞİ “Dört ayak iyi, iki ayak kötü” George Orwell’ın kaleminden döneminin sosyalizm rejimine eleştiri olarak doğan önemli bir eserdir. Siyasi eleştiri olmasının yanında okuyucusuna siyasi propaganda metni olarak bir bakış açısı sunmaktan öte olması değerini okundukça arttırmaktadır. Yalın anlatımıyla her bir okuruna keyifli bir okuyuş
Hayvan Çiftliği
Hayvan ÇiftliğiGeorge Orwell · Can Yayınları · 2021249,2bin okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.