·
Okunma
·
Beğeni
·
991
Gösterim
Adı:
İpin Ucu
Baskı tarihi:
1997
Sayfa sayısı:
151
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753552912
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Baskılar:
İpin Ucu
İpin Ucu
176 syf.
·12 günde·3/10
Yazari daha yakindan taniyip, tecrübelerini merak edenler icin okunulasi bir kitap. Ama kanaatimce "okunmasa da olurmuş" diyebilcegm nitelikte. Rasim Özdenören kitaplarini alirken beklentiyi yuksek tutuyorm. Beklentimi karsilamayinca kanaatim bu yönde oluor :/
176 syf.
·3 günde·Puan vermedi
"Ipin ucu bendedir,
Bir ucu da sendedir." diye bir halk türküsü ile başlıyor yazar.Bir halk türküsünün sade ve samimi üslubu tadında da devam ediyor.İnsanı yormadan bir çırpıda okunabilecek güzel bir deneme kitabı. Diğer okuduğum kitaplarına nazaransa yazarın bu kitabını daha sade bulduğumu söyleyebilirim.Bununla birlikte kitaba ismini veren "İpin Ucu" tabiri o kadar güzel izah edilmiş ki kitapla ilgili genel bir kanaat oluştururken bu izahın güzelliğinden kendimi alamadım açıkçası.
Yazarın öndeyişteki izahı kısaca şu şekilde:
"İnsanların aralarında iletişim kurabilmek için ortaklaşa tutacakları bir ipe sahip olmaları gerekiyor.Aynı dünyada yaşıyor ve aynı dünyayı paylaşıyor olmamızın bize böyle bir ipi tutma fırsatını bahşettiğini düşünebiliriz. Bununla birlikte daha somut, daha elle tutulabilir durumların da sözü edilebilir: Aynı secdeye baş koymanın benimle Filipinlerde yaşayan Müslüman bir kardeşim arasında mecazi bir ipin var olduğuna delalet ettiğini niçin düşünmeyelim?
176 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
gerçekten kitabı okurken o kadar çok kitaba dalıyordum ki kitabın kapağını kapattıktan sonra bile kitabın etkisinden çıkamadım.
176 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Yazarla ilk kez tanışacaksanız bu kitapla başlamayın.Kitap kötü olduğundan değil.Başlangıç olarak yetersiz gelebilir.
Kitap günlük gibi biraz sohbet tarzında da yazılmış.yaşadığı olayları düşündüğünü not aldığını ve ders çıkardığını görüyoruz.Etkileyici mi? -Hayır ama kötü değil.Yazarın bir özelliği olsa gerek her kitabın da illa ki insana bir şeyler katıyor.
Biz Anadolu çocukları tek taraflı sevgiye alıştık. Karşılık beklemezdik. Bu yüzden olmalı benim yıldızları sevmemde o tarihlerde bana tuhaf görünen hiçbir şey yoktu. Ben yıldızları seviyordum ve bu bana yetiyordu.
Demek bülbüllerin de bir ötme zamanı varmış. O günkü duvar takviminin yaprağında: “Bülbüllerin ötmeye başlaması” ibaresini görmeseydim, bunu asla bilemeyecektim
"Kapitalist/liberalist hayat tarzi, bencil tabiatli insanlarin ortaya cikmasina yol actiysa, bencillik de, bu insanlarin yalnizlaşmasina, yalnizlığın hastalik haline gelmesine yol açmıştir. Kendini alkole, uyuşturucuya, fuhsa, zinaya vuran insanlarin caresiz halleri temelde yalnizliktan ve ona care aramaktan ve fakat bulamamaktan kaynaklanmaktadir, diyebiliriz."
Rasim Özdenören
Sayfa 14 - undefined

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İpin Ucu
Baskı tarihi:
1997
Sayfa sayısı:
151
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753552912
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Baskılar:
İpin Ucu
İpin Ucu

Kitabı okuyanlar 89 okur

  • Fatma Betül Bildik

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%3.8 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0