Aspidistra

8,6/10  (57 Oy) · 
115 okunma  · 
47 beğeni  · 
2.956 gösterim
İngiliz romancı George Orwell, Hayvan Çiftliği adlı siyasal masalında, zorbalığa dönüşen Stalin yönetimini yerden yere vurmuş; Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı ünlü yapıtında da insanlığı belleksiz ve muhalefetsiz bir totaliter toplum tehlikesine karşı uyarmıştı. Ama bu iki büyük yapıtından önce, 1930’lar İngiltere’sinde ‘sınıf atlama özlemi’ni benzersiz bir kara mizahla eleştirdiği Aspidistra romanını kaleme almıştı. Aspidistra, sınıf atlama özentisindeki dar gelirlilerin bir statü simgesi olarak gördükleri, evlerinden eksik etmedikleri çiçeksiz bir zambak türüdür. Bir reklâm ajansında metin yazarlığı yapan Gordon Comstock, kapitalizmin yutturmacası olarak gördüğü reklâmcılıktan nefret eder, orta sınıfın boğucu yaşamından kaçarak şairliğe soyunur. Bu uğurda sevgilisinden ayrılmayı bile göze alır; ama romanın sürpriz sonunu yine sevgilisi yaratacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2017
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9789750705717
 • Orijinal Adı:
  Keep the Aspidistra Flying
 • Çeviri:
  Şemsa Yeğin
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yadigar Soydan 
 30 Oca 10:37 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Var olan düzene uyarak yaratıcılığını kaybetmek istemediği için dibe vurmayı göze olan ve bunun için çabalayan Gordon. Lakin hayatın bize neler getirip bizden neler götüreceğini bilmediğimiz için bir anda her şey değişebiliyor. Gordon karakterini yazma tutkusu ve bu uğurda yaptıklarından dolayı yer yer Martin Eden'le eleştirdim. Ama tabiki de cok farkli iki karakterler. Rahatça okunabilen, akıcı ve içerik açısından merak uyandıran bir George Orwell kitabı daha. Okurken hayatımızda sorgulanması gereken noktaları gözler önüne serdiği bir gerçek.

Kübra 
11 Şub 21:35 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aspidistra, sınıf atlama özentisindeki dar gelirlilerin bir statü simgesi olarak gördükleri, evlerinden eksik etmedikleri çiçeksiz bir zambak türüdür. Orwell da sınıf atlama özlemini benzersiz bir kara mizahla ele aldığı bu muhteşem yapıtında Aspidistra'yı imgeleminin ortasına yerleştirir. Kitabın baş kahramanı Gordon ise bu imgeleme istinaden aspidistrayla devamlı bir kavga halindedir. Kapitalizmin yutturmacası olduğuna inandığı reklam işinden istifa eder, para-yasasını ihlal ve para-tanrısına isyan halindedir yaşamı. Orwell, bu sefer de iç dünyasını mükemmel bir ustalıkla irdelediği, irdelerken de düzeni eleştirmekten hiç çekinmediği bir kahramanla karşımızda. Yine yalın konuşuyor, söylediklerinden çok daha fazlasını aktarıyor. Gordon'u okudukça Dostoyevski'nin Raskolnikov'u anlatırkenki başarısı aklıma geliyor. Bence çok ilginç ve bir o kadar da gerçekçi bir kahraman, onu tanımak gerek. Okuduğum her kitapta Orwell'a duyduğum derin hayranlık biraz daha artıyor.

mustafa tamer akder 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Güç ve onun çocuğu para geçmişin geleceğin ve bugünün tanrıları. Bu tanrılar için insanların çoğu vatanını , inancını , geleceğini , çocuğunu , ruhunu , onurunu , ruhunu bedenini sevgisini ve bunun gibi birçok değerleri ya sattı ya bırakmak zorunda kaldı yada zaten bırakası vardı.
Bir kitap kahramanı çıktı sonra para tanrısına savaş açan , her ne kadar tam uygulamasını yapamasa da bütün iradesiyle , kararlılık vardı. Bir olaydan sonra kendi iç dünyasında korktuğu hayalet dünyasına (kendi tabiri en alt tabaka) yaklaştı ama para tanrısı " Dur bakalım son kozumu sürmedim" dedi. Gordon Comstock'ı sürpriz yerden yakaladı ...

Merve Çayır 
07 Tem 20:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Paradan nefret eden ve parayla girdiği her savaşı kaybeden Gordon Comstock'un hayatının bir kesitini bizlere sunuyor Orwell bu eserinde. Kitabın genel havası, ülkede yaşananlar, insanların statülerini yükseltmek için yaptıklar, arka planda güzel bir şekilde işlenmiş. Kitabı okuduğum süre boyunca Gordon'u samimiyetsiz ve aslında paraya karşı gösterdiği tutumun sahte olduğunu düşündüm. Paraya olan nefretinin temelinde yatan şey o parayı istediği kadar kolay elde edememesiydi bence ve eğer istediği her şeyi kolaylıkla elde edecek bir konumda olsaydı o nefret ettiğini söylediği parayla çok iyi arkadaş olacağını düşünüyorum. Ayrıca çevresinde onu seven insanlar olduğu için çok şanslı bir karakterdir bana göre.

Nurcan 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazar kapitalizme ,paraya savaş açan bir adamın yaşadıklarını anlatmış. Aspidistra bir zambak türü olup kitapta orta sınıfı temsil etmektedir.Kahramanimiz paraya açtığı savaşı kazanabilecek midir yoksa paraya yenik düşüp para kazanmak için iyi işlerde çalışıp içinde Aspidistra olan bir evde sıradan bir hayat mi sürecektir? Kitabı konu itibariyle begenmekle birlikte anlatımı yavan buldum.Daha önce George Orwell okumadiysaniz bu kitabından başlamanızi tavsiye etmem.1984 ve Hayvan Çiftliği kitaplarından aldığım tadı bu kitapta bulamadım.

Uğur Erdoğan 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

George Orwell'den toplumdaki eşitsizlikleri , insanlar arasındaki sınıf farklılıklarını anlatan bir kitap.Romandaki kahramanımız hayatı diğer insanlardan farklı yaşamaya çalışan biri. Paraya karşı savaş açmış , paranın insanları etkisi altına aldığını düşünen biri. Toplumda farklı bir insan olarak yaşamanın mümkün olup olamayacağını da bu kitabı okuyunca anlıyorsunuz. Bu arada Aspidistra bir zambak türü :)

Kaonashi 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gordon düzene karşı çıkarak yaşamaya çalışıyor. Parayı ve paranın etkisindeki tüm kavramları reddediyor. Rosemary ve Ravelston'a karşı davranışları ve bazı nüanslar bakımından bazı bölümlerde çok gıcık oldum Gordon'a ama son tahlilde Orwell, karakter üzerinden çok başarılı bir sistem eleştirisi ortaya koymuş.

Meltem Yüksel 
10 Tem 16:39 · Puan vermedi

Kıtabı 2011 yılında okumusuum. yanı 17-18 yaslarında. Nasıl okumuşum kendıme de hayret ettım şuan. Elımdekı kıtap bıtınce tekrar yapıyım dedım. Malum çokça sene geçmış üstünden, unutuvermişiz kıtabı. fFakat başarılı olamadım :) Sıkıldımmm çook agır ılerlıyor kıtap.

Aslı T. 
 10 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Kahramanımız Gordon Comstock, kapitalist düzene karşı çıkan hatta bu uğurda ''iyi'' işini bırakıp şairlik yaparak hayatını sürdürmeyi dener bu kitapta. Para ona göre hayatın en belirleyici unsuru. Bütün iyi şeyler para sayesindedir. Yaşanan bütün sıkıntıların tek nedeni de paradır yine.

''Aspidistra'' orta gelirli İngilizlerin sınıf atlamak uğruna yaşadıkları çarpıklıkları anlatmak için seçilmiş bir sembol. Kolay yetişen, arsız, çiçeksiz, yeşil yapraklı bir zambak türüdür aspidistra. Bence ''Hayvan Çiftliği''nde de olduğu gibi çok başarılı bir imgelemeye sahip kitap.

