Burma Günleri

7,7/10  (26 Oy) · 
58 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.630 gösterim
"Bu ülkede bulunmamızın, hırsızlıktan başka bir nedeni olduğunu söyleyebilir misiniz? Bu öylesine kolay ki. İngiltere'nin memuru, Burmalı'nın kollarını tutar, tüccar da adamın ceplerini boşaltır. Britanya İmparatorluğu, İngilizlerin, daha doğrusu Yahudi ve İskoç çetelerinin ticaret tekelleri kurmalarını sağlayan bir aracıdan başka bir şey değildir."

Bu sözler, George Orwell'in Burma'daki İngiliz sömürgeciliğine bakış açısını yansıtıyor. Kendisi de Burma'da görev yapmış olan Orwell, en başarılı yapıtı olarak tanımlanan Burma Günleri'nde, İngilizlerin bu sömürgedeki yaşamını ve yaptıklarını, yerli işbirlikçileri ve fırsatçıları, yerli halka insanca yaklaşarak İmparatorluğun tutumuna karşı çıkanları, aşk, nefret, tutku çemberinde destansı bir anlatımla ele alıyor. Burma Günleri, ilk kez 1934 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlandı. Kitap ve yazarı hakkında herhangi bir dava açılmayınca, ertesi yıl İngiltere'de de basıldı. Ama sömürgecilik dönemi sona erinceye kadar kitabın Hindistan ve Burma'da satılması yasaklandı ve okuyanlar hakkında yasal işlem yapıldı. Burma Günleri, İngiltere'nin, üzerinde güneş batmayan bir imparatorluk olduğu dönemdeki politik ve sosyal yaklaşımını göz önüne sererken, romandaki karakterlerin işlenmesindeki ayrıntılı ustalıkla da Orwell'in başarısını pekiştirdi.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9789750704659
 • Orijinal Adı:
  Burmese Days
 • Çeviri:
  Deniz Canefe
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
seher 
10 Şub 21:22 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

George Orwell in Burma Günleri kitabının olay örgüsü Hindistan geçmektedir.Hindistan da yaşamın zorlukları, yerli halk ile yabancıları arasındaki keskin sınıf ayrımcılığının yanında İngiliz İmparatorluğu’nun sömürgecilik anlayışı ve halkı yönetim biçimi kitabın konusunu oluşturmaktadır.

Kübra 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İngiliz'lerin, Hindistan'ı sömürdükleri dönemi anlatan bu romanı beğendim diyebilirim, zaten ben Orwell'ı çok severim. İngilizler'in yerlileri aşağılayışları, insan yerine koymayışları, tükürürcesine ''karalar!'' deyişleri gerçekten çok iyi işlenmiş. İşin kötüsü Hintlilerin üzerinde bu öyle etki etmiş ki onlar da, derilerinin rengi yüzünden ya da bir İngiliz olarak doğmamış oldukları için kendilerini aşağılık görüyorlardı. Bu halkın eti, sütü, ruhu sömürülmüş. Ve bu gerçekten çok acı... Tabi bunun dışında orada çalışan ya da görevli asil(!)lerin kendi hayatlarındaki birkaç olay işlenmiş. Bulunmaz bir kitap diyemem ama okunabilir.

Beyza 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

1984 kadar heyecan uyandırıcı olmasa da gerçekleri gözler önüne seren bir kitap. Burma'daki (günümüz Myanmar) İngiliz sömürgeciliği bir İngiliz gözünden anlatılıyor. İngiliz taraftarları, yalakalar, üstünler,köleler.. Tüm gerçeklikler var
(George Orwell de Hindistan'da İmparatorluk polisi olarak görev yapmış bir dönem, bu yüzden olabildiğince gerçek tüm gözlemler)

Fatih DOĞANCI 
02 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Emperyalist kafanın nasıl aşağılık bir şey olduğunu bu çarkın dişlileri arasından kurtulmak isteyen, insanı ve insanlığı aşağılayan uygulamalara isyan eden bir batılının gözüyle anlatmış. Yazarın, görevi gereği bulunduğu İngiliz sömürgesi Burma 'dan bizzat kendi gözlemleri ve duygularıdır. Bu da kitabın kıymetini artırıyor bence.

