Huckleberry Finn'in Maceraları

·
Okunma
·
Beğeni
·
9,1bin
Gösterim
Adı:
Huckleberry Finn'in Maceraları
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057717542
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Yayınları
Huckleberry Finn’in Maceraları, uyumsuz Huck’ın kendi gibi bir kaçak olan siyahi dostu Jim’le atıldığı maceraları anlatıyor. Büyük hiciv ustası Twain, Amerikan edebiyatının en önemli eserlerinden biri sayılan romanında dönem Amerika’sını güçlü bir şekilde yansıtırken, ırkçılığa karşı da sağlam bir eleştiri ortaya koyuyor.(Tanıtım Bülteninden)
367 syf.
·4 günde·8/10 puan
Sürükleyiciliği ve eğlenceli dilinin yanı sıra toplumsal eleştirileri de harmanlayan ve beni çocukluğuma götüren bir eser. Mola kitabi olarak okunacak güzel bir seçim.
367 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Mark Twain'in hikayelerini nasıl kurguladığını anlayabilmek için aşağıdaki akrabalık ilişkisine göz atmanız gerekiyor.

"Yetişkin bir kızı olan bir dul kadınla evlenmiştim.
Babam da üvey kızımla tanışınca, ona aşık oldu ve sonunda da kandırdı ve evlendiler.
Böylece babam damadım oldu.
Üvey kızım da annem durumuna geldi.
Karım bir oğlan doğurdu.
Çocuk tabii ki babamın kayın biraderi ve üvey annemin kardeşi olarak benim dayım sayıldı,
Üvey annem de bir oğlan doğurdu.
Böylece kardeş sahibi oldum.
Ama üvey kızımın çocuğu olduğundan,
aynı zamanda da torunum sayıldı.
İş bu kadarla da bitmedi.
Karım annemin annesi olduğu için,
benim büyük annem sayıldı.
Ben de babamın babası oluyordum.
Sonunda kendimin dedesi olmuştum..."
367 syf.
·6 günde·8/10 puan
Çocukluğuma bir gidip geldim bu kitapla... Oliver Twist, Tom Sawyer ve David Copperfield'ı okuduğum zamanlardaki o masumane çocuksu heyecanımı hatırladım. Huck Finn, sevgi dolu bir yüreği olan, yaşadığı dönemin kurallarına, yapılması gereken sözde doğrularına karşın her zaman kendi doğrularını takip eden (ki zaman zaman vicdanıyla hesaplaştığı bölümler benim çok hoşuma gitti) maceraları boyunca bizi çocuksu heyecanlarıyla bazen güldüren, bazen heyecanlandıran ve her şeyde sonuna kadar gitmeyi başarabilen, başına gelebilecekleri bildiği halde lafını esirgemeyen, gözüpek, cesur bir çocuk karakterimiz. Hayatımın farklı zamanlarında tekrar tekrar elime alıp okuyabileceğim ve her okuduğum da kalbimde o hafifliği hissedeceğime eminim.
336 syf.
·10/10 puan
Oxford University Press orjinalini okuduğum kitaplardan. Kesinlikle çok heyecanlı bir maceraydı. Hikâyenin sonlarına doğru Tom Sawyer adlı yaramaz karakterimiz de katılıyor Jim ve Huck'a.. Tom Sawyer' da küçükken en sevdiğim kitaplardan biriydi o yüzden ben çok severek okudum bu maceraları..
424 syf.
·37 günde·Beğendi·6/10 puan
Kitap adındanda anlaşılacağı gibi bir çocuğun bir adada geçen ve nehirde bir siyahi köleyle geçen maceralarını konu almış.
Kitap 414 sayfa olunca ve birde yoğun şahsi problemlerde eklenince bir hayli uzun sürdü.. Bazı bölümler bana sıkıcı gelmesine rağmen yinede güzel mesajlar içeren sözlerde olunca 6puan aldı benden..
Selamlar herkese,
Sağlık ve sıhhatte kalın..
384 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Yazarımız bu kitapta batıl inançlara sahip, eğitimsiz, işsiz güçsüz bir çocuk olan Huckleberry Finn'in yaşamını merkeze alıyor ve bize çok güzel bir sanat eseri sunuyor. Kahramanımızın özellikle batıl inançlara sahip olmasından dolayı çoğu zaman bizi tebessüm ettiren ifadelerle karşılaşıyoruz. Kitapta en çok hoşuma giden bir sal ile kasaba kasaba gezmeleri. İnsan; keşke bizim burada da bir nehir aksa da bir sal ile diyar diyar dolaşsak demeden edemiyor. Kitabın merkezi olan çatışma kölelikle özgürlük arasındaki çatışmadır. Kahramanımız köle olan Jim ile bir sal aracılığıyla -farklı nedenlerden dolayı- kaçıyorlar ve türlü türlü insanlara denk gelip farklı farklı maceralar yaşıyorlar. Kitapta en çok hoşuma giden bir diğer şey ise kitaba hiç umulmayan bir anda Thomas Sawyer'in katılması. Bu beni oldukça şaşırtmış ve mutlu etmişti. Kitabı herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum :)
367 syf.
"Huckleberry Finn'in maceraları" Mark Twain'in en güzel eserlerinden biri. Kitabı kısa sürede bitirmiştim. "Şeker portakalı" kitabını sevenler bunu da sevecekler :) sadece 213 okuma olması üzücü.
367 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Henüz hiçbir kitabını okumamışken de Mark Twain denilince hep aklıma ironi gelirdi, bir inceden laf sokuş, zekice cümleler :) Bu kitap da yazarı nasıl biliyorsam onu doğrular nitelikteydi aralarda sizlere tebebessüm de ettirecek çok ince cümleler vardı. Kitabın konusu isminde aslında, Huck Finn’in maceralarından oluşuyor. Ayyaş, sevimsiz babasından kaçıyor Huck Finn kitabın başında, yine kendisi gibi kaçak olan siyahi köle Jim’le beraber yolculuğa başlıyorlar Mississippi Nehri boyunca gerek su üstünde gerek karada inanılmaz olaylar yaşıyorlar sürekli bir aksiyon hakim kitaba. Sonlara doğru daha da hareketlenmeye başlıyor çünkü tanıdık birisi müdahil oluyor söylemeyelim onu da sürprizi kaçmasın. Akıcı, sürükleyici bir kitap olmasından ziyade o ince dokunuşlar, toplumsal eleştiriler oldu benim asıl hoşuma giden. Özgürlük mücadelesinin yanısıra bazı kavramlar üzerine de düşünmenizi sağlıyor. Ahlak, önyargı, iyilik, kötülük. Bunların aslında ne kadar esnek olduğunu her duruma göre değişebileceğini görüyorsunuz bir şey tamamen iyi değildir ya da tamamen kötü, sana olan etkisidir önemli olan. Tavsiye ediyorum velhasıl. Ağır kitaplar arasında nefes almalık kısa sürede (benim bir hafta sürmesinin sebebi yoğun bir haftaya denk gelmesinden) okuyabileceğiniz bir kitap hatta kardeşleriniz varsa ortaokul yaş grubu için de güzel bir macera kitabı olarak okunacağını düşünüyorum.
367 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10 puan
Haytalıkta referans alınacak bir klasik daha eğlenceli öykülere imza atan Twain bu hikayede de kesinlikle hayal kırıklığı yaratmıyor tavsiyemdir okuyunuz. :))
"Vicdanım kadar akılsız bir köpeğim olsa hemen zehirlerdim. Bu meret insanın içindeki geri kalan her şeyden daha fazla yer kaplıyor..."
Mark Twain
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 2014, Çeviren: Bülent O. Doğan

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Huckleberry Finn'in Maceraları
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057717542
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Yayınları
Huckleberry Finn’in Maceraları, uyumsuz Huck’ın kendi gibi bir kaçak olan siyahi dostu Jim’le atıldığı maceraları anlatıyor. Büyük hiciv ustası Twain, Amerikan edebiyatının en önemli eserlerinden biri sayılan romanında dönem Amerika’sını güçlü bir şekilde yansıtırken, ırkçılığa karşı da sağlam bir eleştiri ortaya koyuyor.(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.093 okur

  • Nurseli yılmaz
  • Mulan Kindera
  • ebrc
  • Çiğdem Erdem

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.3 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0