·
Okunma
·
Beğeni
·
2852
Gösterim
Adı:
Kan Davası
Baskı tarihi:
Ocak 2009
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751003393
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Baskılar:
Kan Davası
Kan Davası
Kan Davası
Reşat Nuri Güntekin, toplumun gerçeklerini sergileyen, iyileşmeyen bir yaranın serüvenini anlattığı Kan Davası'nda, öç alma duygusunu işler. Su baskınıyla körüklenen olaylar, Ömer öğretmenin çabalarıyla anca yatışır...
352 syf.
·Puan vermedi
Spoiler İçerir
Merhabalar Cumhuriyet Dönemi Edebiyatımızın en iyi yazarlarından olan Reşat Nuri Güntekin’in Kan Davası eseri Anadolu yaşamlarını kaleme almıştır.Dili diğer eserleri gibi gayet başarılı ancak kurgusu biraz sıkıcı gelebilir.Konu olarak ise : Ömer’in isminde bir öğretmenin iki düşman köy arasında öğretmenliğini icra etmeye çalışırken yaşanan olaylar anlatılıyor.Aşağı Sazan ve Yukarı Sazan köyleri birbirine kan davalıdırlar.Bu iki köyünde sahiplenmediği bir grup çocuk vardır ve bunlar dağda eşkıyalık yapmaktadırlar.Öğretmen Ömer’de bu çocuklara yardımcı olarak eğitim vererek düzgün bireyler olması için çabalar anlatılıyor.Kitapta beğendiğim tek şey : yazım hatalarının ve noktalama işaretlerinin bolca bulunmasıydı.En beğendiğim özellik ise Öğretmenlerin çocuklara kol kanat gelmesiydi.
Keyifli Okumalar Dilerim
252 syf.
Otuz yıldan beri görülmemiş bir kışın hüküm sürdüğü Bozova'nın Toygar İlçesi'ndeki görevli doktorun kapısına bir gece davetsiz bir misafir gelir. Bu misafir upuzun boyuyla hemen dikkât çeken Yukarı Sazan köyünün öğretmeni Ömer'den başkası değildir. Doktorun kolundaki yara nedeniyle, ölmek üzere olduğunu ve kendisine yardım edemeyeceğini söyleyince, onu ikna edip, asistanlık da yaparak, kolunu ameliyat etmesine yardım eder. Ameliyat esnasında ise doktora verdiği bir söz vardır; kim olduğu ve o köye nasıl geldiği... Ömer'in harp esnasında subayken, harp bittikten sonra, hayatını tamamen değiştirecek küçük bir olay yaşamasını ve hikâyesini masal tadında okuyoruz. Kişi ve yer tanımları o kadar iyi ki, kolayca gözlerinizde canlandırabilirsiniz. Cehalet, masumiyet, inanç, kin ve inat... Hepsi çok güzel anlatılmış, sıcacık bir kitaptı.
352 syf.
·7/10
Reşat Nuri Güntekin ölümsüz, büyük usta... Kan Davası romanıyla okurlarda büyük izler bıraktı. Bu romanın işleniş o kadar akıcı ki... Elinizden bırakamadığınız gibi, yüreğinizi burkuyor. Türk Edebiyatı'na yakışır bir romanla karşılaştım, izleri ise benliğimde kök salmış vaziyette duruyor. Yazar bu romanında Türk halkına kan davasının boş olduğunu ve buna rağmen süregeldiğini, cahilliğin, cehaletin sona ermediğine vurgu yapıyor. Herkes okumalı, herkesin kütüphanesinde bulunmalı.
352 syf.
·Beğendi·8/10
Yazardan güzel bir roman daha. Ömer adında bir asker bir doktorun hayatını kurtarır ve ona söz verdiği için hayat hikayesini anlatmaya başlar. Askerlik için Bozova istasyonunda durduğunda bir çocuk ona su vermiştir ve kendisi de onu çocuğu yerine koyup gezdirmiştir. Askerden döndüğünde belki çocuğu bir kez daha görmek için Bozova'da durur ama göremez. Onun yerine eski arkadaşı Murat ile karşılaşır. Burada Aşağı Sazan ve Yukarı Sazan adında kan davalı iki köy vardır. Murat ile Ömer köyleri gezerken belediye başkanı ve milletvekilinin de olduğu bir kafilenin soyulduğunu öğrenir. İşi araştırırlar ve bir çocuk çetesi olduğunu öğrenirler. Çocuklar yakalanır ama ceza ehliyetleri yoktur. Çözümü eski bir öğretmen olan Ömer bulacaktır. Soluksuz okunan bir roman.