Volkan ARI 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güneşi batmayan ülkenin kimi yerlerde güneşin hiç doğmamasını istemesi...

Kitaptan 9 Alıntı

Kübra 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Son zamanlarda sürdüğüm yaşam nerede, diye yeniden sordu, bahçe kapısından içeri girerken. Çünkü esenlik diye bir şeyin olduğunu ve yaşama yeni bir başlangıç yapılabileceğini söyleyen dindarların haklı olduklarını anlamıştı. Patikada yürürken evi, çiçekleri, hizmetkarları, çok kısa bir zaman önce hüzün ve özleme batmış olan bütün yaşamı gözüne yepyeni, önemli, tükenmez güzellikte gibi görünüyordu. Yalnızca yanınızda bunları paylaşacak birileri varsa her şey ne kadar eğlenceli olabilirdi. Eğer, yalnız değilseniz bu ülkeyi ne kadar çok sevebilirdiniz.

Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 184)Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 184)
Sevda k. 
27 Oca 17:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Hindistan'da ne yaptığınızla değil, ne olduğunuzla yargılanırsınız."

Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 165 - Can)Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 165 - Can)
Sevda k. 
28 Oca 02:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Tam şimdi seni sevdiğimi söyledim. Sevgi! Bu sözcük öyle çok kullanıldı ki anlamını yitirdi."

Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 215 - Can)Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 215 - Can)

Yaşamak için boğucu ve bunaltıcı bir dünyaydı bu. Her sözcüğün ve her düşüncenin sansürlendiği bir dünya.

Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 119 - Can Yayınları)Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 119 - Can Yayınları)
Kübra 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Dr. Veraswami : ''Of şu sıcak! Bazı sabahlar burnuma gelen sarımsak kokusundan hiçbir zaman kurtulamayacağımı düşünüyorum! Bu kokunun hepsinin kanına işlenmiş olmasına şaşırıyorum. Kokudan boğulacak gibi olmuyor musunuz Mr. Flory? Siz İngilizlerin koku alma duyusu çok hassastır. Bizim sefil Doğumuzda en çok bu yüzden sıkıntı çekiyor olmalısınız.''

Mr. Flory : ''Siz, buraya giren hepiniz, burnunuzdan vazgeçin, nasıl? Bunu Süveyş Kanalı'nın girişine yazmalılar.''

Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 177)Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 177)
Sevda k. 
26 Oca 16:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Benim için sanat her şey. İçimde kabaran engin bir denizin varlığını hisseder gibiyim. Dün tabak yıkamakla zaman harcamamak için yemeğimi Nash's Magazine'in üstünde yedim. Çok iyi bir fikir değil mi! Temiz bir tabak istediğinde tek yapacağın şey sayfayı koparmak."

Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 116 - Can)Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 116 - Can)
Sevda k. 
26 Oca 22:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Eğer dünyadaki herhangi bir konu üzerine düşüncelerinizi dürüstçe söylemenizi ayıplanacak bir şey olarak gören insanlar arasında acı bir yalnızlık çekerek yaşamınızı sürdürmüş ve orta yaşlarınıza merdiven dayamışsanız, konuşma ihtiyacı bütün ihtiyaçlardan daha büyüktür. "

Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 143 - Can)Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 143 - Can)
Selim KOÇ 
18 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Konuşmak, yanlızca konuşmak! ne kadar küçük bir şey gibi görünüyordu ve ne kadar önemliydi! Eğer dünyadaki herhangi bir konu üzerinde düşüncelerinizi dürüstçe söylemenizi, ayıplanacak birşey olarak gören insanlar arasında acı bir yanlızlık çekerek yaşamınızı sürdürmüş ve orta yaşınıza merdiven dayamışsanız, konuşma ihtiyacı bütün ihtiyaçlardan daha büyüktür.

Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 143 - Can Yayınları)Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 143 - Can Yayınları)
Ezra Aydın 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ama yaşamı gizlilik içinde sürdürmek insanı çürütür. Yaşamın akışı yönünde yaşamak gerekir, ona karşı değil. Sessiz, yalnız, gizli, kısır sözcüklerle kendini avutarak yaşamaktansa hiç durmadan "kırk yıldır" diye bir şeyler anlatan en kalın kafalı pukka sahib gibi yaşamak bile daha iyidir.

Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 89 - Can Yayınları)Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 89 - Can Yayınları)