Kan Davası

7,9/10  (19 Oy) · 
70 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.359 gösterim
Reşat Nuri Güntekin, bu eserinde; İstiklal Savaşı'nın öncesi ve sonrasında Anadolu insanının yaşadığı sıkıntı, yokluk ve hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

Romanın başkahramanı Ömer'in savaş sırasında bindiği asker treni bir kasabada bozulur. İstasyon çevresinde dolaşırken küçük bir kız çocuğu ona bir tas su uzatır ve "sana ben su getirdim" der. Savaşın kimsesiz bıraktığı bu iki kişi kısa süre de olsa baba kız olurlar. Ömer ise adını bile öğrenemediği bu küçük kızın hayatını nasıl değiştireceğinden habersizdir. Savaş bititğinde ne yapacağını bilmez hade geri dönerken yolu aynı kasabaya düşer. Bir "kan davası"nın sanıkları ve hep aradığı kız, onun iki düşman köyden birinde öğretmen olmasına neden olur. Kan Davası yazarın savaş, çocuklar ve anlamsız kinin düşman ettiği insanlar üzerine yazdığı bir başyapıt...
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789751027467
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Reşat Nuri Güntekin ölümsüz, büyük usta... Kan Davası romanıyla okurlarda büyük izler bıraktı. Bu romanın işleniş o kadar akıcı ki... Elinizden bırakamadığınız gibi, yüreğinizi burkuyor. Türk Edebiyatı'na yakışır bir romanla karşılaştım, izleri ise benliğimde kök salmış vaziyette duruyor. Yazar bu romanında Türk halkına kan davasının boş olduğunu ve buna rağmen süregeldiğini, cahilliğin, cehaletin sona ermediğine vurgu yapıyor. Herkes okumalı, herkesin kütüphanesinde bulunmalı.

Serdar Poirot 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazardan güzel bir roman daha. Ömer adında bir asker bir doktorun hayatını kurtarır ve ona söz verdiği için hayat hikayesini anlatmaya başlar. Askerlik için Bozova istasyonunda durduğunda bir çocuk ona su vermiştir ve kendisi de onu çocuğu yerine koyup gezdirmiştir. Askerden döndüğünde belki çocuğu bir kez daha görmek için Bozova'da durur ama göremez. Onun yerine eski arkadaşı Murat ile karşılaşır. Burada Aşağı Sazan ve Yukarı Sazan adında kan davalı iki köy vardır. Murat ile Ömer köyleri gezerken belediye başkanı ve milletvekilinin de olduğu bir kafilenin soyulduğunu öğrenir. İşi araştırırlar ve bir çocuk çetesi olduğunu öğrenirler. Çocuklar yakalanır ama ceza ehliyetleri yoktur. Çözümü eski bir öğretmen olan Ömer bulacaktır. Soluksuz okunan bir roman.

sibel sürücü 
05 Haz 11:55 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yukarı Sazan Köyü ile Aşağı Sazan Köyü arasında yıllardır süre gelen bir kan davasını Ömer öğretmen ve onun hikayesi üzerinden anlatan, kahramanları Ömer öğretmen ve yaşları beş ile on sekiz arasında değişen kimsesiz çocuklardan oluşan oldukça ilginç bir eser.
Roman kan davası üzerinden insanları, insan psikolojisini, toplumu irdelemekle kalmıyor aynı zamanda insanların ve toplumun oluşturduğu ve inandığı değer yargılarını da eleştiriyor.
Yıllarca süren kan davasının sadece zarar verdiğinin sadece insanların yaşamları olmadığı, ruhlarında da ne kadar derin yaralar açtığı farklı bir yolla anlatmış.
Ömer öğretmen ve artık onun olan kimsesiz çocuklarının dağdaki yaşamları da o kadar farklı ki ben gerçekten çok severek okudum.
Akıcı ve sade bir dille aktarılan, ilginç, farklı, okurken gözlerinizin önünde olayların canlandığı güzel bir roman.

Kitaptan 2 Alıntı

Aysel 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar ne kadar kötü olurlarsa olsunlar onların yüreklerinin köşesinde mutlaka iyi hissler ve temiz duygular vardır. Önemli olan onların bu huylarını açığa vurmaları için imkân ve ortam sağlamaktır.

Kan Davası, Reşat Nuri GüntekinKan Davası, Reşat Nuri Güntekin
Aysel 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

«Her ümidi kaybetmiş olabilirsin... Bütün dünya seni terketmiş,
sana düşman kesilmiş olabilir. O şartlar içinde dahi vazifen ümitsizliğe düşmemektir. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki kandadır.»

Kan Davası, Reşat Nuri GüntekinKan Davası, Reşat Nuri Güntekin