8,2/10  (17 Oy) · 
26 okunma  · 
9 beğeni  · 
622 gösterim
… Kahramanımız bir gün dağa tırmanmak için sisli bir havada yola çıkmıştır. Ormanda tesadüfen bir kappa ile karşılaşır ve onu kovalamaya başlar. Tam yakalayacağı sırada derin bir çukura yuvarlanır ve bayılır. Kendine gelip gözlerini açtığında Kappalar Ülkesi'ndedir. Özel bir yasayla kendisine vatandaşlık hakkı verilir. Kappa dilini öğrenir ve orada yaşamaya başlar. Kappalar Ülkesi'ndeki pek çok gelenek insanların dünyasından farklıdır…
Kappa, Japonca sözlüklerdeki tanımına göre bu ülkenin nehirlerinde yaşayan, el ve ayakları perdeli, kafalarının üst kısmı tabak gibi düz, hayali varlıklardır.
Akutagava bu hikâyesinde, idealindeki dünya ile gerçek dünya arasındaki farkı hicve başvurarak anlatır. Değinmediği siyasal, toplumsal ve psikolojik sorun yok gibidir. Yapıtta toplumsal değerlerin göreceli oluşu, savaşın anlamsızlığı, kapitalizmin acımasızlığı, ekonomik sömürü, işçi kıyımları, kadın-erkek ilişkilerinin çarpıklığı, sanatçıların kibri, aydınların yalnızlığı, sansürlerin saçmalığı, ailevi ilişkilerdeki duygusal sömürü dile getirilmekte; din, edebiyat, parapsikoloji, basın-yayın gibi pek çok konu birbiri ardınca ilginç olaylar silsilesi içinde ele alınmaktadır.
Kappa yazılalı 83 yıl geçmiştir, fakat günümüz insanı hâlâ kendisini ve kendi sorunlarını Kappa'nın satırları arasında görebilir.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2010
 • Sayfa Sayısı:
  77
 • ISBN:
  9786054238255
 • Çeviri:
  Oğuz Baykara
 • Yayınevi:
  Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Okan Bayram 
04 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Baş karakterin bir çukura düşmesi ve kappalar ülkesine girmesini anlatıyor kitap. Bu kappalar elleri, ayakları perdeli ufak yaratıklar. Kendi yasaları, adetleri ve düşünceleri var. Bu şekilde insanların dünyasıyla kıyaslama yapılıyor. Ve değer yargılarımız eleştiriliyor.
İlginç bir hayalgücü ile yazılmış, hiciv dolu bir kitap.

hana 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Öykü yazarı olan Ryunosuke Akutagawa'nın yazdığı kısa hikaye tarzında olan bu kitapta, pek çok sosyal soruna değinmesi ve bunları bir Japon efsanesi olan Kappalar'ın dünyası üzerinden bizimle kıyaslayarak anlatması gerçekten güzel olmuş. Kitap şahsımca hem sert bir eleştiri, hem de güzel bir öyküdür. Japon Edebiyatı ile ilgilenen herkesin kesinlikle okuması gereken bir yazar ve bir kitap...

Kitaptan 17 Alıntı

Aleyna 
03 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kalk gidiyoruz ruhum! Cefa yüklü dünyadan,
Istırabın bittiği uzaktaki vadiye...
Dağları sıra sıra, suyu tertemiz akan,
Mis gül kokularından geçilmeyen vadiye...

Kappa, Ryunosuke Akutagava (Sayfa 55)Kappa, Ryunosuke Akutagava (Sayfa 55)
Aleyna 
03 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Doğayı sevmemizin nedeni bir bakıma, onun bizi insanlar gibi kıskanmayışından, bizden insanlar gibi nefret etmeyişinden dolayıdır.

Kappa, Ryunosuke Akutagava (Sayfa 46)Kappa, Ryunosuke Akutagava (Sayfa 46)
Okan Bayram 
04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kendini savunmak, başkasını savunmaktan daha zordur. Şüphesi olan varsa bir avukata danışsın...

Kappa, Ryunosuke AkutagavaKappa, Ryunosuke Akutagava
Ahsen B. 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yani insan, 'insanlara' da alışıyor...

Kappa, Ryunosuke Akutagava (Sayfa 74 - Boğaziçi Üniversitesi Yayınları)Kappa, Ryunosuke Akutagava (Sayfa 74 - Boğaziçi Üniversitesi Yayınları)
Eslem Büyükarslan 
29 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Öyle büyük bir bunalımdayım ki... Dünya'ya şöyle bir tersinden bakayım dedim. Fakat görüyorum ki değişen hiçbir şey yok.

Kappa, Ryunosuke Akutagava (Sayfa 45 - Boğaziçi Üniversitesi)Kappa, Ryunosuke Akutagava (Sayfa 45 - Boğaziçi Üniversitesi)
Okan Bayram 
04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Aptallar her zaman kendilerinden başka herkesin aptal olduğunu sanırlar.

Kappa, Ryunosuke AkutagavaKappa, Ryunosuke Akutagava
Bengisu 
24 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Putların yıkılmasında herkes hemfikirdir; fakat kimse heykelinin dikilmesine itiraz etmez.

Kappa, Ryunosuke Akutagava (Sayfa 46)Kappa, Ryunosuke Akutagava (Sayfa 46)
tabula rasa 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

- Bir gün kappalardan birine 'kurbağa' demişler ... Biliyorsunuz bu sözcük dilimizde ağır bir küfürdür. Kap­panın aklı günlerce bu lafa takılmış. . . 'Ben sahiden bir kurbağa mıyım? Yoksa kappa mıyım?' diye düşüne düşü­ne kafayı bozmuş ve ölmüş ...
- Ama bu bir cinayet vakası değil, intihar vakası ...
- Olabilir! Yalnız ortada bir kasıt var ... Kappaya 'kurbağa' diyen herif bunu cinayet işlemek için söylü­yor... Sen olaya başka bir açıdan baktığın için durumu bir intihar olarak ....... .

Kappa, Ryunosuke AkutagavaKappa, Ryunosuke Akutagava

Putların yıkılmasında herkes hemfikirdir; fakat kimse heykelinin dikilmesine itiraz etmez. Ne var ki, o mermer kaidelerin üstünde ancak tanrının ilahi ayrıcalığına mazhar olmuş kulları rahat ve kaygısız oturabilirler... Bunlar da, aptallar, şerefsizler ve kahramanlardır.

Kappa, Ryunosuke AkutagavaKappa, Ryunosuke Akutagava
tabula rasa 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En çok gıpta ettiğimiz şey, henüz elde edemediğimiz şeylerdir.

Kappa, Ryunosuke AkutagavaKappa, Ryunosuke Akutagava
2 /