Orwell'in kalemini tanıyan ve sevenlerin okuyabileceği akıcı bir kitap diye düşünüyorum.

Sevda k. 
05 Şub 02:56 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

George Orwell'den yine sistem eleştirisi içeren mükemmel bir eser. Bu sefer konumuz para ve kapitalizm.. Parasız bir yaşam mümkün müdür? Para insanların yaşam tarzını ve ilişkilerini ne kadar etkileyebilir? sorularının cevabını bulacaksınız kitapta. Kişilik analizleri, kısa ve öz betimlemeler çok iyi işlenmiş.

2 /

Kitaptan 49 Alıntı

Yadigar Soydan 
25 Oca 17:20 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Para, para, her şey para! Seni heveslendirecek paran olmadan tek kuruşluk bir romancık yazabilir misin? Yaratma, enerji, akıl, üslup, cazibe bütün bunlar nakit parayla alınan şeyler.

Aspidistra, George Orwell (Sayfa 19 - Can Yayınları)Aspidistra, George Orwell (Sayfa 19 - Can Yayınları)

Ama işte, görüyorsunuz, para neler yaptırıyor. Paranın ya da parasızlığın berbat edemeyeceği davranış yoktur.

Aspidistra, George OrwellAspidistra, George Orwell
Erhan 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Eskiden tanrı neyse, şimdi para oydu. İyi ve kötü artık anlam taşımıyordu, yalnızca başarı ve başarısızlık söz konusuydu. Son derece önemli olan "işini başarıyla yürütmek" söyleminin kaynağı buydu. Tanrı buyrukları ikiye indirilmişti. Biri işverenler -güzide para rahipleri- için "Para kazanacaksın"; diğeriyse çalışanlar -yani köleler ve düşük rütbeliler- için "İşini kaybetmeyeceksin".

Aspidistra, George Orwell (Sayfa 59)Aspidistra, George Orwell (Sayfa 59)
Erhan 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yoksulluğun ilk etkisi, düşünceyi öldürmesidir. Yeni bir keşifmiş gibi parasız olmakla paradan kaçılamayacağını kavradı. Tersine, geçinecek kadar -orta sınıf söylemine göre "yeterli ölçüde"- paran olmadığı sürece paranın kölesisin.

Aspidistra, George Orwell (Sayfa 66)Aspidistra, George Orwell (Sayfa 66)
Sevda k. 
 30 Oca 22:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Din her zaman satar, yeter ki içinde duygusallık olsun."

Aspidistra, George Orwell (Sayfa 17 - Can)Aspidistra, George Orwell (Sayfa 17 - Can)
Erhan 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Cennette hizmet etmektense cehennemde hüküm sürmek yeğdir, hatta, cennette hizmet etmektense cehennemde hizmet etmek yeğdir.

Aspidistra, George Orwell (Sayfa 60)Aspidistra, George Orwell (Sayfa 60)
ferhat erbaş 
16 Eyl 18:36 · Kitabı okudu · 8/10 puan

''En çok neyi seviyorum, biliyor musun, birlikte kahvaltı edeceğimiz düşüncesini. Sen karşımda, bana kahve koyuyorsun. Ne garip! Bunca yıldır tanışıyoruz, bir kez olsun kahvaltı etmedik.''

Aspidistra, George Orwell (Sayfa 294 - Can)Aspidistra, George Orwell (Sayfa 294 - Can)
Sevda k. 
01 Şub 16:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Belki de bir çocuğa en büyük acıları çektirmek onu kendisinden daha zengin çocukların gittiği okula göndermektir. "

Aspidistra, George Orwell (Sayfa 56 - Can)Aspidistra, George Orwell (Sayfa 56 - Can)
Can Burak Özer 
24 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Batmak! Rekabet az olduğuna göre bu iş pek de zor olmasa gerekti! Ama gariptir, batmak çoğu kez yükselmektedir zordur. İnsanı yukarı çeken bir şey vardır daima.

Aspidistra, George Orwell (Sayfa 251)Aspidistra, George Orwell (Sayfa 251)
5 /