Kafka Okur Sayı 34 (2018 Aralık)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.791
Gösterim
Adı:
Kafka Okur Sayı 34
Alt başlık:
2018 Aralık
Baskı tarihi:
Aralık 2018
Sayfa sayısı:
40
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772148682004
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kafka Okur Dergi
En çok sessizken yanlız,
yalnızken kalabalıksın...
40 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Özellikle Son Akşam Yemeği resim incelemesini çok beğendimi söyleyerek katkıda bulunan herkesin eline ve kalemine sağlık diyorum! Bayılarak takip ettiğim size de önerdiğim bir dergidir, okuyun..
40 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bu sayıda Leonardo da Vinci'ye ayrılmış. Onun hakkında bilmediklerimizi bazı detaylarıyla veriyor. Meşhur Son Akşam Yemeği resminin detaylarıyla açıklaması çok hoşuma gitti. Anlatım tarzı sanki tarihi bir ören yerinde rehberin detaylarını vermesi gibi olmuş. İyi okumalar.
40 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Neredeyse iki yıldır takip ettiğim derginin bu sayısında Ece Temelkuran’ı görememek beni üzdü. Bu sayıda Leonardo da Vinci’yi yakından tanıma fırsatına erişiyorsunuz. Derginin kapağında Mona Lisa olsa da, içeriğinde uzunca bahsettiği “Son Akşam Yemeği” tablosu çok daha ilgi çekiciydi. Genel anlamda okuması çok keyif verici olan Kafkaokur Dergisinin bu ve önceki sayılarını okumanızı tavsiye ederim. :)
40 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Derginin bu bölümünde Leonardo da Vinci ayrıntılı bir şekilde ele alınmış. Hayatı, eserleri, farklı tarafları, aslında sadece ressam olmadığı ve daha birçok meslek dalını icra ettiğini, dönemin şartları içerisinde öğreniyorsunuz. Sanata değer veren biriyseniz okumanızı salık veririm.

Onun dışında birkaç yazı daha var. Özellikle adalet üzerine yazılmış olan bir köşe yazısını çok beğendim. Burada alıntılarda da bulundum ama pek rağbet görmedi. Sanırım "adalet" ile bi sıkıntımız, derdimiz yok.

Bazı dergiler vardır, okuduğunuz zaman bir kaç kitap okumuş gibi olursunuz. Son dönem edebiyat dergilerimiz böyle oldu. Edebiyat alanında önemli gelişmeler var. Ah bir de okuyan kitle artsa sanırım her şey daha güzel olacak. Keyifli okumalar efenim.
40 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Leonardo Da Vinci adına yazılmış makaleler okudum sanki.Bütün yazarlarımız,köşesini;ona ve onun sanatına ayırmış.Sanatsal ve edebi dili zayıf,öğreti dili yüksek bir sayıydı.Emeklerine sağlık!
40 syf.
Bu dergiyi ilk kez okudum. İçerik olarak daha farklı bekliyordum.
Daha doyurucu olabilirdi.
Ne yalan biraz hayal kırıklığı yaşadım.
Artı şansıma benim aldığım sayıyla birlikte zamanlanmış fiyatı

Nerde kaldı 'enflasyonla mücadele'..?

Amann diyim Sn. Bakan duymasın :)

Tüm kafka severlere İyi okumalar .

ELVEDA KAFKAOKUR
40 syf.
·1 günde
Yitirebilen şeye zenginlik denmez. Gerçek mülkümüz ve sahibinin gerçek ödülü erdemdir. Erdemi yitirmek olanaksızdır, yaşam bizi bırakmadıkça bizi bırakmaz o. Malı, mülkü ve dışsal zenginliği ise her zaman korkarak tut elinde; bunlar çoğu zaman onları yitiren sahiplerini aşağılanma ve alayla baş başa bırakırlar. - Leonardo da Vinci

Bu sayıda Leonardo Da Vinci anlatılmış. Değerlendirmeme çok beğendiğim bir alıntısıyla başlamak istedim. Leonardo da Vinci' nin hakkında bilmediklerimizi bazı detaylarıyla tarihsel kısa ve öz olarak anlatılmıştır. Leonardo Da Vinci' nin sadece ressamlık boyutu değil,mucit, bilim insanı, filozof, ressam ve mühendislik yönleri üzerinde de incelemelerde bulunulmuştur.
Tarihsel süreç olarak ta İstanbul'a boğaz köprüsü yapılması teklifini 2. Beyazıt' kendi eliyle mektup yazmış ancak teklifi olumlu görülmemiş olduğunu öğrenmiş oldum. Leonardo Da Vinci ressam olarak bilinse de çok iyi bir mühendis olduğunu o dönem ki eserlerinden anlıyoruz.
Boğaz köprüsünün inşa edilmiş olduğunu ve İstanbul'da Leonardo da Vinci'nin bir imzasının olduğunu düşünmek bile harika bir şey tarihsel önemlilik açısından..
Ayrıca, Son Akşam Yemeği resim incelemesi çok güzeldi ve çok beğendiğimi söylemek isterim..
İlk sayfalarda "Olmayı bıraktığımız yerdeyiz, / Başka biri olmaya" şiiriyle Hoş geldiniz diyen Gökhan Demir'in şiiri harikaydı..sanki sizi olaylara çekiyor, şiiri yaşıyor ve içsel bir yolculuğa çıkıyorsunuz..
Gonca Özmen tarafından kaleme alınmış "Adalet " konulu köşe yazısını çok beğendiğimi söylemek istiyorum."Dünya adil bir yer değil yazık ki. Hiç olmadı. Giderek daha vahşi, daha acımasız, daha kör ve sağır ötekine. İnsanlar arası ilişkilerden, toplumsal ve evrensel ilişkilere; güçlüden yana hep yasalar. " bu alıntıyı beğenerek maalesef ki adaletin kaybolduğunu düşündüğümü üzülerek söylemek istiyorum.
Bu sayıda, Dergi nin güzel kalemi Ece Temelkuran’ı görememek beni ziyadesiyle üzdü. Çünkü Ece Temelkuran'ı okumak ayrı bir keyifti benim adıma..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kafka Okur Sayı 34
Alt başlık:
2018 Aralık
Baskı tarihi:
Aralık 2018
Sayfa sayısı:
40
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772148682004
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kafka Okur Dergi
En çok sessizken yanlız,
yalnızken kalabalıksın...

Kitabı okuyanlar 332 okur

  • Deniz
  • ʂevin
  • Elif
  • Edeb-î Kelâm
  • PORTUGASIZ ZEZE
  • Berat Dokuzkardeşler
  • Ahde vefa
  • Ahmet Burhan Akkoç
  • Zeynep
  • BLACKPINK

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.3 (21)
9
%16.4 (11)
8
%25.4 (17)
7
%22.4 (15)
6
%4.5 (3)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0