352 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Yukarı Sazan Köyü ile Aşağı Sazan Köyü arasında yıllardır süre gelen bir kan davasını Ömer öğretmen ve onun hikayesi üzerinden anlatan, kahramanları Ömer öğretmen ve yaşları beş ile on sekiz arasında değişen kimsesiz çocuklardan oluşan oldukça ilginç bir eser.
Roman kan davası üzerinden insanları, insan psikolojisini, toplumu irdelemekle kalmıyor aynı zamanda insanların ve toplumun oluşturduğu ve inandığı değer yargılarını da eleştiriyor.
Yıllarca süren kan davasının sadece zarar verdiğinin sadece insanların yaşamları olmadığı, ruhlarında da ne kadar derin yaralar açtığı farklı bir yolla anlatmış.
Ömer öğretmen ve artık onun olan kimsesiz çocuklarının dağdaki yaşamları da o kadar farklı ki ben gerçekten çok severek okudum.
Akıcı ve sade bir dille aktarılan, ilginç, farklı, okurken gözlerinizin önünde olayların canlandığı güzel bir roman.
352 syf.
·8/10
Reşat Nuri kalemi çok başka bir kalemdir benim için. Gizli duygular güçlü insanlar aşk macera kahramanlık herşeyi biraz biraz ve sıkmadan barındırır. Bu romanı da öyle... Ömer her duyguyu yaşatıyor bizlere.
Etrafımızı saran kayaları çıngır çıngır öttüren ve yaşama sevinci denen şeyin tam sesi olan çocuk kahkahaları!...
“Füze içinde aya gitmek, diyor, fakat burnumuzun dibindeki bu zavallı dağı ondan daha iyi tanıyor muyuz? Hayır Ömer..”
İnsanlar ne kadar kötü olurlarsa olsunlar onların yüreklerinin köşesinde mutlaka iyi hissler ve temiz duygular vardır. Önemli olan onların bu huylarını açığa vurmaları için imkân ve ortam sağlamaktır.
Adaletin eksik olması, rastgele olması, onun hiç olmamasından daha korkunç ve daha tehlikelidir.
Reşat Nuri Güntekin
Sayfa 231 - İnkılap Kitabevi
Ben, artık açlıktan derileri soyulmuş, kemikleri birbirine geçmiş yavru canavarlarını, İstanbul sokaklarında dolaştırarak para toplayan fukara bir sirk cambazından başka bir şey değildim.
Reşat Nuri Güntekin
Sayfa 194 - İnkılap Kitabevi
Fikir dediğimiz şey genç bir çocukta geçici bir edebiyat heyecanından başka ne olabilir ki?
Reşat Nuri Güntekin
Sayfa 193 - İnkılap Kitabevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kan Davası
Baskı tarihi:
Ocak 2009
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751003393
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Baskılar:
Kan Davası
Kan Davası
Kan Davası
Reşat Nuri Güntekin, toplumun gerçeklerini sergileyen, iyileşmeyen bir yaranın serüvenini anlattığı Kan Davası'nda, öç alma duygusunu işler. Su baskınıyla körüklenen olaylar, Ömer öğretmenin çabalarıyla anca yatışır...

Kitabı okuyanlar 180 okur

  • Emine Özel Summak
  • Canan Demirer
  • Sabiha
  • Zeynep Tezcan
  • Bahar
  • Halil polat
  • Gülfidan
  • BB
  • hamdi Gültepe
  • Kitap ve ben

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6.4 (3)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%2.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0