·
Okunma
·
Beğeni
·
7.924
Gösterim
Adı:
Ümit Çiçeği
Baskı tarihi:
1974
Sayfa sayısı:
230
Format:
Karton kapak
ISBN:
Yok
Kitabın türü:
Çeviri:
Behzat Tanç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Boğaziçi Yayınları
Baskılar:
Aspidistra
Ümit Çiçeği
Olgunlaşma çağında bir genç, hayatta nelerle karşılaşır? Niçin komünist, faşist, kapitalist veya antikapitalist olur? Çağımızın en ünlü yazarlarından biri olan George orwell, siyasi inançların çok defa hissi meselelerin bir sonucu olduğunu en iyi bilenlerden biridir. George Orwell, bu romanında, sosyalist düşüncelere sahip bir gencin «Para -Tanrısı» adını verdiği şeyden nefret edişini ve bu nefreti yüzünden sefil bir hayatı seçişini, sonunda «aşk» a mağlûp oluşunu anlatır. Derin bir sezgi gücü, akıcı üslûbu ve eşsiz mizah kabiliyeti ile, olgunlaşma yolundaki bir gencin ibretli macerasını dile getirir. Yalnız gençler değil, bütün dünyadaki gençlik dalgalanışını, çağımızın meselelerini merak edenler ve gerçek roman okuyucuları da bu kitabı büyük bir haz duyarak merakla okuyacaklardır.
296 syf.
·6 günde·8/10
Var olan düzene uyarak yaratıcılığını kaybetmek istemediği için dibe vurmayı göze olan ve bunun için çabalayan Gordon. Lakin hayatın bize neler getirip bizden neler götüreceğini bilmediğimiz için bir anda her şey değişebiliyor. Gordon karakterini yazma tutkusu ve bu uğurda yaptıklarından dolayı yer yer Martin Eden'le eleştirdim. Ama tabiki de cok farkli iki karakterler. Rahatça okunabilen, akıcı ve içerik açısından merak uyandıran bir George Orwell kitabı daha. Okurken hayatımızda sorgulanması gereken noktaları gözler önüne serdiği bir gerçek.
296 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Bu kitaba uzun ve ciddi bir inceleme yapamayacağım çünkü bunu düşündüm ve ciddi bir inceleme yapmaya kalkarsam, bunu kitabın içeriği ile ilgili detaylara girmeden yapamayacağıma karar verdim. Kitabın içeriği paylaşmak da hiç hoş olmaz.

Onun yerine George Orwell'dan bahsedelim. Hayatımda birçok roman okudum, birçoğu da elbette ki çok iyiydi. Ama bunların arasında George Orwell'ın yeri apayrıdır. George Orwell 1984'de olduğu gibi, bu kitapta da olağanüstü kasvetli bir ortam yaratmış ve karakter psikolojisini aktarmış. Orwell, 1984'te daha çok siyasi ortama atıfta bulunarak hem yaşadığı gün için, hem de günümüz için olağanüstü bir eser ortaya koymuş ve bu nedenle Winston daha geride kalıyor... Aspidistra'da ise böyle bir durum yok, en çok okunan iki kitabının aksine siyasi eleştiri yapma niyeti taşımadığı için Gordon'ın psikolojisini daha net anlayabiliyoruz. Gordon'ın derdi ekonomi olsa da çoğu insanın onunla empati yapabileceğini düşünüyorum, parasızlık sorunu olmasa bile çoğu insanın kendince başka sorunları var ve bu yüzden Gordon'ı anlamak çok da zor değil.

Dünya üzerinde aynı tarzda yazılan hiçbir kitap 1984'le kıyaslanamaz. Ama bu kitapla anlamak mümkün ki, eğer Orwell'ın hastalığı 1984'ü tamamlamaya yetmeseydi, arkasında yine muhteşem bir yapıt bırakmış olacaktı.
296 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Paradan nefret eden ve parayla girdiği her savaşı kaybeden Gordon Comstock'un hayatının bir kesitini bizlere sunuyor Orwell bu eserinde. Kitabın genel havası, ülkede yaşananlar, insanların statülerini yükseltmek için yaptıklar, arka planda güzel bir şekilde işlenmiş. Kitabı okuduğum süre boyunca Gordon'u samimiyetsiz ve aslında paraya karşı gösterdiği tutumun sahte olduğunu düşündüm. Paraya olan nefretinin temelinde yatan şey o parayı istediği kadar kolay elde edememesiydi bence ve eğer istediği her şeyi kolaylıkla elde edecek bir konumda olsaydı o nefret ettiğini söylediği parayla çok iyi arkadaş olacağını düşünüyorum. Ayrıca çevresinde onu seven insanlar olduğu için çok şanslı bir karakterdir bana göre.
296 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Aspidistra: zambak familyasına ait olup, genellikle saksıda yetiştirilen ve yaprakları doğrudan topraktan çıkan bir bitki çeşidi. Zor şartlara karşı dayanıklı olması, sürekli yeşil hâlde kalması ve ayakta kalması ile insanlar açısından umudu simgeler ve bu yüzden de İngiltere'de orta sınıfın simgesi olmuştur. #georgeorwell , sınıf atlama özentisi içinde olan 1930'larin İngiltere'sinin orta sınıfını eleştirdiği bu kitaba bu yüzden bu ismi vermiştir: #aspidistra
Hangi sistem olursa olsun, istediğiniz kadar eleştirin onu ama sonunda kendinizi yine onun içinde bulacaksınız.
296 syf.
·9/10
Güç ve onun çocuğu para geçmişin geleceğin ve bugünün tanrıları. Bu tanrılar için insanların çoğu vatanını , inancını , geleceğini , çocuğunu , ruhunu , onurunu , ruhunu bedenini sevgisini ve bunun gibi birçok değerleri ya sattı ya bırakmak zorunda kaldı yada zaten bırakası vardı.
Bir kitap kahramanı çıktı sonra para tanrısına savaş açan , her ne kadar tam uygulamasını yapamasa da bütün iradesiyle , kararlılık vardı. Bir olaydan sonra kendi iç dünyasında korktuğu hayalet dünyasına (kendi tabiri en alt tabaka) yaklaştı ama para tanrısı " Dur bakalım son kozumu sürmedim" dedi. Gordon Comstock'ı sürpriz yerden yakaladı ...
230 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Meşhur yazardan tek kelime ile mükemmel bir roman. Gordon Comstock, Comstock ailesinin Julia işe beraber son kalan üyelerinden biridir. Öğrenciliği zamanında sosyalist olur ve paranın tamamen düşmanı bir tavır takınır. Öyle ki iyi para getiren bir iş olduğunda bırakmaktadır. Buna rağmen sevgilisi Rosemary ile ciddi düşünmektedir. Arkadaşı zengin Ravelston ile görüşmeye devam etmekte ama sürekli parasızlıktan yakınmaktadır. Tek şiir kitabı yayınlanan Gordon bir gün para kazanır ve kutlamak ister. Ancak gecenin sonunda hapse düşer. İyice dibe batmıştır. Kimse ile görüşmemeye başlar. Ta ki Rosemary'nin hamile olduğu haberini alana kadar. Acaba prensiplerini koruyup çocuğu aldıracak mıdır? Yoksa o da para düzenine ait bir adam olup aile mi kuracaktır? Odasındaki kılıç çiçeği ne diyecektir ona? Son zamanlarda okuduğum en etkileyici roman.
296 syf.
·7/10
Yazar kapitalizme ,paraya savaş açan bir adamın yaşadıklarını anlatmış. Aspidistra bir zambak türü olup kitapta orta sınıfı temsil etmektedir.Kahramanimiz paraya açtığı savaşı kazanabilecek midir yoksa paraya yenik düşüp para kazanmak için iyi işlerde çalışıp içinde Aspidistra olan bir evde sıradan bir hayat mi sürecektir? Kitabı konu itibariyle begenmekle birlikte anlatımı yavan buldum.Daha önce George Orwell okumadiysaniz bu kitabından başlamanızi tavsiye etmem.1984 ve Hayvan Çiftliği kitaplarından aldığım tadı bu kitapta bulamadım.
296 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Okuduğum en ilginç kitaplar arasında yerini aldı. Kapitalizmin kurbanı olmak istemeyen Gordon, ailesinin ve sevdiklerinin baskısına rağmen "iyi" bir işte çalışmak istemez ve git gide daha da dibe batmaya başlar. Dibe batarken yaşadıkları anlatılırken kendimi bizzat o olayları yaşamış gibi hissettim. Oldukça başarılı bir anlatım şekli ve betimleme yeteneği vardı yazarın. Acaba kitabın sonuna kadar bu isyanını devam ettirebilecek mi yoksa fikri değişebilir mi? Bunu öğrenmek için ve gerçek bir yaşam öyküsü tadında dram okumak isteyenlere bu kitabı öneririm.
230 syf.
·1 günde·9/10
George Orwell'ın bu gizli --en azından şimdilik-- hazinesi okunmaya değer hayli keyifli bir roman.
Romanın kahramanı Gordon Chamstock çok farklı bir karakter...
Onun parayla, yani metaların metasiyla olan kavgasına şahitlik edeceksiniz.
Çoğu zaman da kızacaksınız bu yersiz ve kaybedeceği muhtemel kavgaya girdiği için.
Aslında çok yetenekli ve akıllı olmasına rağmen kendini tam anlamıyla sefilliğe terk ettiği için.
Sevdiklerini üzdüğü için.
Çoğu zaman da hak vereceksiniz yazmış olduğu tek şiir kitabı satmayan, bu sefil ve entelektüel adama.
Bu sosyalizme çok yakın fakat aynı zaman da bir o kadar uzak olan, reddeden adama.
.
.
Gordon Chamstock qapitalizmin vahşi pençelerinden kaçmaya çalışırken --ekseriyetle başarır bunu--; Sevdiği kadın, birlikte yatmak istediği Rosemary'nin sonunda koynunda bulur kendini. Bir müddet geçtikten sonra da aralarında şu diyalog geçer:

«Seni görmek zorundayım. işyerinden izin alıp çıktım. Hasta olduğumu söyledim onlara.»
«Pek iyi görünmüyorsun. Gel, otur şuraya.»
Dükkanda bir tek iskemle vardı. Oraya oturdu Rosemary.
«Gordon, çok kötü bir şey..»
«Ne var? Ne oldu?»
«Gebeyim.»
«Ne..? Ne diyorsun?»
Gordon'un dili tutulmuştu adeta. Bir an, göğsüne mÜthiş bir darbe yemiş gibi hissetti kendini. Ve bu durumdaki her erkeğin sorduğu o aptalca soruyu yöneltti Rosemary’ye :
«Emin misin bundan?»
...
Evet, o aptalca soruyu sordu Gordon. Hangi erkek yerinde olsa, soracağı gerçeği ortada olan, o aptalca soru.
.
.
Çocuk geleceği haberi, Gordonun kendini Qapitalizmin vahşi pençeleri arasına atmak olduğu anlamına geliyordu. Hiç şüphesiz kendi ilkeleri söz konusu olsa bile çocuğu için, Rosemary'nin şişkin karnında duran, kanından olan o çocuk için yapacaktı bunu. Bir parçası olacaktı bu kirli para oyununun çünkü ilkeler ve sevdiklerimiz arasında kalırsak, sevdikleri seçmemiz gerektiğini biliyordu Gordon.
®
Bir gün gelir, her kafası çalışan insan, paranın egemenliğine başkaldırır. Ama geçicidir bu durum. Teslim olmak, er geç teslim olmak zaruridir. Zira sonu olmayan bir çatışmadır bu. Teslim olmak; paraya, dolayısıyla toplumun kurallarına başeğmek; insanın kendisiyle uzlaşması, iç huzuruna, barışa kavuşması demektir. işte Gordon'un da yaptığı da bundan ibaretti.

Ek:
Bu kitabın ardından Woody Allen'in ''Midnight in Paris'' filmini izlemek harika olacaktır.

Güzel güzel, tatlı tatlı, minnoş minnoş okumalar efenim
296 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Aspidistra, çiçeksiz bir zambak türüdür. Oldukça inatçı olan bu bitki her türlü ortama uyum sağlar. Kurusa da, saksısının toprağı taş gibi olsa da baharda yeniden filizlenir. Evimizde bir adet var, ondan biliyorum

Aspidistra ayrıca 1930 yılların İngilteresinde sınıf atlama özentisindeki dar gelirlilerin evlerinden eksik etmedikleri sembolik bir bitkidir.

Başkahramanımız Gordon Comstock kapitalizme ve paraya karşı savaş açmıştır ama paranın gücünün farkındadır. Tarih boyunca hiç değişmeyen kural; para her şeydir. Gordon bunu iliklerine kadar hisseder. Bir gün yenileceğini bilir ama mücadelesine yılmadan devam eder.

