Burma Günleri

8,0/10  (50 Oy) · 
102 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.967 gösterim
"Bu ülkede bulunmamızın, hırsızlıktan başka bir nedeni olduğunu söyleyebilir misiniz? Bu öylesine kolay ki. İngiltere'nin memuru, Burmalı'nın kollarını tutar, tüccar da adamın ceplerini boşaltır. Britanya İmparatorluğu, İngilizlerin, daha doğrusu Yahudi ve İskoç çetelerinin ticaret tekelleri kurmalarını sağlayan bir aracıdan başka bir şey değildir."

Bu sözler, George Orwell'in Burma'daki İngiliz sömürgeciliğine bakış açısını yansıtıyor. Kendisi de Burma'da görev yapmış olan Orwell, en başarılı yapıtı olarak tanımlanan Burma Günleri'nde, İngilizlerin bu sömürgedeki yaşamını ve yaptıklarını, yerli işbirlikçileri ve fırsatçıları, yerli halka insanca yaklaşarak İmparatorluğun tutumuna karşı çıkanları, aşk, nefret, tutku çemberinde destansı bir anlatımla ele alıyor. Burma Günleri, ilk kez 1934 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlandı. Kitap ve yazarı hakkında herhangi bir dava açılmayınca, ertesi yıl İngiltere'de de basıldı. Ama sömürgecilik dönemi sona erinceye kadar kitabın Hindistan ve Burma'da satılması yasaklandı ve okuyanlar hakkında yasal işlem yapıldı. Burma Günleri, İngiltere'nin, üzerinde güneş batmayan bir imparatorluk olduğu dönemdeki politik ve sosyal yaklaşımını göz önüne sererken, romandaki karakterlerin işlenmesindeki ayrıntılı ustalıkla da Orwell'in başarısını pekiştirdi.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2004
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9789750704659
 • Orijinal Adı:
  Burmese Days
 • Çeviri:
  Deniz Canefe
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Aldemir 
26 Mar 23:56 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Burma şehri: Anlatılan dönemde; Myanmar, "Birmanya" adı altında Hindistan'ın bir eyaleti olan bir İngiliz sömürgesi. Patikalar, petunyalar, Afrika kadife çiçekleri,frenk üzümünü andıran kokular, hindistan cevizi yağı, sandal ağacı, tarçın ve kimyon kokuları... Doğal güzelliği her zaman olduğu gibi kirleten insanlar...
U Po Kyin: Romanda bahsedilen ilk isim. Romanımız U Po Kyin ile başlıyor. Gerek görüntüsüyle, gerekse kişiliğiyle rahatsız edici, iğrenç bir karakter. Yazar, o kadar güçlü tasvir ediyor ki, anında bu adamdan nefret etmemizi başarıyor.
Flory : Roman, “U Po Kyin” isimli anti karakteri anlatacak sanırım derken, yüzündeki doğum iziyle hoş olmayan bir görüntüye sahip Flory çıkıyor okurun karşısına. Onun da kötü bir karakter olduğunu düşünürken, duygularının neden köreldiğini, nasıl bir yalnızlık buhranı içinde olduğunu yavaş yavaş anlıyoruz. Hem yaşadığı duygular, hem de içinde bulunduğu bozuk sistem; buna etken…
Elizabeth: Diğer iki karakter aksine olumlu özellikleriyle Flory’nin hayatına giren "rüyalar kızı(!)"
George Orwell’in 1984 ve Hayvan Çiftliği gibi güzide eserlerinin arkasında kalmış; ama bence yine oldukça başarılı bir eser. İnsanların gerçek yüzü, hayatın acımasızlığı, yalnızlığımız ve kendi kurduğumuz bozuk düzen… Kısaca hayatın iç yüzünü bulabileceğiniz bir George Orwell romanı…

Güler Bilkay Aygün 
24 May 22:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geoge Orwell'in en beğendiğim kitabı son derece akıcı bir dille yazılmış, karakterlerin fiziki ve kişilik özellikleri çok güzel tasvir edilmiş. Konusuna gelince; Hindistan'ın bir eyaleti olan Burma'nın, dünyanın en büyük emperyalist gücü olan İngiltere'nin sömürgesi olduğu dönemi anlatıyor. Yıllar önce okudum, kitaptaki bir bölümde, Burma'da yaşayan İngilizlerden oluşan bir lokalin kapısında ''Köpekler ve Hintliler giremez ''. Yazısı hala hatırımda. Çok güzel bir kitap.

KörKalem | Halil K. 
15 Mar 00:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tadı damağımda kalan Burma Günleri'ni tabiki Orwell'ın diğer kitaplarıyla kıyaslama hatasına düşmeyeceğim. Tek kelimeyle harika bir kitaptı. Goerge Orwell'ın ne kadar büyük bir yazar olacağı bu kitaptan belliymiş zaten okumakta geç kaldığım için gerçekten çok üzgünüm. Alışılmış Orwell'ımız yine yönetime dair isyanlarını dile getirmiş. Sömürgeciliğin hat safhaya ulaştığı Hindistan'ı gözler önüne sermiş. Her türlü ayrımın, kayırmanın rüşvetin olduğu İngiliz sömürgesi... İnsanların sömürülmesi, haksızlığın çıktığı hat safha... Harikaydı okumak için geç kalmayın derim. Keyifli okumalar.

seher 
10 Şub 21:22 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

George Orwell in Burma Günleri kitabının olay örgüsü Hindistan geçmektedir.Hindistan da yaşamın zorlukları, yerli halk ile yabancıları arasındaki keskin sınıf ayrımcılığının yanında İngiliz İmparatorluğu’nun sömürgecilik anlayışı ve halkı yönetim biçimi kitabın konusunu oluşturmaktadır.

Beyza 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

1984 kadar heyecan uyandırıcı olmasa da gerçekleri gözler önüne seren bir kitap. Burma'daki (günümüz Myanmar) İngiliz sömürgeciliği bir İngiliz gözünden anlatılıyor. İngiliz taraftarları, yalakalar, üstünler,köleler.. Tüm gerçeklikler var
(George Orwell de Hindistan'da İmparatorluk polisi olarak görev yapmış bir dönem, bu yüzden olabildiğince gerçek tüm gözlemler)

Fatih DOĞANCI 
02 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Emperyalist kafanın nasıl aşağılık bir şey olduğunu bu çarkın dişlileri arasından kurtulmak isteyen, insanı ve insanlığı aşağılayan uygulamalara isyan eden bir batılının gözüyle anlatmış. Yazarın, görevi gereği bulunduğu İngiliz sömürgesi Burma 'dan bizzat kendi gözlemleri ve duygularıdır. Bu da kitabın kıymetini artırıyor bence.

Kübra 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İngiliz'lerin, Hindistan'ı sömürdükleri dönemi anlatan bu romanı beğendim diyebilirim, zaten ben Orwell'ı çok severim. İngilizler'in yerlileri aşağılayışları, insan yerine koymayışları, tükürürcesine ''karalar!'' deyişleri gerçekten çok iyi işlenmiş. İşin kötüsü Hintlilerin üzerinde bu öyle etki etmiş ki onlar da, derilerinin rengi yüzünden ya da bir İngiliz olarak doğmamış oldukları için kendilerini aşağılık görüyorlardı. Bu halkın eti, sütü, ruhu sömürülmüş. Ve bu gerçekten çok acı... Tabi bunun dışında orada çalışan ya da görevli asil(!)lerin kendi hayatlarındaki birkaç olay işlenmiş. Bulunmaz bir kitap diyemem ama okunabilir.

Volkan ARI 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güneşi batmayan ülkenin kimi yerlerde güneşin hiç doğmamasını istemesi...

Kitap okumak 
31 May 01:33 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sömürgecilik ana başlığı altında ´´Devlet´´in ne olup ne olmadığını anlatmakta yazar. Kendi memuriyet dönemlerinde yaşadıklarından derlediği bu roman oldukça akıcı ve devlet adını verdiğimiz çarkları yakından tanımak için iyi bir yol gösterici olacaktır. Entelektüel bakış kazanmak için yazarın bu kitabına ve diğer kitaplarına zaman ayrılması gerektiğini düşünüyoruz.

Sercan Şentuna 
04 Tem 10:42 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Orwell, bugün adı Myanmar olan Burma'da sömürge polisliği yaparken gördüklerini, deneyimlerini ve imparatorluk yönetimine olan tepkilerini çok güzel aktarmış. Orwell'ın inanılmaz akıcı ve sürükleyici anlatım tarzı Burma Günleri'nde de sizi kitaba bağlıyor. İngiliz sömürgeciliğini, baskıyı, yerli halkın nasıl ezildiğini, sömürgecilerle iş birliği yapan yerlileri ve bu sömürgeci düzene karşı çıkanları aşk ve nefret ile çok güzel harmanlayıp okuyucuya aktarmıştır. Keyifli okumalar.

"Arkasında hükümet olmasa pirinç çemberi talihsiz çiftçiyi soyup soğana çevirmeye nasıl devam edebilirdi?"
"Hiçbir Avrupalı kanıtlara aldırmaz. Bir adamın yüzünün rengi siyahsa, kuşku yeterli kanıttır."
"Burma'da ölen İngilizler çok geçmeden unutulurlar."

Kitaptan 35 Alıntı

Mehmet 
 11 May 14:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Özür dileyen, suçunu kabullenmiş olur.

Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 181 - Can Yayınları)Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 181 - Can Yayınları)
Mehmet Aldemir 
22 Mar 17:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bence okumak çok harika bir şey. Kitaplar olmasaydı yaşam neye benzerdi. Bu öyle...öyle... "Bu öyle kişisel bir cennet ki..."

Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 107)Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 107)
Mehmet Aldemir 
22 Mar 01:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ama yaşamı gizlilik içinde sürdürmek, insanı çürütür. Yaşamın akışı yönünde yaşamak gerekir, ona karşı değil.

Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 89)Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 89)
Mehmet 
11 May 21:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hiçbir zırh yazgıya karşı koyamaz.

Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 340 - Can Yayınları)Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 340 - Can Yayınları)
Mehmet Aldemir 
25 Mar 00:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dünyada, hiçbir zaman sahip olamayacağınız bir kadını arzulamaktan daha aşağılık, daha onursuz bir şey var mıdır?

Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 270)Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 270)
Mehmet Aldemir 
21 Mar 20:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yoksulken daha mutluyduk. Ah, sen daha yalnızca küçük bir kasaba memuruyken ilk evimizi aldığımız zamanı hatırlıyorum. Yeni hasır mobilyalarımızla ve senin altın saplı dolma kaleminle nasıl gururlanıyorduk!
Para mutluluk getirmiyor. Şimdi daha fazla parayla ne isteyebilirsin ki?

Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 24)Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 24)
Mehmet 
11 May 21:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gerçek sevgide kimi zaman dehşet verici olabilen bir alçak gönüllülük vardır.

Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 310 - Can Yayınları)Burma Günleri, George Orwell (Sayfa 310 - Can Yayınları)
4 /