Şans Müziği

7,3/10  (16 Oy) · 
36 okunma  · 
6 beğeni  · 
836 gösterim
... Şans Müziği, tüm Amerika kıtasına yayılan geniş bir alandan başlayıp Pennsylvania'daki bir çayırlıkta iki kişinin ördüğü duvarda noktalanıyor. O iki kişinin bu işe nasıl bulaştıkları, işin koşulları, tümüyle şansa bağlı bir gelişme. Ancak Paul Auster'ın dünyasında şans, kimi zaman kazaya, kimi zaman yazgıya, kimi zaman da iradeye benzeyen değişken ve güçlü bir öge. Gerilimle coşkuyu aynı anda aktaran Şans Müziği, her türlü kötülüğe ve haksızlığa uğrarken, bunların karşısında bizim de yapabileceğimiz küçük, ama değerli şeylerin öyküsü.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789755104430
 • Orijinal Adı:
  The Music Of Chance
 • Çeviri:
  Seçkin Selvi
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Necmettin Zafer 
08 Haz 16:48 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bu kitabın adını ilk kez çok uzun zaman önce bir gazetede görmüştüm. Haberde ise bir erkeğin mutlaka okuması gereken iki kitaptan biri olduğu yazıyordu. Neden özellikle erkekler okumalıymış diye merak ettim. Kitabı okuyunca bu cinsiyet ayrımının da yersiz olduğunu görmüş oldum. Bazı kitaplar vardır ve okuyunca bir daha hiç aklınıza gelmez, bir süre sonra da ne okuduğunuzu unutursunuz ancak bu kitap bir istisna. Kitapta anlatılan olaylar bir dereceye kadar aklımdan silinse de okuma esnasında bana hissettirdikleri hep ilk günkü gibi canlı kaldı. Kitabın ilginç bir büyüsü var sanırım bu büyü bana da sirayet etmiş. Sanırım bu sebepten dolayı zaman zaman aklıma geliyor. Kitap ne mi anlatıyor? Bir poker oyununun yol açtığı olaylar silsilesi. Okuması oldukça kolay olan bu kitabı zamanınız varsa okuyun. Pişman olmazsınız.

Sadettin TANIK 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Yazarın dile hakimiyeti çok iyi. Hiç sıkmıyor. Konu ilginç değil ama karakter tahlilleri çok iyi. Ama şaşırtıcı sürpriz bir son yok. Yinede Nash ve Pozzi sizi etkiliyor.

Akın Ölmez 
 04 Eyl 12:14 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Başladığın işin alıp yürümesi, iyi insanlara rast gelmek, yaşam içindeki zamanlamalar hepsi şans işi denilebilir mi?
İnanmak, hayal etmek, istemek, başlamak, sonra da çalışmak mı işi şansa bırakmamak için.
Kitapta şans mı, kader mi, oyun mu vb. gibi düşündüğünüz, sizi içine alan, sürükleyici ve o kadar da etkileyici bir öyküye dalıyorsunuz.
"Su gibi aktı", denilenler gibi. Dili çok akıcı, sürükleyici, sürprizli.
Okunur.

Ümit güder 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

#kitap yorum ; evet Kahramanımız biraz sorumsuz bir babadır eşi terk edip gidince sap gibi ortada kalır babası hakkın rahmetine kavuşunca eline bir hayli miras parası geçer kızını ablasına bırakıp bir araba alır ve deli Mehmet gibi ABD yi bir uçtan öbür uca gezmeye başlar ( ki bu bende dahil çok kişinin istediği şeydir ,nereye gittiğini düşünmeden sadece gitmek ,gitmek ) bu arada içsel düşüncelere dalar kimim ,niye sürekli gitme istegi var içim de neyden kaçıyorum vs eh Meksika atasözünde ki gibi hazıra dağ dayanmaz olayı para bitmeye başlayınca seve seve Sıla'ya döneyim bir baltaya sap olayım olayı içine düşer tam dönüş yolunda genç bir poker oyuncusu ile karşılaşır ve kendini kurtarmak için son parsı ile birlikte bir oyun oynamaya karar verir , rulette siyah 13 e oynar parayı kaldırırlar keyfe bakarlar ( değil tabi ) zaten bu kitaplarda olur ( zaten bu da kitap demediniz içinizden umarım ) eh olayda esas bundan sonra başlar çok enteresan bir hale dönüyor kitap biraz alacakaranlık kuşağı biraz sinir bozucu psikolojik hafif gerilim ,güzel mi evet ama hala " görünmeyen " çok çok daha iyi