Aspidistra, Orwell’dan okuduğum yedinci kitap. Yazarı çoğu okuyucu 1984 ve Hayvan Çiftliği romanlarından tanısa da diğer romanlarını da okumanızı tavsiye ederim. Hatta Orwell ile tanışmak için ilk olarak bu kitaptan başlayabilirsiniz. Herkese keyifli okumalar dilerim.
296 syf.
·Beğendi·9/10
George Orwell'den toplumdaki eşitsizlikleri , insanlar arasındaki sınıf farklılıklarını anlatan bir kitap.Romandaki kahramanımız hayatı diğer insanlardan farklı yaşamaya çalışan biri. Paraya karşı savaş açmış , paranın insanları etkisi altına aldığını düşünen biri. Toplumda farklı bir insan olarak yaşamanın mümkün olup olamayacağını da bu kitabı okuyunca anlıyorsunuz. Bu arada Aspidistra bir zambak türü :)
296 syf.
Kıtabı 2011 yılında okumusuum. yanı 17-18 yaslarında. Nasıl okumuşum kendıme de hayret ettım şuan. Elımdekı kıtap bıtınce tekrar yapıyım dedım. Malum çokça sene geçmış üstünden, unutuvermişiz kıtabı. fFakat başarılı olamadım :) Sıkıldımmm çook agır ılerlıyor kıtap.
Ama işte, görüyorsunuz, para neler yaptırıyor. Paranın ya da parasızlığın berbat edemeyeceği davranış yoktur.
Para, para, her şey para! Seni heveslendirecek paran olmadan tek kuruşluk bir romancık yazabilir misin? Yaratma, enerji, akıl, üslup, cazibe bütün bunlar nakit parayla alınan şeyler.
George Orwell
Sayfa 19 - Can Yayınları
''En çok neyi seviyorum, biliyor musun, birlikte kahvaltı edeceğimiz düşüncesini. Sen karşımda, bana kahve koyuyorsun. Ne garip! Bunca yıldır tanışıyoruz, bir kez olsun kahvaltı etmedik.''
George Orwell
Sayfa 294 - Can
Yoksulluğun ilk etkisi, düşünceyi öldürmesidir. Yeni bir keşifmiş gibi parasız olmakla paradan kaçılamayacağını kavradı. Tersine, geçinecek kadar -orta sınıf söylemine göre "yeterli ölçüde"- paran olmadığı sürece paranın kölesisin.
Eskiden tanrı neyse, şimdi para oydu. İyi ve kötü artık anlam taşımıyordu, yalnızca başarı ve başarısızlık söz konusuydu. Son derece önemli olan "işini başarıyla yürütmek" söyleminin kaynağı buydu. Tanrı buyrukları ikiye indirilmişti. Biri işverenler -güzide para rahipleri- için "Para kazanacaksın"; diğeriyse çalışanlar -yani köleler ve düşük rütbeliler- için "İşini kaybetmeyeceksin".

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ümit Çiçeği
Baskı tarihi:
1974
Sayfa sayısı:
230
Format:
Karton kapak
ISBN:
Yok
Kitabın türü:
Çeviri:
Behzat Tanç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Boğaziçi Yayınları
Baskılar:
Aspidistra
Ümit Çiçeği
Olgunlaşma çağında bir genç, hayatta nelerle karşılaşır? Niçin komünist, faşist, kapitalist veya antikapitalist olur? Çağımızın en ünlü yazarlarından biri olan George orwell, siyasi inançların çok defa hissi meselelerin bir sonucu olduğunu en iyi bilenlerden biridir. George Orwell, bu romanında, sosyalist düşüncelere sahip bir gencin «Para -Tanrısı» adını verdiği şeyden nefret edişini ve bu nefreti yüzünden sefil bir hayatı seçişini, sonunda «aşk» a mağlûp oluşunu anlatır. Derin bir sezgi gücü, akıcı üslûbu ve eşsiz mizah kabiliyeti ile, olgunlaşma yolundaki bir gencin ibretli macerasını dile getirir. Yalnız gençler değil, bütün dünyadaki gençlik dalgalanışını, çağımızın meselelerini merak edenler ve gerçek roman okuyucuları da bu kitabı büyük bir haz duyarak merakla okuyacaklardır.

Kitabı okuyanlar 474 okur

  • Merve altıntaş
  • Öcü Radley
  • sessizgemi
  • Cuma Ali Coşkun
  • Furkan Uçar
  • Sezer Uçar
  • Savaş Yalçınkaya
  • Ali KARAYAZI
  • Bey Böyrek
  • Hezârfen

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.6 (3)
9
%1.6 (3)
8
%1.1 (2)
7
%0.5 (1)
6
%0.5 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları