8,3/10  (22 Oy) · 
32 okunma  · 
11 beğeni  · 
647 gösterim
… Kahramanımız bir gün dağa tırmanmak için sisli bir havada yola çıkmıştır. Ormanda tesadüfen bir kappa ile karşılaşır ve onu kovalamaya başlar. Tam yakalayacağı sırada derin bir çukura yuvarlanır ve bayılır. Kendine gelip gözlerini açtığında Kappalar Ülkesi'ndedir. Özel bir yasayla kendisine vatandaşlık hakkı verilir. Kappa dilini öğrenir ve orada yaşamaya başlar. Kappalar Ülkesi'ndeki pek çok gelenek insanların dünyasından farklıdır…
Kappa, Japonca sözlüklerdeki tanımına göre bu ülkenin nehirlerinde yaşayan, el ve ayakları perdeli, kafalarının üst kısmı tabak gibi düz, hayali varlıklardır.
Akutagava bu hikâyesinde, idealindeki dünya ile gerçek dünya arasındaki farkı hicve başvurarak anlatır. Değinmediği siyasal, toplumsal ve psikolojik sorun yok gibidir. Yapıtta toplumsal değerlerin göreceli oluşu, savaşın anlamsızlığı, kapitalizmin acımasızlığı, ekonomik sömürü, işçi kıyımları, kadın-erkek ilişkilerinin çarpıklığı, sanatçıların kibri, aydınların yalnızlığı, sansürlerin saçmalığı, ailevi ilişkilerdeki duygusal sömürü dile getirilmekte; din, edebiyat, parapsikoloji, basın-yayın gibi pek çok konu birbiri ardınca ilginç olaylar silsilesi içinde ele alınmaktadır.
Kappa yazılalı 83 yıl geçmiştir, fakat günümüz insanı hâlâ kendisini ve kendi sorunlarını Kappa'nın satırları arasında görebilir.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2010
 • Sayfa Sayısı:
  77
 • ISBN:
  9786054238255
 • Çeviri:
  Oğuz Baykara
 • Yayınevi:
  Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Seksen küsur yıl önce yazılmamış gibi!!

Ryūnosuke Akutagava'nın Japon mitolojisinden ad koyduğu güzel bir ütopik hikayesi. Başkahramanı bir akıl hastası olan bu hikaye, 1927'de yazarın intiharından önce yazılmıştır. Kapitalizm, sansür, insan ilişkileri, sanat, din, materyalizm ve parapsikoloji, aydın sorunu gibi pek çok konuya değinilirken Tolstoy, Wagner, Nietzche, Voltaire gibi tanıdık isimlerle karşılaşıyoruz. Hatta Benjamin Button da bir kappa olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce Akira Kurosava tarafından sinemaya da uyarlanmış, değerli bir eser.