Dila. 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Okuduğum ilk Auster kitabıydı ve çok etkilendim diğer kitaplarını da okuyacağım. Auster'a başlamak için iyi bir kitap oldu.
Kitaba gelirsem; dili çok güzel, anlatım çok akıcı bu yüzden kitap hızlı gidiyor hiç fark etmeden onlarca sayfa okuyabilirsiniz. Konu güzel adım adım yokluğa düşmeyi anlatıyor; hem maddi hem de manevi anlamda.
Pozzi'den çok Nashe karakterinin Pozzi'ye bağlılığı etkileyiciydi diyebilirim.

Nihat Baş 
18 Ağu 10:20 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Türlü kötülüğe ve haksızlığa uğrarken, bunların karşısında bizim de yapabileceğimiz küçük, ama değerli şeylerin olduğunu anlatan ve çok rahat okunan sürükleyici bir kitaptı. Ayrıca Kağıt oyunları ve pokerden hoşlanan arkadaşlar bu kitabı okumaları gerekiyor.

Kitaptan 8 Alıntı

"Paranın asıl yararı, ona bir şeyleri satın alma olanağı vermesi değil, parayı düşünmek zorunda bırakmamasıydı."

Şans Müziği, Paul AusterŞans Müziği, Paul Auster
Nihat Baş 
18 Ağu 10:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“…Umutsuz durumda olmayan hiçbir şeye ilgi duyamıyorum..

Şans Müziği, Paul Auster (Sayfa 29 - Can Yayınları)Şans Müziği, Paul Auster (Sayfa 29 - Can Yayınları)
Dila. 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Çevresindeki dünya bir anda gerçekliğini yitirmiş gibi, tam bir ilgisizliğe ve kayıtsızlığa gömüldü. Kendini bir gölge gibi, gözleri açık uyuyakalmış biri gibi hissediyordu.

Şans Müziği, Paul Auster (Sayfa 66)Şans Müziği, Paul Auster (Sayfa 66)
Akın Ölmez 
 04 Eyl 12:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Para, özgürlüğü için gerekliydi, ama özgürlükten bir parça daha satın alabilmek adına her para harcayışında, özgürlüğün bir başka parçasından da yoksun kalmış oluyordu.

Şans Müziği, Paul Auster (Can Yayınları)Şans Müziği, Paul Auster (Can Yayınları)
Dila. 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

...yeniden sıfır noktasına gelmişti. Sıfırın en ufağı bile hiçlikle dolu koskoca bir delik, dünyayı içine almaya yetecek kadar büyük bir daireydi.

Şans Müziği, Paul Auster (Sayfa 151)Şans Müziği, Paul Auster (Sayfa 151)
Akın Ölmez 
03 Eyl 23:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Auster, şaşırtıcı bir düş gücüyle özgür olmanın ve kendini denetlemenin anlamlarını keşfederken insanoğlunun yaptığı her seçimin altında yatan sırları sorguluyor.

Şans Müziği, Paul Auster (Can Yayınları (Sunuş))Şans Müziği, Paul Auster (Can Yayınları (Sunuş))
Akın Ölmez 
 04 Eyl 11:54 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Rousseau'nun cep dizisinden basılmış İtiraflar’ını alıp yatağa girdi. Uykuya dalmadan önce, yazarın bir ormanda durup ağaçlara taş attığı bölüme geldi.
Rousseau kendi kendine, eğer bu taşı ağaca isabet ettirirsem, bundan sonra yaşamımda her şey iyi gidecek der.
Taşı atar ve ıskalar. Bu sayılmaz diyerek bir başka taş alır ve ağaca da birkaç metre daha yaklaşır. Yine ıskalar. Bu da sayılmaz deyip biraz daha yaklaşır ağaca, yeni bir taş alır. Yine ıskalar. Bu, son alıştırma atışıydı, asıl atış bundan sonraki der.
Ama işi garantiye almak için ağacın yanına gider, hedefin tam karşısına geçer. Aralarında otuz santimden az vardır, elini tutsa dokunacaktır. Sonra taşı var gücüyle kütüğe indirir. Başardım der, başardım. Bu andan itibaren, yaşamım eskisinden daha iyi olacak.

Şans Müziği, Paul Auster (Can Yayınları)Şans Müziği, Paul Auster (Can Yayınları)