Her Çocuk Üstün Yeteneklidir

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.273
Gösterim
Adı:
Her Çocuk Üstün Yeteneklidir
Baskı tarihi:
7 Ekim 2013
Sayfa sayısı:
290
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051067544
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Basım Yayım Dağıtım
Bu kitap sadece çocuğu üstün yetenekli tanısı almış olanlar için değil, çocuğunun yeteneğini ya da kendi yeteneğini en üst düzeye çıkarabilmek isteyen herkes içindir.

Bir çocuk çevre, deneyimler ve genlerin etkileşimi sonucunda erken yaşta yaşıtlarından çok ileride, bir diğeri aynı nedenlerle daha geride olabilir. Hangisi daha çok potansiyele sahiptir? Her ikisi de büyümeye devam ediyorken, asıl soru hangisinin daha çok potansiyele sahip olduğu değil, her ikisinin de potansiyelinin nasıl geliştirileceğidir. Üstün yetenek tanısı konsun ya da konmasın her çocuk bunu hak eder. Yapacak tek şey, birini diğerinden daha değerli ya da değersiz görmeden, bütün çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmektir.
 


Üstün yeteneğin gelişim sürecinden 10.000 saat kuralına
%9 yaşında üniversiteye kabul edilen çocuklardan, yaşadığı koşullar gereği üstün yetenek tanısı alamayan çocuklara
Üstün yetenekli matematikçilerden, üstün yetenekli piyanistlerin çocukluk dönemindeki aile ilişkilerine
Asperger's sendromundan üstün yetenek potansiyeli olan otistik çocuklara
Beyindeki "miyelin' maddesinin öneminden, dâhiyi dâhi yapan özellik ve davranışlara
Üstün yeteneğin tanımlarından eğitim modellerine çocukların potansiyelini geliştirmeye yönelik her şey bu kitapta.


(Tanıtım Bülteninden)
290 syf.
·248 günde·Beğendi·Puan vermedi
"Gölgedeki Yıldızlar" kitabının yazarı, Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Bahar Eriş'in kaleminden " Her Çocuk Üstün Yeteneklidir" kitabını okumak öğretmenlik mesleğime büyük bir katkı sağladı. Meğer ne kadar çok farklılık varmış ve ben bunları bilmiyormuşum!

Kitapta yeteneğin tanımı yapılmakla birlikte disleksi, otizm, Asperger sendromu, Savant sendromu, sinestezya ve hiperaktive gibi farklılıklar; bu farklılıkların belirtileri ve özellikleri de anlatılmaktadır. 'Aileler ve öğretmenler neler yapabilir? ' sorusunun cevabı da yer alıyor. Özellikle kitabın son kısmında üstün yetenekle ilgili kitaplar, filmler, kaynaklar, kurumlar hakkında bilgi veriliyor. Bu kısımdaki öneriler ve yönlendirmeleri oldukça faydalı buldum.

Şimdi kitabın bölümlerine ve alt başlıklarına göz atalım:

I. YETENEĞİ NASIL KEŞFETMELİ?

*'Üstün Yetenek' Denilince Aklınıza Kim Geliyor?
* Çocuğunuz "Aptal" mı Yoksa Einstein mi?
* Kral Çıplak: IQ Testlerinin Tahtı Sallanıyor mu?
* Dâhilerin Sıkıcı Sırrı Nedir?
* Başarıda Hangisi Daha Etkili: IQ mu Yoksa EQ mu?
* Doğru Bilinen Yanlışlar: Yeteneği Nasıl Öldürürsünüz?
* Engel Üstün Yetenekle Birleşince : Stephan Hawking Çocuğunuz Olsaydı
* Okullar, Silahlar, Şiddet, İntihar ve Üstün Yetenek
* Aileler ve Öğretmenler Olarak Neler Yapabiliriz?
* Sonsöz: 21. Yüzyılda Yeteneği Yeniden Yorumlamak

II. SIK SORULAN SORULAR: YETENEĞİ NASIL YÖNLENDİRMELİ

* " Üstün Yetenek" Etiketi Yararlı mı Zararlı mı?
* Üstün Yeteneğin En Yaygın Tanımları Nelerdir?
* Ülkemizde Geçerli Yasal Tanım Nedir?
* IQ Testi Nerede Yaptırılabilir ?
* Rehberlik Araştırma Merkezlerinden Neler Beklemelidir?
* Asenkronize Gelişim Nedir?
* Üstün Yetenek Eğitiminde Farklı Modeller Nelerdir?
* Üstün Yetenek Konusundaki Türkçe Kaynaklar Nelerdir?
* Üstün Yetenek Konusundaki Bazı Yabancı Kaynaklar Nelerdir?
* Üstün Yetenek Konusundaki Filmler Nelerdir? Hangi Filmler Çocukla Birlikte İzlenebilir?
* Konuyla İlgili Web Siteleri ve Sosyal Medya Kaynakları Nelerdir?
* Bazı Yabancı Web Kaynakları Nelerdir?
* Aileler Üstün Yetenekle İlgili Hangi Kuruluşlara Başvurabilir?

KAYNAKÇA

Tüm öğretmen arkadaşlarıma tavsiye ederim. Iyi okumalar dilerim.
290 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bahar Eriş bu kitabında, ‘’Üstün Yetenek’’ kavramını detaylıca incelemiş. Diğer kitaplarında olduğu gibi kavramlara farklı bir bakış açısından bakarak size tam bir bilgi bombandırmanına sokuyor ve araştırmaya teşvik ediyor. Bunu son derece sade, akıcı bir dille yapıyor.

Kitabın içeriğine gelecek olursak, üstün yetenek kavramının tanımlamasıyla kitap başlıyor. Bu tanıma sahip bireylerin özellikleri verilirken, ebeveynlerinin tutumlarının önemine vurgu yapılıyor. Zeka testlerinin yapılması için gereken yaş, testin etkileri ve stigmatize etmenin çocuğa etkileri işleniyor. Aynı zamanda üstün yetenekli olan birçok ünlü ismin hayatları da ele alınıyor.

Çocuklarda görülen, yüksek IQ’nünde eşlik ettiği farklı davranış problemlerine de yer verilirken bu çocuklar için yapılabilecek önerilerde de bulunuluyor. Ailelerin ve öğretmenlerin üstün yetenek potansiyeli olan çocuklar için yapılması gerekenlerden, başvurulması gereken kurumlardan, yasal olarak geçerli olan testten bahsediliyor. Aynı zamanda üstün yetenek potansiyeli olan çocuklar için uygulanabilir olan eğitim yöntemlerinden, bu konuyla ilgili Türkçe kitap önerileri, yabancı kaynak önerileri, film önerileri, web kaynakları ve ailelerin başvurabileceği kuruluşlar detaylıca anlatılmış.

Kitabı okurken not almak için kalem ve kağıt olmalı yanınızda. Tam bir başvuru kaynağı olmuş. Ebeveynlerin, Öğretmenlerin ve ilgili olan herkesin muhakkak okuması gereken bir kitap.
290 syf.
·Puan vermedi
Üstün yetenekli öğrencilere yönelik yaşanmış durumlardan yola çıkarak güzel tavsiyelerin bulunduğu bir kitap. Bahar Eriş alanında uzman ve deneysel alanda yapmış olduğu çalışmalarla literatüre ciddi kazanımları olan bir akademisyen. Bu nedenle kitap içerisinde bahsedilen eğitim yöntemleri tavsiyeleri ve önerilen kitaplar üstün yetenekli öğrencilerle çalışan öğretmenlere reçete mahiyetinde. Okunmasını tavsiye ederim.
280 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
#okudumbitti Bu kitabın içerisindekiler o kadar yoğun ve dolu ki hangi birini anlatmalıyım derken insan arada kalıyor. Kitapta üstün yetenekle ilgili anlatılanları farklı bir bakış açısıyla göstermeye gayret etmiş ve örneklemelerle bunları pekiştirmiş olan yazarımız sevgili @dr.bahareris sadece üstün yeteneklileri değil aynı zamanda kendi yeteneklerinin farkında olan ya da çocuğunda gördüğü yeteneği en üst seviye taşımak isteyen herkes için kaleme almış bu kitabı. Yani benim için ️ Eğitimde fırsat eşitliğinin herkese aynı eğitimi vermek olmadığını, herkese kendi potansiyelini gerçekleştirme şansının verilebilmesi ile olacağını açıklamış örnekleriyle, potansiyelin yönlendirilmediği takdirde körelebileceğini de belirtiyor bastıra bastıra. Küçük yaşta yaşıtlarından daha ileride olmak sadece yetenek gelişiminin erken aşaması olduğunu anlatıyor ve modası geçmiş gibi görünse de aslında hiç de geçmeyen Yetenek doğuştan mıdır? sorusuna yanıt veriyor. “ Genlerden çok aile ortamı ve o ortamda yaşanan deneyimlerin kalitesi önemlidir, çünkü yetenek genlerin çevreyle etkileşimi sonucunda ortaya çıkar.” Diyerek son noktayı koyuyor. Ve aslında beyinin kullandıkça değişen ve güçlenen bir kas olduğunu, çocukların ve kendimizin geçirdiğimiz zaman ve eylemlerle şekillendiğini anlatıyor örnekleriyle... daha neler neler... İşin özü bu kitabı çocuğu olan, olmasını isteyen, öğretmen veya öğretmese bile öğretmeye meyilli her bireyin okuması gerek bence. Kesinlikle #tavsiyeediyorum okuyun ve de #okutun Başarı ayağınıza gelmez; siz onun ayağına gideceksiniz. diyor ve gidiyorum. Keyifli okumalar dilerim.
290 syf.
·Puan vermedi
İlkokulda çalışan her öğretmenin MUTLAKA okuması gereken bir kitap. Bilsem sürecinde öğrencileri yönlendirirken öğrenci daha tanilanmadan kendini ayrıcalıklı hissediyor velilerde ayrı bi hava ki çocuk üstün yetenekli tanısı aldığında bu tavırlar çocuğa ciddi zarar verebiliyor. Bu nedenle çocuğu tanı almış her anne babanın ve bu öğrencinin öğretmeninin öncelikli olarak okumasi gereken ama diger anne babalarinda okuduklarında bircok bilgiye ulasabilecegi muhteşem bir kaynak.
280 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Kitabı, ismine bakarak her çocukta bir üstün yetenek olduğunu ve bunu nasıl ortaya çıkarabileceğimizi anlattığını düşünerek almıştım. Ancak genel olarak herhangi bir alanda üstün yeteneğe sahip olan çocuklarla ilgili bilgilendirmeler ve yönlendirmeler vardı. Bu açıdan biraz hayal kırıklığı yaşamış olsam da üstün yetenekle, üstün yeteneklilerle ilgili yeni bilgiler edinmiş oldum.
280 syf.
·24 günde·Beğendi·9/10
Sadece üstün yetenekli tanısı almış çocukları olan ebeveynlerin değil bütün anne babaların mutlaka okuması gereken rehber ve yol gösterici nitelikte bir kitap. Bilmediğim pek çok yeni şey öğrendiğim gibi çocuklara ve zekaya olan bakış açımı da ciddi oranda değiştirdi. Dr. Bahar Eriş okuyucuyu gereksiz bilgilerle sıkmadığı gibi konunun özünü can alıcı örneklerle pekiştirirken, konuya ilgi duyanları da doğru kaynaklara yöneltiyor. Kitap tavsiyelerinden film önerilerine, üstün yeteneklilerin eğitimi ile ilgili yerli ve yabancı web sitelerinden Türkiye'de bulunan okul, dernek ve vakıflara kısacası ihtiyaç duyulabilecek her türlü bilgiyi elinizin altında bulabileceğiniz gerçek bir rehber. Farkındalıklarımızı arttırmak adına mutlaka okunmalı.
290 syf.
·51 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabı arkadaşımın tavsiyesi üzerine okudum. sadece üstün yetenekli çocukları olan ailelere değil çocuğu olan herkese yönelik bir kitap olmuş. dikkat çekici konulara değinmiş. kitabı okuduktan sonra anne olarak kendimi daha çok geliştirmem gerektiğini öğrendim .
(MASUM HAMLELER FILMINDEN BİR SAHNE)

Yolun kenarında, artık işlevini yitirmiş kozasından kurtulmaya çalışan bir kelebek gören adam yere eğilir ve kelebeği avuçlarına alır. Çakısıyla kozayı dikkatle keserek kelebeği özgürlüğüne kavuşturur. Kanatlarını birkaç kez güçsüzce çırpan kelebek, en sonunda yere düşer ve ölür. Daha sonra danıştığı bir biyolog, adama yaptığı hareketin yapılabilecek en kötü şey olduğunu söyler, çünkü kelebeğin uçabilmesi için kaslarının gelişmesi, bunun için de kozadan çıkmak için mücadele vermesi gerekmektedir. Adam kelebeği bu mücadelen yoksun bırakarak aslında yaşayamayacak kadar güçsüz hale gelmesine yol açmıştır.
Üstün yetenek tanısı olan çocuklar için;
"onlar zaten iyi durumda, onlar başının çaresine bakar, onlar zaten doğuştan şanslı, Onlara ayrı eğtim vermek eşitsizlik" diye düşünen bir kesim var. Bir çocuk o ya da bu nedenden ötürü yaşıtlarından çok daha ilerideyse, zaten yapabildiğini yaptırmaya devam etmek, topluma uyum sağlıyabilsin diye onu yeni bir şey öğrenmediği bir ortama mahkum etmek eşitsizliğin başka bir biçimi değilmidir? Asıl olan, çocuk hangi noktadaysa, onu o noktadan olabileceği en ileri düzeye, potansiyelinin en tepesine taşımak, kendini gerçekleştirmesine olanak tanımaktır.
Asperger Sendromu otizme çok benzemekle birlikte Asperger sendromlu bireyler daha güçlü dil kabiliyetine ve daha ileri zihinsel becerilere sahip oluyorlar. ...

Hans Asperger, kullandıkları dilin ileri düzeyde olması nedeniyle " küçük profesörler " ifadesini kullanmıştır. Ancak sosyal ve kişisel işlevlerde klinik derecede bozukluk söz konusudur.
...
Obsesif görünebilirler. Ayrıca bu çocuklarda alerji ve hazım sorunları da sık görülür. ....Bu tür çocukların resimlerinde de insan figürlerine çok rastlanmadığı, eşyaların daha ağırlıklı olduğu gözlemlenen bir diğer noktadır.
Bazı çocukların düşünebilmesi için hareket etmesi gerekiyor. ... Sınıf ortamı rahatça hareket etmeye müsait olmadığından, öğretmenin bunu fark edecek eğitimi olmadığından, müfredat buna göre düzenlenmediğinden ve buna benzer pek çok nedenden dolayı bazı çocuklar hiperaktif tanısı alıyor ve Ritalin gibi ilaçlar kullanmak zorunda bırakılıyor.
Çocuğun kendine has özelliklerine, ilgi alanına, yetenek alanına saygı gösterin. Hayatta kendi gerçeklestiremediğiniz hayallerinizi, kendi istek ve beklentilerinizi onların küçük omuzlarına yükleyerek bu ağırlık altında ezilmelerine izin vermeyin.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Her Çocuk Üstün Yeteneklidir
Baskı tarihi:
7 Ekim 2013
Sayfa sayısı:
290
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051067544
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Basım Yayım Dağıtım
Bu kitap sadece çocuğu üstün yetenekli tanısı almış olanlar için değil, çocuğunun yeteneğini ya da kendi yeteneğini en üst düzeye çıkarabilmek isteyen herkes içindir.

Bir çocuk çevre, deneyimler ve genlerin etkileşimi sonucunda erken yaşta yaşıtlarından çok ileride, bir diğeri aynı nedenlerle daha geride olabilir. Hangisi daha çok potansiyele sahiptir? Her ikisi de büyümeye devam ediyorken, asıl soru hangisinin daha çok potansiyele sahip olduğu değil, her ikisinin de potansiyelinin nasıl geliştirileceğidir. Üstün yetenek tanısı konsun ya da konmasın her çocuk bunu hak eder. Yapacak tek şey, birini diğerinden daha değerli ya da değersiz görmeden, bütün çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmektir.
 


Üstün yeteneğin gelişim sürecinden 10.000 saat kuralına
%9 yaşında üniversiteye kabul edilen çocuklardan, yaşadığı koşullar gereği üstün yetenek tanısı alamayan çocuklara
Üstün yetenekli matematikçilerden, üstün yetenekli piyanistlerin çocukluk dönemindeki aile ilişkilerine
Asperger's sendromundan üstün yetenek potansiyeli olan otistik çocuklara
Beyindeki "miyelin' maddesinin öneminden, dâhiyi dâhi yapan özellik ve davranışlara
Üstün yeteneğin tanımlarından eğitim modellerine çocukların potansiyelini geliştirmeye yönelik her şey bu kitapta.


(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 87 okur

  • Merve Çerçi
  • Deryakaya
  • Dilara NURAL ÖZKAN
  • Buket güleç
  • Saliç Aktaş
  • nevin alkan
  • Derya kucuk
  • Eda çınar
  • Fulya Ersoy
  • Gülçin Çeliksoydan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52.2 (12)
9
%13 (3)
8
%21.7 (5)
7
%8.7 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%4.3 (1)
1
%0