·
Okunma
·
Beğeni
·
8.589
Gösterim
Adı:
Her Gün Biraz Daha Yakın
Baskı tarihi:
23 Şubat 5018
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052993804
Orijinal adı:
Every day gets a little closer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus
Baskılar:
Her Gün Biraz Daha Yakın
Her Gün Biraz Daha Yakın
kitap kesinlikle sıkıcı ne edebi bağlamda ne psikanaliz yönünden doyurucu sanırım kitabı bitiremeyeceğim zorlama bir şekilde okuyorum sonlarda beni şaşırtırsa incelememi tekrar yazacağım.
%49 (155/319)
·Puan vermedi
Hatırladığım kadarıyla bugüne dek yarıda bıraktığım ilk kitap.
Sebebine gelince ;
kitap kesinlikle edebi bi yön taşımamakla birlikte psikoterapi yönünden de çok zayıf. İrvin D.Yalom 'un okuduğum 3.kitabı olacaktı ama maalesef tüm zorlamalara rağmen kitabın sonunu getiremedim.
Kitabı neredeyse yarıladım ama hiç bir şey alamadım kitaptan. O kadar sayfa boyunca anlattığı tek şey bi bayanın ( Ginny Elkin)cinsel tatmin ve arzuları ve bunları baskılamaması gerektiği...
Çok gereksiz ve sürekli tekrar eden konuşmalar, karşılıklı diyaloglar mektuplaşma şeklinde yazılmış...
Kitabı önermiyorum, fakat okuyup beğenenlere de saygı duyuyorum.
319 syf.
·17 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap terapiyi anlatma yöntemi açısından çok güzel kaleme alınmış, terapinin kayıt şekli terapi için ayrı bir tat olmuş, seanslarda görüşülmeyen her şey raporlarda dile getirilmiş, dile gelen ve gelmeyen yanları kitapta gözler önüne sermek ayrı bir açıklık getirmiş kitaba... Terapinin yararlılığını raporların yazınıp okunmasında görmekteyim, raporların iki taraflı incelenmesini doktor Yalom için yönlendirici olmakla Ginny için farkındalık geliştirmiştir. İki kere elime aldığım bir kitap oldu daha önce yarımda bırakıp, tekrar bitirebilmek için tekrar baştan aldığım bir kitap oldu... İlgililerine tavsiyemdir... Farkındalık kazanmada önemli diye düşünmekteyim...
319 syf.
Kimi zaman terapist , hastanın yerine geçmektedir ve hem yazar hem de hasta birbirlerinin yazılarını okur.
304 syf.
·11 günde·6/10
Varoluşçu psikoterapi akımının önemli temsilcilerinden biri olan psikiyatr Irvin Yalom daha önce yapılmamış bir şeyi denemeye karar verir.

Yalom, grup terapisi seanslarına katılan ama herhangi bir ilerleme kaydedemeyen danışanı Ginny'e bir teklifte bulunur.Ginny ile bireysel terapi seanslarına başlayacaklardır ve Ginny seansların bedelini nakit olarak değil de her seansın sonunda seans ile ilgili yazdığı raporlar ile ödeyecektir.

Maddi olarak zor durumda olan, psikoterapiye ihtiyaç duyan genç ve yetenekli bir yazar olan Ginny için bu teklif oldukça makuldur.Seansların sonunda Yalom da Ginny de ayrı ayrı raporlar hazırlarlar ve her 6 ayda bir bu raporları okumak üzere de anlaşırlar.

Yalom'un da dediği gibi psikiyatrik bir tanı koymak gerekirse "şizoit" olarak tanımlanabilcek Ginny'nin ailesi, arkadaşları ve özellikle partneriyle olan ilişikisi ve yaşadığı sorunlar terapi seansları boyunca ele alınır.Terapi süresince ortaya çıkan materyaller ise her seans sonrası yazılan raporlarda değerlendirilir.

Sonuç olarak Yalom, psikoterapi sürecini merak eden insanlar ve bu alanda çalışmayı düşünen profesyoneller için oldukça aydınlatıcı bir eseri literatüre kazandırmıştır.
319 syf.
·Beğendi·9/10
Bir psikoterapi seansını gizli gizli izliyormuş gibi zevkli bir duygu sunuyor insana. Psikoterapist ne yapmak ister? Hasta ne anlar? Vs... gibi sorulara net ve açık cevapları var eserin.
319 syf.
·8/10
Psikoloji sevenler için ideal bir kitap ama aksi için kitap zor ilerleyecektir.
Bu kitabı okuduğumda terapi seanslarimi yazmadigim için çok pismanlik duymuştum. NASIP.
%60 (190/319)
·Beğendi·5/10
Kitabı bitirmek için kendimi zorluyorum. 3 defa bırakmaktan vazgeçtim. Yinede akıcı bir dili olduğunu söyleyebilirim. Bu sefer bitiremezsem yarım kalacak. Ve yarım kaldı.
319 syf.
·37 günde·9/10
Kitap sadece psikolojik yönüyle ele alındığında bununla sınırlı olmadığını gördüm. Herşeyden önce, özellikle de hayatımızda 'sabırla' birşeylerin nasıl çözümlendiği, zamanla yerine oturan birtakım durumların olduğunu güzel bir şekilde anlatıyor. Her şeyin tam olmayacağı, bazen dibe çökerken arada şaha kalktığımız durumların olduğu gibi bir çok durumu görmek mümkün. Ve tüm bu şeylerin iki farklı bakış açısıyla ele alınması kitabı daha bir farklı kılıyor ve bu durum olayları daha objektif görmemize katkı sağlayabilir. Bence bu kitaba da bir göz atmalısınız.
"Uzun yıllar önce ben kendimi terk ettiğim için insanların beni terk etmesinden korkuyorum. Bu yüzden yalnız olduğumda orada başka kimse olmuyor."
Hareket etmiyorum.
Sendelemiyorum.
İlerlemiyorum.
Sadece poz veriyorum, gölgem için bir model,
silüetim için bir gölge.
Paltolarımızı çıkarıp eğlenceye katılmıyorsak hayat gösterisinin çoğu kaçar. Neden kapanış saatinden önce çıkışa koşalım ki?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Her Gün Biraz Daha Yakın
Baskı tarihi:
23 Şubat 5018
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052993804
Orijinal adı:
Every day gets a little closer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus
Baskılar:
Her Gün Biraz Daha Yakın
Her Gün Biraz Daha Yakın

Kitabı okuyanlar 282 okur

  • Hüseyin Kelesli
  • Büşra Olurgan
  • Yaren HÖNÜL
  • Hatice Erçin
  • İlkay Demiray

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%1.4 (1)
6
%1.4 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları