Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ) Ehli Beyt Cennet Kadınlarının Hanımefendisi ve İnsanlık Hurisi

9,4/10  (11 Oy) · 
51 okunma  · 
13 beğeni  · 
804 gösterim
Bu kitap, dünya ve Cennet kadınlarının en üstününe ait Fatıma-i Zehra(r.a)'nın hayatından pırıltılar sunmaktadır.
O Fatıma ki, Cennet ufkundan, cihan toprağına düşen bir inciydi.
O Fatıma ki, Allah Resulünün gözünün nuru ve sevinciydi.
O Fatıma ki, Nebiler Nebisinin mübarek vûcudundan bir parçaydı.
O Fatıma ki, ay yüzlü kara gözlü bir melekti...
O Fatıma ki, bir eliyle değirmen döndürür, bir eliyle çocuğuna bakar, diliylede durmadan Kur'an okurdu.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9757161179
 • Yayınevi:
  Çelik Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Bu kitabı okurken sanki Ömer Döngeloğlu konuşuyor gibi hissettim. Bu tarz anlatım ne yazık ki bana hitap etmiyor. Hadislerde ayrıntısı verilmeyen mimiklerden jestlere hatta bazen içsel duygulara kadar değinilmiş. Belki bunda bir beis yok yanlış düşünüyorum ama bana mübalağa yapılmış gibi geliyor ve sanki konunun ciddiyetini kaybetmesine neden oluyor. Yazar her hadisin kaynağını vermemiş. Bazılarını verip bazılarını neden vermemiş hala anlamış değilim. Yazarın anlatım tarzını sevmesem de anlattıklarına diyecek yok. Hz.Fatıma' ya hayran olmamak elde değil. Elindeki son yiyeceğini kapısına gelen muhtaç birine verdiği için iftarını sadece su ile yapan bir şahsı mühimme.Hem de bu olay üç gün peş peşe tekrarlanıyor.Olayı bizim iftar sofralarımızla kıyaslayınca çok ütopik gelse de sonuçta o da bir insan açlık bizi etkilediği kadar, onu da etkiliyor deyip susuyorsunuz... Onun aç kalışları genelde elinde olmayışından değil de, elinde olan son yiyeceği kendini düşünmeyip bir başkasına vermesinden.İşte beni en çok etkileyen de Hz.Fatıma-i Zehra' daki bu isar duygusu oldu.

Kitaptan 17 Alıntı

Abdullah SAFİDEMİR 
14 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ey Fatıma! Eğer seni Ali'ye nikahladığım için ağlıyorsan, yüce Allah'a yemin ederim ki, ben seni, isteyenlerin en bilgilisine, yumuşak huylulukta ve akıllılıkta en üstününe ve ilk Müslüman olanına nikahladım. (1)

1 - Ahmed b. Hanbel - Müsned

Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 43 - Çelik Yayınevi)Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 43 - Çelik Yayınevi)
Abdullah SAFİDEMİR 
15 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Cenab-ı Ali (Radıyallahü Anh) öyle bir padişahtır ki, sarayı bir kulübe, bütün malı mülkü, varı yoğu bir kılıçla bir zırhtan ibaret. O kılıcı da sırf islamı yükseltmek için kullanmıştır.

Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 86 - Çelik Yayınevi)Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 86 - Çelik Yayınevi)
Abdullah SAFİDEMİR 
15 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

O saadet günlerinden biriydi. Cennet kadınlarının efendisi Hazret-i Fatıma (Radıyallahü Anha), Nebiler Nebisinin huzuruna geldi:
- Ey Allahın Resulü, dedi; ne benim ve ne de amcamın oğlunun, geceleri üzerinde uyuduğumuz, gündüzleri de kestirdiğimiz bir koç postundan başka döşağimiz var.

Peygamberler Peygamberi ona tatlı tatlı baktılar ve buyurdular:
- Ey benim işve fidanım, ey kızcağızım, sabret!.. Çünkü Musa b. İmran da zevcesi ile 20 yıl döşeksiz oturdu. Onların pamuktan yapılmış bir abadan başka döşekleri yoktu.

Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 59 - Çelik Yayınevi)Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 59 - Çelik Yayınevi)
Abdullah SAFİDEMİR 
15 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kainatın yaradılış sebebi ve Allahın sevgilisi bir gün Hazret-i Hasan'ı öpmüşlerdi. O an Temim'li Akra b. Haris isimli biri de oradaydı. Bu hali görünce hemen atıldı:
- Ey Allahın Resulü, dedi; benim on çocuğum vardır. Onlardan hiç birini öpmem!..
Ebedi hayat müjdecisi mukaddes gözleriyle derin derin baktılar ve buyurdular:
- Allah senin kalbinden merhameti çıkarınca ben sana ne yapabilirim?

Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 99 - Çelik Yayınevi)Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 99 - Çelik Yayınevi)
Abdullah SAFİDEMİR 
15 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ey benim sultan kızım! Canını cehennem ateşinden kurtarmaya çalış. Zira ben üzerinize gelecek azab ve cezayı def edip uzaklaştırmaya muktedir değilim.

Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 82 - Çelik Yayınevi)Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 82 - Çelik Yayınevi)
Abdullah SAFİDEMİR 
14 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ey para, doğrusu öf sana!... Öyle bir şeysin ki, insanın elinden çıkmadıkça bir faydan dokunmuyor!...

Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 34 - Çelik Yayınevi)Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 34 - Çelik Yayınevi)
Abdullah SAFİDEMİR 
 14 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Fatıma-i Zehra ile Allahın yenilmez arslanı Hazret-i Ali'ye gereken eşyaları satın alıp Nebiler Nebisinin huzuruna getirdi. Bunları tek tek gözden geçiren Allahın Resulü yine gözyaşlarını tutamadılar:
- Ey Rabbim, dediler; senin sevmediğin israftan çekinen kimselere bu eşyayı hayırlı ve mübarek kıl!

Eşyalar şunlardı:
Meşinden yapılma üç minder.
Saçaklı bir halı.
İçi hurma lifi ile doldurulmuş bir yastık.
İki adet el değirmeni.
Bir adet su tulumu (kırbası)
Topraktan yapılmış bir su bardağı.
Bir elek.
Bir havlu.
Tabaklanmamış bir koç postu.
Eskiyip tüyü dökülmüş Yemen dokuması alacalı bir kilim.
Hurma yaprağından örülmüş bir sedir.
Yemen işi alacalı iki elbise.
Bir kadife yorgan.
Geceleri, üzerinde uyudukları, gündüzleri de biraz kestirip uykusuzluklarını giderdikleri döşekleri, koç postu idi.

O iki sultan, uyumak istedikleri zaman koç postunun yünlü tarafını çevirirlerdi.

Hasan Basri Hazretlerinin rivayetine göre: Uzunumsu olan kadife yorganlarını, uzunlamasına örtününce, arkaları, enlemesine örtününde de başları açılırdı.

İşte alemler Efendisinin mübarek kızı ile damadının bütün eşyaları bundan ibaretti. O insanlar, bu kadarcık bir şeyin bile şükrünü eda etmekten nasıl korkarlardı. Şimdi nimetler içinde yüzen insanlık, saraylara, lüks apartmanlara boğulurken bunların şükrünü düşünüyor mu acaba?

Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 45 - Çelik Yayınevi)Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 45 - Çelik Yayınevi)
Abdullah SAFİDEMİR 
15 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gecenin ilk saatlerinde ruhunu teslim edeceğine yakın, ilim ve hikmet kutbu Hazret-i Ali'ye şöyle seslendi:
- Ya Ali! Beni, üzerime kimsenin eli değmeden sen al, götür Baki mezarlığına göm!...

Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 236 - Çelik Yayınevi)Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 236 - Çelik Yayınevi)
Abdullah SAFİDEMİR 
15 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

O, her işte kendisinin dileğini değil, kocasının istediğini düşünür ve o yolda hareket ederdi.

Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 87 - Çelik Yayınevi)Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 87 - Çelik Yayınevi)
2 /